concediu prenatal

salut...am o intrebare
sunt angajata din data de 30.06.2008 iar in lunile august,sept,oct am fost in somaj tehnic...vreau sa fac si eu un bebe si as doi sa stiu daca lunile de somaj tehnic se includ in cele 12 luni lucrate, eu vroind sa beneficiez de 85% din salar...dar concediul de sarcina o s pot sa il iau?
kidz004010
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:01
Buna tuturor mamicilor ..Este pentru prima data cand scriu si vreau sa-i multumesc lui Elanicol pentru rabdarea ei de a raspunde la zecile de intrebari....Sper sa nu fiu plictisitoare dar vreau sa va intreb si eu ceva:nasc in luna decembrie sunt in sapt a 32-a nu am luat nici concediu de odihna anul acesta si nici nu am intrat in concediu de maternitate.zilele astea intru si eu in concediu de maternitate.Din net pe ultimile 12 luni se iau cu 85 % si tot 85% se ia si dc intru in concediu maternitate.Deci ar fi ceva de genul 11 luni din care 85% NET + 1 luna tot 85% din net pt concediu de maternitate. E CORECT ? Astept raspuns va rog.
kidz000868
Postat pe 19 Octombrie 2009 13:05
Se ia 85% din media ultimelor 12 venituri inainte de nastere. Nu are importanta din ce venituri au fost compuse cele 12 luni. Pot fi constituite din tot felul de c. medicale, salariu, somaj plus tot felul de alte venituri impozabile.
kidz000722
Postat pe 20 Octombrie 2009 09:52
buna kidz000868! eu ti-as sugera sa iei CO inainte de concediul de sarcina si lauzie pentru ca:
- venitul pentru CO e clar, la fel ca salariul obisnuit
- venitul pentru cele 126 zile de sarcina si lauzie e 85% din media brutului pe ultimele 6 luni, deci prelungesti "banii multi" cu acest CO! care CO inseamna X zile lucratoare, adica mai multe zile calendaristice.

eu am facut asta la primul bebe si am fost multumita de faptul ca am luat mai multi bani dupa nastere (mi-au ramas dupa nastere 120 de zile din cele 126).

sanatate maxima si nastere usoara!
joana77
Postat pe 21 Octombrie 2009 16:35
tot eu, poate ma ajuta si pe mine careva cu o info (am postat si pe topicul INDEMNIZATIE PENTRU CRESTEREA SI INGRIJIREA COPILULUI mai elaborat):

se poate lua concediul de risc maternal (am deja o foaie de la medicul de medicina muncii al firmei) in luna a 7-a, pana la sfarsitul lunii a 8-a? pentru ca din luna a 9-a sa iau cele 126 zile pentru sarcina si lauzie (pre/post natal)? sau e OBLIGATORIU sa iau deja din luna a 7-a concediul de sarcina si lauzie?

multumesc frumos,
Joana
joana77
Postat pe 21 Octombrie 2009 16:52
buna, am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns:
acum sunt in CIC1 si insarcinata in 17 saptamani. ar trebui sa incep serviciul pe 1 februarie si data probabila a nasterii ar fi 5 aprilie. deci 2 luni. eu ma intorc la serv pe 1 feb, mi se redeschide cartea de munca cu aceasta data si de pe 2 feb pot intra in concediu prenatal? si cum se calculeaza acesta(ca bani vorbind)? sau pot duce direct concediu prenatal incepand cu 1 febr 2010?
nemary
Postat pe 25 Octombrie 2009 16:49
si idferenta intre 1 si 2 februarie este....? inteaba la resurse umane la tine, ca doar ei urmeaaza sa iti intocmeasca dosarul pt camera de munca, deci ei stiu ce iti vor cere.
pinicuta
Postat pe 25 Octombrie 2009 17:26
ca sa fiu mai clara: de intors la munca oricum trebuie sa te intorci: nu ai cum sa intri direct in concediul de crestere pentru al doilea cpil, pt ca nu e inca nascut la data cand te intorci tu la munca. in concediul de cretere copil nr 2, intri abia cand se termina concediul maternal de 126 de zile (pre si post-natal, cum vrei sa-i zici: de fapt e un concediu medical, care evident nu s epoate lua decat daca lucrezi, deci tre sa ti se redeschida contractul de munca).

asadar: iti redeschizi contractul de munca pe 1 feb sau cand face bb 1 doi ani, si apoi iti alegi sa intri in concediul asta medical - prenatalul- cand doresti tu: cu 2 luni inainte de a naste, sau imediat ce nasti, sau dupa ce nasti iti iei toate 4 lunile, alegerea este a ta). si dupa ce trec cele 4 luni intri in concediu crestere copil sau te intorci la munca direct, iarasi e alegerea ta.

sanatate multa si nastere usoara!
pinicuta
Postat pe 25 Octombrie 2009 18:11
diferenta dintr si febr este de zi. ma gandesc ca poate trebuie sa lucrezi cel putin 1 zi pentru a avea dreptul sa intri inn prenatal. sau se poate intra direct din CIC 1 in prenatal?
nemary
Postat pe 25 Octombrie 2009 18:12
se poate dar trebuie sa ai contractul de munca reactivat. deci oricum tre sa mergi la birou sa ti se reactiveze contractul.
pinicuta
Postat pe 25 Octombrie 2009 21:26
Buna! Va rog mult sa ma ajutati cu urmatoarea intrebare: sunt insarcinata in 10 saptamani, DPN 5 iunie 2010, insa contractul meu este pe perioada determinata (1an), drept pentru care se va incheia la 25 aprilie 2010. Asadar pentru perioada 26 aprilie - 5 iunie voi ramane descoperita. Cum as putea rezolva problema ai sa beneficiez de indemnizatia de 85%? Daca aloc prenatalului 126-42 = 84 zile, ar insemna ca incepand aprox 15 martie pot intra in prenatal. DAr ce se intampla cau prenatalul aferent 25 apr-5iunie, cand eu nu mai am contract? Dar daca mi-as lua concediu medical 60 de zile, contractul meu nu s-ar prelungi cu perioada concediului medical, pentru ca stiu ca in cazul contractelor pe perioada determianta, durata contractului se prelungeste cu perioada concediului medical. S-ar rezolva asa?
iris_gal
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:26
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: pot lua cat mai multe zile din cele 126 dupa nastere?Altfel risc sa nu implinesc 12 luni la locul de munca cu o marja de 5-10 zile.Multumesc.

florinzlate
Postat pe 3 Ianuarie 2010 17:33
Buna si LA MULTI ANI! Sunt noua pe forum si as avea si eu o intrebare ,, Se poate sa iti mai iei CM prenatal si de lauzie daca esti in somaj? Eu am inteles ca se poate lua orice fel de CM dar nu sunt sigura, as dori o parere avizata. Va multumesc pt. raspuns.
bebe_kidz
Postat pe 4 Ianuarie 2010 16:08
buna fetelor! din cate vad toate ne lovim de aceeasi problema.eu sunt insarcinata in 24 saptamani iar data probabila a nasterii este 27.04.2010, problema mea care este:am vb cu medicul de familie si mi-a spus ca nu imi poate da concediul prenatal decat din saptamana 32 de sarcina asta insemnand dupa calculele mele 64 zile innainte de nastere si 62 zile dupa nastere.Dupa parerea mea nu este corect tinand cont ca eu am facut alte calcule lasandu-mi dupa nastere 56 zile iar innainte 70 de zile. va multumesc din suflet daca ati putea sa-mi dati un raspuns cat mai repede deoarece ma preseaza cei de la servici cu data la care ar trebui sa intru in prenatal si sincer chiar nu stiu ce sa le zic.
lidia29
Postat pe 6 Ianuarie 2010 11:26
Buna mamicilor si viitoarelor mamici,
Va deranjez si eu cu o intrebare inteleg ca dupa nastere statul acorda 85 % din veniturile cumulate in ultimele 12 luni de munca(aceste venituri se aduna in cazul in care ai doua job-uri si un contract de drepturi de autor ).
Va multumesc
kidz006289
Postat pe 11 Ianuarie 2010 16:14
Buna,
Ceea ce iti pot spune este ca "LEGAL" se dau 84 zile se dau inainte de nastere si 42 zile dupa nastere.
Datorita faptului ca nu se stie niciodata ce ganduri are bebita, in cazul in care se naste mai repede, dupa nastere se iau restul zilelor de concediu medical pana la implinirea celor 126 de zile.
Actele pt indemnizatie (85%) se intocmesc cu urmatoarea zi dupa ce se sf concediul medical si ar fi bine sa le depui cat mai repede posibil. (asteptarea e lunga)
Actele pt alocatie poti sa le depui imediat dupa ce scoti certificatul de nastere, este actul principal. Alocatia iti vine din urma dar nu intreaga cu taraita.
Eu am trecut prin etapele astea am nascut in iulie 2009.
sanatate mult
nicco23
Postat pe 11 Ianuarie 2010 16:48
buna sunt Dana!pe data de 30 septembrie 2009 am incetat contractul de munca la firma la care lucram,imediat dupa o saptamana am aflat ca sunt insarcinata.pe moment m-am panicat insa am reusit in cel mai scurt timp sa aranjez cu un prieten de familie care are societate sa ma angajeze la el cu data de 01.oct 2009.acum platesc 380 lei pe luna taxe la stat.din punct de vedere al indemnizatiei m-am linistit stiind ca o v-oi primi.intrebarea mea este:dupa ce nasc si incep sa i-au ccc firma v-a mai plati ceva taxe pentru mine???dar daca intru in prenatal la 32 de saptamani?pentru cele 126 de zile v-a mai fi ceva de plata?Va rog din suflet lamuriti-ma si pe mine!!!!!
danaio
Postat pe 25 Ianuarie 2010 19:16
toata lumea d aici lucreaza cu norma intreaga,dar eu is angajata d aproximativ un an cu jumatate d norma,,,este acest lucru o problema?pt cei 85%?,,,,multumesc,,,
gio84
Postat pe 26 Ianuarie 2010 10:55
BUNA ! Am si eu o intrebare. Daca sunt insarcinata pot fi data in somaj ?
kidz006583
Postat pe 28 Ianuarie 2010 09:55
Numai in cazul in care se lichideaza firma...in rest din cate stiu eu nu,chiar si in cazul in care se desfinteaza postul tau au obligatia sa te puna pe alt pot......tu doar ai obligatia sa-i anunti de la 3 luni ca esti insarcinata
bau
Postat pe 28 Ianuarie 2010 10:54
krisstia nu conteaza ca lucrezi norma intreaga sau juma de norma atata timp cat firma iti plateste contributiile la stat....conteaza cat ai salariul pe cartea de munca ca se va face calculul pe salariu net din ultimele 12 luni.
bau
Postat pe 28 Ianuarie 2010 10:57
danaio pt prenatal si postnatal firma nu v-a mai platii nimic tie ti se va trage o suma f mica din prenatal+postnatal(la mn la 1270cat luam prenatalul cred ca mia scazut vreo 36 de lei sau ceva de genu) firma nu mai plateste nimic si pre+postnatal sunt platiti de stat.Iar in timpul CIC contractul tau de munca este suspendat asa ca firma nu mai plateste nimic.
bau
Postat pe 28 Ianuarie 2010 11:03
BUNA !Daca am sub 3 luni de sarcina pot fi data in somaj ?
kidz006598
Postat pe 29 Ianuarie 2010 09:04
Concediu postnatal , adica cei 2 ani ,se plateste cu 85% din salarul de baza sau din cel realizat in urma adaugari sporurilor
kidz006598
Postat pe 29 Ianuarie 2010 09:12
kidz006598 In mod normal nu au voie dar tu trebuie sa anunti ca esti insarcinata inainte ca ei sa ia decizia asta.
Concediu de crestere a copilului(CIC 2 ani) se plateste 85% din media veniturilor NETE pe unltimele 12 luni.....
Concediu PREnatal+POSTnatal(126zile) se plateste 85% din media veniturilor BRUT pe ultimele 6 luni...
bau
Postat pe 29 Ianuarie 2010 11:24
lidia29 medicul de familie iti sugereaza,nu are voie sa te oblige.....dar in cazul in care nu nasti prin cezariana cu data exacta se ia jumate inainte si jumate dupa ca sa nu cumva bebele sa vina mai tarziu si tu sa nu mai poti intra in CIC din cauza ca nu ai mai putut lua cele 42 zile obligatoriu dupa nastere.




bau
Postat pe 29 Ianuarie 2010 11:30
multumesc fff mult mony08!mi-ai fost de mare ajutor in a ma lamuri!!!
danaio
Postat pe 31 Ianuarie 2010 08:58
eu am nascut anul trecut si acum sunt grvida in tri luni si nu stiu daca pot sa merg cu prenatalul in continuare.Stie cineva?
kidz006743
Postat pe 6 Februarie 2010 19:44
Vei merge cu prenatalul in continuare dupa ce primul copil va implini 2 ani. Ti se va spune cand sa mergi sa prelungesti prenatalul acolo unde se dau banii pentru trusoul noului nascut.
aliadi_kidz
Postat pe 6 Februarie 2010 20:51
kidz006743 cred ca te refereai la concediu de ingrijire a copilului ca prenatalul este acela care se ia inainte de nastere............ deci concediu de ingrijire a copilului care l-ai nascut anul trecut poti sa-l continui pana nasti( ca presupun caci copilul care l-ai nascut anul trecut nu face doi ani pana il nasti pe acesta) .Dupa ce nasti v-a trebuii sa faci dosarul pentru al doilea copil si vei continua concediu de crestere al copilului pana cel de-al doilea copil face doi ani.




bau
Postat pe 7 Februarie 2010 22:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sarcina 1 De la: Adriana_VanGinkel_1 7 Iulie 2016 23:02
bucuria primei sarcini 71 De la: alexa86 24 Noiembrie 2009 21:02
Depresia in timpul sarcinii 6 De la: lara 21 Iulie 2009 15:41
Mamica in luna August 1 De la: RazaDeSoare 23 Decembrie 2008 14:46
ajutor 13 De la: pinicuta 3 Ianuarie 2010 12:09
Setari Cookie-uri