scaderea secretiei de lapte matern

Am doar 1 luna de zile de cand am nascut si alaptez.Pana acum aveam fff mult lapte, imi curgeau sanii, erau f grei, ma trezeam dimineata cu ei f umflati si abia asteptam sa alaptez ca sa se mai desumfle putin.De la inceputul acestei saptamana ceva s-a schimbat f brusc si inexplicabil, mi-a scazut brusc secretia de lapte atat de mult ca aseara abia am avut cu ce sa-l hranesc.Bebe nu mai poate sa apuce sanii ca sunt prea moi, se zbate la san si se enerveaza, e clar ca ceva nu-i in regula!SUNT F SPERIATA, NU VREAU SA RAMAN FARA LAPTE ASA DE DEVREME!De ce oare mi-a scazut secretia de lapte?Vreau neaparat sa-l hranesc la san si ma gandesc cu groaza ca nu am sa mai pot!
mihaela_dardac
Postat pe 28 Septembrie 2008 21:53
incearca ceaiuri de lactatie (eu am folosit marca fares), bea multe lichide, da-i lui bebe sa suga cat mai des, si fii tu cat mai relaxata pt ca si de la stres se poate pierde laptele
ruschita
Postat pe 28 Septembrie 2008 22:30
mult, mult somn ca sa faci laptic!! dormi si tu cand doarme bebe
si la mine a scazut secretia (adica nu mai curgeau sanii, nu-i mai simteam plini) - nu mai stiu exact cat avea bebe cand s-a produs asta, dar cica e normal sa fie sanii plini la inceput si apoi sa nu-i mai simti asa plini. explicatia: la inmceput curg sanii ca sa "avetizeze mama incepatioare ca trebuie sa-l alapteze pe bebe", asa a facut natura, apoi secretia se regleaza in functie de cat papa bebe la cat ii trebuie .
tu pune-l la san cat de des vrea, chiar si la un sfert de ora, pentru ca suptul stimuleaza cel mai bine secretia lactata

Postat pe 28 Septembrie 2008 23:47
mihaela si eu am patit asa...am baut mult ceai pentru stimulatia lactatiei de la fares, am mancat multa supica de pui si asa cum spune boaba, m-am odihnit foarte mult.
felideni
Postat pe 29 Septembrie 2008 07:59
buna.........

si eu am aceeasi senzatie.am o fetita de 2 luni si in prima luna aveam sanii plini de lapte.de vreo 2 sapt nu-i mai simt tari,grei,nu mai imi curg si ma tem de acelasi lucru.dar cateva prietene mi-au spus sa stau linistita ca e normal ca acum incepe sa se regleze secretia de lapte si am exact cat mananca bebele.am senzatia ca nu se satura bebelina, acum vrea din 1.1/2-2 h sa suga.am inceput sa beau si eu ceai pt stimularea lactatiei sa vedem dc imi da rezultate.

eu sunt si f. stresata, obosita si cred ca si asta afecteaza.

dc am rezultate cu ceaiurile te anunt.pana atunci sa ne rugam sa vina laptic pt bebeii nostri.

te pup
horobeanu
Postat pe 29 Septembrie 2008 11:24
da, supa/borsul de pui m-a ajutat si pe mine. o aveam zilnic in meniu, dar la preparat ma ajuta sotul si oala sub presiune

Postat pe 30 Septembrie 2008 06:09
am luat si eu aseara ceai si parca parca a dat ceva rezultate.Am voie sa mananc bors daca alaptez, eu stiam ca nu! Sper sa fie bine
mihaela_dardac
Postat pe 30 Septembrie 2008 11:04
trebuie sa fii linistitita orice sursa de stres trebuie elimineta si mult odihna multa sanatate si papa lu bb
onutza_kidz
Postat pe 30 Septembrie 2008 12:24
nu e voie nici bors? eu n-am stiut, nu-mi aduc aminte sa fi citit undeva

Postat pe 30 Septembrie 2008 13:19
asa amn citit si eu undeva ca nu e voie cu bors, acum nu stiu cat de adevarat este caci am auzit persoane care mancau bors in timpul alaptarii, si , drept sa spun imi e tare dor si pofta de un bors!
mihaela_dardac
Postat pe 1 Octombrie 2008 20:46
eu am mancat numai bors! si o cunostinta de-a mea care alapta tot asa a papat bors si amandoua am crescut niste grasani! cred ca de la bors li s-a tras
am mancat si fructe crude. in general cat mai natural.
am evitat carnea de porc, varza, produse de soia, condimente..

Postat pe 1 Octombrie 2008 21:53
sunt niste pastilute la plafar din plante se numesc galafor. vi le recomand din toata inima si mie mi s-a intamplat la fel.acum fetita mea are 3luni jumatate si are destul laptic http://www.naturaplant.ro/produse/3827/Galafor
sebymiha
Postat pe 2 Octombrie 2008 19:49
Mananca supe cat de mult poti si dormi!! Supele sunt de baza. Nu renunta usor, lasa-l sa traga. Daca vezi ca nu se satura (se trezeste des si cere papa) si nu ti se reface secretia de lapte, suna-ti pediatrul
manuKa
Postat pe 2 Octombrie 2008 22:11
seara mai ales nu poate sa mai apuce sfarcul, iar sanii sunt f moi.Asta inseamna ca nu mai am lapte?
mihaela_dardac
Postat pe 3 Octombrie 2008 11:58
Dragele mele,

La mine a avut efect ceaiul de ghimbir si fenicul.....mi-a crescut foarte mult cantitatea de lapte cand l-am baut. Eu nu prea aveam nevoie, dar mi se spusese ca trebuie sa beau pentru a-mi ajuta puiul impotriva colicilor. Dar..... colici bebe tot a avut, iar mie imi crestea cantitatea de lapte "cumplit de mult". In ceea ce priveste odihna, e destul de greu in primele luni ale bebelusului daca nu ai ajutor.
garbo095918
Postat pe 3 Octombrie 2008 13:44
De regula sanii sunt tari cand ai lapte. Cauta in farmacie (si Chicco au) sfarcuri de silicon. Ai sa vezi daca problema e ca nu ai tu inca formatul pe care el sa-l poata "manevra" si poti sa vezi si cat lapte iese cand trage bebicul.
Eu am baut ceai de chimion cu anason si multe supe.
manuKa
Postat pe 3 Octombrie 2008 20:03
sfarcul cu siguranta este format a pana acum il apuca bine.Mai nou acum se si zbate la tata cand il pun si nu stiu de ce
.si asta numai seara
mihaela_dardac
Postat pe 3 Octombrie 2008 20:57
poate ca seara e el prea obosit si fiind lapte maiputin (poate) nu are el destula energie sa traga destul de tare incat sa poata sa ia laptele... Altfel de ce numai seara? Noaptea suge?
ruschita
Postat pe 3 Octombrie 2008 21:11
tot asa aveam si eu seara si era bebe mai agitat , dar nu cred ca era de la lipsa de lapte (oricum in greutate a luat f. bine) ci de la colici (desi nu se manifesta ca la carte) sau poate era obosit, pt ca daca ii dadeam ceai baby drink tot asa il bea cu greu. se linistea cand il tineam in brate lipit cu burtica de mine si plimbat prin casa.
a1_23
Postat pe 4 Octombrie 2008 09:22
da, sau culcat pe burta peste burta ta
ruschita
Postat pe 4 Octombrie 2008 17:39
salut,

Noua medicul de familie ne-a interzis sa-i dau la pitic beby drink,
t_oana
Postat pe 6 Octombrie 2008 15:46
t_oana, de ce v-a interzis?

Postat pe 6 Octombrie 2008 23:55
Salut,

Ne-a interzis pentru ca contine foarte mult zahar si ne-a spus ca mai bine sa incercam ceai de anason ca-i mai bun, ceai de musetel .
noi acum bem ceai de anason si ne simtim foarte bine
t_oana
Postat pe 7 Octombrie 2008 17:51
e f important sa nu te superi sa nu te enervezi si sa papi tu tot ce iti place sa mananci cu pofta,eu alaptez de 1 an si o luna si am observat ca daca mananc cu pofta am lapte mai mult
raducu_kidz
Postat pe 8 Octombrie 2008 00:49
Salut, e adevarata si chestia cu mancatul cu pofta, insa intre timp am descoperit pentru lactatie niste granule homeopate din extract de urzica, se numesc Urtica Urens de la laboratoarele Boiron si sunt mai bune decat sa bei litri de ceai care nu au nici un gust
bobo_kidz
Postat pe 8 Octombrie 2008 21:01
Ciao Bobo,

Unde se gaseste , ca eu pana acum am folosit Galafor si nu vad nicio schimbare.
t_oana
Postat pe 9 Octombrie 2008 12:10
In principiu, se gaseste doar la farmacii,dar spune-mi din ce oras esti, deoarece am un pliant su farmaciile din tara care comercializeaza produse homeopate.
bobo_kidz
Postat pe 10 Octombrie 2008 02:26
draga mihaela_dardac,cum mai stai cu lactatia?????ti-ai revenit???
bobo_kidz
Postat pe 11 Octombrie 2008 06:01
Buna mamicilor!!! Am citit parerile voastre in legatura cu lactatia, cu alimentatia, samd.
Si eu sunt mamica unui baietel de 2 luni si m-am confruntat cu aceleasi probleme in privinta lactatiei. La inceput aveam sanii ff tari de abia asteptam sa il pun la san si sa mai scap de "presiune". Am remarcat si eu ca abia dupa 1 luna secretia mea de lapte, hai sa zicem, a scazut, in sensyul ca nu imi mai simteam sanii tari ca la inceput, de multe ori erau moi de nici nu putea bebe sa apuce sfarcul si se enerva. M-am panicat si m-amk invinuit ptr ca dupa ce sugea bebe nu m-am dus in primele sapt sa imi storc sanii de tot cu pompa si cred ca de asta secretia mea de lapte a scazut. Cu cat ii storci mai mult, cu cat ii golesti, cu atat secretia de lapte e stimulata.
Asa ca am inceput sa mi-i storc si parca parca acum mi-a venit lapte mai mult. La fel, am baut si eu ceai de la Fares dar as vrea sa incerc fie pastilutele galafor, fie granulele homeopate, de aceea o rog pe BOBO sa imi indice farmaciile care le comercializeaza, eu fiind din Iasi.
Despre alimentatie ... mie mi s-au interzis fructele crude, numai in compoturi, dar sa stiti ca mananc totusi un mar pe zi sau o nectarina ptr ca nu ma pot abtine
. Intr-adevar e nevoie se somn - de pilda am remarcat ca in timpul noptii sanii devin plini mult mai repede decat in timpul zile, deci somnicul e bun ptr lactatie - iar in privinta borsurilor (lichide cat mai multe!!!), nu va faceti pb ...mancati fie supe fie borsuri ( nu prea acre) ptr ca si de acolo vine lapticul consistent.
In rest, va pup si sa va creasca bebeii sanatosi si voiosi!!!!!!!!!!!!!!!
Aaaaaaaa, vioam sa va intreb - eu am un san care da mai mult lapte si unul care da mai putin. E normal? Asa aveti si voi? Sau o fi din cauza ca la inceput nu m-am stors de tot ca sa refac secretia????
gioconda_iftime
Postat pe 11 Octombrie 2008 13:02
Tot eu!!!!!!!
Am uitat sa va intreb daca purtati sutien normal sau sutien ptr alaptat si daca il purtati tot timpul, bineinteles in afara de somnul din timpul noptii.
E indicat sa purtam sutien tot timpul zilei? Nu se mai lasa sanii asa de tare dupa ce nu vom mai alpta??? Eu asa am auzit.
Va intreb ptr ca mie inainte si nici acum nu imi placea sa port sutien, doar de nevoie, la servici sau vara in "situatii transparente". Acum satu in casa fara sutien doar cand ies mi-l pun.
Da-ti-mi un sfat ... cat de mic...
O sambata frunoasa!!!!!!!
gioconda_iftime
Postat pe 11 Octombrie 2008 13:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bebe mic in greutate 25 De la: office_salinasusesi_ro 14 Aprilie 2010 12:24
hainute ieftine pentru bebelusi 0 De la: 15 Martie 2010 09:31
comenzi sua 1 De la: garbo165752 29 August 2010 10:53
ajutor!!!!!!!!!teama de apa!!!!!!!!!!1 17 De la: office_salinasusesi_ro 19 Aprilie 2010 08:21
Vand carucior Primii Pasi si scaun auto bebe 1 De la: guliver 20 Iunie 2010 11:50
Setari Cookie-uri