musaca!!!

musacaua este o reteta buna,zic eu si nu se face greu,,,avem nevoie de cartofi fierti,taiati rondele,pe care ii amestecam cu ou sare piper,patrunjel verde,un pic de unt,,,,apoi carne tocata(fiecare de care prefera)carnea tocata se caleste impreuna cu ceapa razuita ,piper ,sare, cimbru condimente,,,se asaza in tava un strat de cartofi apoi unul de carne apoi ultimul de cartofi,,,,desupra se bate ou,se presara verdeata,marar patrunjel verde!!!se pune la cuptor,,,este ff delicioasa musacaua,!!!se poate face in loc de crne si cu vinete,dovlecei!!!
floryyyy_delly
Postat pe 11 Martie 2009 07:57
Se poate si mai simplu:se unge o tava cu unt sau ulei,se pune un strat de cartofi rondele (cruzi),un strat mai gros de carne tocata condimentata si alt strat de cartofi.Se toarna peste suc de rosii si un ou batut cu smantana.Se coace la cuptor si gata!
marianavelea
Postat pe 1 Aprilie 2009 10:38
se face si musaca de post!este delicioasa!
delly000128
Postat pe 8 Aprilie 2009 14:47
Vinete sau dovlecei se pun nu in loc de carne ci in loc de cartofi, pentru ca musaca fara carne nu mai e musaca, e ghiveci!
delly000311
Postat pe 15 Aprilie 2009 20:12
De la musaca pana la ghiveci e cale foarte lunga,indiferent ce pui sau scoti de acolo.In orice caz,exista variante vegetariene de musaca,se poate face si cu soia,iar in varianta originala greceasca din cate imi aduc aminte sunt prezente ,pe langa carnea tocata bineinteles,atat cartofii cat si vinetele.
Grazzia
Postat pe 18 Mai 2009 15:38
De la musaca pana la ghiveci e cale foarte lunga,indiferent ce pui sau scoti de acolo.In orice caz,exista variante vegetariene de musaca,se poate face si cu soia,iar in varianta originala greceasca din cate imi aduc aminte sunt prezente ,pe langa carnea tocata bineinteles,atat cartofii cat si vinetele.



Sunt de acord cu tine.... totalmente.. si mai mult, muscaua se poate face si cu ciuperci, sau nuci, soia in los de carne... se poate face de foarte multe feluri, asa cum spui vegetariana...
micha_micha
Postat pe 18 Mai 2009 15:44
Eu m-am referit doar la varianta traditionala da musaca: ea se face obligatoriu cu carne tocata. Este si varianta de baza a acestei mancari. Exact ca si la sarmale, umplutura se face cu carne tocata si orez dar de post se pune numai orezul.
delly000311
Postat pe 19 Mai 2009 16:35
Musacaua mie imi place cu piure de cartofi, carne tocata si vinete prajite, adica in straturi iar deasupra pun ou batut si rondele de rosii sau chiar sos de rosii.
ankalaura85
Postat pe 14 Iulie 2009 20:13
mousakaua originala se face astfel:intr-o tava se pun cartofi taiati rondele si prajiti,apoi carnea tocata,care se dunstuie in ceapa si se fierbe cu rosii intregi decojite,plus condimente,printre care scortisoara,ienibahar,oregano,piper,sare,patrunjel,foi de dafin.Apoi urmatorul rand este format din dovlecei micuti taiati feli sau zuchini la fel taiati feli,si prajiti in ulei,apoi vinete taiate felii si prajite in ulei(atentie uleiul de pe vinete si zuchini,si cartofi sa se ia,prin punerea servetelelor de bucatarie sub ele si peste,iar uleiul de pe carnea tocata la fel luat,in momentul in care carnea este fiarta)Peste randul de zuchini si de vinete se pune cascaval ras.Urmatorul strat este format dintr-un blat,ca sa spun asa facut pe foc,si anume,se dunstuieste puntina faina in ulei apoi intr-un vas se pune lapte ametecat cu oua si sare,piper,cub de supa de vita si nucsoara,si se adauga peste faina dunstuita in ulei(totul se face pe foc ),si se invarte pana devine greu de invirtit.se pune in tava,deasupra din nou cascaval ras si se pune la cuptor 45 de min la 250 de grade.pofta buna in stil grecesc!kaliorexi
acinom
Postat pe 30 Iulie 2009 08:51
Mult prea complicat si cu prea multa prajeala!!
adali
Postat pe 15 Decembrie 2009 21:01
CEAPA TOPITA,CEAPA UNDE ESTE CA NU ARE GUST MUSACAUA??????/
cat
Postat pe 15 Decembrie 2009 21:17
Pai in compozitia de carne tocata,a zis bine acinom:"apoi carnea tocata,care se dunstuie in ceapa"...deci acolo este ceapa .
Grazzia
Postat pe 17 Decembrie 2009 10:45
Stie Monica ce spune la musacaua ei greceasca. Eu mai adaog la sfirsit ou amestecat cu smintina.....de-li-cios.
Aemulus
Postat pe 5 Martie 2010 06:25
adooooor musacaua cu piureeee
anna_pit
Postat pe 19 Aprilie 2010 02:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CHISCA MOLDOVENEASCA 5 De la: corinaelena 13 Decembrie 2009 13:00
dulceata de nuci verzi. 3 De la: Ridhima 5 Iunie 2009 00:03
as dori sa aflu , daca stie cineva reteta de fasole verde marinata , ptr. iarna.In desele mele drumuri de la vatra dornei la bucuresti , intr-o noapte am cunoscut o doamna de la buc., care se intorcea de la bai , aceasta mi-a spus ca pune ptr. iarna fasol 4 De la: 16 Februarie 2009 16:19
Retete pentru Brocoli 38 De la: creataamalia 26 Martie 2010 11:41
reteta de dulceata. 8 De la: garbo115475 31 Ianuarie 2010 19:36
Setari Cookie-uri