Bb nu prea mai doarme noaptea........

Buna dragi mamici....sunt disperata de 3 nopti bb se trezeste din oara in ora....si pe la 2 noaptea se trezeste de tot si pana la ora 5 nu vrea sa mai doarma.....nu se trezeste ca este uda...sau ii este foame ...nici de la dintisori nu este.......am fost azi la pediatru este totul ok.....nu are nimic...va rog daca mai sunt mamici care sau mai confruntat cu aceasta problema spuneti-mi si mie cum a-ti rezolvat-o.....ea are chef de joaca la orele acestea tarzii din noapte......seara o culc pe la orele 21 asta sa fie problema???pe zi doarme cam 2 ore atat in 2 reprize.....astept raspunsuri de la voi dragi mamici.......va pupicim
deliarebecca
Postat pe 1 Octombrie 2008 16:05
ce varsta are? andrei la un an si o luna doarme de la 8-9 seara (mai repede 9 decat 8), pana dimineata la 7-8, se trezeste doar sa suga si adorme imedit la loc. nu e vorba ca o culci prea devreme, este o ora normala de somn seara pt un copil mic. Ziua si andrei tot 2 ore doarme. daca crezi, incearca sa nu mai doarma ziua. vezi cum reactioneaza. si andrei a avut o noapte cand s-a trezit la 4 sa se joace si sa alerge prin casa, dupa care s-a culcat la loc. poate are doar prea multa energie, iesiti mai mult pe afara, poate-si consuma energia ziua si noaptea doarme mai bine...
ruschita
Postat pe 1 Octombrie 2008 17:13
buna delia are 11 luni... de iesit afara iesim in fiecare zi pe la orele 17 si stam pana la 19-19:30 vnim facem baita papam ne mai jucam putin si pe urma nani... nu a dormit ziua acum vreo saptamana si am avut un scandal...... dar noaptea a dormit foarte bine...s-a trezit a mancat si a adormit la loc...... nu stiu ce sa mai fac sa vedem in seara asta cum ne comportam....merci mult pt raspuns.pupici
deliarebecca
Postat pe 1 Octombrie 2008 20:55
deci nu se trezeste de foame? ci pentru joaca? da-i in patut o jucarie care sa nu faca zgomot, lasa-i o veioza aprinsa si cand se trezeste sa se joace acolo singurica. tu nu trebuie sa te joci cu ea noaptea.

Postat pe 1 Octombrie 2008 21:48
si eu am patit asa cu mihnea, doar ca el plangea cand se trezea. il luam in brate si il linisteam. s-a trezit asa timp de o saptamana, dupa care a renuntat. si eu sunt de parere ca nu trebuie sa-i vorbesti si sa o lasi singurica sa adoarma.
felideni
Postat pe 2 Octombrie 2008 10:49
buna,aseara ca sa o mai linistesc un pic si speran ca o sa doarma i-am dat 4 ML DE PANADOL.....si a dormit printesa mea toata noaptea...cu mici intreruperi cand s-a trezit sa pape.....la 1:10 si pe la 5si pe urma nani pana la 8....am putut si eu sa ma odihnesc o noapte.....sa vad in seara asta ca nu vreau sa o obisnuiesc sa doarma cu siropel....nu ii mai dau......mi-a spus o mamica in parc aseara sa-i dau KETOF sa-i reglez somnul,dar am cautat pe net si am citit prospectul ala nu se da la bb...ce parere aveti???
deliarebecca
Postat pe 3 Octombrie 2008 14:18
eu nu sunt de acord cu pastilele, e bebelus, daca de acum adorme cu pastilele mai tarziu ce mai face? crezi ca pastilele fac bine la organism? daca nu ti le-a dat dr mai ales?
ruschita
Postat pe 3 Octombrie 2008 15:59
buna nu i-am ketof nu am asa ceva in casa,nici nu am auzit de el pana ieri.....m-am uitat pe net sa citesc prospectul si ala este pt alergii si se da la copii peste 5 ani.m-am uitat din curiozitate sa vad pt ce anume este...ma facuse tare curioasa tipa ca ea ia dat baietelului ei sa-l linisteasca ca asa i spusese med de familie........nici eu nu sunt de acord cu asta......eu inafara de nurofen si amoxacilina(rosu in gat) nu i-am dat nimic altceva...si astea numai dupa ce am fost sa ne vada pediatrul...nu i le-am dat asa de capul meu......pupici la mamici si bebici......somnic pufos.....
deliarebecca
Postat pe 3 Octombrie 2008 20:38
Buna mamic
Am si eu o problema : fetita mea are abia 6 luni si noaptea nu vrea sa doarma mai deloc iar ziua doarme doar 2 ore cam de pe la 13, 14 pana la 15, 16 iar seara adoarme pe la 21:30 - 22.am intrebat piediatru dar dansa a zis ca totu e bine dar eu nu stiu ce sa mai fac,fetita se trezeste pe la 12-1 noaptea si uneori vrea sa se joace dar cateodata plange ca abia o potosesc dar tresare si foarte mult prin somn de aceia am invatato cam prost sa doarma cu noi(eu si sotul) in pat iar de patutul ei nici ca vrea sa auda sau sa il vada.poate puteti sa imi dati si mie un sfat ca oricare e binevenit.......va multumesc si ......va pupam
cristina_p
Postat pe 16 Ianuarie 2009 23:13
nu ai facut bine ca ai invatat-o cu voi in pat si nu trebuie sa-i intri in joc noaptea...nu trebuie sa aprinzi lumina daca se trezeste. daca se trezeste doreste sa se joace sau doreste si mancare?
felideni
Postat pe 17 Ianuarie 2009 21:23
Doreste si mancare dar nu tot timpul.In ultimul timp i-am dat seara un biberon cu lapte formula si de mancat nu prea mai vrea sa manance iar daca nu ii aprind veioza incepe sa planga foarte tare si trebuie sa ma plimb cu ea prind casa ca sa o linistesc si asa cu greu.............oricum mersi ca m-ai raspuns
cristina_p
Postat pe 18 Ianuarie 2009 22:51
Buna fete,

Diana mea a dormit toata noaptea de la 6 saptamani pana la 3 luni. De la trei luni a inceput sa se trezeasca o data pe noapte sa manance, apoi de doua ori si acum, la 8 luni se trezeste .. fara numar :((. Aseara, in timp ce faceam educatie cu ea (am lasat-o sa planga) am intrat pe net sa vad daca suntem singurii cu problema asta sau nu. Am constatat ca sunt cazuri si mai grave, dar sunt si multi altii fericiti ... felicitari celor din urma!!! :) Ziua nu doarme mai mult de 3 ore, cumulat ... are cca 3 reprize a cate 50 de minute, dar atunci cand se trezeste tot obosita este si extrem de maraita. Incerc din rasputeri s-o readorm, dar de cele mai multe ori rezultatul este negativ. Aseara, dupa cateva nopti albe (ale mele, ca ea doarme intr-un fel sau altul, mai leganata, mai pe umarul meu) am decis ca e vremea sa mai si planga, si nu 15 minute cum obisnuiam, ci pana la epuizare ... dupa cca o ora am adormit-o relativ repede pentru 3 ore jumatate, cand s-a trezit in urlete si timp de 50 min a plans, i-am dat sa manace pe la 5, iar pana la 6 a urlat cat a putut. La 6 am reusit s-o readorm pana la ora 10. Nu sunt multumita de rezultat, dar macar am dormit si eu cat de cat. O sa vad ce se va intampla in seara asta. Oricine a avut o situatie asemanatoare si i-a gasit rezolvarea, va rog spuneti-mi si mie, ca poate o functiona si la noi. Multumesc in avans si sanatate multa tuturor, de la mici la mari.
crist1na_pascu
Postat pe 31 Ianuarie 2009 18:06
buna seara tuturor mamicilor!am si eu o problema asemanatoare cu nepotelul meu in varsta de 1 an si 3 luni,ziua abia daca doarme 1 ora si noaptea in jurul orei 1 se trezeste plangand in hohote,dar am observat ca acest lucru se intampla numai in week-end cand ma duc acasa,eu find studenta!poate ma ajutati si pe mine cu un sfat,ma gandesc ca il agit prea mult in timpul zilei,tin sa specific ca ma joc foarte mult cu el,oare sa fie asta motivul.dupa cateva minute il liniste-te mamica lui si adoarme la loc,dar cel mai mult ma ingrijoreaza ca ultima data a plans foarte rau pana s-a inecat,va rog foarte mult dati-mi un sfat poate vi s-a intmplat si voua
oniac22
Postat pe 3 Februarie 2009 23:40
la noi chestia asta se intampla de fiecare data cand mergem la bunici (evident e in centrul atentiei, toata lumea ii cauta in coarne, poate sa ii joace pe deget pe toti, toate poftele i se fac. si noaptea nu doarme bine, se trzeste plangand, tipa, du-ma incolo, du-ma incoace (in brate), ba vreau aia ba nu mai vreau, si dupa ce plange la noi in brate (eu si sotul adic), la un moment dat se linisteste si adoarme iar. asta poa sa fie si de cateva ori pe noapte. Am zis ca poate se trzeste omul speriat ca nu stie unde e, e noapte, intuneric si nu recunoaste casa. Dar sigur e si de la agitatie... Oricum, asta se intampla de cand l-am intarcat, ca pe vremea cand sugea orice prblema, durere, spaima, vis urat etc, toate se linisteau prin supt, nu aveam NICI UN STRES... Increaca sa nu il mai agiti atat. Joaca-te cu el dar nu mai mult decat fac ai lui. Vezi daca functioneaza , poate asta era cauza...
ruschita
Postat pe 3 Februarie 2009 23:50
buna mamici eu ii dau fetitei mele CALMA BABY ......la noi a avut efect il dau doar cand ii da vrun dintisor ...... este un sirop de la ERBA VITA
carmenn7
Postat pe 4 Februarie 2009 09:39
buna STITI CUMVA DE CE NU IMI APARE NUMELE..........
carmenn7
Postat pe 4 Februarie 2009 09:50
...si cum de esti membru kidz din 1970?
ruschita
Postat pe 4 Februarie 2009 10:01
buna ruschita eu ar trebui sa fiu carmenn7 dar.............
si in 1970 nici nu eream nascuta super nu
carmenn7
Postat pe 4 Februarie 2009 22:12
buna deliarebecca
cu o asemenea problema m-am confruntat si eu acum ceva timp...........si am observat ca atunci cand o scot mai mult la plimbare doarme mai bine.....de regula asa doarme si fetita mea(care urmeaza sa faca 7 luni )...........si eu la inceput eram nebunita si nu stiam ce sa mai fac ..........am fost si la doctor si a zis ca totu e ok.....dar am incercat sa ii dau seara ceai si ..........sa incerc sa doarma mai putin ziua.......asa ca..........dai niste ceiut seara si............ apropo fa gimnastica cu bb inaite sa adoarma ca va dormi mai linistit
cristina_p
Postat pe 4 Februarie 2009 22:53
multumesc frmos pt raspuns ,am sa incerc sa nu il mai agit,dar imi este tare greu pt ca va dati seama ca dupa o saptamana in care nu il vad abia astept sa-l strang in brate si sa-l iau de obrajorii aia grasuni,dar spre binele lui am sa o las mai moale cu joaca.saptamana asta a dormit foarte bine sunt curioasa daca si vineri o sa se repete scena de week-end-ul trecut,daca da inseamna ca eu sunt cauza.v-am pupat
oniac22
Postat pe 5 Februarie 2009 00:18
Buna seara,doamnelor!Nici eu nu sunt de acord cu pastile pt somn sau orice altceva.Si cred ca nimeni nu ar fi,atata timp cat nu le da doctorul.Dar bine,doamna a spus ca nu i-a dat copilului''ketof''.Cine v-a recomandat asta rau a facut,asta ma deranjeaza cel mai tare,ca dam sfaturi in lipsa de cunoastere,doar asa ca sa ne aflam in treaba.Am observat chestia asta la mame care au deja copii(copil) ca dau sfaturi pretioase altor mame care or urmeaza sa nasca,ori de-abia au nascut.Si ,de cele mai multe ori sunt prostii sau mai rau fac mult rau.Ca de pilda asta cu ketoful.Eu ii dau baietelului meu ketof pt ca are nevoie,are un teren alergic si chiar daca mi l-a recomandat un medic,tot mi-e teama.Asa se intampla la noi cand mamicile ies pe afara,la scara cu bibicii si intalnesc binevoitoare din astea care pot face mult rau.Dau asa niste sfaturi privindu-te de sus,ca niste cunoscatoare ce sunt,iar tu te faci mica respectandu-i intaietatea.Of,ce mi-e sila!Scuzati-ma,doamnelor,pt lunga epistola pe care sunteti nevoite s-o cititi,dar trebuia sa-mi spun oful!Sunt patita,nu ca as fi urmat vreo tampenie de-a unora,ca mai am nitel creier,dar am fost de fata la o chestie care putea sa iasa tare urat.Si acum revenind la subiect,si fiul meu de 2 ani si 4 luni face dintre copiii care nu dorm noaptea.Eu am nascut in tara si am venit in Qatar,unde locuim de vreo 6 ani cand Razvan avea 1luna jumatate.Cand am ajuns aici,toti prietenii nostri de diferite nationalitati ma intrebau daca doarme noaptea,printre altele.Ma intrebam daca au ceva astia toti,de ce ma intreaba acelasi lucru?Pai,fiindca se confruntasera cu aceasta problema:copiii lor nu dormisera noaptea.Asa a fost si cu Razvan,nu dormea.Dar nu se trezea de tot,ci se zvarcolea fara sa para ca-si gaseste locul vreo 3 ore,nu plangea,ci doar scancea ca un catelus,semnul lui ca nu ii e bine.Si urma :iluam in brate,ma asiguram ca nu e ud,ca a mancat bine,ca etc,cum stie doar o mama,iar el si asa se mai zvarcolea,la mine in brate.Adormeam cu el pe pieptul meu,eu stand rezemata de perne,deci nu la orizontala cum se doarme.Apoi,pe la vreo 5,adormea,exact cand trebuia sa-l imbrac,pt ca urma sa plecam la serviciu.eu si sotul meu.Eram nebuna de somn,simteam ca ma doare lipsa de somn si asa a fost pana cand am demisionat ,caci nu se mai putea si din cauza asta si ca nu mai era bine pt copil.Pana pe la 1 an si ceva asa a fost,apoi s-a mai domolit.Acum se mai trezeste o data sau cel mult de 2 ori,ma striga,ii raspund sau cere lapte sau apa si adoarme.Cand aud ca-s si alti copii care nu dorm,ma apuca mila pt mamicile alea pt ca-mi aduc aminte ce rau era sa nu dormi,caci ei,bibicii dormeau dupa sau gaseau ei cand.Am intrebat toti dr-ii si se uitau cu mila,dar fara sa faca ceva in sensul asta.acum sunt fericita din punctul asta de vedere.Si eu am fost tentata sa-i dau ceva de somn,dar nu i-am dat decat ceai baby calm si atat.Chiar daca nu v-am ajutat cu nimic,va poate consola ideea ca nu sunteti singurele.Va sarut,doamnelor!sanatate bibicilor si dvs!
davinti
Postat pe 18 Februarie 2009 20:17
fiica mea are 8 luni implinite---pana la 4 luni dormea noaptea fara probleme---dar dupa 4 luni numai dupa ora 3-4 noaptea adorme....eu utilizez romergan....5 zile incontinuu-o saptamana pauza....Bia nu plange,dar tot se joaca,trebuie sa o pun in rotobil etc....cu romergan "deja"adoarme de la 2 pana 11 ziua.de un timp nu am mai dat romergan....mi frica ca sa nu devina dependent...fara sirop stau cu pana la ora 3-4 si ne jucam...stiu ca e stresant si dupa un timp nu mai suporta omul nici fizic nici psihic....doar speranta este ca intr-o zi si ei vor dormi de la 9 seara pana la 9 dneata...va doresc multa rabdare,sanatate...si crestere mare.
relikamea
Postat pe 27 Martie 2009 01:27
si alex al meu are 9 luni maine si tot se mai trezeste noaptea sa bea ceai ca titi nu primeste pt ca e cam grasut dar am auzit mamici care se trezesc si de 3 ori pe noapte si la varste mai mari de 9 luni asa ca ma consider o mamica norocoasa ba ceiut si se culca an continuare......
silviatatu
Postat pe 1 Aprilie 2009 17:12
doarme cu tine in pat
asa am patit si eu cand dormea cu mine in pat se trezea din aora in aora si de cand lam pus sa doarma in patut se trezeste la 3
kidz000225
Postat pe 3 Septembrie 2009 11:18
Aceeasi problema o am si eu: de vreo 2 saptamini bebe (de 7 luni) se trezeste din ora-n ora aproape. De fapt el nu se trezeste ma trezeste pe mine. El doar se zvircoleste in somn, geme, trebuie sa-l intorc mai dorm o ora, si de la capat. dar vad ca e o problema frecventa
floryela
Postat pe 24 Septembrie 2009 14:57
Fetelor va doresc rabdare si spate de fier.Baietelul meu de cind s-a nascut se tot trezea din 3 in 3 ore la un moment dat apoi din ora in ora cu sau fara motic ca ii cresc dinti ca ii e foame nimeni nu stie.Oricit si cu orice am incercat nimic si cu cit eram mai stresata ca nu doarme se trezea mai des.Apoi brusc la 2 ani si 10 luni a inceput sa doarma toata noaptea.Pina la virsta asta nu a dormit toata noaptea ca si alti copii nici odata.
kidz002499
Postat pe 24 Octombrie 2009 21:57
buna draga,si eu ma confrunt oarecum cu aceastsa problema:al meu vrea sa simta pieptul din doua in doua ore sau altadata din ora in ora,dar ca sfat mi-ar place sa am solutie si eu la aceasta problema:rabdare si iar rabdare:au sa creasca micutii!
novacoviciestera
Postat pe 25 Octombrie 2009 22:01
Si noi avem aceasi problema. fetita mea (face 6 luni pe 28) care inainte adormea la 22,00, se trezea pe la 5/6/7 si papa laptic si adormea la loc pana pe la 10,00, acum, de vreo saptamana fie nu adoarme pana la ora 2,00 noaptea, fie adoarme la 22,00 si se trezeste pe la 2,00 si ne tine in picioare pana pe la 6,00. La inceput are chef de joaca, de "vorbit", dar apoi da in plans si nu o mai linisteste nimic, nici macar plimbatul prin casa in brate cand la mami, cand la tati. Se freaca la ochi, ii cad ochii in gura dar nu se lasa deloc. In cele din urma adoarme dupa atat plans de oboseala, dar ne omoara pe noi (eu noaptea trecuta am dormit numai 3 ore). Nici eu nu sunt de acord cu pastilute de somn la varsta asta. Insa nu stiu ce sa ii fac.
alexandra_ioana_kidz
Postat pe 26 Octombrie 2009 14:39
Buna seara fetelor. Va scriu in marea mea disperare!!! Sunt o fire linistita si am rabdare dar si eu am tosusi cred o limita si am ajuns la capatul ei. Fetita mea ( 9 luni, 2 saptamani si 5 zile) de un timp face mofturi si crize de plans cand vine vorba de culcare. Pana la 6 luni adormea in timp ce o alaptam si se mai trezea din cand in cand noaptea sa suga sau erau si cazuri mai fericite cand dormea de la 9 seara pana dimineata la 9. Asta nici nu era o problema, deja ma trezeam mecanic. Dar pe la 7 luni cand incepeau sa ne chinuie dintisorii ne trezeam mai des noaptea, plangand in somn. O linisteam cu un pic de san ca ceai nu a baut niciodata ca nu ia placut si nici suzeta. Dar acuma s-a agravat situatia. Deja avem 6 dintisori 4 sus si 2 jos. Suntem mai maricei si incepem sa intelegem lucrurile, ce de ce se intampla, asa se face ca nu mai adormim dupa ce papam, si daca cumva din greseala am atipit la san si mama incearca sa ma mute in patut, una doua ma trezesc! si incep sa plang chiar si in hohote. Am icercat sa nu ii dau importanta da daca adoarme, am incercat sa-i fac intuneric sau cu veioza, am incercat sa-i pun jucarie dar nimic. Am incercat sa nu o iau in brate si sa incerc sa o linistesc sa ii cant. A fost poate max de 2 ori ca a avut efect. Alta data am leganat-o si i-am cantat si mi-a adormit in brate iar cand m pus-o in pat s-a trezit iara plangand spre disperarea mea. Sunt deja epuizata si rupta. Astept un sfat ca sa ma pot culca linistita. Au fost seri cand am pus-o la desene animate si a adormit dar nici acesta nu mai functioneaza, s-ar uita pana dimineata la tv.
larisa_ana
Postat pe 13 Noiembrie 2009 23:12
Buna seara fetelor. Va scriu in marea mea disperare!!! Sunt o fire linistita si am rabdare dar si eu am tosusi cred o limita si am ajuns la capatul ei. Fetita mea ( 9 luni, 2 saptamani si 5 zile) de un timp face mofturi si crize de plans cand vine vorba de culcare. Pana la 6 luni adormea in timp ce o alaptam si se mai trezea din cand in cand noaptea sa suga sau erau si cazuri mai fericite cand dormea de la 9 seara pana dimineata la 9. Asta nici nu era o problema, deja ma trezeam mecanic. Dar pe la 7 luni cand incepeau sa ne chinuie dintisorii ne trezeam mai des noaptea, plangand in somn. O linisteam cu un pic de san ca ceai nu a baut niciodata ca nu ia placut si nici suzeta. Dar acuma s-a agravat situatia. Deja avem 6 dintisori 4 sus si 2 jos. Suntem mai maricei si incepem sa intelegem lucrurile, ce de ce se intampla, asa se face ca nu mai adormim dupa ce papam, si daca cumva din greseala am atipit la san si mama incearca sa ma mute in patut, una doua ma trezesc! si incep sa plang chiar si in hohote. Am icercat sa nu ii dau importanta da daca adoarme, am incercat sa-i fac intuneric sau cu veioza, am incercat sa-i pun jucarie dar nimic. Am incercat sa nu o iau in brate si sa incerc sa o linistesc sa ii cant. A fost poate max de 2 ori ca a avut efect. Alta data am leganat-o si i-am cantat si mi-a adormit in brate iar cand m pus-o in pat s-a trezit iara plangand spre disperarea mea. Sunt deja epuizata si rupta. Astept un sfat ca sa ma pot culca linistita. Au fost seri cand am pus-o la desene animate si a adormit dar nici acesta nu mai functioneaza, s-ar uita pana dimineata la tv.
larisa_ana
Postat pe 14 Noiembrie 2009 22:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce presupune ruperea membranelor?? doare?????? 16 De la: cristinajobs 5 Ianuarie 2010 15:44
ruperea turtei la fetite 2 De la: horobeanu 23 Noiembrie 2009 20:00
Somnul bebelusilor 91 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:13
vand carut sport 3 De la: irci 16 August 2009 19:25
centru pentru copii-Constanta 1 De la: kidz003615 4 Septembrie 2009 17:10
Setari Cookie-uri