ii dau dintisorii

si baetelul meu are 8 luni jumate si deabea acum i-a iesit un dintisor sus...a facut umpic de febra inainte sa ii iasa si i sa rosit umpic funduletul, acum parca are umpic simtome de raceala sper sa fie alarma falsa.. eu i-am dat sa roada radacina de patrunjel( are vitamine si nu o poate rupe sa se inece) si ii place foarte mult deoarece ii calmeaza durerea. jucarioarele de gingii nu ii plac asa ca trebuie sa ii dau ceva sa roada ii mai dau si coaja de paine uscata si functioneaza.
denis2009
Postat pe 29 Septembrie 2009 13:34
ariana bucura te .. e mai bine cu cit ies mai tirziu.. cam de 1luna i au iesit si ei... are sanse sa faca mai putine carii, mai ales daca mai suge, si nu bea biberon
vivi23ro
Postat pe 29 Septembrie 2009 15:04
oricum pt prevenirea cariilor poti folosi pasta de dinti nenedent care are degetar de silicon se foloseste de la 6 luni daca are dinte daca nu mai tarziu si dinti sanatosi
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Octombrie 2009 15:48
fetita mea are gingia de jos alba, de parca i-ar da 2 dintisori inca de la 3 luni si acum duminica facem 7 luni si nici un semn de dintisor..oricum abia astept sa-i vad primul dintisor
Natali_kidz
Postat pe 9 Octombrie 2009 09:13
Natali, exact asa am fost si noi. Larisa o sa aiba in 25.10.09 noua luni si luni 05.10.09 ne-au iesit dintisorii, 2 deodata. Ziua era mai maraita, agitata si mi-a facut inainte o rana de toata frumusetea la un sfarc iar duminica spre luni seara nu am dormit deloc. I-a crapat gingia. Numai in braste a vrut sa doarma cum o puneam in pat plangea, degeaba o ungeam cu calgel si dentinox. Acuma am comandat din austria Osanit, am auzit de la o prietena farmacista care ii da la baiatul lui si mi-a recomandat, il linisteste si va dormi si noaptea.
larisa_ana
Postat pe 9 Octombrie 2009 10:37
Buna ziua.
Baietelul meu face pe 12 sapte luni, inca nu a venit zana maseluta la noi si din cate observ nu are nici gingia alba nimic, noi inca asteptam.
Poooop la mamici si bebei.
zambila_kidz
Postat pe 9 Octombrie 2009 13:38
stati linistite feletor,la cel mare al meu i-au iesit primii la 9 luni,iar la cel mic la 7 luni jumate,insa am o prietena care are un baietel de un an si 3 luni si inca nu are nici un dintisor
silviatatu
Postat pe 9 Octombrie 2009 15:12
Buna mamici. Nu mai pot...mi se rupe sufletu cand o vad pe Vero ce se chinuie cu dintisorii. Are 8 luni jumate si plange noaptea si ii tot maraita, si pe deseapru a inceput sa ii curga nasu intruna. Asa de mult as vrea sa ii iau durerea. Si am fost azi la dr si mi-a spus ca in cateva zile ar trebui sa iasa, asta in caz ca nu are gingia prea tare. Abia astept sa treaca odata zilele astea.
E rau sa fi mama. Te doare de orice de copil. Acum o inteleg si eu pe mama.
Va pup si va doresc sa va iasa dintisorii fara dureri.
ralucimp
Postat pe 9 Octombrie 2009 16:38
pai si nu-i dai cu gel?
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Octombrie 2009 14:15
Aseara de ex a trebuit sa-i dau si panadol ca-i sparge un canin si a facut febra si nu-i mai trecea nici durerea nici cu gel nici cu apa de fenicul asa ca pana l-a urma i-a trecut si febra si durerea.
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Octombrie 2009 14:23
Happy, happy, happy! Avem primu dintisor. Am scapat pentru moment...inca ne mai curge un pic nasucu dar trece ca am cumparat inhalant si e bine. Va pup
ralucimp
Postat pe 10 Octombrie 2009 16:09
buna fetelor. sunt si eu mamica unui baietel de 2 luni. dupa cum arata gingia de jos parca i-ar iesi dintisorii. e si marait si saliveaza si e tare agitat. e posibil sa ii iasa asa devreme? nici macar nu ne-au trecut colicii. sper sa ma insel desi se vad bine urmele de dintisori.
aliadi_kidz
Postat pe 19 Octombrie 2009 21:48
cum am mai spus sunt copii care se nasc cu dinti asa ca nicicand nu e prea devreme numai ca la inceput apar si se vad in gingie de parca ar fi de gelatina iar apoi se vede un punct pe gingie de parca ar fi sange iar apoi sparg gingia. Dintisorii cresc in gigngie inca din burtica asa ca e o chestiune de timp pana sparg gingia
SEBY1YEAR
Postat pe 20 Octombrie 2009 14:55
Mai sunt 5 zile si Larisa o sa aiba 9 luni. Avem 2 dintisori jos si acuma ies inca 2 sus dar numai pana a crapat gingia o noapte, doua plangeam un pic si dormeam inapoi. Dar eu am comandat din Austria Osanit, cineva mi-a recomandat, medicament homeopat, e bun si daca nu poate sa doarma, noi avem probl.si in timpul zilei mai nou si nu mancam.
larisa_ana
Postat pe 20 Octombrie 2009 22:03
Si la noi mai sunt 5 zile si face Vero 9 luni si avem numa un dintisor...dar am vazut azi ca parca se vede un coltisor de la celalalt. Va pupam
ralucimp
Postat pe 20 Octombrie 2009 22:57
BUNA fetita mea are 8 luni si deja ave 2 dintisori, atunci cand iau dat avea 7 luni si au iesit amndoi dintisori de jos odata dar nu au fost probleme nu mi a facut nici temperatura nici nu a plans dor ca nu mai manca asa mult ca de obicei sa vedem in continuare la ceilalti dinti daca tot asa o sa fi? ar fii super ok. va pup
janine_kidz
Postat pe 21 Octombrie 2009 06:53
Buna, baietelul meu face pe 2.11. 9 luni si deja avem doi dintisori care au aparut fara nici o problema si ambii cam la o zi diferenta ,la 5 luni.Acum , cum de o saptamana nu a mai vrut sa manance nimic in afara de lapte, am mers cu el la medic si mi s a spus ca o sa i apara 4 dintisori (de sus) in acelasi timp..si sa i dau panadol baby pentru durere, dar nu vrea.El nu vrea sa mai deschida gurita decat pentru suzeta si pentru biberonul cu lapte mai greu,nici cu gel nu pot sa i dau .Aveti idee ce pot sa fac? ce sa i dau ,pentru ca vad ca il doare ingrozitor. O seara linistita la bibici si la mamici.
amelia_kidz
Postat pe 29 Octombrie 2009 22:08
noi la 8 luni si jumate avem 5 dintisori
raluca08_kidz
Postat pe 29 Octombrie 2009 22:11
draga amelaeu cand i dau mdicamnte fetitei mele o pacalec cu bebeonul introduc dor beberonul in gurita fara sticluta si i bag seringa in biberon siincet inpingi meicamentul suces
raluca08_kidz
Postat pe 29 Octombrie 2009 22:17
buna amelia eu i-am luat fetitei mele din farmacie un biberon speecial ptr medicamente.are tetina si in loc de sticuta cum sunt biberoanele, accesta are un capacel transparent se infileteaza si arata ca o suzeta deci nu foarte mare la noi a avut mare succes
janine_kidz
Postat pe 30 Octombrie 2009 19:53
Buna dimineata , gata aproape am scapat de durerile de la dintisori ..au iesit cei doi de sus si se pare ca mai iese unul tot sus .Multumesc pentru ideea cu biberonul ,am reusit sa i dau Panadol , dar i am pus intr-o seara si un supozitor .Am inceput sa si mancam binisor ..o zi frumoasa la toata lumea
amelia_kidz
Postat pe 3 Noiembrie 2009 10:45
noi folosim Gengigel!
ina_rebeca
Postat pe 20 Decembrie 2009 16:19
fetelor nu va grabiti cu dintisorii ,fetei mele iau dat dintii la 1 an si ceva,asa ca am tot auzit ba ca e prea devreme ba ca e prea tarziu,iese cand trebuie nu e o regula,sanatosi sa fie bbeii ca dintii oricum ies.pupici pufosi
mada_sabina
Postat pe 6 Februarie 2010 21:18
buna fetelor si noua ne-au dat primii dintisorii la 6 luni exact in prima de paste nu stiam ce are copilul meu plangea foarte tare nu vroia nimic nimeni si nimic nu il calma si intr-un final am bagat mana in gurita lui si avea 2 dintisori si acum avem 1 an si 3 luni si avem si canini si maselute mai avem putin si ne completam toata dentitia.asa este nu exista perioade cand sa iasa dintisorii depinde de la copil la copil se spune doar ca dintii iesiti prea devreme nu sunt buni se strica si cad repede eee astea sunt superstitii.pupici si sanatate.
anaROBERT
Postat pe 6 Februarie 2010 23:57
Nu este adevarat ca cu cat ii ies mai repede se strica mai repede . Baietelului meu celmare i/a iesit primul dinte la cinci luni fara cateva zile si acum are 7 ani jumatate su nu are niciun dinte stricat si a schimbat deja primii doi dinti de jos .Fetita mea , Timea are acum 5 luni si primii doi dinti i/au iesit la 4 luni si o saptamana, cu cateva zile diferenta intre ei. Ea a fost mai harnica decat Felix. Sper sa aiba si ea dantura la fel de buna ca fratiorul ei . Sanatate tuturor bebeilor si multa rabdare mamicilor !
kidz005574
Postat pe 14 Martie 2010 12:34
sascha, are deja 6 luni si nici un semn de dintisor ! trebuie sa ma ingrijorez?
GABI_B
Postat pe 15 Martie 2010 14:36
fetitei mele i-am dat cu calgel cam de 3-5 ori pe zi ,o masam pe gingii cu el ,dar ptr cateva ore ca apoi durerea reapare ca iar era agitata musca si baga mai toate jucariile in gurita asta sa impamplat ca iau dat canini dar la primi dintisori nu am avut nici un fel de problema nu durei,nu plans ,acum depinde si de copil eu asa cred va pupic
janine_kidz
Postat pe 15 Martie 2010 17:28
sascha nu trebuie sa te ingrijorezi.La baietelul meu acum la 7 luni si 2 saptamani i-a dat primul dintisor. Mai sunt fete care de-abia la un an i-a dat primul dintisor. La fiecare copil e altfel.Mai sunt bebei la care le-a dat dintii l 2 luni. Nu putem sa spunem o varsta la care dau dintii.
bau
Postat pe 15 Martie 2010 17:35
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:24
fetelor fetitei mele i-au dat dintisorii la 7 luni , au iesit primii doi cei de jos si au urmat in cateva zile cei doi de sus. acum avem 10 luni si deocamdata nimic avem gingiutele umflate de vreo luna dar nimic e cazul sa ma duc la medic ?
cory_emy
Postat pe 18 Martie 2010 19:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lapte Nan(Nestle) sau Milumil? 2 De la: deeita 28 Septembrie 2009 08:47
carte cu retete ptr bebelusi 61 De la: alina_buc 20 Septembrie 2010 11:37
vand jucarii de la baiatul meu 1 De la: pinky 19 Ianuarie 2010 08:15
Vand infacol pentru colici-25 ron 1 De la: infacolromania 25 Noiembrie 2009 23:44
ii dau dintisorii 63 De la: clara_kidz 20 August 2018 17:15
Setari Cookie-uri