Copii supraponderali

carmenbuc2007 analize i-ai facut? ce i-a iesit?
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Februarie 2009 13:16
buna , sunt Carmen, mama bieelului supraponderal
Am mers la endocrinolog, i-am fcut un set de analize, n linii mari sunt bune, adic glicemie, calcemie etc, dar cele ce privesc hormonii sunt la limita minim admisibil,
Medicul a spus s nu intru n panic, se poate rezolva situaia cu mult sport, un meniu adecvat, n primul rnd cantiti mici de mncare, nu un regim foarte restrictiv, pentru c este copil, are voie cam de toate s mnnce.
Norocul meu c nu i-au plcut niciodat produsele fast-food, pastele finoase, orezul i aa c am renunat cu mare greutate la cartofii prjii, dulciurile care nu lipseau din cas le-am nlocuit cu fructe, mai puin banane, struguri i pere,
n 17 zile a slbit 3 kg i 300 grame
Il duc de 3 ori pe sptmn la aquarobic- not, care m cost 200 lei noi , plus fructele, legumele, roiile toat mncare de regim mi d peste cap bugetul, dar s sperm c e cu folos
carmenbuc2007
Postat pe 22 Februarie 2009 16:43
cand e vorba de sanatatea copilului uiti si de criza si nu mai tii cont nici de buget numai sa-i fie bine copilului sebi s-a nascut destul de mare a avut 4kg la nastere si 54 cm si am foarte mare grija la ce-i dau sa manance tocmai din cauza ca la aceasta varsta se formeaza celulele adipoase si nu vreau sa avem probleme mai tarziu oricum este destul de bine ca face inot cat despre fructe si legume sunt indicate la orice varsta si fac foarte bine
va doresc multa sanatate si cat mai mult sport
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Februarie 2009 15:33
nu conteaza cu cat se naste. conteaza ce ii dai sa manance, eventual si mostenirea genetica (cat de grasi sunt parintii )... Andrei s-a nascut cu 4.200 si 55 cm, iar acum la un an jumate aproape, abia daca are 10kile... (in conditiile in care pe la vreo 9-10 luni avea 9.300 si nu voia sa pape decat san). La 10 luni a inceput si el sa pape supici etc, acum ca l-am intarcat de vreo 4 luni aproape, iar nu mai vrea sa pape mancare gatita. (doar "uscaturi", fructe, carne goala...). Fiecare are ritmul lui, dar sigur nu tine de cat de mare s-a nascut. Oricum, la 55cm 4kile200 nu era prea gras, era numai bine (doar ca era cat un copil de vreo luna sa zicem, dar gras nu era in raport cu lungimea)
ruschita
Postat pe 23 Februarie 2009 15:43
Nu pot sa va spun decat ca va inteleg perfect. Va urez multa sanatate si succes!!!
blue_eyes_kidz
Postat pe 23 Februarie 2009 19:22
chiar daca si medicul spune ca atata timp cat sunt alaptati exclusiv la san copii nu sunt grasi sebi a crescut foarte mult in greutate pana pe la 5 luni si ceva cand am inceput diversificarea ce sa zic ca la 3 luni el avea 9 kg atunci am facut botezul si toata lumea ma intreba daca are 6-7 luni acum ne invartim in jurul greutatii de 11.1 atat avea azi dimineata si 11.5 a fost greutatea de acum vreo 3 saptamani dar in ultimile 2 saptamani ne-am confruntat cu diaree si cu dintisorii de sus care-i ies si din cauza lor nu prea mai vrea sa pape nici san ce sa mai zic de alte mancaruri la masa mai nou roade doar lingurita lui ca pe a mea nu o mai primeste
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Februarie 2009 13:17
Trebuie sa aveti in vedere si factorul ereditar, care are o importanta foarte mare, aproximativ de 50% (daca nu si mai mult) si nu doar alimentatia. Parintii care stiu ca exista persoane supraponderale in familie trebuie sa aibe foarte mare grija la alimentatie inca de la primele semne ale supraponderabilitatii sau dinainte ca acestea sa isi faca aparitia. Nu are importanta faptul ca s-a nascut cu o greutate mare daca nu exista persoane cu probleme de greutate in familie iar alimentatia este sanatoasa si echilibrata. La fel de bine se poate ca un copil care se naste cu o greutate normala (3 - 3,5 kg.) sa devina ulterior supraponderal din cauza alimentatiei. Nu uitati ca dieta asociata cu sport are un succes mult mai mare impotriva kilogramelor in plus. Va doresc mult noroc in lupta cu kg. si multa sanatate.
andrei_g
Postat pe 27 Martie 2009 00:01
Am si eu o fetita in varsta de 6 ani,si avem si noi aceiasi problema.La 6 ani micuta are 30 de KG.Nu stiu de unde se ingrasa pt ca in ultima vreme ea nu prea a mers la gradi ,(a avut varicela),spun asta deoarece pana sa mearga la gradi ea era foarte slabuta(dupa parerea mea de atunci foarte slabuta).De cand mergem la gradi ea s-a ingrasat ,la un moment dat mi-a parut bine dar acum incep sa-mi fac griji ,nu mai gasim aproape deloc hainute si mai ales rochite pe masura ei.La gradi ea are un pogram bine stabilit(de mancat si de dormit)ceea ce acasa nu se intampla,mai ales cu dormitul.Revenind la prezene,zicea ca nu stiu de unde se ingrasa deoarece nu mananca mai deloc,am cantarit-o mai in fiecare zi si nu scade deloc.nu stiu ce sa-i dau sa manance ,ce dieta sa adoptam ,ea afara fiind foarte activa,merge pe role ,pe bicicleta ,alearga foarte mult ,intr-un cuvant este foarte activa.inr-adevar mai avem si zile in care nu iese afara si sta la calculator si se uita la tv
mhaela81
Postat pe 30 Martie 2009 11:55
eu ti-as recomanda un regim bazat pe multe fructe si legume proaspete si as vrea sa te interesezi ce contine meniul de la gradinita poate acolo este problema ...daca zici ca inainte fetita era slabuta oricum consulta si un medic nutritionist poate asa stabiliti impreuna un meniu care sa-i placa si copilului si care sa nu-l faca sa sufere dupa anumite alimente cu care s-a obisnuit si care-i plac foarte tare (limitati aceste alimente daca au un continut bogat in calorii ....) oricum este foarte bine ca are un program activ si face sport si nu este un copil sedentar si sa stea in casa in fata tv-ului si multa sanatate si sa auzim de cat mai putin kg.
SEBY1YEAR
Postat pe 30 Martie 2009 13:23
BUNA ! Si eu sunt o mamica putin cam ingrijorata din cauza greutatii pustiului meu Robert.Cand l-an nascut,a avut 4,5kg dar dupa aceea a slabit si nu prea lua in greutate.Asta din cauya laptelui cred eu pentru ca nu-i placea pur si simplu. De la 10 luni pana la 2,5 ani nu a pus gura pe lapte. Acum mananca foarte multe iaurturi simple nu cu fructe.Pana si ciorbita o mananca cu iaurt.Carne nu a mancat in viata lui pt ca nu-i place ,si cu toate astea are 9 ani acum si 40kg. De burtica....nu va mai spun.Nu stiu ce as putea sa fac pt ca ii plac enorm cartofeii prajiti si mustarul si altceva nu prea mananca. Mai bine rabda sau mananca paine goala de cat altceva.La medic nu am fost deoarece este un copil sanatos si foarte calit,si am zis ca nu e cazul. As vrea sa mai slabeasca putin dar cum sa fac sa scap de cartofeii prajiti ? Va pup !
antocretoiu
Postat pe 20 Aprilie 2009 19:11
CEL MAI BINE ATI FACE SA O DUCETI LA INSTITUTUL PARHON DIN BUCURESTI SA NU AIBE PROBLEME CU TIROIDA
garbo093581
Postat pe 12 Iulie 2009 09:46
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Februarie 2010 12:14
mamici n sunt experta dar am avut in familie cazuri de obezitate infantila si credeti-ma totul este din vina parintilor ptr ca gandesc ca daca copilul e grasut e dragalas si scumpic dar oare sanatatea unde e ? acum cumnatele mele regreta dar prea tz
cory_emy
Postat pe 18 Martie 2010 19:31
office_salinasusesi_ro
Postat pe 20 Martie 2010 08:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Retete pentru copii sanatosi 1 De la: 30 Martie 2009 23:15
Diagnostic: scarlatina! 2 De la: ruschita 23 Ianuarie 2009 12:04
vand carut bertoni 1 De la: kidz003427 19 August 2009 15:57
Jucarii pentru copii de 6 luni? 4 De la: loving 22 Septembrie 2018 07:46
gradinita particulara 11 De la: office_salinasusesi_ro 19 Februarie 2010 15:22
Setari Cookie-uri