Sunt insarcinata din nou :)

Dragi mamici si prietene,

Vreau sa fac un anunt: sunt insarcinata din nou
Am acum aproape o luna jumatate si am decis sa pastrez sarcina acum cateva zile. Din momentul in care am aflat ca sunt insarcinata si pana acum a fost o lupta continuua in mine, o lupta cu mine. Erau atat de multe argumente impotriva acestui copil incat ma coplesau, insa am rezistat si cu mult ajutor din partea sotului meu care a fost (si este) minunat am inteles ca nimic nu poate fi mai frumos decat un copil.
Cel mai frica imi este de reactia lui Eugen si de faptul ca nu voi mai fii 100% pentru el. Acum este si un moment destul de solicitant fizic pt ca invatam sa mergem si trebuie sa alerg dupa el mereu si sa-l tin de manuta, etc. O sa-mi fie greu cu burtica sa fac toate astea... dar speram la ce e mai bine

Mai este cineva care are copii cu o asa mica diferenta de varsta intre ei? Eugen va avea in februarie (cand ar trebui sa se nasca cel de-al doilea) 19 luni. Nu e oare prea putin? Daca mai e cineva in aceasta situatie asi fi si eu curioasa sa stiu cum v-ati descurcat? A fost f.f.f greu?

corina_dragoi
Postat pe 25 Iunie 2009 18:35
FELICITARI!!!! sa fiti sanatosi si u si bb din burtica.....esti o curajoasa si eu mai vreau un bb dar ink nu ma incumet mai astept vreo 2-3 ani sa mai creasca delia.....eu am o prietena care are copii diferenta de 1 an si 2 luni intre ei,daca nu o avea pe mama ei sa o ajute nu ced ca facea fata situatiei sa zic asa,....dak ai alaturi de tine pe unul din parinti sa te ajute,adik sa se ocupe de eugen si u sa te ocupi de bb este perfect....va pooopicim si te asteptam sa ne spui cum decurge sarcina....pooopicei dulci
deliarebecca
Postat pe 25 Iunie 2009 20:57
buna draga mea,ma bucur nespus pt tine,nu stiu daca ai citit pe vreun topic povestea mea,dar o sa-ti povestesc pt a te incuraja sa mergi mai departe pt ca asta este drumul tau si f bine ca il vei urma daca pot sa zic asa:ma numesc silvia am 23 de ani[22 iulie] si doi copii minunati silviu de 3 ani jumate si alex pe 2 iulie face anisorul,sotul meu e plecat de 4 luni si o saptamana in ger si va veni in tara sambata asta cu ocazia inplinirii unui anisor a lui alex si nu va mai pleca anul acesta[doar anul viitor]sa revin,intre copiii mei e diferenta de 2 ani si 7 luni[putin mai mare decat o sa fie la tine]la inceput sa stii ca nu mi-a fost usor,mai ales cand am aflat ca sunt insarcinata imi puneam tot felul de intrebari:oare o sa ma descurc?mai ales ca sotul meu e plecat in fiecare an cate 4-5 luni dar nu m-am gandit nici o clipa sa intrerup sarcina si am continua si serviciul ,e drept ca nu am mers numai 5 luni la servici dar am reusit sa iau indemnizatie si pt alex,pe parcursul sarcinii mi-a fost ffff rau am fost si internata o saptamana pt ca imi era destul de greu sa si lucrez cand veneam acasa ma astepta si copilul si sotul,stii cate treburi sunt prin casa si a doua zi o luam de la capat,cu toate astea DUMNEZEU m-a ajutat si l-am nascut pe bebe alex muuuult mai usor decat pe silviu si am trecut si de asta,apoi a urmat adaptarea lui silviu care era un mamos si nu statea cu nimeni in afara de mine si tati,cu timpul s-a obisnuit cu alex si acum sa vezi ce bine se inteleg si se iubesc,se mai si ''cearta''dar stau intre ei si ii potolesc,lui silviu i-am spus de cand era alex in burtica ca o sa vina barza cu un bebe adica fratiorul lui si trebuie sa aiba grija de el,cu toate astea cand am venit din maternitate nici nu s-a atins de el 2 zile.acum sunt singura de ceva timp si abia astept sa vina sotul acasa sa mai stea si el macar o ora cu ei,face mult sa stii,te mai recreezi putin.in concluzie,daca eu m-am descurcat singura ,crezi ca nu te vei descurca mai ales ca il ai si pe sotul tau alaturi?eu cred ca da ,si nu o spun ca sa te consolez in vreun fel,acum in incheiere iti doresc o sarcina usoara multa sanatate si un bebe frumos,aaaaa si un pupic la bebele de acasa!
silviatatu
Postat pe 25 Iunie 2009 20:59
buna Corina...felicitari si multa sanatate sa duci sarcina la bun sfarsit. eu o am doar pe Bia deocamdata si mai asteptam un pic, dar am o prietena care cum a facut bb-le ei un an a si ramas iar insarcinata.asa a vrut. si acum o luna l-a nascut si pe al doilea bb ,tot un baietel.si primul ei baietel e tare mamos si a spus ca primele 2 saptamani a fost mai greu pt ca , bebele mai mare a fost cam gelos,nu prea intelegea ce se intampla,de ce nu poate sa se joace cu bebele,etc,etc....plus ca a devenit si mai mamos si un pic gelos. dar in rest a fost ok.

acum e bine si se descurca ea si sotul ei si o nani part time,pt ca aici in Qatar avem doar 2 luni concediu post natal...si apoi la lucru.

deci curaj ca se poateeeeeee, trebuie...

te pup.

p.s. e ora 2 si eu nu am somn pt ca maine, adica azi pleaca Bia in tara cu mama soacra pt o luna si 2 saptamani si sunt tare trista ca nu stiu cum o sa stau fara ea. e pt prima data dar .... e tare greu.asa ca am intrat pe forum ca sa fac ceva si sa nu ma mai gandesc.
horobeanu
Postat pe 26 Iunie 2009 01:55
va dau si eu o veste... eu am fost azi pentru k vroiam sa fac un avort... si doctorita nu a vrut sa-mi faca! m-a pus la un ecograf, am 12 sapt si 3 zile, mi-a aratat capul, piciorusele, splina... a fost emotionant! dar... ma tem, pentru k nuj dak o sa putem sa avem grija de el! pentru k eu maternitate nu o sa am, locuiesc in kirie si numai sotul meu lucreaza! nuj dak o sa ne putem descurca
ale_micutza
Postat pe 26 Iunie 2009 13:38
ale micuzta - eu vreau sa te incurajez in decizia pe care ai luat-o si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, adica nu ma incadrez in cei doi ani de zile pt cresterea copilului pt ca nu am un an de zile la ultimul loc de munca (actualul) si vreau sa iti zic ca eu nu am vrut nicodata sa renunt la sarcina - cu toate ca eu am aflat mult mai devreme ca tine, adica pe la 7 saptamani - atunci am fost pt prima data la eco si mi-am vazut baietelul :x a fost o senzatie ce nu o pot exprima in cuvinte!! acum am 27/28 de saptamani, adica 7 luni si abia astept sa vina pe lume ingerasu nostru! cat despre cum si cu ce il vom creste, ne vom zbate si vom face absolut tot ce ne sta in putinta pt a fi bine si pt a-i oferii tot ce isi doreste- avand in vedere ca avem sprijinul parintilor mei si al socrilor cred ca ne-ar fi mult mai usor- dar noi nu vrem sa ne ajute financiar absolut nimeni, pt ca noi singuri am decis sa-l pastram.
asa ca nu mai sta stresata si nu te mai gandii la ce nu iti face bine. gandeste pozitiv si totul va fi bine. ai sa vezi ca Domnul o sa va ajute!! sarcina usoara si sa auzim de bine

apropo, si noi stam tot cu chirie intr-o garsoniera ;)
cristinaflorentina_2000
Postat pe 26 Iunie 2009 14:09
va multumesc din suflet pentru incurajari si pentru ca sunteti alaturi de mine in aceasta "aventura". Ajutor o sa am, nu ma plang si poate o sa-l dau pe eugen la cersa din toamna ca sa-mi fie si mai usor
acum sunt cam bolnavioara, am luat raceala de la eugen si sunt putin ingrijorata sper sa nu-l afecteze pe bebe mic.
Va pup pe toate si pe bebei
corina_dragoi
Postat pe 26 Iunie 2009 20:46
multumesc mult pentru incurajari! dar o sa vreau sa va mai intreb ceva... eu azi am 12 sapt si 4 zile! as dori sa stiu cand o sa nasc... pentru k nu stiu va rog sa ma ajutati! va multumesc mult
ale_micutza
Postat pe 27 Iunie 2009 11:31
din prima zi a ultimei menstruatii adaugi 7 si aceea va fi data probabila a nasterii.

ex. meu....am avut prima zi a ultimei menstruatii pe 14oct si dr a adaugat 7 si a iesit 21....iar eu am nascut pe 20iulie....deci a fost aproape corect.

succes
horobeanu
Postat pe 27 Iunie 2009 11:47
la mine nu prea merge treba sa imi calculez knd am avut ultima menstruatie pentru k mie nu imi venea regulat! ultima mea menstruatie a fost in ianuarie! desi eu azi am 12 sapt si 5 zile! deci... ????
ale_micutza
Postat pe 28 Iunie 2009 11:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
extractie dentara in timpul sarcinii 3 De la: garbo_379765 29 Iulie 2013 22:54
Buna ziua!!!! 1 De la: garbo178100 1 Decembrie 2010 14:54
Cele 9 luni de sarcina - pentru mamici 93 De la: iasmina 24 Septembrie 2009 23:47
Sunt insarcinata din nou :) 10 De la: ale_micutza 28 Iunie 2009 11:48
Dr Smoc operatie polipi 1 De la: oana35 18 Martie 2011 22:51
Setari Cookie-uri