supliment de calciu la bb

Buna fetelor am si eu o intrebare.....voi pe perioada rece le dati la bb supliment de calciu????fetita mea are 11 luni nu i-am dat calciu decat atunci cand a fost bb mic vreo 2 luni ....asta anul trecut in iarna....nu a avut probleme cu calcemia dar asa mi-a recomandat pediatrul...pupici
deliarebecca
Postat pe 4 Octombrie 2008 10:12
noi in afara de vigantol nu i-am dat nimic lui andrei niciodata (referitor la calcemie), i-am facut doar de cateva ori branzica de calciu lactic si mai papa si iaurt, branza dulce, smantana , si desigur san. La analize i-a iesit ca are chiar prea mult calciu si mi-au zis sa ii dau mai putin vigantol.
ruschita
Postat pe 4 Octombrie 2008 22:15
in sezonul rece se da supliment de vigantol, pentru ca nu mai stau copii la soare sa-si produca organismul singur vitamina D.
a1_23
Postat pe 7 Octombrie 2008 00:00
Intrebare pentru ruschita - ce analize i-ati facut pentru a vedea ca are prea mult calciu ?
Mie mi-au spus pediatrii -dupa examen vizual- ca are rahitism. Si tind sa cred. Am citit, dar din pacate prea tarziu, ca acei copii care cresc repede in lungime au nevoie de suplimente de calciu. Acum incerc sa repar greseala si ii dau supliment, de preferat natural ?? Cipcal sau o combinatie cu laptisor de matca, miere, vit.C si Ca
vali_filote
Postat pe 7 Octombrie 2008 11:31
eu ii dau bebitei CIPCAL care e f bun dupa parerea mea. si eu am avut suspiciune ca ar avea rahitism.
i-am facut analize la sange si i-a iesit calciu ff bine si in schimb i-a iesit lipsa mare de fier. asa ca acum suntem in tratament cu fier+vitamine+vigantol ( ca a venit frigul)
peste 3 sapt mergem sa facem din nou analizele la sange. sa speram ca va iesi si fierul bine
mela_kidz
Postat pe 7 Octombrie 2008 13:26
calciul din sange era prea mare, de asta au zis sa ii dau mai putin vigantol (nu stiu ce analize i-au facut, dar pt ele i-au luat sange, asta e clar), si nu are lipsa nici de fier. fontanela e bine, nu are picioarele in paramteza nu nimic, toti dr au zis ca nu are rahitism ci dimpotriva prea mult calciu si sa nu ii mai dau 3 picaturi de vigantol ci 2 (eu ii dadeam 3 pt ca o dr f "desteapt" a zis ca are fontanela prea mare la un moment dat si de atunci i-am crescut eu vigantolul la 3 picaturi (am citit si pe net ca se poate da pana la 4 pic pe zi si de asta mi-a venit si mie asa o idee inteligenta...) El nu a crescut nici f repede in lungime ca sa avem alte suspiciuniu. (are 75 cm la 13 luni: nici bine, nici rau))
ruschita
Postat pe 7 Octombrie 2008 15:49
Inteleg. Baiatului meu i-au iesit analizele bune dar este inalt. El avea intre 80 si 90 cm la 12 luni. E adevarat ca am vazut si alti copii de varsta lui cat el de inalti dar si altii mai scunzi. Apropo de inaltime. Sa retii ce inaltime va avea la 2 ani. Am citit undeva (am uitat unde) ca statistic, la maturitate inaltimea este de 2 ori inaltimea de la 2 ani.
Sanatate tuturor
vali_filote
Postat pe 7 Octombrie 2008 16:09
wow, inseamna ca o sa ai un baiat super inalt Misto:)
ruschita
Postat pe 7 Octombrie 2008 16:14
ruschita, si eu i-am dat 3 picaturi (chiar si 4 picaturi timp de o luna cand era mic pt ca a luat rapid in greutate la inceput) pana cand a venit vara si atunci i-am dat doar 1-2 picaturi si are analizele bune la calciu. acum are fontanela aproape inchisa.
a1_23
Postat pe 7 Octombrie 2008 16:27
da dar eu i-am hotarat singura doza de 3 picaturi (asta a fost greseala mea), tu macar esti medic dar eu nu sunt, eu doar am hotarat bazat pe ce am citi pe net, ca asa ar fi mai bine... Si acuma daca are prea mult Ca si mi s-a spus sa scad la 2 pic m-am conformat Ca doar nu vreau sa ii incarc rinichii cu Ca acuma
ruschita
Postat pe 7 Octombrie 2008 16:37
bine ca nu i-am facut alt rau mai mare sau ireparabil
ruschita
Postat pe 7 Octombrie 2008 16:38
Buna fetelor.....nici noi nu avem probleme......stam bine si cu calcemia si cu fierul....dar eu tot nu sunt lamurita.....se da calciu pe perioada rece daca bb nu are nici lipsa de calciu si nici lipsa de fier???noi am mers la 2 medici....pediatrul nostru nu mi-a spus nimic de supliment de calciu...dr de la cab particular mi-a spus sa ii dau calciu natural(CALD3 cel recomandat de dansul)......o sa-l intreb si pe dr nostru sa vad ce spune si dansul....va pupicim dulce si somnic pufos....
deliarebecca
Postat pe 7 Octombrie 2008 20:51
nu delia, daca are calciul normal nu-i trebuie suplimenmt de calciu. ii dai vigantol in continuare si mancare (printre care si lactate bineinteles)
a1_23
Postat pe 7 Octombrie 2008 21:12
buna fetelor.....am sunat si pediiatrul nostru..mi-a spus ca nu are nevoie de supliment de calciu..ii dau in continuare doar vitamina D 3...mi-a spus ca pt ea este suficient.....va multumesc pt raspunsuri...va pupicim....somnic pufos la mamici si bebici
deliarebecca
Postat pe 8 Octombrie 2008 20:53
buna fetelor
si mie mi-a spus pediatra ca nu are nevoie de calciu suplimentar cat era mic si acum are rahitism ca marea majoritate a copiilor din romania, statistic vorbind. l-am alaptat pana la 1 an si dupa diverisifcare manca branzica , iaurt dar din pacate nu asimila cum trebuie calciu in conditiile in care ii dadeam 2 picaturi vigantol ????
vali_filote
Postat pe 10 Octombrie 2008 08:52
vali, la varsta de 3 ani nu se mai poate vorbi de rahitism ci de sechele de rahitism, deci sa-i dai calciu acum nu are nici un rost mai ales ca zici ca are analizele bune.(daca la cele de calciu te refereai - ca analize sunt calciu total seric si calciul ionic) nu se mai corecteaza nimic cu calciu suplimentar ci eventual prin gimnastica.
medicul care il urmarea cat a fost mic trebuia sa-si dea seama de atunci ca e ceva in neregula si sa-i administreza vitamina D suplimentar.
unii copii fac rahitism daca primesc 2 picaturi pe zi, depinde de cum este administrat (cu lingurita - incorect- sau direct in gurita - corect), cum este pastrata sticluta (schimbata dupa 20 zile, nu la lumina, caldura) , de organismul fiecaruia. altii fac intoxicatie de la 4 picaturi. fiecare organism reactioneaza diferit.
a1_23
Postat pe 10 Octombrie 2008 11:40
deci daca a facut rahistim cand era mic, nu a fost pentru ca nu i-ai dat calciu suplimentar, ci pentru ca 2 picaturi de vigantol nu au fost sufieciente pentru el.
a1_23
Postat pe 10 Octombrie 2008 11:59
Multumesc boaba
Eu o tot intrebam pe pediatra daca nu are nevoie de mai mult vigantol si imi tot spunea ca nu este cazul. in ceea ce priveste administrarea era ca la carte, cum ai descris tu. Si totusi de ce spui ca acum nu mai ajuta calciul. El oricum este in crestere si oasele "cresc" si ele. Chiar nu ajuta suplimentul de calciu ? ma intreb si eu.
vali_filote
Postat pe 10 Octombrie 2008 16:20
daca are calciul normal la analize chiar nu ajuta suplimentul de calciu, ii poti face rau cu el. daca manaca lactate e suficient.
vitamina D sa-i dai ca asta ajuta la absorbtia calciului din alimente.
vitamina D se da zilnic pana la 1 an jumatate iar apoi se da in sezonul rece (adica lunile cu litera "r" in continut.. din septembrie pana in aprilie), vigatol 3 picaturi pe zi pana la 7 ani - doar in sezonul rece.
a1_23
Postat pe 10 Octombrie 2008 18:48
acum nu stiu daca ce are el chiar sunt sechele de rahitism sau de alta cauza.
a1_23
Postat pe 10 Octombrie 2008 18:52
Ai dreptate. Oricum consultatie online in acest caz nu este posibil dar multumesc de sfaturi. Eu alegeam varianta calciu +vit D pentru fixare, nestiind ca se poate continua cu vigantol. Voi alege aceasta variaanta. Multumesc
vali_filote
Postat pe 13 Octombrie 2008 08:51
imi pare rau ca intervin cu un subiect care nu stiu sigur daca are sau nu legatura cu calciul, dar sunt disperata si nu stiu ce sa mai fac.
Fetita mea transpira fffffffffff rau la cap . mai precis in camera la ea nu sunt mai mult de 22 grade niciodata, nu doarme invelita deloc si totusi trebuie sa o schimb si de 3-4 ori pe noapte de bluzita ( ca se uda la ceafa de zici ca atunci e spalata).
Nu stiu ca sa fac. Daca are la baza vreo dereglare? si doctorita ei pe care am intrebat-o zice ca nu e nimic.
Nu cred ca e normal sa transpire asa rau. Stie cineva daca exista o cauza anume pt aceste transpiratii?
mela_kidz
Postat pe 13 Octombrie 2008 09:07
transpira de la caldura fii sigura de asta. 22 de grade e f cald pt ei (presupun ca o tii si imbracata ca de toamna, nu in costum de baie si chiar si invelita daca doarme nu?) noi mai mult de 19-20 de grade nu ii lasam lui andrei (1 an) si tot transpira cateodata , depinde cum e imbracat (sau cat se agita)
ruschita
Postat pe 13 Octombrie 2008 12:53
si poate sa transpire si de la saltea sau perna, pe ce sta, sa stii ca si astea tin de cald. andrei pe perna transpira MEREU, iar cu salteaua... depinde de saltea...
ruschita
Postat pe 13 Octombrie 2008 13:01
o culc imbracata doar cu o pijama subtire de bumbac, lenjeria e de bumbac subtire, perna (care de fapt e aproape goala) e de fulgi. si nu, nu doarme invelita DELOC.
iar la cap parca a facut baie tot timpul. chiar nu stiu ce sa mai fac. o sa incerc si cu temp de 20 grade sa vad atunci cum va fi. dar eu cred ca tot asa.
mela_kidz
Postat pe 13 Octombrie 2008 15:29
da, incearca o temperatura mai mica , vb si cu alt dr, vezi ce zice...
ruschita
Postat pe 13 Octombrie 2008 17:16
andrei de la pernele de fulgi transpira cel mai tare. ea transpira pe tot corpul sau numai pe cap? poate e de la perna...
ruschita
Postat pe 13 Octombrie 2008 18:23
sa stii ca depinde si de perna si de saltea.
a1_23
Postat pe 14 Octombrie 2008 00:37
si stiti cumva ce fel de perna si saltea ar trebui sa am? NUMAI LA CAP transpira, nicaieri in alta parte . o tin si tunsa scurt, scurt numai ca sa pot sa o usuc mai usor (si ar avea asa un par frumos )
mela_kidz
Postat pe 14 Octombrie 2008 07:53
e clar ca de la perna , ca de la saltea ar fi transpirat si pe spate. incearca sa infasori perna intr-un prosop gros de bumbac, ar trebui sa mearga cred. (sau las-o fara perna)
ruschita
Postat pe 14 Octombrie 2008 08:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pestele 60 De la: nicoletta_kidz 25 Octombrie 2010 05:55
vaccin hepatita a (havrix) 1 De la: SEBY1YEAR 17 August 2009 22:51
tati se simte neglijat.... 18 De la: office_salinasusesi_ro 7 Martie 2010 07:32
carnea pt bebelusi 45 De la: BebeDamian 21 Ianuarie 2010 12:15
PESTELE LA BEBELUSI 13 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:30
Setari Cookie-uri