ii dau dintisorii

cu ce putem sa dam pe gingiile bebeului ca sa nu il mai "manance"gingiile si sa nu mai tipe asa cand "rontaie"o jucarie de plastic si sa fie mai linistit nu asa de agitat.mamica cu copil de sapte luni.va multumesc astept mesaje va pup.Ai vostrii tipa cand rontaie cate o jucarie? pupici
clara_kidz
Postat pe 18 Martie 2009 16:53
poti sa-i dai cu calgel dar nu exagera ca la canini sau maselute ce mai faci noi mai folosim si dentinox gel n dar mai rar cat despre jucarii lasa-l sa le roada poti sa-i dai si morcov sa roada sau mar dar cu marul ai grija sa nu rupa din el si sa se inece
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Martie 2009 16:57
la farmacie gasesti ceva geluri si il masezi usor pe gingi dupa ce i-ai dat papica si apoi o jumate de ora nu-i dai absolut nimic in gurita ca poate sa sa inece ii amurteste gurita .si eu am un copilas de 1an si 5luni si acum ii ies canini
gopruta
Postat pe 18 Martie 2009 17:00
Si baiatului meu i-a dat primul dintisor , l-am vazut astazi.Nu a facut febra, nu a plans decat ca ducea la gura tot ce prindea.Si nu avem decat 4 luni jumatate.
andre_david
Postat pe 18 Martie 2009 17:08
si noi avem 10 luni si ne-au iesit abia doi dintisori
silviatatu
Postat pe 30 Aprilie 2009 22:22
Daca ai probleme cu durerile de dinti datorate aparitiei dintisorilor foloseste Baby Orajel!

http://www.geocities.com/babyorajel_ro/
danielanovalex
Postat pe 5 Iunie 2009 19:43
Buna,tuturor mamiciilor!Fetita mea are 7luni si3saptamani.Luni a inceput cu semne de raceala:ochisori inlacrimati,tuse seaca,stranut si nasucul curgea de mama mama,am fost la dr.si ne-a spus ca are amigdalite,ne-a dat sirop eurespal,amoxicilina suspensie si efferalgan.Dupa 3zile de tratament arata foarte bine,tusea se rupea si nasucul nu mai curgea atat de tare,dar de aseara a inceput cu febra,nu foarte mare 37.7,azinoapte37.1 si azi la pranz 38.1.Intrebarea mea este?este posibil sa faca febra si de la dintisorii?pana la cate grade urca febra de la dintii?de tusit inca mai tuseste si nasucul mai curge dar foarte putin,nu ca la inceput.sanatate multa va doresc!!!!
mihabartesch
Postat pe 7 Iunie 2009 14:58
buna la mamici si bebici....din cate stiu cresterea temperaturii in eruptia dentara rar depaseste 38.3 dintii de obicei nu produc febra in schimb au semnele unei raceli.uneori copii se trag de urechi cand le ies dintii pentru ca durerea radiaza la urechi si durerea este mai persistenta cand copii stau culcati....noi am avut astfel de semne dar a trecut repede cu nurofen....sa auzim de bine!
oto_otto2000
Postat pe 7 Iunie 2009 15:22
multumesc mult otto!febra nu a trecut de 38.1,dar nu pot sa-mi dau seama daca este de la dintii sau de la raceala.mai stau sa vad daca mai face iarasi febra si daca face mergem la spital.nurofen i-am dat si eu,dar pentru febra si scade foarte repede.pupicei la bb-ei!
mihabartesch
Postat pe 7 Iunie 2009 16:14
cand ies dintisorii gingiutele sunt albicioase si umflate......deschide-i gurita la bebe si verifica-i gingiile daca plange e de la dinti daca nu e de la raceala......pupici!
oto_otto2000
Postat pe 7 Iunie 2009 16:36
nu prea are gingiutza umflata si nici albicioasa,dar uneori daca baga ceva in guritza si strange plange.gingia a avut-o tare umflata si albicioasa in urma cu o luna de zile si atunci era f.maraita si a avut si scaune moi,se trezea noaptea plangand eu am crezut ca ies atunci,dar se pare ca a fost alarma falsa si am citit pe net ca de la umflarea gingiilor mai poate dura si 2luni pana la eruptie.oare,asa sa fie????
mihabartesch
Postat pe 7 Iunie 2009 17:29
doua luni mi se pare cam mult...este adevarat ca dintisorii se formeaza cam din a 7 luna de sarcina ...bebeii se nasc cu un set de 20 dinti de lapte care stau ascunsi sub gingie si ies atunci cand se umfla gingia si sparg dar sincer n-am auzit de o perioada atat de lunga......
eu cand nu stiu ce are bebelina incep si o pipai peste tot sa vad pe unde o doare asa descoperi cel mai usor......iti zic sigur ca daca ii ieseau dintisorii nu te-ar fi lasat sa o atingi pe gingii plangea instant ....vezi sa nu fie raceala ca e sezonul prelungit la ele acum......sanatate la bebe!
oto_otto2000
Postat pe 7 Iunie 2009 23:16
Daca ai probleme cu durerile de dinti datorate aparitiei dintisorilor foloseste Baby Orajel!

http://www.geocities.com/babyorajel_ro/

danielanovalex
Postat pe 15 Iulie 2009 09:13
Baietelul meu are 8 luni si 5 dinti.La 5 luni jumate au iesit cei 2 de jos,apoi dupa 2 luni cei trei de sus,cu 2 zile diferenta intre fiecare.A facut un pic de febra cand a iesit primul de sus,uneori e marait,vrea in brate,dar pot spune ca nu am avut mari probleme cu el.
bonytta
Postat pe 26 Iulie 2009 10:33
buna! baietelul meu are 6 luni si de la 4 luni saliveaza si baga in gurita tot ce apuca, dar nu avem nici un dintisor inca, intr-adevar poate dura mai mult timp, fiecare copil are ritmul sau.
gyna11
Postat pe 7 August 2009 19:35
si noi avem 9 luni si inca nici un dintisor. ne chinuim de o vreme, bagam de toate (cat mai tari in gurita) si se vede ca ne dor, dar inca nimic....
emerald555
Postat pe 8 August 2009 10:41
buna tuturor!!baietelul meu are opt luni jumate si are deja 3 dintisori primul a fost caninul din partea stanga ,apoi un dintisor de jos..si caninul din partea stanga de sus...toti la intervale de doua zile....eu l-am dat cu dentinox gel....gingia de jos era albicioasa si umflata dar abia dupa doua luni de la inflamare a spart.....si nu cea inflamata ci cea de sus...care nu era inflamata si nici albicioasa pot spune ca am fost norocoasa pt ca nu a facut febra...numai stari de agitatie si bale




sanatate la bb-ei si pupici la mamici
allamia
Postat pe 26 August 2009 23:23
Buna mamici! Fetitei mele i.au dat dintisorii la 5 luni :).Acum are 1 an si 5 luni si are 8 dintisori (cei din fata, 4 sus, 4 jos) si 4 maselute. Daca la dinti n.am avut nici un fel de probleme, la maselute a facut febra 40 grade.Bine ca intr.o luna i.au dat toate :).
viviana_marty
Postat pe 26 August 2009 23:38
viviana din cate am auzit dureaza pana ies toate maselutele acum nu stiu baiatul meu are doar trei dinti...dar pot spune ca ai scapat usor numai cu o luna

pupici la mamici si sanatate la bb-ei
allamia
Postat pe 26 August 2009 23:44
Nu i.au iesit toate maselutele, vorbeam de cele 4 pe care le are ca i.au aparut intr.o luna, dar sunt de diferite marimi, cam la o saptamana diferenta i.a iesit fiecare
viviana_marty
Postat pe 27 August 2009 23:10
bine ca i-au iesit la o saptamana lui sebi i-au spart toate odata era numai rana in gura abia de mai sugea problema e ca i-a aparut cate un colt asa ca mai are de chinuit
SEBY1YEAR
Postat pe 31 August 2009 13:54
noua ne-au iesit primele 4 masele..la distanta mica in timp una fata de alta. si pe urma..nimic. am vb cu dentista si a zis ca acum, la 2 ani, sau hai pana in 2 ani jumate, tre sa apara si al doilea rand de masele. i ca daca pana la 2 ani jumate nu ies sa mergem sa facem o radiografie sa vedem ce e cu ele. mie mi se pare alba si umflata gingia dar deocamdata nu apare nici o maseluta...
pinicuta
Postat pe 31 August 2009 14:08
pai si molarii la ce varsta v-au aparut?
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:18
pe la un an si 5 luni, iar dentista a zis ca in general dupa 6 luni de la primele masele, trebuie sa apara si al doilea rand .deci asteptam si urmarim...
pinicuta
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:24
ce mult dureaza oricum pana atunci mai tre sa apara si ceilalti 3 canini ca nu avem decat 1
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:34
ei, oricum depinde de la individ la individ...
pinicuta
Postat pe 2 Septembrie 2009 15:13
Buna.Fetita mea are 1 an si 3 luni,8 dintisori,4 incisivi sus si 4 jos,si acum se pare ca urmeaza sa ne iasa si 1 molar de jos.Eu am incercat cam tot ce se gaseste in farmacie,mai exact Dentinox,Calgel si Gengigel.Cel mai bine ia mers cu Gengigel,dar si cu Calgel,pt ca au un pic de lidocaina anestezic local care ii mai amorteste gingiuta,eu ti le recomand pe ambele cu incredere,si sa iasa cat mai repede si usor,fara dureri dintisorii
anafaraon
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:26
Buna. Vero are 7 luni si 2 sapt....de 3 zile ii tot curge nasu si in prima zi si noapte a facut febra, i-am dat nurofen si nu a mai facut febra, in schimb nasu ii curge mei tot timpu (noroc cu aspiratorul)......prima data am crezut ca e racita (nu prea imi venea sa cred, deoarece am calit-o de mica), dar cand am mers la dr mi-a zis sa in cateva zile o sa ii iasa un dinte....de la 4 luni ne tot chinuim cu gingia....si de atunci ii era mai umflat la caninu din stanga jos, si toata lumea zicea ca nu se poate sa ii iasa prima data caninii. Acum asteptam sa vedem.
Ca ii si tare maraita si nici nu prea papa....ca si biberonu (cand ii dau lapte) si lingurita vrea sa le muste...
Va pup si sa iese dintisorii foarte usor.
ralucimp
Postat pe 9 Septembrie 2009 09:13
a mea face pe 28 luna asta 1 am are doar 2 dinti si aia incomplect iesiti, si strimbi , partea interioara a dintilor e spre interior, sotuil tot imi zice ca o sa se indrepte cind mai ies altii dar eu nu cred, si la voi e asa?
vivi23ro
Postat pe 16 Septembrie 2009 08:30
noi nu avem cu ce sa ne laudam.fetita mea are 9 luni...dar inca nici un dintisor
ariana_kidz
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand carucior bebe 1 De la: kidz002925 6 August 2009 14:57
haine ieftine bebelusi 1 De la: irinar2010 19 Martie 2010 11:39
OTITA la bebelusi 38 De la: office_salinasusesi_ro 26 Aprilie 2010 03:11
Colief, Infacol, cele mai bune impotriva colicilor 4 De la: anamaria0906 21 Aprilie 2010 11:22
camera copilului 2 De la: office_salinasusesi_ro 22 Aprilie 2010 16:22
Setari Cookie-uri