refluxul gastric

buna! aveti bebei diagnosticati cu reflux gastric? daca da, cum vi s-a confirmat acest diagnostic si ce tratament urmati?
felideni
Postat pe 17 Iunie 2008 23:36
eu nu stiu decat ce am auzit in spital, adica ce am vazut ca au facut altii: le-a dat sa bea bariu si pe urma le-a facut radiografii... nu stiu cate si in ce pozitie, dar una din ele era cu capul in jos, si pe radiografie le aparea daca e reflux sau nu (adica daca o ia bariul inapoi spre gat e reflux, daca nu, nu)
ruschita
Postat pe 18 Iunie 2008 15:15
Buna, noi avem aproape 8 saptamani, si scriem pt prima data.
Ne intereseaza si pe noi acest subiect, daca ne poate da cineva mai multe informatii.
Melisa, fetita mea, varsa foarte mult, chiar si la o ora doua dupa ce mananca(san). totusi se ingrasa foarte bine, nu avem probleme cu greutatea.
csoma_alina
Postat pe 6 Decembrie 2008 13:21
si baietelul meu varsa fff mult dupa fiecare masa de catva ori.toti medicii mi-au spus ca e sanatos , dar nu mi-au recomandat sa fac radioatie cu bariu ca este periculos pt copil( al meu bebe are 3 luni).Mi-au spus ca aceste reflux dispare intre 4 si 6 luni, asa ca sa am rabdare mai ales ca bebe a luat destul de bine in greutate.
mihaela_dardac
Postat pe 7 Decembrie 2008 20:37
mihaela, la noi a disparut dupa ce am inceput diversificarea. multa sanatate!
felideni
Postat pe 8 Decembrie 2008 12:36
si noi am avut probleme in primele luni dar dupa ce am inceput diversificarea au disparut treptat si varsaturile.Noua ne spunea doctorita ca varsa deoarece manca lacom, mult si destul de des(si din ora in ora )ea era si f. mica s-a nascut prematur la 7 luni si zicea doctorita ca trebui sa am rabdare sa mai creasca si aceste probleme vor dispare.Aavut dreptate.Nu va faceti griji daca bebei vostri iau bine in greutate e totul bine.Sanatate Sa cresteti mari
cozma
Postat pe 8 Decembrie 2008 13:50
Va multumesc pt raspuns si va dorim multa, multa sanatate si cresteti mari!
csoma_alina
Postat pe 9 Decembrie 2008 19:47
buna, cunt mihaela
fetita mea a avut reflux gastroesofacgian , a varsat f mult pana la 4 luni jumatate; nu i-am facut nici o radiografie .acum e bine numai are nimikk.
mihamicuta
Postat pe 26 Februarie 2009 23:43
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Februarie 2010 12:22
buna mamici / noi ne am confruntat cu reflux. am facut ecografie si radiografie iam dat bariu si a tinuto asistenta de manute eu de picioruse si invers cu capul in jos dezbracata la pielea goala. nu are nimik asta dispare in timp. ia dat niste pliculete preparatte in farmacie. dar nu am rezolvat nimik cu ele tot varsa. am inceput sa dam 30 ml novalac antireflux si e mai bine e un fel de lapte care se ingroasa in stomac si nu mai da voie sa dea afara/ va pup si sanatate la bebei bebita mea are 4 luni si 2 saptamini
MAYATHEEO
Postat pe 22 Februarie 2010 13:22
Buna ,stai linistita ca bebe nu are nik.Aceeasi problema dc pot spune asa am avut-o si noi, baietelul meu are 7 luni acum.Eram terorizata de cat dadea afara cred ca are ceva , dar de pe la 4 luni nu a mai dat afara chiar nici nu mi-am dat seama imediat ci in timp vb cu sotul. Sanatate multa
Laura
mihlaur
Postat pe 22 Februarie 2010 14:39
vad ca multe mamici spun ca au problema cu voma copiilor... sau na.. reflux.. a mea fetitza are 3 luni si un pic...s inca mai da afara.. dar am observat ca da mai mult daca in ziua respectiva nu a facut treaba mare.. noi bem lapte praf milupa.. asta e..uneori face la 2 zile alteori in ifecare zi.. dar de dat afara.. cu reprizele.. cand ma gandesc ca nu mai da iar face cate un show.. asta e.. asteptam sa treaca lunile si vedem apoi..
adryaana
Postat pe 15 Martie 2010 16:43
se spune ca bebeii dupa ce papa lapticul mai si vomita ,dau afara cum vreti sa spuneti asa ca revin se spune ca ei isi aleg laptele acum nu stiu daca este adevarat si eu ii dau copilului meu tot milupa dar nu da nimic afara,nu alege nimic ,e fomist asta pastreaza tot
anaROBERT
Postat pe 15 Martie 2010 16:46
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Martie 2010 09:47
E greu sa spui (in absenta unor analize serioase) daca varsaturile bb-ilor sunt sau nu patologice. Eu cu primii 2 copii nu am avut nicio problema, in schimb cu bb actual (3 luni) a fost destul de rau... nNu am facut nici bariu, nici nu am fost la consult de specialitate, dar am citit pe net si am vazut ca are toate simptomele bolii de reflux (sindrom Sandifer). Multa lume zicea ca nu-i nicio problema, ca asa sunt sugarii, pot varsa chiar mult si des fara sa fie bolnavi. Dar noi il vedeam ca sufera si ca ii vine acru inapoi...
Tin neaparat sa spun si altor mamici cu acesta problema ce tratament ne-a dat dr noastra de fam : eritromicina(!!!!) de 5 ori pe zi cate 4 picaturi, cu 20 de minute inainte de masa. Inca de la primele administrari s-a simtit imbunatatire si in 3 saptamani ne-am vindecat complet. Putina lume stie de acest remediu: este o descoperire recenta a dr. Leucuta din cluj (gasiti rezumatul tezei lui de doctorat pe net). Nu zic nimanui sa aplice tratamentul doar din auzite, dar cert este ca pe noi ne-a rezolvat
clau71
Postat pe 22 Martie 2010 21:16


office_salinasusesi_ro
Postat pe 24 Martie 2010 07:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna mamici... 13 De la: H3l3ne 29 Iulie 2010 14:20
cum sunt bebelusii vostrii la 4 luni? 66 De la: aliadi 1 Februarie 2010 12:37
VAND INFACOL IEFTIN!!! 25 RON/CUTIE!! 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:43
Fetita mea are 8 luni si nu vrea dacat sa pape la san 6 De la: YZA79 18 Martie 2010 12:43
Lapte matern cu biberonul 21 De la: veverik 26 Iulie 2017 11:55
Setari Cookie-uri