scaderea secretiei de lapte matern

Neaparat poarta sutien de alaptare sau o bustiera care sa-i sustina.
manuKa
Postat pe 11 Octombrie 2008 18:35
pentru gioconda_iftime,in Iasi,se comercializeaza la farmacia HYPERICUM-tel0232-227024 si la ARGES FARM-tel0232-250233,sper sa gasesti aceste granule.
bobo_kidz
Postat pe 12 Octombrie 2008 16:03
salut,

in cluj napoca
t_oana
Postat pe 14 Octombrie 2008 18:42
se pare ca in Cluj Napoca nu se comercializeaza atfel de medicamente,cel putin nu-conform pliantului de care dispun eu.In locul tau , as intreba pe la farmacii,poate totusi.....pana una alta , incearca si cu ceai de urzica alternat cu chimion,la mine a dat roade in 2-3 zile
bobo_kidz
Postat pe 15 Octombrie 2008 08:59
iarasi eu, pentru gioconda _eftimie,sa stii ca si eu am aceeasi problema cu sanii ,adica unul produce mai putin lapte fara sa aiba vreo legatura cu mulsul.Eu o pun pe micuta la inceputul fiecarei mese se mi-l goleasca pe cel mic (din care bineinteles ca nu se satura)iar apoi o pun la sanul mai mare pentru a se satura.Asa a fost de la inceput si uite ca acusi avem 4 luni si la fel functioneaza.
bobo_kidz
Postat pe 15 Octombrie 2008 09:08
am un bb de 1an si nu mananca nimic in afara de san ce sa fac ii dau si minerale

Postat pe 15 Octombrie 2008 14:36
Hei, pt bebele de 1an e periculos sa manancae numai san. Cel putin asa spun medicii mai nou. Zice-se ca dupa 6 luni (cand deja a luat din laptele matern tot ce se putea ca anticorpi) produce singur anticorpi, iar laptele matern nu-i mai e suficient ca vitamine si minerale. Fetita mea are acusica 8 luni si la fel facea: refuza mancarea pentru ca stia ca urmeaza laptele. La sfatul pediatrului, daca la ora 11 (masa de fructe) refuza piureul, ii dadeam apa sau ceai pana la ora pranzului 13,20-14h. Daca iarasi refuza supa de legume, iar apa/ceai. Pana la masa de seara (cu cereale).
Din experienta mea iti spun ca atunci cand li se face foame mananca de rup!!!! Dupa 3 zile a invatat ca daca refuza mancarea sta flamanda si a renuntat la partidele de smiorcaiala. Bineinteles ca nu am lasat-o sa planga. O tineam in brate, o mangaiam, ne plimbam prin casa, ne jucam. Iarasi o tactica: arata-i ca mananci si tu sau hraneste-l in parculet in timp ce vede alti copii jucandu-se. La mine a dat roade! Nu ceda sa-i dai lapte decat dupa masa. Succes
manuKa
Postat pe 15 Octombrie 2008 22:14
Buna!

Incercati cu incredere capsulele MORE MILK PLUS pentru stimularea lactatiei, din plante medicinale organice, fara chimicale, adaosuri sintetice, etc. In Cluj gasiti la magazinul naturist Naturland, str.Regele Ferdinand nr.23.
Tot aici gasiti si balsam pentru mamelon, crema pentru iritatii cauzate de folosirea scutecelor. Sunt produse din SUA de calitate foarte buna!
Detalii pe http://ro.motherlove.eu/

andyG
Postat pe 24 Octombrie 2008 10:26
puteti comanda si telefonic, daca va este mai comod. Eu am comandat la 0742 495 283 si mi-au trimis prin curierat rapid. Sau trimiteti email la info@ro.motherlove.eu

Salutari!
Andy
andyG
Postat pe 24 Octombrie 2008 10:38
buna ,mamicutzele,tot asa mi s-a intamplat si mie dupa ce am nascut,mi-a curs pieptul dar dupa un timp nu mai aveam sanii la fel,si asta din cauza ca se produce lapte in functie de cerere.dar mi s-a spus sa beau apa,pana in 2 l pe zi si sa mananc fructe si legume.eu mananc de toate,fie fructe sau legume dar e adevarat ca inainte dormeam ziua cam o ora jumate cand dormea copilul.acum nu mai dorm,bebe are 4 luni jumate si inca alaptez dar ii dau supliment de lapte si cereale fara gluten.ce nu imi place e ca face caca o zi da si una nu si cred ca de la supliment si azi nu i l-am dat sa vad daca va fi mai bine.ii dau de cateva zile piure de legume cate putin sa vad daca il tolereaza.am zile cand simt pieptul plin si ma doare dar nu intotdeauna se umple noaptea indiferent daca mananca sau nu.si se trezeste la 2 ore,mananca putin,cateva minute si adoarme.
ninutza_kidz
Postat pe 21 Noiembrie 2008 01:37
Buna dimineata la toate mamicile si nu numai lor.Eu am un ingeras de fata de 2 ani si jumatate.Noi inca mai sugem. .....secretul...???? ,alaptarea la cerinta copilului ,somn odata cu el,fara sa te superi ,multe supe si ciorbe ,un pahar de bere la masa de pranz.Anamaria(asa o cheama) a mancat numai piept pana la 6 luni.Dupa 6 luni ,doar o data pe zi,branza proaspata cu banana si supe de pasare,vita,si peste.Si mie mi-a scazut lactatia,sau mai bine spus aveam eu impresia,ptr ca sugea des si nu aveau timp sa se umple.Toate problemele se datoreaza psihicului si alimentatiei mamei.Cu cat gandim ca nu mai avem cu atat se va intampla mai repede.Mamicilor "CAT MAI RELAXATE CU PUTINTA NU MAI STATI CU INIMA LA GAT".Copilul este cel care ne informeaza daca mai avem sau nu lapte prin modul in care el se manifesta cand ii este foame sau este satul. Mult noroc mamicilor si sa crestem copii sanatosi. Va pupam si ne bucuram ca existati. Pe curand,
Gaby & Anamaria
dili
Postat pe 5 Decembrie 2008 08:08
acum 2 sapt nu mai aveam prea mult lapte, m-a,m chinuit sa-l facsa accepte biberonul ca nu-l vroia deloc.Acum vrea biveron si lapte praf dar vad ca nu mai vrea la sa, cu toate ca lapte am iarasi suficient.Cred ca acum ii place mai mult biberonul.Cum o dai iar nu-i bine.off
mihaela_dardac
Postat pe 5 Decembrie 2008 17:37
pt Mihaela Dardac.scoate lapte si pune-l in sticluta si dai asa,eu asa l-am pacalit pe alex o data.dar lui alex nu-i mai dau lapte praf cu cereale, doar de la piept si o data pe zi pireu de legume.
ninutza_kidz
Postat pe 6 Decembrie 2008 00:18
subscriu celor scrise de 1972. E perfect adevarat ca, copilul te informeaza, ideea e sa receptezi corect mesajul, si la inceput orice modificare pare un motiv de ingrijorare exagerat(din proprie experienta), dar eu cred totusi ca e bine. Semn ca mamele iubesc copii fffffffffffffffff mult. Asa si trebuie.O sa zambiti si o sa oftati in acelasi timp peste 1 an 2 si o sa vedeti ca nu v-a mai parea la fel de greu si ca a-ti fi in stare sa o luati de la inceput, de dragul lor, al ingerasilor.Rabdarea e secretul cred. Spun asta dupa 2 ani si 5 luni, varsta fetitei mele.
ioana_ciorbea
Postat pe 9 Decembrie 2008 03:00
cat despre produse pentru stimularea lactatiei eu va recomand cu incredere ceaiul de la Fares. E excelent neindulcit, la temperatura camerei, 3,4 cani pe zi. Eu mi-am dorit, si cu ajutorul lui Dumnezeu a, reusit sa-mi alaptez fetita pana la 2 ani.
Teoriile ca laptele nu mai contine una sau alta sunt valabile, dar atunci cum va explicati cresterea normala in greutate si analizele super ok la bebe? Ca laptele matern nu e nimic asa ca nu va descurajati daca bebe face nazuri, poate are dureri de burtica, sau poate da, e ofticat ca trebuie sa depuna ceva efort pentru papa. Asa ca atunci cand ii e foame, va garantez ca o sa traga chiar si dintr-un san moale, ca parca asa spunea Mihaela, debutanta discutiei. Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema, sotul si mama ma stresau ca nu se satura, sa-i dam lapte praf, avea cam 1 luna , dar pediatrul m-a convins sa nu renunt
ioana_ciorbea
Postat pe 9 Decembrie 2008 03:17
normal ca din biberon vine ... para malaiata........., asa ca dupa ce prinde smecheria, paaaa san.
ioana_ciorbea
Postat pe 9 Decembrie 2008 03:20
de 2 luni tot beau ceai de la fares dar mi se pare ca nu are nici un rezultat.si cu el si fara el cantitatea de lapte e aceeasi.Am observat insa ca de can nu mai mai stresez ca nu am lapte, parca sa zic eu ca mi-a mai crescut cantitatea de lapte.Dar tot ii dau 1 data pe zi un biberon de praf pe care il savureaza de zici ca cine stie ce i-as da.Si la urmatoarea masa la san face nazuri
mihaela_dardac
Postat pe 9 Decembrie 2008 19:12
da-i laptele praf cu lingurita
a1_23
Postat pe 10 Decembrie 2008 16:13
eu am luat galactogil si a fost si este foarte bun pt mine,bebelusul meu are 3 luni jumatate si are laptic si mi se intaresc sani si imi curg daca doarme mai mult de 3 ore bebe,il recomand cu rezultate sigure.
dolanasteliana
Postat pe 13 Decembrie 2008 14:57

Buna! cu as putea sa imi iau si eu pastilele alea.se pot comada pe net?avand in vedere ca eu locuiesc in suedia.bebelul meu are 3 luni si de cav timp nu prea mai am lapte si am inceput cu lapte praf dar as vrea sa vad daca pot sa-l refac si sa-i dau macare pana la 5,6 luni.se intampla ca 3 zile sa nu am lapte si abea sa se unple sanii in zilele astea.sunt asa de stresata si suparata si uneori mai si plang de suparare.aicea astia nu indica nici un ceai nici macar la bebei si eu ii dau fara sa stie doctorita.SUNT FOARTE SUPERATA
multa sanatate bebelusilor

angi_condratiuc
Postat pe 19 Februarie 2009 10:37
Buna Angi. Eu am copii mai mari acum, dar i-am alaptat pana la un an jumate. Iti pot spune ca existe plante care ajuta lactatia: bea ceai de Cretisoara , reface corpul dupa nastere si stimuleaza lactatia. La mine a avut efect de doua ori... Am doua nasteri si 2 copii alaptati mult.
Nu stiu denumirea latina a plantei, dar sunt sigura ca gaseti pe net . E si tare bun la gust acest ceai. Imi poti scrie, caci eu o sa caut acasa cutia de ceai sa vad ce scrie pe ea, iti voi raspunde.
Ceau. Si nu dispera, eu admir mamicile care nu banadoneaza alaptarea...

Si sanii mei erai inegali, dar aveam lapte la fel de mult , s-au saturat mereu. Dupa intarcare, au revenit la normal, ba chiar s-au mai micsorat. Pacat.
Angela_kidz
Postat pe 19 Februarie 2009 10:44

offf,offfff este asa de greu sa gasesc ceaiul ala aicea
supa cum ti-am spus nu prea folosesc ceaiuri
si la ei aicea nu este o pb daca nu alaptezi.pe mine ma intrebat inainte sa nasc cand mergeam la control daca vreau sa alaptea si m-am uita la doctorita si i-am zis cum sa nu ce intrebare este asta...de refacut ce sa zic ca nu prea m-am refacut
sun extrem de epuizata,obosita si nici nu prea dorm ba mai mult am si niste dureri sa spate de maini si urinez foaret des.pe 25 acuma am programare la doctor sa imi fac un niste analize.
papa

angi_condratiuc
Postat pe 19 Februarie 2009 11:00
ba mai mult eu am zis ca vreu sa alaptez cat de mult se paote cel putin pana la un an ca dupa trebuie sa merg la lucru caci numai un an se sta acasa aicea si a zis ca este destul pana la 6 luni.astia zic numai tampeniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.este greu ca au alt stil de viata.
angi_condratiuc
Postat pe 19 Februarie 2009 11:04
Buna Angi.si eu sunt afara si este adevarat ca daca alaptezi pana la 6 luni copilul a primit deja anticorpii necesari si tot ce este necesar pt el dar fiecara mama vrea sa ii dea cat mai mult piept la bb sa fie sanatos si daca mamica are suficient lapte si mai bine pt bb.Acum cateva zile am fost la pediatra cu baietelul meu si am discutat despre alaptat cu pediatra(eu ii dau doar noaptea,ziua nu mai vrea) si mi-a zis ca daca nu ma deranjeaza ,sa ii mai dau pt ca e cel mai bun pt bb.nici eu nu mai am mult lapte,daca nu suge nu se produce mai mult si nici nu imi mai scot dar Aex are 7 luni si daca il intarc nu e chiar asa problema.eu i-as da mai mult,dar si mie mi- a scazut mult.
cunosc mamici care la 6 luni si-au intarcat bblusii considerand ca e suficient.
daca nu gasesti ceaiurile recomandate de alte mamici,nu e nimic,bea suficiente lichide ,mananca fructe,legume si odihneste-te.asta e cel mai important,sa fi odihnita si linistita si nu te stresa tare.
nu ai pe nimeni in tara sa iti trimita un pachetel cu ceaiurile?

ninutza_kidz
Postat pe 19 Februarie 2009 11:18
Buna Minutza,pai as avea dar eu stiu ce o sa imi iei soacra mea ca i-am mai zis si de pompa de muls si mi-a luat una dinaia nica ca nu am ce face cu ea si dupa am primit una adecvata ca bebelul meu este si puturos nu vrea sa tragadin san.uneori am sanii plini si nu vrea sa traga si face niste grize tipa de numa.inainte era un chun statea cate1 ora,1ora si jumate sa ma mulg si mai apucam si eu sa dorm cate jumate de orala 3 ore.de unde mi s-a strans si ata oboseala dar,asta este trebuie sa ne sacrifica ptr bebei.la mine este si mai greu de raefacut organismul ca nu mai sunt asa de tanara la aproape 36 de ani nu mai este ca la 25,26 de ani.
pupici la meme si bebei.
angi_condratiuc
Postat pe 19 Februarie 2009 11:47
da, Angi, important este sa fii odihnita, incearca sa dormi cand doarme si bebe. Eu asa mai faceam cand se putea, nu intotdeauna reuseam (ca mai aveam treaba prin casa). Si , daca reusesti sa alaptezi pana la 6 luni e si asa ok. Eu am avut atata lapte incat sa alaptez 2 odata.... Am incercat sa ii dau si lui nepotu-miu, care era de-o varsta cu baiatul meu, dar el era lenes, nus tia sa suga saracutul. Ca el bea doar din biberon. Pe copiii mei abia am reusit sa ii intarc, am luat pastile pt reducerea lactatiei, la un jumate dupa nastere... dar nici menstruatie nu am avut atat vreme...
Bafta multa. Daca doresti, poti incerca si cu chimion. Iti faci niste saratele, pui chimion mult pe ele, desi ceai e mai bine, dar are un gust... Chimionul face si el lapte. banuiesc ca acolo se gaseste, ca doar si ei fac prajituri,. nu?
Nu dispera.
Angela_kidz
Postat pe 20 Februarie 2009 08:48
buna! sunt roxana din braila, sunt si eu mamica unui baietel de 5 luni si o sapt, si eu am avut probl cu secretia lactata inca de cand am venit din maternitate, am apelat la dr pediatru a fiului meu si mi-a zis sa iau GALAFOR (pastile pt stimularea lactatiei cate 2 pastile de 3 ori pe zi), crede-ma ca imediat mi-a venit laptele, sunt absolut minunate aceste pastile. Si mi-a mai dat un ceai pt stimularea lactatiei de la FARES care e la fel de bun sau de la HUMANA ceai pt lactatie. Multa sanatate si.... cat mai mult laptic!!!
aaaa.... si dc te mai pot ajuta cu ceva scrie-mi pe adresa: lady_roxy23@yahoo.com. pupici!!!
lady_roxy23
Postat pe 1 Aprilie 2009 00:07
Si eu am avut probleme cu scaderea lactatiei dar am luat NUTRINATAL si am baut mult ceai de chimen, anason si fenicul.
Acum avem 5 luni si lapte destul.
kidz000665
Postat pe 1 Mai 2009 17:05
Salut Am un baietel de 3 luni si ma infrunt cu aceeasi problema...pe zi ce trece am tot mai putin lapte...de mincat parca mananc bine lapte beau...pastile "apilac "iau dar...nimic...sanii st moi... dar poate ca nu dorm ziua? ca noaptea am observat ca am lapte si il hranesc dar ziua nimic... deja ii dau NAN1 dar nu vreau sa renunt la lapte....cine stie ce mai pot face , va rog scrie-ti..pa pupici pt mamici si bebici
kidz001455
Postat pe 12 Iulie 2009 16:57
Buna mamicilor,folositi cu incredere galactogil asa cum a mai zis o alta mamica,face minuni,odihniti-va,papati bine si sanatos,si daca cumva lactatia scade,puteti alege varianta de a va stoarce,o pompa f buna este cea de la avent ,din propie experienta va spun,si daca copilul nu se satura nu este nici o problema daca il combinati cu laptele praf care il doriti sa il da-ti sugarului chisr cu biberonul decat sa il privati de san ,mai bine asa.eu am alaptat pana la 10 luni,ma storceam zilnic cu pompita si ii dadeam cu biberonul,si asa stiu ca a papat san.problema a fost ca la 2 sapt dupa nastere am facut mastita si am intrerupt alaptatul,pt o perioada cand i-am dat numai lapte praf,dupa ce am avut cum sa alaptez,nu a mai vrut bebe,si in cele din urma am pacalit-o si in biberon ii dadeam san,asta pana la 10 luni,ca la tzitzi numai vroia...iar marea problema este cand sugarul ajunge la 1 luna si este intr-o etapa de crestere f rapida ,iar implicit organismul lui are nevoie de f mult hrana,din cauza asta el vrea sa suga cat mai des.o alta chestie este din pediatrie,cunosc domeniul,se alapteaza in primele 2 luni din ambii sani la o masa,iar dupa aceea varsta doar de la un singur san,asa va fi suficient laptic la fiecare masa...pupici si sanatate la mamici
anafaraon
Postat pe 10 Septembrie 2009 09:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ingrijirea pieli copilului 20 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 09:18
sal 2 De la: deliarebecca 18 Iunie 2009 20:49
Menstruatia in timpul alaptarii 55 De la: dor72 16 Iunie 2011 16:49
cum sa-l fac sa bea laptic mentionez ca inca il alaptez si asi vrea sa-l intarc 2 De la: ina_rebeca 19 Octombrie 2009 13:36
Ce gandeste un bebe la botez! Ganduri amuzante... 0 De la: 17 Iulie 2009 18:00
Setari Cookie-uri