job dupa perioada de crestere copil!!!

Am uitat sa spun ca intre timp m-am apucat de facultatea pe care o visam de mult, dar uite ca la 32 ani ma puc sa o fac si chiar daca pentru unii e tarziu eu consider ca este momentul cel mai bun, pentru ca am acumulat ceva experienta de viata si vad lucrurile altfel. E facultatea de psihologie, sunt fascinata de acest domeniu si am sa profesez, chiar daca am de muncit mult, dar stiu ca am sa reusesc.
Si mai e ceva, cred ca mai am un bebe in burtica, asa ca poate ii mai aduc Anitei un fratior sau o surioara.
Dragele mele mamici, sa aveti incredere in voi si sa fiti luptatoare, caci puiutii nostri nerita ce e mai bun.
cristinaschatz
Postat pe 2 Martie 2009 09:53
Si eu sunt putin speriata de revenirea in campul muncii - va fi peste cateva luni, cand fetita mea va implini 2 ani; intre timp am terminat a doua facultate (aceasta fiind implinirea unui vis mai vechi) si sper sa iasa ceva bun din asta pentru ca vrea su eu sa evoluez si pe plan profesional; recunosc ca imi strang de pe acum toate ramasitele de curaj insa daca am avut curajul si puterea sa fac si sa cresc un copil, piata muncii e ca o plimbare prin parc . Glumesc, dar sunt optimista !

alinutza22
Postat pe 3 Martie 2009 11:29
eu am terminat perioada de crestere copil din ianuarie si tot caut sa ma angajez dar nu reusesc.recunosc, am lucrat in confectii dar nu mi-as dori sa ma mai intorc,pt k nu mai e ce a fost.este poate cel mai prost platit loc de munca.si in plus nu cred k am invatat degeaba k sa raman la confectii.sincer eu m-am descurajat total in legatura cu locurile de munca.sunt in proba undeva dar nu prea cred k o sa ma angajeze pentru k nu prea se fac angajari in perioada asta de criza. scuze dar nu mai am deloc sperante
jeny_tm
Postat pe 8 Martie 2009 17:05
Pt. alinaj: Nu se stie niciodata "de unde sare iepurele" : si eu am fost respinsa de o firma care ulterior s-a inchis, asa ca nu te descuraja, gandeste-te ca poate e mai bine asa; cineva acolo sus le aranjeaza pe toate pana la urma. Si eu imi caut altceva din ianuarie, si nu am gasit inca, insa voi continua sa caut, sa merg la interviuri, ca va iesi ceva bun din asta. Toate avem momente de disperare, insa trebuie sa mergem mai departe. Mult noroc!
alinutza22
Postat pe 10 Martie 2009 10:07
Companie americana cauta urgent

persoane interesate sa-si dezvolte

o afacere online in care sa castige

la nivel occidental.Sunt necesare

cunostinte minime de limba engleza. www.solutiidecriza.com
silviu_m74
Postat pe 24 Martie 2009 21:38
poate sunt offtopic, dar este necesar sa ma duc un an la munca inainte de nasterea celui de-al doilea copil? sau pot sa il concep cat inca sunt in acel concediu de 2 ani?? si sa primesc si indemnizatia?
multumesc
annutza84
Postat pe 3 Iulie 2009 10:16
Nu, daca iti mai doresti un copil poti ramane insarcinata inca din concediu crestere copil si daca nasti pana implineste bebe 2 ani dupa ce termini primul concediu (cand implineste 2 ani) intri in continuare pentru cel de-al doilea (nu vei putea avea doua indemnizatii de crestere copil chiar daca vei avea 2 copii sub 2 ani). Daca vei naste dupa ce implineste cel mic 2 ani, acum nu stiu exact ori te mai duci cateva luni la munca sau intri in medicale sau prenatale, depinde in cate luni vei fi.
kidz000722
Postat pe 3 Iulie 2009 10:27
buna.Am si eu 2 intrebari.Prima: Cind incep serviciul? Cu data nasterii copilului sau cu data suspendarii contractului de munca? (Am nascut pe 24.042008 si s-a suspendat pe 09.06.2008) A doua inrebare: Daca firma e falimentara dar cu faliment nedeclarat si nu mai are muncitori ce apar angajati pe aceea societate, pot face cerere de revenire in cadrul ei si sa fiu trimisa in somaj?Va rog sa ma ajutati ca nimeni nu stie sa ma lamureasca, nici chiar cei de la Directia Muncii.Va multumesc
Andrada907
Postat pe 24 August 2009 23:52
incepi cu data nasterii copilului, adica aexcat cand face el 2 ani. daca firma inca exista din punct de vedere legal, faci cerere si te intorci. dupa asta nu mai stiu... dar ei trebuie sa te primeasca inapoi, nu au dreptul sa te dea afara (sa te refuze)...teoretic...
pinicuta
Postat pe 25 August 2009 00:23
pt Andra intra pe avocatnet si acolo ai sa primesti raspunsul corect.....si eu aveam nevoie de anumite informatii si am gasit raspunsul pe forumul lor......succes.
oto_otto2000
Postat pe 25 August 2009 14:02

Raspuns pentru Andrada
Dupa terminarea CCC trebuie sa incepi serviciul cu ziua urmatoare in care micutul implineste doi anisori!! cum ziua micutului este pe 24 aprilie 2008 (concediu pentru cresterea copilului din 09.06.2008 - 24.04.2010 inclusiv), deci pe 25 aprilie 2010 ar trebui sa incepi munca!!
Daca firma nu mai are activitate, dar nu a declarat oficial starea falimentara, legal este sa te intorci la munca (sunt societati care solicita cerere de reantoarcere in activitate, e mai bine sa o intocmesti), chiar daca nu mai are activitate, trebuie sa iti acorde un preaviz de 20 de zile lucratoare (adica vei figura pe stat de plata incepand cu 25.04.2010 timp de 20 de zile lucratoare) cu a 21 zi se incheie activitatea conform art 65 (1) din Codul muncii (concediere din motive care nu tin de salariat)! doar in aceste conditii poti beneficia de somaj!!
Daca intre timp declara falimentul - in consecinta se incepe procedura de faliment, cu declaratii la finante, la somaj, sanatate si unde mai este nevoie, se poate inceta activitatea chiar cu data de 25.04.2010 si e bine sa ataseze la actele pentru somaj si o copie dupa acel document care atesta situatia de faliment!! oricum, adeverinta pentru somaj v-a fi completata cu datele aferente celor 12 luni inainte de intrarea in concediu pentru cresterea copilului!
O zi minunata!
elanicol
Postat pe 26 August 2009 10:44
Buna.
Sunt curioasa cum ai procedat. Si eu trebuie sa ma intorc la un loc de munca, oricare ar fi el ( la vechiul loc desi este mai greu sau la unul nou) dupa 4 ani de stat acasa cu puii mei. Numai gandul ma face sa ma simt rau. Mi-ar prinde bine sa imi spui cum a fost si la ce sa ma astept.
Numai bine!
Cami
cami_kidz
Postat pe 6 Martie 2010 19:04
buna
mi-a atras atentia comentariul tau si vreau sa zic ca ai dreptate eu nu stau decat de 1 an jumate acasa dar simt ca innebunesc pt ca sunt o persoana activa
dar....................am gasit ceva care imi ocupatimpul o activitate lejera din care scot si bani,cunosc si oameni noi si imi vad si de cresterea copilului

TE INVIT SA CUNOSTI ACEASTA OPORTUNITATE UNICA
DACA ESTI DIN BUCURESTI DA-MI UN TEL.LA 0723016903 SAU 0768016444 SAU DA-MI UN SMS SI TE SUN EU
ITI RECOMAND CU CALDURA ACEASTA AFACERE CARE TE POATE AJUTA CU TIMPUL SA SCAPI CHIAR DE GRIJA SERVICIULUI..........

crys_1976
Postat pe 16 Martie 2010 19:58
intradevar nu "stam" acasa 2 ani, ci ne crestem copii, insa din punctul de vedere al colegilor, angajatorului tu stai, de ce? pentru ca cei 2 ani nu faci nimic pentru cariera. E normal ca dupa 2 ani sa nu mai performezi la nivelul de dinaintea nasterii.
Eu vreau sa atrag atentia mamicilor asupra altor aspecte, pe care nimeni nu ti le comunica! perioada de crestere copil nu este considerata stagiu de cotizare pentru pensie! lucru care este in dezanavtajul nostru pe termen lung, pentru ca o sa ajungem sa muncim panala 70 de ani pana cand statul o sa spune, "da puteti iesii la pensie".

cand am primit acasa instiintarea pentru cei 2% pentru pensie privata m-a apucat si am sunat sa vad ce se intampla...ca sa aflu ca din momentul in care am intrat in CCC ei nu mai inregistreaza nici un banut...nici stagiu de cotizare nici perioada de vechime lucru care m-a enervat teribil. Nu am inceput munca decat dupa facultate..si am toate sansele sa raman in serviciu pana la 70 de ani pentru a avea stagiu de cotizare si deci o pensie decenta. este aberant .

Multe mamici se gandesc ce bine voi ramane 2 ani pentru a creste copilul...si cand colo ii ramai pe buzunarul tau. Sa nu mai vorbim de praful in ochi care ti se ofera pentru a-ti creste copilul.

Protectia sociala a mamici este aproape nula, chiar daca pare ca suntem "protejate", cunosc multe persoane care intorcandu-se la munca au fost concediate a doua zi, e motiv de restructurare...unele nu si-au primit nici macar acel salariu compensatoriu impus de lege!

Alt aspect sunt angajatorii(si eu vb zilnic cu ei la telefon) care se codesc sa angajeze proaspete mamici, motivul lor: concediile medicale de ingrijire copil bolnav!
Pentru mamicile care se intorc mai devreme la munca nu exista nici o compensatie materiala pentru plata partiala a bonei/cresei...si asa mamica trebuie sa cheltuiasca dublu pentru intretinerea micutului(am fost in aceeasi situatie!) in ideea in care nu toata mamicile chiar eu o solutie: parinti, persoana de incredere...

Suntem singurul stat din europa care ofera posibilitatea ca mamica sa isi creasca acasa 2 ani copilul, patita de stat! In curand nu stiu daca statul isi v-a mai permite sa ne plateasca atata timp...

Nu sunt absurda sa ajungem in situatia parintilor nostri, dupa 3 luni, la munca! insa scoaterea unei persoan timp de 2 ani dintr-un mediu pune destul de multe probleme, atat persoanelor in cauza/mamicilor cat si mediului respectiv/angajatorilor.
tudor_claudia
Postat pe 20 Aprilie 2010 11:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
? 2 De la: garbo_454076 29 August 2016 10:32
Buna ziua! 16 De la: garbo_415300 23 Octombrie 2015 00:49
jocuri pentru pitci 6 De la: garbo_380745 22 Septembrie 2013 00:08
dureri de spate 12 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 15:48
FITI PATRIOTI! 2 De la: kidz000948 13 Ianuarie 2010 21:08
Setari Cookie-uri