sterilizatul biberoanelor

buna! cat timp trebuie sterilizate biberoanele bebelusilor?
felideni
Postat pe 10 Septembrie 2008 13:48
ar trebui sa scrie pe eticheta. parca 5 minute, nu mai mult si apa in care au fiert nu trebuie refolosita
a1_23
Postat pe 10 Septembrie 2008 23:19
cred ca nu am pus bine intrebarea...ma refeream pana la ce varsta ii sterilizam lui bebe biberoanele??? scuze!!!!
felideni
Postat pe 11 Septembrie 2008 09:05
buna..

din cate stiu eu se zice ca pana la varsta de 6 luni.si eu am o bebelica de 2 luni si cam tot pana la 6 luni am de gand sa i le sterilizez. dar acum cu sterilizatoarele e ff usor, le pui acolo si apesi pe buton, asa ca poti si mai mult dc vrei...
horobeanu
Postat pe 11 Septembrie 2008 22:58
BUNA FETELOR,EU AM O BEBITZA DE 10 LUNI JUMATE...PANA LA 6 LUNI EU I-AM STERILIZAT BIBEROANELE DUPA FIECARE FOLOSIRE....IAR DUPA CE AM TRECUT DE 6 LUNI O DATA LA 2 ZILE FIERB TETINELE SI STICLUTELE....MULTA SANATATE LA BEBICI...PUPICI DULCI
deliarebecca
Postat pe 14 Septembrie 2008 09:54
Iar dupa 6 luni le speli cu apa plata sau de robinet si apoi le lesi la uscat?
bebeul meu are 5 luni jum si inca mai sterilizez dupa fiecarea masa ,in prealabil le spal cu apa de la robinet si detergen de vase ,si apoi la sterilizat cu abur la microunde
GILIOLA
Postat pe 15 Septembrie 2008 03:17
buna, tot timpul le-am spalat cu apa calda de la robinet si cu detergent de vase,l-e clateam foarte bine si apoi le bagam la fiert....acum le fierb la 2 zile in rest spalate bine cu apa calda si detergent de vase....
deliarebecca
Postat pe 15 Septembrie 2008 16:09
eu le-am sterilizat intotdeauna cu solutie de la Chicco. Pana la 10 luni am sterilizat tot, jucarii, tetine, suzete, biberoane. Acum fetita are 1 an si sterilizez in continuare biberoanele de lapte, nu pt igiena cat pentru faptul ca laptele favorizeaza aparitiei unei ciuperci urat mirositoare.
Multa sanatate la bebei!
vince
Postat pe 31 Octombrie 2008 08:51
bebelul meu are 2 ani si 2 luni, in principiu a renuntat la biberon, doar seara si dimineata lapticul il bea asa( cred ca placerea e mai mare cand bea lapticul in pozitia orizontala).
bineinteles ca daca inca mai folosesc biberoanele- chiar si o data sau de doua ori pe zi- le si oparesc in continuare. ce-i drept, nu le mai oparesc dupa fiecare folosire, ca inainte, dar la doua zile tot le mai oparesc.
va pup
magdutza_kidz
Postat pe 8 Decembrie 2008 12:53
Pana la un an si jumatate, cand l-am dezvatat pe Andrei sa mai bea laptele din biberon (a baut apoi in canita cu capac) am sterilizat biberoanele si tetinele dupa fiecare utilizare. Laptele, in afara de faptul ca dezvolta bacterii urat mirositoare, cum spunea cineva mai sus, in contact cu saliva mai multe ore, dezvolta bacterii foarte daunatoare organismului. Pentru sanatatea copiilor vostri, eu recomand sterilizarea biberoanelor si a tetinelor dupa fiecare utilizare.
andrei_g
Postat pe 12 Martie 2009 01:13
Fetita mea are 1 an si 6 luni si noi la fel sterilizam biberoanele dupa fiecare masa
valicica_kidz
Postat pe 31 Martie 2009 15:32
atata timp cat folosim biberoanele trebuiesc sterilizate dupa fiecare masa.si cu sterilizatoarele chiar nu e greu deloc pupici la bebici si la pitici!
kamkrys75
Postat pe 10 Aprilie 2009 11:57
Noi folosim un sterilizator si scrie ca e recomandat ca biberoanele sa fie sterilizate pana la 1 an. Deocamdata nu stiu pana cand le voi steriliza (pana la un an sigur), dar sper sa bea cu canitza mai tarziu
dianecrii
Postat pe 10 Aprilie 2009 16:52
noi avem aproape 9 luni si ii mai sterilizez inca...dar cd nu am biberoanele sterilizate si imi trebuie,am inceput sa le folosesc si nesterilizate.

cred ca o sa incep sa nu-i mai sterilizez pt ca eu zic ca e destul de mare. eu stiu ca pana la 6 luni se sterilizeaza.

va pup
horobeanu
Postat pe 11 Aprilie 2009 15:47
salut eu am serilizat biberoanele pana la 6 luni dupa care acum cand avem aproape 2 ani la doua zile le spalam tot biberoane capace si tetine la masina de spalat vase
bojancarmen
Postat pe 19 Iulie 2009 17:27
buna mamicilor! eu in fiecare dimineata spal sticlutele si tetinele cu detergent de vase,dupa care le sterilizez in sterilizator.am o printesa de 8 luni si alta de 2 ani si 5 luni si la fel procedez la ambele! va pupam si sa va traiasca piticii si sa fie sanatosi! pupici!
alexandra_serban_79
Postat pe 19 Iulie 2009 21:31
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)


office_salinasusesi_ro
Postat pe 24 Februarie 2010 07:00
si eu am sterilizat cu solutie chicco dar numai jucarii... mi se parea ca prea tare ramane mirosul in ele (de la solutie) ca sa sterilizez si biberoanele . Copilul meu are 1 an si 4 luni si ii sterilizes biberoanele dupa fiecare masa ; am sterilizator si e super comod (... am vaz ca cineva aici scria ca treb sa le fierbi cca 5 min .... eu stiu de 15 .. pt cine nu are sterilizator ). Poate in cazul nostru ... la 1an si 4 luni nu ar mai trebui sterilizat in fiecare zi... dar, m-am obisnuit cu el si nu mi se pare o corvoada... dar , totusi zic ca pana la 1 an ar treb sterilizat zilnic... hai 10-11 luni.. parerea mea... si mai ales dc nimeriti vara si aveti sub 1 an..
carmen_sebi2000
Postat pe 2 Martie 2010 12:58
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:49
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Martie 2010 09:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VANS SCOICA AUTO 1 De la: deea8511 3 Septembrie 2011 12:22
Vand Colief pentru colici 1 De la: andreiutza 26 Octombrie 2009 13:15
Colief 1 De la: andreiutza 26 Octombrie 2009 13:20
elemente de autism 1 De la: cristin_hhh 29 Octombrie 2009 04:32
vaccinuri la bebelusi 74 De la: nikole_dulcik_2u_dx 24 Aprilie 2016 15:52
Setari Cookie-uri