indemnizatie pentru cresterea copilului

am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva: pentru acordarea indemnizatiei de credtere a copililui trebuie sa ai 1 an de continuitate. daca schimbi un loc de munca care este nr de zile maxime pe care le poti avea, asa zis fara contract de munca, dar ca la sfarsit sa primesti indmnizatia pentru cresterea copilului? multumesc
Noemi_Vass_Ungvari_1
Postat pe 6 Noiembrie 2012 02:39
Pentru a beneficia de Indemnizatia pentru cresterea copilului conditia de baza este sa ai lucrate 12 luni anterior nasterii, fara intrerupere, acest lucru se dovrdeste cu adeverinta de la locul de munca, adeverinta unde sunt trecute veniturile celor 12 luni lucrate in functie de care se va face calculul sumei pe care o vei primi si o alta adeverinta de la Casa de pensii care se numeste Stagiu de cotizare cu care se dovedeste ca angajatorul a platit pentru tine contributia de asigurari sociale pentru pensie.
garbo010916
Postat pe 19 Noiembrie 2012 20:16
De la: Noemi_Vass_Ungvari_1, la data 2012-11-06 02:39:10am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva: pentru acordarea indemnizatiei de credtere a copililui trebuie sa ai 1 an de continuitate. daca schimbi un loc de munca care este nr de zile maxime pe care le poti avea, asa zis fara contract de munca, dar ca la sfarsit sa primesti indmnizatia pentru cresterea copilului? multumesc

Daca ai avut contract de munca anterior nasterii ,nu mai trebuie nimic.Statul ar trebui sa stie ca indemnizatia pentru cresterea copilului ar trebui sa fie de 800 roni.
VOIAJOR
Postat pe 25 Noiembrie 2012 21:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fumatul ar trebui interzis? 1 De la: absolutep0wer 15 August 2009 17:44
indemnizatia 2 De la: cristinajobs 4 Iunie 2009 17:23
Fotografii pentru puiutul tau ( numai pentru orasul Bacau ) 6 De la: iullius 21 Octombrie 2009 15:08
Buna ziua 4 De la: Adriana_Constantinescu_3 15 Aprilie 2017 12:32
costycostel16@yahoo.com 1 De la: Cristina_Vieru_1 17 Aprilie 2013 16:06
Setari Cookie-uri