concediu prenatal

la cate saptamani se intra in prenatal eu sunt in 22 de sapt si am inteles ca la 7 luni si 10 zile dar asta in sapt cat inseamna
any_kidz
Postat pe 13 Octombrie 2008 16:43
Gravidutele au dreptul la 126 zile calendaristice de concediu de maternitate (cod 08), din care 42 sunt obligatorii dupa nastere! impartirea acestor 126 de zile de concediu de maternitate o faci cum crezi de cuviinta, evident tinand cont de recomandarea medicului tau! in mod obisnuit, gravidutele intra in concediu de maternitate odata cu debutul lunii a 7 a de sarcina! Cele 126 ziel de concediu de maternitate (pre si post natal) sunt platite cu 85% din media bruta a veniturilor realizate in ultimele 6 luni de lucru inainte de ivirea riscului (adica inainte de a intra in concediu medical; sa presupunem ca intrii de la 1 nov 2008, baza de calcul o constituie 6 luni inapoi, adica oct, sept, aug, iul, iun si mai 2008); Indemnizatia de maternitate nu se impoziteaza, este suportata de la CASS prin angajator, adica nu constituie o cheltuiala pentru acesta!
elanicol
Postat pe 15 Octombrie 2008 14:28
126 de zile inseamna 18 saptamani, din care 42 de zile obligatoriu dupa nastere, adica 6 saptamani, deci inainte de nastere raman 12 saptamani. Daca nasterea are loc la 40 de saptamani, inseamna ca din saptamana 28 se poate lua prenatalul. Dar pentru ca exista si cazuri cand nasterea are loc mai tarziu de data probabila, cel mai tarziu la 42 de saptamani de sarcina, inseamna ca cel mai sigur e sa iei concediul prenatal din saptamana 30 de sarcina (nu stiu cate luni vine asta...eu mereu socoteam la mine saptamanile, nu lunile) ca sa fii sigura ca raman cele 42 de zile dupa nastere.
a1_23
Postat pe 16 Octombrie 2008 10:49
nu+mi aduceam eu aminte de unde stiu ca nu se impoziteaza indemnizatia de maternitate! de aici, de la Elanicol!
a1_23
Postat pe 18 Octombrie 2008 12:40
ms ms
any_kidz
Postat pe 21 Octombrie 2008 21:22
am o intrebare, in cele 12 luni pe care trebuie sa le ai la locul de munca se include si concediul prenatal?adica eu fac un an la serviciu pe 7 martie, dar as putea intra in concediu prenatal de pe 29 ianuarie.deci as putea sau trebuie sa stau pana in martie?multumesc mult
darkang3l_89
Postat pe 6 Ianuarie 2009 23:53
da, se include! 12 luni anterioare datei nasterii copilului!
elanicol
Postat pe 7 Ianuarie 2009 18:17
ce perioada trebuie sa am la locul de munca ca sa pot avea dreptul la prenatal?
cat
Postat pe 19 Ianuarie 2009 10:41
pt. Ani.
La 32 sapt. intri in prenatal(cel mai repede, dar poti sa-ti iei si concediu medical pana atunci:
Metoda de evadare de la locul de munca poate fi urmatoarea: concediu medical de urgenta(max.5 zile) de la ginecolog,urmat de alte zile de concediu tot de la el,urmat de max.14 zile concediu de la medicul de familie,apoi cateva zile concediu de odihna (daca mai ai, daca nu,fara plata),si tot asa pana ajungi la maximum de zile concediu medical care se pot acorda intr-un an(nu mai retin numarul,cauta pe net),dupa care,la intelegere cu ginecologul te internezi(de obicei fictiv) cateva zile(de aici alt medical de urgenta),in timpul internarii medicul te trimite la Comisia de Evaluare a Capacitatii de Munca,care iti aproba inca 30 zile medical, apoi alta internare,comisie,pana intri in pre-natal,la 32 sapt de sarcina(parca asa era).
Mult succes si sarcina cu sanatate.
anna_kidz
Postat pe 25 Ianuarie 2009 23:25
la mine n-a fost atat de complicat... ginecologul mi-a dat concediile medicale fara alte "internari fictive".... din sapt 32 este obligatoriu sa-ti iei prenatal, dar, daca mai ai zile de concediu neefectuate, poti sa le iei.... asa, mai amani medicalul de 126zile... eu asa am facut, dar aveam concediul intreg pe 2008 neefectuat si am mai luat un salariu intreg... acum astept sa iau 85% la suta din net, dar cred ca tocmai prin martie primim ceva
andracalin
Postat pe 25 Ianuarie 2009 23:57
Nu cred ca va fi Martie luna in care vom primi cei 85%. Am sunat la ITM sa ma lamureasca in privinta actelor ce tb.depuse, si dupa ce ca habar nu au, recunosc ca inca nu au primit programul dupa care se lucreaza. Deci, rabdare cat mai multa .
anna_kidz
Postat pe 26 Ianuarie 2009 23:19
eu m-am enervat foarte tare ca la inceput mi-au spus ca nu au formulare specifice pentru adeverinta, iar peste 3 zile, cand s-a dus o prietena, aveau.... iar firma la care am lucrat era din alt oras... asa ca, poti sa-ti inchipui cat a durat pana mi-au trimis alta adeverinta...
andracalin
Postat pe 28 Ianuarie 2009 11:33
POT FOARTE BINE SA-MI INCHIPUI PT.CA SUNT EXACT IN ACEEASI SITUATIE. ZI AM PRIMIT TOATE HARTIILE(ADICA SPER CA SUNT TOATE), IAR MAINE MERG SA DEPUN DOSARUL. SUNT NISTE NESIMTITI, SA POARTE ATAT MAMICILE PE DRUMURI.
anna_kidz
Postat pe 28 Ianuarie 2009 23:52
din ce oras esti anna? nu ca ar fi important, dar ma gandeam ca slobozia e un oras mic, poate d-aia sunt mai in urma....
andracalin
Postat pe 29 Ianuarie 2009 18:52
NU, DRAGA MEA, SE INTAMPLA SI LA CASE MAI MARI, IN CAZUL DE FATA ORASE; SUNTEM DIN CLUJ.
anna_kidz
Postat pe 30 Ianuarie 2009 19:03
daca am 6 luni la ultimul loc de munca si sunt gravida in 12 saptamani.daca nasc mai devreme de 9 luni insemna ka nu fac 12 luni pe cartea de munca.mai pot primi in situatia asta indemnizatia de crestere a copilului?
kssandra_k
Postat pe 16 Martie 2009 18:40
pt. concediul prenatal nu exista o anumita perioada in care trebuia sa lucrezi.
beneficiezi de el si daca esti angajata de doar......cateva luni (pana in 12)
ERICK
Postat pe 17 Martie 2009 15:13
buna mamicilor.......eu am aflat ca sunt insarcinata imediat supa ce m-am angajat.deci nu am cum sa fac 12 luni,inainte de nastere.concediul prenatal il voi primi dar cei 85%???multumesc
daniela_pohrib
Postat pe 18 Martie 2009 18:28
din cate stiu eu, nu cred ca o sa primesti... stiam ca trebuie sa ai 12 luni lucrate...
nu vreau sa te dezamagesc sau sa te supar... vorbeste ce poti sa faci... poate sa incerci sa iti platesti asigurarile mai din urma, (adica pana sa te fi angajat) daca aceasta este o solutie...
sarcina usoara
andracalin
Postat pe 18 Martie 2009 20:13
buna! inainte nu ai mai lucrat? sau sa fi fost in somaj?
din pacate cred ca nu mai poti cotiza acum ......retroactiv. mult succes si sarcina usoara
ERICK
Postat pe 19 Martie 2009 15:11
nu,nu am mai lucrat nicaieri..........asta e.....va multumesc de respuns.
daniela_pohrib
Postat pe 19 Martie 2009 18:29
Buna fetelor! Pe perioada sarcinii as vrea sa stau acasa..dupa cate stiu eu am voie doar la prenatal care e 63 zile.
Stiti care sunt solutiile de a ramane acasa? Nu vreau sa mai muncesc...vreau sa dorm si eu mai mult de ora 06:00, sa nu-mi mai sune ceasul.
Lalea_kidz
Postat pe 15 Aprilie 2009 14:06
Durata prenatalului nu e fixa, de 63 de zile. Legea spune ca, dupa nastere suntem obligate sa stam in postnatal 42 de zile. Diferenta de zile ( 126 -42) le poti lua in prenatal sau ...nu le efectuezi.Depinde de fiecare dintre noi....... de cum decurge sarcina. Daca vrei si mai multe zile de medical, interneaza-te cateva zile, apoi prelungesti de la medicul de familie......si multa sanatate si sarcin ausoara.
ERICK
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:31
poti sa-ti iei medical de la medicul de familie, maxim 14 zile, pe urma iti da trimitere la ginecolog si iti iei medicale consecutive pana la sapt 32 de sarcina...
apoi intri in concediu de odihna, dupa care in medicalul de 126 zile (luat lunar de la medicul de familie)...
dupa 32 sapt nu-ti mai da nimeni altfel de medical, decat din cel de sarcina si lauzie...
sarcina usoara...
andracalin
Postat pe 18 Aprilie 2009 23:18
buna mamici si viitoare mamici.Intrebarea mea este: Angajatorul va plati cei 85% pentru cele 126 zile chiar daca eu nu am luat deloc din ele ,nu?Si doar dupa ce se termina cele 126 zile, (pe care el este obligat sa imi plateasca) ca incepe concediul de ingrijire copil, nu? Aspent raspuns, va multumesc
mama_lui_Filip
Postat pe 18 Mai 2009 18:59
Graviduta are dreptul la 126 zile de concediu pre si post natal, adica concediu de maternitate! obligatorii sunt doar cele 42 de zile din momentul nasterii copilului, conditie pentru a beneficia de CCC.
Concediu pentru cresterea copilului se incepe cu prima zi dupa ultima zi de concediu medical.
Daca doresti sa efectuezi toate cele 126 zile de concediu de maternitate, angajatorul este obligat sa iti plateasca indemnizatia corespunzatoare acestor zile (de fapt angajatorul isi recupereaza banii de la casa de asigurari de sanatate).
elanicol
Postat pe 18 Mai 2009 19:02
Buna mamicutelor! Mai am 2 luni pana nasc si inca nu sunt lamurita cu concediul prenatal.:( Daca nu a 12 luni lucrate pe cartea de munca, firma la care lucrez imi plateste cei 85% din salar? astept raspuns. va rog!
orasuliasi
Postat pe 30 Mai 2009 21:48
iti plateste 85% din salariu, care reprezinta concediul de sarcina si lauzie... adica pentru o perioada de 126 zile...
in cazul in care vei dori sa ramai acasa pana cand va face copilul 2 ani, nu o sa primesti 85%, pentru ca nu ai cotizat la stat timp de 12 luni consecutive anterioare nasterii copilului...
andracalin
Postat pe 1 Iunie 2009 13:39
eu sunt in saptamana 21/22 ,am avut pana acum 35 zile de concediu medical si 2 zile de concediu de odihna(din 21) .Ar trebui sa intru in prenatal in 10 august(conform medicului ginecolog).La cate zile de concediu de concediu de odihna mai am dreptul? Doamna de la personal imi calculeaza doar pentru 8 luni concediul de odihna si nu mi se pare corect. Concediul prenatal nu ar trebui sa se calculeze(sa se scada) cand iti iei CO pt ca nu e obligatoriu ,doar cel postnatal de 42 zile e obligatoriu.Cine are dreptate ? cum sa-mi calculez ?Mi se mai scade si luna de CM pe care am avut-o.
ONIGAM
Postat pe 1 Iunie 2009 15:26
Mai intai La multi ani tuturor micutilor vostrii! sa creasca mari, sanatosi si fericiti!!

raspuns pt mihaela28
Concediul de odihna se acorda pentru lunile efectiv lucrate; daca spui ca in august intrii in prenatal, pt 12 luni ai avea dreptul la 21 zile, ai lucrat efectiv (sau vei lucra) 6,5 luni! in mod obisnuit, desigur, se scade luna de concediu medical! asa este legea!
Ai dreptul la 11 zile de concediu , din care ai efectuat deja 2 zile, raman 9 zile!
21/12*6.5=11 asa calculez eu! unde: 21 sunt zilele de co pentru tot anul, 12 sunt lunile anului, iar 6,5 sunt lunile efectiv lucrate (desi luna august daca pe 10 intrii in prenatal, nici nu poate fi considerata chiar jumatate de luna)!

daca contabila ta iti calculeaza pentru 8 luni, norocul tau!! asta inseamna 14 zile de concediu, minus 2 efectuate, mai ai 12! iesi mai bine dupa spusele contabilei!

concediul de maternitate nu este obligatoriu, desigur, dar daca esti in concediu medical, pentru aceeasi perioada nu poti beneficia si de concediul de odihna aferent!

numai bine!!
elanicol
Postat pe 1 Iunie 2009 17:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mamica in luna Iunie 3 De la: anacs 24 Februarie 2010 23:35
Buna!!! 14 De la: fleurentina 8 Decembrie 2009 10:00
recomandari pt dr strajean elias 3 De la: zarraza 7 Decembrie 2013 13:22
concediu de maternitate si alocatie 2 De la: pinicuta 13 Iulie 2009 16:51
Mamica in luna August 1 De la: RazaDeSoare 23 Decembrie 2008 14:46
Setari Cookie-uri