scaderea secretiei de lapte matern

Bea mlte lichide lapte ceaiuri manca iaurturi sau incearca GALAFOR dar si ceaiu de urzica e f bun
Szilvia_kidz
Postat pe 28 Octombrie 2009 20:33
pt a avea lapte suficientpt bebe este suficient sa il alaptati ori de cate ori cere sa stiti si evident sa beti lichide dar mai ales sa mancati frucet pt ca laptele sa aiba vitanminele necesare lui bebe....sanatate
izab33lla
Postat pe 16 Noiembrie 2009 10:48
buna gioconda .SI EU SUNT DIN IASI SUNT MAMICA A 2 FETITE UNA DE 3ANI JUMATE SI UNA 3 LUNI SI O SAPTAMINA. ZIMI SI MIE FARMACILE DE UNDE POT PROCURA PASTILE PTR LACTATIE. BEAU CEAI DE LA FARES STIMULAREA LACTATIEI. AS INCERCA SI CU PASTLE . MS MULT
MAYATHEEO
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:26
Buna mamici si eu fac parte din categoria celor care alaptaza. Si eu m-am confruntat cu astfel de problema. Pentru cresterea secretiei lactate se recomanda stimularea snului (prin supturi fecvente, masaj, muls) i folosirea de substane lactogoge/galactogoge. Eu recomand cu incredere GALAFOR. Este un supliment pe baza de plante. Se iau cate 2 capsule de 3 ori/zi. Reduce stresul si anxietatea si este sigur pentru mama cat si pentru copil. Si ca un sfat : evitati mulgerea manuala sau electrica. Puneti copilul la piept cat mai des, veti vedea ca sanii se umplu de la un alaptat la altul.
nicoleta26
Postat pe 13 Februarie 2010 19:24
salut mihaiela am o fetita de 4 luni ma chinui de vreo 2sapt sa ii dau cereale cu biberonu si novalac nu vrea deloc cu biberonu ii dau cu seringa laptele si cereale cu ling le fac mai grosute. in rest doar san papa . cum vede biberonu plange. nu stiu cum sa o pacalesc sa il ia. sanatate zimi si mie cum ai placalit bb sa il ia. am dat si prin somn cum il pun in gura parca stie si il impinge cu limba.
MAYATHEEO
Postat pe 14 Februarie 2010 17:40
Buna,

Nu este indicat sa pacalesti bebeul. Este obisnuit cu sanul si acela ii place. Eu am avut acceasi experienta cu bebelusul meu, l-am grabit cu mancarea solida desi am inceput la 6 luni diversificarea nu a fost pregatit sa o accepte, dorea numai san, plangea la vederea biberonului si a linguritei. Eu ti-as recomanda sa nu il fortezi, sa il mai lasi cateva zile si apoi sa incerci din nou. La 4 luni sanul ii poate asigura tot ce are nevoie. Abia dupa 6 luni rezerva lui de fier nu mai suficienta si trebuie inceput incetul cu incetul diversificarea. Ai multa multa rabdare cu bebelusul. Bebelusul stie ce este bun pentru el si aceea doreste.
kidz006379
Postat pe 14 Februarie 2010 17:55
buna, fetita mea are 9 luni si inca alimentul principal este sanul nu vrea sa auda de biberon ,am incercat tot felul de tetine si degeaba .asa ca o las in pace ii dau hrana solida cu lingurita ,apica cu paharut si tztzica de cate ori vrea uneori papa tzitzi imediat ce a papat mincarica , asta e o sa ii dau atat cat am dar nu o mai stresez cu biberonul
cory_emy
Postat pe 14 Februarie 2010 21:43
eu i-am dat san pana la 7 luni jumate si la fel pateam acum la 10 luni ii dau lapte de vaca si bea ceai cu biberonul si nu mai face figuri nici la mancare.
viobregar
Postat pe 14 Februarie 2010 23:16
eu cand am nascut nu mi-a venit laptele imediat a trebuit sa astept cam 3 zile parca imi amintesc timp in care mi-am hranit bebelul cu biberonul ei dupa putin timp mi-a venit laptele dar problema mea era ca bebe sa obisnuit cu biberonul si nu vroia sanul nu tragea era puturos din biberon ii venea mai repede si asa intr-o luna de zile mi-am pierdut laptele asa ca nu are nimic daca nu vrea biberonul e foaarte bine sariti de etapa asta si o luati direct cu canita ca acum suntem la etapa ''canita''si nu vrea sa lase biebronu.....facem munca de lamurire
anaROBERT
Postat pe 14 Februarie 2010 23:46
Buna,

Noi avem 14 luni si sanul este favoritul lui, nu doreste biberon desi am incercat tot ce exista in magazine. As fi vrut sa accepte biberonul dar nu am fost in stare sa il determin sa il accepte. Am vrezut ca sunt singura mamica cu aceasta problema.....
kidz006379
Postat pe 15 Martie 2010 18:39
acum ii dau san doar dimineata si seara si secretia de lapte a mai scazut dar nu renunt inca la san
cory_emy
Postat pe 18 Martie 2010 20:13
Eu l-am intarcat dupa 16 luni, in toata perioada alaptatului a refuzat alt tip de lapte, dupa intarcat la 2 zile a inceput incet incet sa bea cate 100-150 dimineata si seara, mai avem pana ajungem la 250X2 cat e necesarul zilnic. pentru lactatie :odihna si hrana sanatoasa.
mie , sau mai bine zis bebelui meu , in prima perioada a alaptarii nu mi-au priit : lactatele! , rosiile, ciocolata,ouale si legumele care cauzeaza balonare. acestea ori ii provocau o iritatie pe fata piticului(ciocolata rosii lactate,) ori colici (varza, broccoli, conopida, fasole , oua si laptele).
In general nu exista alimente care-s interzise pe perioada alaptarii, sunt doar alimente pe care bebele(fiecare e unic deci reactioneaza divers) nu le tolereaza bine si de asta ne putem da seama testand. eu asa am facut.

O alta chestie tot legat de alaptat sunt PUSEURILE DE CRESTERE, care apar in anumite perioade, in special ale primului an . bebele are nevoie de mai muilt lapte si atunci plange mai des dupa titi. astfel mama are impresia ca bebelui ii este foame si ca laptele ei ori "nu este bun"(povestile vecinelor) ori ca nu mai are lapte destul ca sa-si hraneasca bebele. gresit! aici se face cel mai des greseala de a se introduce completare..
din moment ce s-a introdus completarea sanul nu va mai fi la fel de bine stimulat deci lactatia va scadea.
thomasf
Postat pe 21 Aprilie 2010 08:37
stai linistitita este ceva normal sa nu iti mai vina atata lapte incearca deoarece ti se regleaza secretia in functie de cat bea bebele poti sati sporesti lactatia band ceai de chimin si anason este ffff bun si e recomandat de medici si incearca sa nu mai fi stresata si mananca multe supici si incearca si cu multe lactate ca asa sigur o sa ai dar daca totusi nu da roade incearca sa ii dai un supliment de lapte pt a se satura
emylyutza_05
Postat pe 21 Aprilie 2010 11:16
draga mea stiu ce simti am trecut si eu prin astfel de momente dar iti recomand cu toata increderea GALACTOGIL E SUPER crede-ma se gaseste in toate farmaciile, costa in jur de 50-60 Ron cutia iti ajunge cam o saptamana, dar pt bebe-ul tau merita. Adio late praf...........
incearca si chiar te rog sa-mi spui ce parere ai despre el. fata de alte medicamente, ca am auzit ca sunt si pastile pt stimularea lactatiei Galactogil-ul este sub forma de pudra cu gust de vanilie care se dizolva in apa sau ceai.
fiona22
Postat pe 30 Iunie 2010 09:49
mamico,

iti recomand si tie GALACTOGIL este o pudra cu gust vanilat se iau 3 linguri dizolvate in apa sau ceai de 3 ori pe zi. este pe baza de plante si crede-ma face minuni. nu te mai stresa ca pierzi laptele si din acest motiv plus ca stresul se transmite ci puiutului. sa stii ca se gaseste peste tot in aproape toate farmaciile. iti repet la mine a facut minuni, eu nu prea aveam lapte el era puturos si nu sugea dar dupa ce-am luat crede-ma adio stres si plus de asta se vede cum ia in greutate de la o zi la alta... daca il incerci sunt curioasa cum ti-a mers si tie.
fiona22
Postat pe 30 Iunie 2010 10:07
buna mamico
decat sa te umfli de ceai, bere sau alte.... iti recomand ce-am luat si eu. Exista in toate farmaciile produsul Galactogil este tot pe baza de plante dar incomparabil mai eficace. Este sub forma de pudra cu gust de vanilie care se dizolva in putina apa sau ceai se ia 3 linguri de pudra dizolvata de 3 ori pe zi. Poate nu costa cat ceaiul dar pentru bebeul tau merita , vei vedea ca merita inzecit. Poti citi despre el si despre planta care-l contine galega si te vei convinge cat de bun este. Daca-l incerci chiar te rog sa-mi spui cum ti-a mers
fiona22
Postat pe 30 Iunie 2010 10:13
Buna fetelor! eu am inceput azi cu Galafor. Sper sa am rezultate la fel de bune ca ale voastre. Am o fetita de 3 luni care nu vrea decat san. La introducerea biberonului in gura se stramba toata si scoate tot laptele praf afara. greu o pacalesc in somn, si doar daca somnul e adanc.
Am schimbat laptele praf, crezand ca aceasta e cauza, dar nici o schimbare. Ea vrea numai san. Si problema e ca nu plange daca ii e foame, doar roade la suzeta si isi rasuceste capul dintr-o parte in alta... Eu chiar nu am avut lapte destul pt. ca sanul era moale, asa ca am crezut ca si pierd de tot laptele. Ma ambitionez sa iau aceste capsule si sa beau ceai de chimion si bere....
sper sa functioneze...cine a mai pomenit ca bebele sa nu vrea deloc lapte praf???char asa nasol o fi la gust?
garbo259078
Postat pe 11 Ianuarie 2012 18:20
buna fetelor va scriu si eu niste medicamente pentru inducerea lactatiei primul medicament o folosesc si eu

Domperidone (Motilium™) MORE MILK PLUS & MOTHER LOVE GALACTOFIN TAB 1000Mg GALACTOGIL Galactagogues NUTRINATAL FENUGREEK
garbo_14214
Postat pe 7 Iunie 2013 17:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VITAMINA D3 SOL.INJ 300.000 U.I 1 De la: alinacristina 29 Martie 2010 15:16
am mastita....cum scap de ea? 0 De la: 3 Septembrie 2009 15:09
Isi baga pumnul in gura! 29 De la: tusi_Oli 13 Aprilie 2010 22:51
cand au mers singuri? 6 De la: Rose68 30 Martie 2010 11:09
Lapte Nan(Nestle) sau Milumil? 2 De la: deeita 28 Septembrie 2009 08:47
Setari Cookie-uri