temperatura le sugari

Aseara bebe a facut temperatura. La inceput 38.3 si i-am dat un supozitor cu paracetamol. Dimineata pe la ora 6 , a facut din nou, de data asta 38.9. I-am dat 1/2 novocalmin. Temperatra i-a scuzut la 36.7. Acum la ora 11 surpriza, iar a crescut temperatura la 37.7. Deocamdata nu i-am dat nimic si il tin sub observatie.
Poate fi de la dintisori? In ultima saptamana nici nu a mai mancat asa de bine , are si gingia inflamata si este tare nervos.
Are 8 luni si 2 dintisori. La primii dintisori nu a avut nimic.
V-ati confruntat cu asa ceva?
Mersi.
shinning
Postat pe 8 Octombrie 2008 11:57
38.9 nu face de la dinti. dar poate are vreo voriza ceva, rosu in gat, etc (pe andrei la o febra de 39.9 l-au diagnosticat cu laringita virala)
ruschita
Postat pe 8 Octombrie 2008 15:11
sunt sigura ca ai sa anunti mediucl copilului.
vreau doar sa precizez ca novocalminul (metamizol, algocalmin) este scos din uz in multe tari. se rezerva pentru cazurile rezistente la antipireticele uzuale.
tu da-i paracetamol sau nurofen daca face febra (paracetamol de preferinta).
a1_23
Postat pe 8 Octombrie 2008 18:36
Fetelor,
Am chemat doctora de familie aseara pt ca avea febra 38.8 si nu ii scadea la combinatia nurofen/panadol. Dr. a spus ca are rosu in gat si ca necesita obligatoriu antibiotic: Cexyl 5ml/12 ore. I-am dat o doza aseara. Astazi temp era 38.2. Nu ar fi trebuit sa reintre in normal temp?
Astazi dimi am vb cu doctorul pediatru care mi-a spus sa nu-i dau antibiotic pentru ca rosu in gat poate fi de la dintisori. Si ca daca ar fi fost infectie ar fi avut si alte manifestari.
Sunt absolut derutata. De oprit antibioticul cred ca nu ar fi bine. Stiu ca se merge minim 5 zile.
Bebe nu vrea sa manance si tine gurita strans inchisa si este foarte marait.
Cred ca daca mai inteb un medic o sa am o a treia varianta.
shinning
Postat pe 9 Octombrie 2008 10:56
inainte de a da antibiotic pentru "rosu in gat" sau febra ar fi bine sa li se la copiilor o urocultura ca sa se elimine mai intai o infectie urinara, nu poate nimeni garanta ca febra nu este de la o infectie urinara. la cei mici nu are cum sa se manifeste infectia urinara decat prin febra.
a1_23
Postat pe 9 Octombrie 2008 11:32
eu stiu ca antibiotic se da la infectii , nu la rosu in gat (rosu in gat e infectie?) la infectii (urinare) andrei facea febra. Punct. Sau eventual febra + varsaturi daca era o inf ff grava. Vezi si tu: urina si scaunele sunt la fel ca aspect si miros?. El isi duce mainile mai des undeva pe corp? la burta, la ureche etc? O infectie oricum nu se trateaza cu antibiotic asa orbeste, trebuie niste analize ca sa vbezi unde si ce infectie e si ce antibiotice dau rezultate si care sunt contraindicate (antibiograma). Asa fac dr nostri cel putin.De revenit nu isi revine instantaneu, imediat dupa prima doza. Dar isi revine repede oricum ( in ceea ce priveste temperatura).
ruschita
Postat pe 9 Octombrie 2008 11:33
cand au zis de andrei ca are laringita virala (cu rosu in gat adica), un dr a zis sa ii dam aciclovir si altul ca sa nu ii dam nimic decat antitermice (nurofen si panadol) si sa asteptam ca trece de la sine in cateva zile. la antitermice reactiona.
ruschita
Postat pe 9 Octombrie 2008 11:40
de mancat cica poa asa nu manance daca are rosu in gat, pt ca il doare cand inghite. in ceea ce priveste dintii, e prima data cand aud ca eruptia dentara poate produce rosu in gat...
ruschita
Postat pe 9 Octombrie 2008 12:22
Ruschita,
In ce oras stai? Poate imi recanzi si mie dr. care nu da antibiotic fara analize, ca eu m-am saturat de cat antibiotic primim in ultima vreme pe suspiciuni.
shinning
Postat pe 9 Octombrie 2008 20:00
Adica: recomanzi
shinning
Postat pe 9 Octombrie 2008 20:00
suntem din buc. medicii cu care am cooperat noi f bine sunt: laura topor (grigore alexandrescu - chirurgie), laura carasava grigore alexandrescu-pediatrie-sugari si nou nascuti), rodica lupu (pediatrie - cu ea am avut doar consultatii nu si internari , si ne-a recoamndat nite analize care au iesit bine toate, drept urmare nu am avut nevoie de tratament), anca draganescu-medic curant la Matei Bals. Ei (ele de fapt ) ne-au facut mereu toate analizele sa vada ce e cu Andrei ca sa stie ce sa ii faca. Bine , o orocultura dureaza 3 zile pana sa iti dea rezultatul, acum iti dai seama ca daca ne-am dus cu febra 39.9 nu l-au lasat sa se chnuie in nestire 3 zile pana sa primeasca rezultatul, au inceput un tratament pe baza analizelor de sange (de unde oricum iti dai seama daca exista o infectie in organism sau nu) iar pe urma pe baza antibiogramei au dat un diagnostic si un tratament adecvat, nu am avut niciodata probleme. La Grigore Alexandrescu insa camera de garda este mereu (ma rog, seara) ffff aglomerata si te cam poti molpsi de alte cele de la ceilalti pacienti cu care imparti cei cativa metri patrati (la Matei Bals nu am intalnit inconvenientul asta)
ruschita
Postat pe 9 Octombrie 2008 22:36
Mersi. Acum suntem un pic mai bine .Ne-a scazut febra sub 38 , insa in continuare nu vrem sa papam. Rabdare, rabdare si iar rabdare. Dupa ce ca suntem slabanogi, asta ne mai trebuia.
Si ca sa fie totul minunat mi-a mai bagat si dr. ca ar fi rahitic. Daca mai deschid un topic si cu subiectul asta o sa spuneti fetelor ca sunt nebuna.
shinning
Postat pe 10 Octombrie 2008 20:39
pai vezi ca exista topic de rahitism deja deschis, chiar 2: unul cu rahitism si altul cu suplimente de Ca
ruschita
Postat pe 10 Octombrie 2008 23:30
shining, ca sa vezi sigur daca e rahitism trebuie sa-i iei o analiza: fosfataza alcalina. nu stiu sigur dar cred ca se poate lua si din degetel la un laborator particular. calciul nu e obligatoriu de luat pentru a pune diagnosticul de rahitism
a1_23
Postat pe 11 Octombrie 2008 11:15
Mersi. O sa asteptam sa ne linistim putin pentru ca m-am saturat de doctori si medicamente. Bietul meu copil!
shinning
Postat pe 11 Octombrie 2008 23:46
shining, oricand ti se pare ca te pune dumnezeu la incercare si ca nu mai ai purteri, gandeste-te doar ca altii nu se bucura de soarta ta si ca o duc cu MUUUUUUUUULT mai rau decat tine (de ex, tu singura ziceai ce ai vazut in spital la urologie), si crede-ma ca asta iti da puteri si te vei simti mai norocoasa si mai fericita
ruschita
Postat pe 12 Octombrie 2008 13:01
buna fetelor....ma confrunt si eu cu aceeasi problema......Delia azi dimineata cand s-a trezit avea temperatura 38,3i-am bagat un supozitot cu paracetamol 125mg......pe la 13 nu ii scazuse si i-am dat si panadol 4ml....s-a culcat s-a trezit la 14:30 nu mai avea....dar pe la 17 si ceva i-am luat iar temperatura si avea 39,1.....am sunat pediatrul si mi-a spus sa ii fac impachetari cu un cearsaf umed jumatate de minut......sunt disperata nu stiu ce sa ii mai fac sa scada temperatura....de asta imi este frica cel mai tare cand face febra....
deliarebecca
Postat pe 12 Octombrie 2008 18:14
Haideti sa va spun cum stam. Se pare ca nu avem rosu in gat , ci Roseola.
Asa spune medicul pediatru, maine o sa si-l vada. Mi-a dat zyrtec, peritol si pudra de talc mentolata. Este plin de bubite care-l mananca tare rau.
Intrebare : dar daca este de fapt pojarel si antibioticul l-a tinut pe loc de au aparut bubitele dupa ce a trecut febra?
shinning
Postat pe 12 Octombrie 2008 20:27
stai linistita, nu influenteaza antibioticul cu nimic o viroza. (o veste buna pentru tine sau o veste mai proasta pentru cine crede ca dai antibiotic si rezolvi febra= ) . roseola asa se manifesta apar bubite dupa ce trece febra.
a1_23
Postat pe 12 Octombrie 2008 20:35
delia, multa sanatate fetitei!
a1_23
Postat pe 12 Octombrie 2008 20:37
buna fetelor......dupa cum vedeti nu prea am somn......i-a scazut si deliei febra sa vedem in continuare.......maine mergem si noi la pediatru.....tare mi-e teama.....mititica acum a adormit ca se trezise am verificat-o de temp,am papat si iar nanitza ca este obosita printesa mea....dar tot nu pot dormi....prefer sa stau si sa-i veghez ei somnul....pupici la mamici si bebici si somnic pufos....
deliarebecca
Postat pe 13 Octombrie 2008 00:07
buna fetelor....am fost si noi la pediatru azi....avem faringita....ne-a dat KEFLEX SI NUROFEN la interval de 6 ore keflex 5ml si nurofen 2,5....ne-a spus ca este un virus in aer si tocmai de noi s-a lipit....asteptam sa ne facem bine...pupici la mamici si bebici
deliarebecca
Postat pe 13 Octombrie 2008 13:12
shining, ca tot ajunsese discutia la rahitism.. am citit intr+o carte de pediatrie ca modificarile radiologice apar inaintea celor biochimice si dispar ultimele dupa normaliyarea celor biochimice - adica o radiografie la articulatia radiocarpiana (la mana) pune diagnostiucl de rahotism mai precoce decat prin cresterea fosfatazei alcaline. in primul stadiu apar modifcarile pe radiografie apoi cresc fosfatazele alcaline.
spersa nu te fi incurcat mai tare.
a1_23
Postat pe 29 Octombrie 2008 19:58
Merci, Boaba

Esti o mamica tare implicata si informata.
Deocamdata medicul pediatru ia crescut doza de D3 la 3 picaturi si mi-a spus sa nu ii facem analize pt moment. Nici eu nu vreau sa-l mai stresez. Dar, este bine ca am aflat. Cel putin am sa stiu ce sa cer cand am sa ma hotaresc sa-i fac analizele. Acum am inceput kinetoterapie. Medicul neurolog mi-a spui sa-i dau calciu si 5 pic de D3, dar medicul pediatru se opune. Par noi l-am ascultat. Am facut bine?
pupici
shinning
Postat pe 31 Octombrie 2008 22:16
shining, nu stiu ce sa+ti raspund. eu sunt medic rezident pediatru, de asta par informata. doza de 5 picaturi de vigantol e doza de tratament a rahitismului si se da atunci cand ai diagnosticul cert de rahitism (radiografia sau foafataze alcaline). calciul la fel..fara analize nu.
din ce am retinut el e si prematur, la el varsta reala e varsta la care ar fi trebuit sa se nasca, nu cea la care s+a nascut.
nu stiu cat vigantol i+ai dat tu la inceput, dar daca i-ai dat doar 2 de la inceput e cam putin. la prematuri se da o doza mai mare de vigantol plus supliment de calciu pentru ca ei trebuie sa-si refaca stocul de calciu - depinde si de tipul de lapte folosit, cat calciu contine. (in ultimul trimestru de sarcina necesarul fatului de calciu este mai mare, ori el fiind prematur nu a avut timp sa-si faca stocul).
e riscant sa+i dai cum a zis neurologul fara sa+i faci analize inainte. cel mai bine e sa+i faci niste analize, vezi exact cum sta treaba - radiografia de pumn pentru inceput ar fi cea mai putin traumatizanta
a1_23
Postat pe 1 Noiembrie 2008 13:23
Wow,
Felicitari pentru nobila meserie aleasa! Deci, mi-am gasit un medic pediatru de nadejde!! Am sa incerc intai cu o radiografie a pumnului. Oare termografia nu este valabila?
shinning
Postat pe 3 Noiembrie 2008 09:02
termografia nu.
dar de unde v+a venit ideea?
a1_23
Postat pe 4 Noiembrie 2008 11:45
I don't know!
shinning
Postat pe 4 Noiembrie 2008 19:36
Am citit primele postari de aici si m-a cam speriat ceva...ziceti ca infectia urinara se manifesta doar prin temperatura; deiutz nu scade sub 37.5 deloc dar nici nu trece de 37.9 si asta cam de cand am inceput cu decalotarea, adica de aprox. 2 saptamani. Ma gandesc ca e posibil sa fi facut infectie urinara din cauza decalotarii...si totodata - daca ar avea infectie urinara, ar face febra peste 38, nu? De acum nu am decat sa stau cu gandul la asta pana luni, cand o voi suna pe dr.
anflo
Postat pe 21 Februarie 2009 00:16
anflo, febra inseamna peste 38 de grade intrarectal. Deci ce are copilul tau nu e febra, e normal.
a1_23
Postat pe 21 Februarie 2009 00:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sunt bebelusii vostrii la 4 luni? 66 De la: aliadi 1 Februarie 2010 12:37
sterilizatul biberoanelor 20 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:32
Cu ce sa incepem diversificarea? Voi ce ati ales? 5 De la: Aly_Fab 18 Februarie 2010 19:30
CONTROL OFTALMOLOGIC 14 De la: petrialex 19 Aprilie 2011 23:09
Prematuri fara sansa la viata 103 De la: chanty 26 Septembrie 2010 19:18
Setari Cookie-uri