plecarea in romania

buna ziua la toate mamicile si la toti strumfii.am un baietel de 6 luni si in septembrie vreau sa merg in tara,sa imi vad familia si bineinteles sa isi cunoasca strabunicii.vroiam sa stiu daca vre una dintr voi a fost in aceasta situatie si ce trebuie sa fac.sotul meu este spaniol dar nu stim daca va merge cu noi.vroiam sa va intreb ce acte imi trebuie pt a calatori cu bebelul?in afara de autorizatia care o va face sotul meu in cazul in care nu ar merge cu noi.va multumesc mult
segio2009
Postat pe 8 Iulie 2009 17:27
buna...daca bebele e cetatean roman (adica are certificat de nastere romanesc si pasaport romanesc),nu-ti trebuie decat pasaportul lui.ai nevoie intr-adevar la intoarcere de imputernicire de la sotul tau ca o sa calatoresti singura cu bebele.

atat si nimic mai mult.eu am trimis-o pe fetita noastra de 11 luni cu mama soacra si nu i-am dat decat pasaportul si nu a avut nici un fel de probleme,desi cei de la ambasada imi spusesera ca trebuie sa-i fac mamei soacre imputernicire. dar am scris la politia de frontiera si mi-au spus ca nu e nevoie.

nu uita sa iei cu tine carnetul de sanatate pt bebe in cazul in care trebuie sa-i faci vaccin in tara.

plus cam toata casa pt bebe.............

drum bun si sa ajungeti cu bine.
horobeanu
Postat pe 8 Iulie 2009 22:20
multumesc mult pentru raspuns.ai dreptate trebuie luata mai toata casa pt el
lui inca nu i-am scos certificat de nastere romanesc(cred ca o voi face dar in octombrie,la consulat)ceea ce ii voi scoate va fi buletinul de aici si pasaportul.crezi ca cu asta este destul?in orice caz voi suna la ambasada sa intrb.mersic mult
segio2009
Postat pe 9 Iulie 2009 19:26
buna...poti sa dai si un tel la ambasada ca sa fii sigura si sa nu ai dubii, desi ambasada de la noi e cam paralela cu ce ti-ar trebui si ce nu.

horobeanu
Postat pe 9 Iulie 2009 22:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Masina de cusut 4 De la: camitiv 12 Decembrie 2008 15:27
Concediu de maternitate prenatal - Obligatoriu? 9 De la: andrajuganarucalin 14 Aprilie 2009 10:46
Hotel in Oradea 5 De la: emi_vio 20 Septembrie 2009 13:25
Iesirea din rutina 55 De la: anaROBERT 15 Martie 2010 15:25
Indemnizatie crestere copil, va rog, un raspuns 1 De la: Valentina_D 26 Decembrie 2010 21:25
Setari Cookie-uri