job dupa perioada de crestere copil!!!

Vreau sa va intreb ce posibilitati au mamicile dupa perioada de 2 ani destinati cresterii si ingrijirii copiilor? Eu ma aflu in aceasta situatie dupa ce am stat cu cei 2 copii ai mei, 4 ani. Acum ma simt parca inutila, parca picata din cer, nu mai sunt la curent cu tendintele pietei. Astept sugestii de la voi. Multumesc
garbo099641
Postat pe 12 August 2008 16:18
Personal ma sperie gandul asta: de a lipsi de la munca doi ani! am mai discutat si pe alt topic aceasta situatie! printre prietenele mele am si mamici care s-au intors la job dupa cei doi ani! si s-au intors foarte ingrijorate: odata pentru soarta micutului lasat ori in grija familiei, sau la cresa si a doua oara ingrijorate de cum vor fi primite la locul de munca, cum vor face fata noilor schimbari! nu pot vorbi din experienta, dar adevarul este ca in doi ani se schimba multe, mai ales daca job-ul presupune o anume pozitie, sa fii la curent cu legislatia, cu noutatile in domeniul respectiv!
Cunosc doua genuri de situatii: unul in care mamicile se intorc la job-ul avut anterior, desi legea ii obliga pe angajatori sa-i ofere acelasi loc de munca, se intampla sa nu fie asa, mai ales ca mamicile, si asa stresate, timorate, nu vor riposta, asa ca de obicei sunt mutate la alte departamente sau servicii, ba se mai intampla sa fie nevoie sa de-a si teste pentru a dovedi ca mai este capabila sa ocupe acel post (pe de o parte explicabil, tinand cont de rapiditatea cu care se schimba si se innoieste totul in ziua de azi!)! pot spune ca in 2 din 3 cazuri mamicilor li s-a oferit un alt post in cadrul firmei respective! Al doilea gen de situatie la care vreau sa fac referire sunt acele situatii in care mamicile demisioneaza de la vechiul loc de munca si se angajeaza la o alta firma - acestea sunt situatii in care mamicile, in timpul celor doi ani si-au definitivat studiile si acum acced la un post superior!
Daca stau bine si ma gandesc mai cunosc un gen de mamici care renunta la job sa ramana in continuare acasa cu micutul!
elanicol
Postat pe 14 August 2008 17:44
Sugestii??! nu prea am! desi... inainte de a intra in concediu crestere copil ce job aveai??! acum nu te mai multumeste?! vrei sa schimbi profilul??! probabil senzatia de inutilitate, de "picata din cer" cum bine spui e o stare generala si ... normala! e greu sa iti reiei jobul cand timp de doi ani ai avut grija doar de micut, mai ales ca din cate am observat in cazul mamicilor, dupa nastere sunt interesate doar de bebelus (ceea ce e foarte bine!!) si nu mai acorda atentie altor aspecte ale vietii!
elanicol
Postat pe 14 August 2008 17:47
Multumesc de sfaturi sau mai bine zis de expunerea unor stari de fapt. Eu inaintea nasterii copilului meu am fost economista intr-o multinationala, adica intr-o sucursala a acesteia. Cat am stat in concediul de crestere copil am aflat ca in sucursale posturile de economisti, respectiv contabili se desfiinteaza, adica contabilitatea se tine la centrala, asa ca nu mai avea nici un rost sa ma intorc. Am luat decizia sa-mi schimb job-ul dar nu am facut o alegere buna, pentru ca la job-ul respectiv, desi era in domeniul bugetar, am fost tratata foarte prost. Acum sunt in situatia de a-mi cauta un nou loc de munca. Ma sperie idea de a incerca altceva avand in vedere ca am o varsta, 35 de ani.
garbo099641
Postat pe 15 August 2008 17:04
Din cate stiu eu atunci cand intr-o organizatie un post se desfiinteaza - cum este si in cazul tau! - angajatorii sunt obligati de lege sa iti ofere un alt post la un alt departament! nu pot pur si simplu sa te concedieze! sa inteleg ca nu ti-au oferit o alternativa??! de ce nu le "amintesti" acest mic amanunt??! poate se gaseste o rezolvare! sau deja ai semnat actele si nu se mai poate face nimic??!
elanicol
Postat pe 18 August 2008 15:59
La pregatirea pe care o ai si la anii de experienta nu cred sa iti fie greu sa gasesti de lucru chiar in acelasi domeniu! se intelege, nu se v-a intampla peste noapte, trebuie sa umblii un pic, sa depui cv-uri - sau poate ai norocul si mergi pe o recomandare si atunci e mai usor! oricum iti tin pumnii sa gasesti o rezolvare!
Iar chestia cu 35 de ani ma face sa rad! oare ce te-a determinat sa spui si sa simti asta??! dimpotriva, acum esti o persoana matura, stii ce vrei de la viata, ai studii, ai experienta necesara, ba mai mult ai si un copil - adica esti o tanara la locul ei , cu familie ... deci oferi si garantia unei persoane echilibrate si pe care te poti bizui!
elanicol
Postat pe 18 August 2008 16:03
Multumesc pt incurajari!!! Eu am o obsesie sa-mi gasesc un job la stat, undeva la Finante sau Primarie, dar se pare ca pilele sunt in floare. Chestia asta cu concursurile m-a demoralizat si ma simt asa. O sa incerc si la alte firme private dar in perioada de vara nu prea apar posturi.
garbo099641
Postat pe 18 August 2008 16:44
Salutare tuturor in special lui elonor care m-a incurajat. Vreau sa va spun ca sunt foarte fericita ca am luat concursul la Finante deci se poate dar tb sa vrei cu adevarat.
garbo099641
Postat pe 21 August 2008 15:26
scuze vroiam sa-i multumesc lui elanicol.
garbo099641
Postat pe 21 August 2008 15:27
felicitari autormt! ma bucur pentru tine! vezi?! trebuie doar un pic de curaj si de incredere!! felicitari!
elanicol
Postat pe 22 August 2008 15:41
buna.......si eu ma gandesc cu groaza la asta.......oare o sa mai am loc de munk??
de ce spun asta.pai acum 2 sapt am trecut pe la firma unde lucram si nici nu va inchipuiti ce mi-a spus stimata doamna care a fost angajata sa-mi tina locul.(..am uitata sa precizez ca am ocupat functia de Administrator Zonal )chiar de catre mine......
Mi-a spus ca nu sunt obligati sa ma mai primeasca inapoi....cu alte cuvinte......sunt deja somera ca asa a hotarat stimata doamna.......dar fetelor daca sunteti in situatii asemanatoare nu v-a lasati ca nu este deloc asa.......
Doamnei ii este frica sa nu ramana fara loc de munk peste 1 an si 2 luni ...ca la varsta ei cine o mai angajaza asa repede si pe un asemenea post......Asta nu ma ingrijoreaza foarte tare.......alceva.....firma este in curs de preluare de catre o alta firma cu acelasi profil...........oare noii patroni vor tine cont de vechimea pe post si de experienta in domeniu???aore vor aplica legea privind drepturile celor deabea intoarse din concediul de 2 ani.........aici ma refer la pastrarea pe aceasi functie..........sincer nu mi-ar convenii sa ma intorc pe o functie inferioara.....
deliarebecca
Postat pe 29 August 2008 12:07
Pentru DeliaRebecca
Firma este obligata sa te primeasca inapoi exact pe postul pe care ai fost cand ai intrat in concediu de crestere copil! Doamnei angajate in locul tau ar trebui sa-i fie rusine pentru ce a spus! Nu te lasa, e dreptul tau! si nici pe un post inferior nu au cum sa te angajeze ... decat daca tu accepti tacit aceasta situatie!
Evident, s-ar putea sa fii supusa unor teste - tinand cont de pauza de doi ani! dar daca ai fost capabila inainte, asta nu se pierde! Situatiile in care o firma este preluata de catre o alta firma presupune si preluarea salariatilor - doar in cazul in care firma se lichideaza/inceteaza activitatea pur si simplu ai putea ramane fara job!
In orice caz poti sa-i ameninti ca mergi la ITM la biroul de reclamatii! nu strica!
Mult noroc!
elanicol
Postat pe 29 August 2008 14:47
sincer, acum k am 2 copii, si pe mine ma ingrozeste gandul. nu stiu cum s-au descurcat mamele noastre... nu stiu ce voi face cu ei. in starea in care se gasesc cresele si gradinitele. nu mai spun ca si scolile suntin aceeasi stare precara.
green_eyes_lav
Postat pe 14 Septembrie 2008 12:28
Sincer eu am avut curajul si nebunia la primul copil si a stat cu bona de la 10 luni la 2 ani ,iar de la doi ani l-am dat la cresa .i-a mers f bine acum e la gradi si la anul plecam la scoala.surioara lui o sa aibe parte de acelasi tratament.cresa unde l-am dat eu a fost ok,gradi la fel .nu mai sunt ce au fost odata s-au mai schimbat lucrurile ..dupa parerea mea.
oto_otto2000
Postat pe 6 Octombrie 2008 16:09
In timpul celor 2 + 2 ani am facut cursuri de perfectionare, engleza si mi-am rotunjit veniturile cu MLM.
Desi m-am simtit un pic panicata cand a fost sa reincep lucrul, la fiecare din cele 2 iesiri din concedii mi-am dat demisia de la fostul loc de munca pentru a ma angaja la o firma mai tare, intr-un post mai bun si pe un salariu mai mare.
Acum am firma mea, ma ocup de copii, am grija de casa, am timp de sot ... ... si sunt foarte multumita.
Mult curaj fetelor
Lumea nu se termina acum. Acum abea incepe!
mihaelastanciu
Postat pe 7 Octombrie 2008 10:40
Felicitari Mihaela Stanciu! ma bucur sa citesc si asemenea mesaje pe site! dovada ca se poate! o zi minunata!
elanicol
Postat pe 8 Octombrie 2008 11:14
De Metropolitan ati auzit?
Comercializeaza cosmetice ,produse de parfumerie si bijuterii la preturi avantajoase.Devenind reprezentant Metropolitan puteti castiga un comision echivalent cu 25-30%din vanzarile dumneavoastra.
Inscrierea este gratuita.
Daca doriti sa va creati singure cont pe site-ul firmei, www.metropolitanS.ro, aveti nevoie de codul reprezentantului care va recomanda.puteti folosi codul meu:SM1E8zdR(intocmai asa cum este scris).
mari_36gl
Postat pe 11 Octombrie 2008 13:22
Produsele de la Metropolitan sunt accesibile ca pret si bune calitativ .Nu pierdeti nimic daca incercati.
mari_36gl
Postat pe 11 Octombrie 2008 13:24
Felicitari, ma bucur sa mai citesc si mesaje optimiste. Si eu ma gandesc cu groaza la reintoarcerea la munca, insa, vad ca se poate, si se poate si mai bine. Si eu sper sa fac un pas in plus in acesti 2 ani stati acasa.
alinutza22
Postat pe 27 Octombrie 2008 14:21
Imi cer scuze daca sunt off topic, dar ...
Haideti sa incercam sa nu mai spunem "doi ani de stat acasa cu copilul". 99% din oameni aud cuvantul "stat". Ceea ce e faaaals. Sa iasa din cap oamenilor din jur ca mamele STAU acasa cu copii. E o munca enorma, care implica responsabilitate, rabdare, perseverenta, policalificare etc
Hai sa spunem "in concediu de crestere copil", "perioada de crestere copil". Sau gsiti voi variante mai bune cu care sa scoatem din exprimare "statul acasa" cu copii.
Va sarut, mamici!
mihaelastanciu
Postat pe 28 Octombrie 2008 15:31
Ai perfecta dreptate. Asa e, dar din pacate lumea are impresia ca stam acasa. Eu nu ma plang dar pot spune ca daca nu aveam ajutorul sotului nu stiu cum ma descurcam cu cei 2 nazdravani ai mei. Eu am optat pentru un job la stat unde chiar daca mi se pare ca profesional nu am avansat ci din contra am dat putin inapoi, e OK pentru familie.
Fiecare face alegerea care i se potriveste cel mai bine. Eu asa am considerat, neavand nici un fel de ajutor, ba din contra trebuie tot timpul noi sa-i ajutam pe ceilalti.
Va pup si sa va bucurati de copiii vostri
garbo099641
Postat pe 28 Octombrie 2008 18:37
Deliarebecca, in momentul cand vei depune cererea de reluare a activitatii ( la sfarsitul celor doi ani) contractul de munca al persoanei care a fost angajata pe postul tau, inceteaza automat. Mai mult, odata cererea depusa, (ai grija s-o inregistrezi), vei avea dreptul sa contesti orice decizie nefavorabila chiar si in instanta. Locul ala de munca este al tau!
DIANA76H
Postat pe 14 Noiembrie 2008 10:45
da bine ca nimeni nu sta acasa mai toate mamicile alearga pt bebebii lor asa se face ca dupa doi ani(dak stai acasa timpul acesta) ajungi sa fii ca un robot sa le faci pe toate cat mai repede si bine iar cand incepe munka intrii intr-un ritm mai ceva ca la armata...dak vrei reusesti numai ca mai trebuie si bunavointa si vad ca este din partea unor mamici...mai bine ar fi sa stea barbatii acas' cu bebitele si noi sa mergem la serv sa vedem dak mai comenteaza .......
oanaoaky
Postat pe 14 Noiembrie 2008 10:54
Am o fetita de 1 an si 3 luni, iar de la 1 decembrie am hotarat sa ma intorc la munca. E adevarat ca pot beneficia de o reducere a orelor de munca, adica nu 8 ci 6?
msh2007
Postat pe 21 Noiembrie 2008 17:19
a, si inca ceva. De la 1 decembrie imi voi relua eu activitatea si am hotarat sa intre sotul meu in concediu de crestere a copilului, insa situatia este urmatoarea: de la 1 noiembrie (acum 3 saptamani) el nu mai lucreaza (si-a dat demisia)...in aceasta situatie putem face aceasta rocada?
msh2007
Postat pe 21 Noiembrie 2008 17:31
buna mamici am si eu o problema. am o fetita de 5 luni si stau cu ea acasa. dupa perioada de 2 ani eu nu vreau sa ma mai intorc la locul meu de munca. spuneti-mi si mie cumva ma obliga legea sa ma intorc. pt ca eu nu vreau.va rog sa ma lamuriti si pe mine daca a-ti trecut prin aceasta problema.
melania_mela2000
Postat pe 3 Decembrie 2008 10:16
Raspuns pentru Melania
Legea nu te obliga sa te intorci la munca! cu ziua urmatoare zilei in care micuta ta implineste doi anisori, iti dai demisia!
elanicol
Postat pe 3 Decembrie 2008 17:26
multumesc pt raspuns elanicol.asa voi face. oricum atunci termin si a doua facultate si ca orice mamica care se respecta ma voi duce acolo unde se plateste mai bine.multumesc inca o data.
melania_mela2000
Postat pe 5 Decembrie 2008 19:53
Felicitari Melania! iata o atitudine care imi place! bravo tie! si mult noroc in cautarea job-ului (aproape)perfect!
elanicol
Postat pe 8 Decembrie 2008 07:17
Buna dragi mamici,

Problema este delicata, dar ce faci in cazul in care esti insarcinata, seful stie de asta, este ok pana prin luna a 7 si apoi devine nemultumit de randament si incearca sa te dea afara. Nu reuseste, dar dupa ce nasti te intorci si lucrezi de acasa, copilul avand 2 luni si 2 saptamanai, dupa un timp acelasi sef iti face zile amare si nu-ti mai plateste munca depusa si te forteaza sa pleci.
Este cazul meu, iar acum sunt in proces cu firma, problema mare este ca la noi aceste procese sunt extrem de lungi, desi legislatia ofera posibilitatea de proces rapid, dar nu este suficient personal pe astfel de cazuri, asa ca astept de 8 luni sa se faca dreptate. Aflu din surse diferite ca firma e pe butuci, asa ca pana la urma ma lupt cu morile de vant.
Eu zic ca nu-i imposibil sa-ti gasesti un loc de munca, dar trebuie sa ai sustinerea familiei si sa poti depasi psihic acea perioada, apoi incepe ca totul sa se contureze mult mai bine.
Nu va pot ura decat sa aveti rabdare si un putin noroc, dar cel mai important sa aveti micutii bine, sanatosi si fericiti, pana la urma asta e cel mai important.
cristinaschatz
Postat pe 2 Martie 2009 09:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce pot face ?? 14 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:38
Fotografii pentru puiutul tau ( numai pentru orasul Bacau ) 6 De la: iullius 21 Octombrie 2009 15:08
dintii mamei dupa nasterea bebelului 21 De la: izab33lla 11 Ianuarie 2010 18:07
In premiera in Romania - concert extraordinar Paul Anka Live! 1 De la: alexakid 11 Mai 2010 13:04
Plecare in vacanta fara copii 13 De la: office_salinasusesi_ro 3 Februarie 2010 14:25
Setari Cookie-uri