Animalele de companie

Parintii care au copii mai mici de 5 ani nu ar trebui sa tina in casa arici, soparle sau hamsteri ca animale de companie, din cauza faptului ca acestea sunt purtatoarele unor bacterii si virusi usor transmisibili la om, avertizeaza medicii pediatri.

Semnalul de alarma a fost tras de catre doctori, in urma rezultatelor unui studiu privind pericolele pe care le reprezinta animalele exotice. De altfel, potrivit studiului, in afara faptului ca respectivele animale sunt infestate cu bacterii, spre deosebire de caini si pisici, acestea sunt mai inclinate spre manifestari agresive, fiind predispuse sa muste si sa zgarie. Astfel, copiii cu varste mici sunt vulnerabili pentru ca au sistemul imunitar in dezvoltare si obisnuiesc sa mangaie animalele "netraditionale? si apoi sa isi puna degetele in gura. Mai mult, copiii trebuie sa evite contactul direct cu aceste animale in gradinile zoologice sau alte locuri publice, potrivit reprezentantilor Asociatiei Medicilor Pediatri din SUA. De exemplu, aproape 11 la suta din cazurile de imbolnavire cu salmonella la copii sunt provocate de infectii transmise de soparle, cum ar fi iguanele. "Hamsterii, preferati de foarte multe familii din Romania pot, de asemenea, sa poarte acest germen, care cauzeaza diaree, febra si crampe stomacale. Aricii sunt periculosi pentru ca ghimpii lor pot sa intepe pielea copiilor. Infectia cu bacteria ?Campylobacter jejuni? provoaca gastroenterita bacteriana, ce se manifesta prin diaree, dureri de burta si febra. Zgarietura de pisica poate infecta cu bacteria ?Bartonella henselae?. Oamenii resimt simptomele cauzate de aceasta infectie intr-un timp scurt, ele manifestandu-se prin stari de oboseala, dureri de cap, umflarea si intarirea nodulilor limfatici si chiar febra?, ne-a declarat Lucian Hera, de la Directia Sanitar-Veterinara Bucuresti.

Femeile insarcinate sunt la fel de expuse

Printre afectiunile declansate de infectiile transmise de catre animalele de casa se numara si infestarea cu capuse (tifosul exantematic Rocky Mountain), boala ce cauzeaza frisoane, febra mare, dureri musculare si de cap si urticarie. Toxocarioza si toxoplasmoza sunt infestarea cu viermi inelari paraziti, care se ragasesc in excrementele cainilor si pisicilor. Larvele din fecalele de animale pot dauna foarte mult nu numai copiilor, ci si femeilor insarcinate, toxoplasmoza fiind responsabila de pierderea sarcinii, nastere prematura, boli si orbire la nou-nascuti. De asemenea, persoanele seropozitive si bolnavii de cancer sunt mai expuse riscului de a suferi complicatii prin infestarea cu acesti viermi. Nici riscul de a face pecingine nu este exclus pentru crescatorii de animale, ciuperca numita "tinea corporis? fiind recunoscuta pe piele sub forma unei zone uscate, solzoase si rotunde, cu o margine rosie ridicata si un centru limpede. Mai mult, reptile ca broastele testoase si soparlele transmit omului salmoneloza prin atingerea pielii de reptila, a terariului si a altor suprafete contaminate. Copiii de varste mici risca sa fie mai grav afectati de probleme ca deshidratarea, meningita si septicemia. Pe de alta parte, iubitorii pasarilor, care cresc papagali, porumbei, canari trebuie sa fie atenti sa nu se infecteze cu criptocoza, o boala ce se contracteaza prin inhalarea de microorganisme aflate in excrementele de pasare.
mihaelastanciu
Postat pe 8 Octombrie 2008 10:21
esti casatorita? daca da atunci ce faci pana la 5 ani cu sotul tau? il tii pe presul de la usa?
andreea13_m
Postat pe 19 Octombrie 2008 18:33
De ce? Tu asa patesti? Ia Imunogrip, ca a venit frigul si vezi sa cumperi un covoras mai gros la usa de la intrare, sa nu faci reumatism :)
mihaelastanciu
Postat pe 20 Octombrie 2008 16:03
Urat din partea lui nergo94
Din partea d-nei Stanciu sunt informatii utile pentru fiecare parinte, care sigur nu se informeaza din reviste de specialitate sau alte suporturi scrise
Sunt informatii pe care eu nu le-as fi citit in alta parte si care sunt bine de invatat, deorece multi copii doresc animale de companie in casa,si de asemeni trebuie sa cunoastem riscurile detinerii unui animal de companie pentru a preveni imbolnavirea membrilor familiei.NU PRIN FAPTUL CA NU ACHIZITIONAM UN ASTFEL DE ANIMAL DE COMPANIE,CI PRIN FAPTUL CA AVEM GRIJA DE EL:VACCINURI,PASTILUTE,IGIENA.
Deci pentru alti/alte persoane care fac misto de persoane cultivate care impartasesc informatii din dorinta de a face bine:TINETI-VA PARERILE PENTRU VOI
MULTUMIM DRAGA MIHAELA SI TE MAI ASTEPTAM SI CU ALTE INFORMATII UTILE
costyn2003
Postat pe 21 Octombrie 2008 08:47
Fetelor....eu am multe animalute, prea multe ptr o singura familie, dar asta este, nu pe toate mi le-am dorit, unele le-am primit cadou sau le-am mostenit (si sincera sa fiu mi-a fost mila de ele). Dar, am si o fetita de 1 an si 4 luni. Vreau sa va spun ca daca animalele sint ingrijite bine, vaccinate / deparazitate la timp si corect, daca se mentine curatenie riguroasa in casa si mai ales daca se limiteaza accesul copilului la animale (mai ales in primul an de viata), atunci nu vor fi probleme. Intradevar animalele reprezinta un risc, dar nu numai ptr copil, ci si ptr ceilalti membrii ai familiei. Daca se respecta insa anumite reguli nu vor fii probleme. Eu m-am nascut si am crescut cu pisica in casa, si acum am pisica si in afara de zgarieturile de rigoare alte probleme nu am avut. Sanatate tuturor.
ams
Postat pe 4 Ianuarie 2009 02:11
buna mamici

am si eu o pasiune pentru animale de cand eram mic copil. Mereu aduceam in casa parintilor mei tot felul de animalute care le gaseam pe strada (picicute si catelusi)iar parintii mei nu aveau ce sa faca asa ca le pastram. Vreau sa va zic ca toata viata mea am trait inconjurata de animalute (bine aici ma refer la 2 catelusi si pisicute,adevarat atunci stateam la casa) si niciodata nu am avut nici macar o boala(in afara de mici raceli)
Conform studiilor de specialitate bolile de la animale nu sunt transmisibile la om.
Acum am o fetita de 9 luni si am 2 catelusi de rasa si fetita mea nu a avut absolut nici o problema de sanatate datorita animalutelor si mai mult decat atat fetita mea e inebunita dupa ei.
Eu cred ca cei care nu accepta animalele nu le iubesc si nu stiu ce inseamna sa ai o asemenea fiinta in casa,iar daca nu stiati a avea un animal de companie in casa inseamna intarirea sistemului imunitar al copilului.

Va pup si mai ganditi-va inainte de a critica sau judeca pe cineva care iubeste animalele,caci uneori ele sunt mai bune si mai intelegatoare decat oamenii!!!!
circiualinaioana77
Postat pe 5 Ianuarie 2009 11:15
Sunt de acord cu tine! Si eu am crescut inconjurata de animale si nu am avut probleme.
Si noi avem un catel si este jucaria copilului nostru!
beatrice_silvia
Postat pe 5 Ianuarie 2009 11:36
Asa e daca citesti in diagonala. Repet chiar primele randuri:

Parintii care au copii mai mici de 5 ani nu ar trebui sa tina in casa arici, soparle sau hamsteri ca animale de companie, din cauza faptului ca acestea sunt purtatoarele unor bacterii si virusi usor transmisibili la om.

Adaug si pasarile (canari, papagali) care pot provoca alergii si astm.

Si mie imi plac cainii si pisicile, deparazitate si cu "toate cele trebuincioase" facute.
mihaelastanciu
Postat pe 6 Ianuarie 2009 10:11
pentru Mihaela Stanciu!!!!!!!!!!

Draga mea,

Daca tu ai fi citit ceea ce am postat eu ti-ai fi dat seama ca nu faceam referire la nimic din ceea ce ai scris tu si ca sa fiu sincera nici macar nu ti-am citit mesajul pentru ca nu m-a interesat.
Asa ca data viitoare cand vrei sa mai comentezi ceva la adresa cuiva mai intai gandeste-te si dupa aceea fa-o.Sincer nu ma intereseaza parerea ta si nici nu ma intereseaza sa jignesc sau sa critic pe altii,dar daca tu traiesti pentru asa ceva nu ai decat! Vezi-ti de treburile tale si mai accepta si alte pareri ca nu esti tu centrul universului!!!!
Eu doar am impartasit cu alte mamici experienta mea cu animalutele(pentru ca asa se numea mesajul "ANIMALE DE COMPANIE"),dar daca pe tine nu te interesa puteai sa nu citesti si nu cred ca in textul meu am facut vreo referire la mesajul tau.
circiualinaioana77
Postat pe 6 Ianuarie 2009 15:36
hei fetelor, nu va certati. mihaela stanciu are dreptate ca aricii, soparlele si hamsterii pot fi purtatori de bacterii si virusi transmisibili la om. Dar la fel si cainii si pisicile. Tocmai din cauza asta se impune igiena riguroasa atunci cand ai si animale si copii mici. Si chestia cu pasarile este adevarata, dar se poate reduce la minic contactul pasare-copil. Eu am animale din ambele categorii (respectiv perusi si porcusori de guinea) si o fetita 1 an si 4 luni, si nu avem nici o problema. Fetita nu intra in contact cu ele. In plus am si pisica si catel..
ams
Postat pe 6 Ianuarie 2009 20:46
fetelor si eu locuiesc la tara am 4 caini ciobanesti mioritic un canis si o catelusa ciuaua si 2 pisicute mentionez faptul ca am un bebit de 5 luni fetelor ce atata grija daca animalele sunt vaccinate si spalate nu este nici un perico daca stam sa ne gandim la faptul ca le cade parul la animale ar trebui sa gandim logig ca si noua ne mai cade parul si este cposibil sa prinda un fir de par bebele meu traieste in armonie perfecta cu animalele sa dovedit stiintific ca un copil care creste alaturi de un animal de companie are puterea de concentrare mult mai mare ar trebui sa ne gandim la adevaratele pericole cum ar fi o priza care nu este izolata cum trebuie copilul care nu este supravegheat etcasa ca hai sa ne gandim logig dragostea fata de copil este una iar dragostea de animale este alta va rog sa nu va supere comentariul meu dar sunt o iubitoare de animale si de acea am reactionat asa va rog iubitiva animalele pt ca ele sunt mai credincioase decat omu va pup
garbo093581
Postat pe 4 Septembrie 2009 15:27
sa stiti ca unt de acord cu anima;lele de companie sa stea cu bb in casa ca le creste imunitatea si sunt mai responsabili eu am crescut cu animale in casa si am dormit cu ele si nu am nimic am un bb de 3 luni si o catelusa canis care sta tot timpul cu el si are grija de el cand plange bb vine si ma anunta acum am o catelusa si bebe =2 bebe va pup
kidz003744
Postat pe 15 Septembrie 2009 18:08
intr-adevar nu este nici un pericol, animalele simt mai repede pericolul si chiar va pot ajuta in ce-l priveste pe bebe...sunt f iubitori cu copii....
plus ca va ajuta si pe voi, bebe se joaca cu animalutul si voi mai trebaluiti pe langa amandoi...cel putin, nasa mea asa face, cel mic are 7 luni si are si un caine lup - sunt asa scumpi amandoi.....
......................................................................................................
http://blog.exposhop.ro - premiu: un parfum Coco Chanel pentru mamica din tine
adika_kidz
Postat pe 15 Septembrie 2009 20:08
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 14 Aprilie 2010 12:28
nu inteleg ce atata disputa pe aici.ma bucur ca 99%din cei care au scris iubesc animalele si mai ales cainii si/sau pisicile,care sunt dupa parerea mea adevaratele animale de COMPANIE.eu nu vad normal sa ai ca si animal de COMPANIE.un sarpe,soparla,iguana,testoase broaste,etc,.Cand zici companie inseamna ca te poate insoti pretutindeni,depinde de tine sa il iei[in vacante,la plimbare,pe strada,la prietenietc].deci nu poti pleca co acvariul dupa tine,cu sarpele,cu soparla in buzunar,hai sa fim seriosi.deci cainii sau pisicile,DOAR despre ei trebuie vorbit,celelelte "companii"eu le vad ....bolnave.deci animalul merge mana in mana cu cresterea unui copil,nu e nimic grav ,sau ne la locul lui.eu am 2 caini[un brac german -de vanatoare;si o catea rottwailler]si 2 pisicute.copii au 6 si respectiv 4ani ,iar cateaua are 4ani a crescut odata cu copii si nu e nici un pericolasa cum o vedea toata lumea.ca ea ca rasa e periculoasa mai ales cu copii sau animale mici.nu e adevarat,trebuie stiut sa o educi si sa creasca in acelasi timp e ideal.cu animalele mici intr adevar,avem probleme mari -pisicile le omoara.mi a omorat 2 deja [sta in tarc dar cand scapa...]cine are sau ar vrea asa rasa si nu are informatii direct de la un crescator ma poate contacta raspund cu mare drag pt ca si ea ca rasa imi e tare draga.
TN
Postat pe 30 Ianuarie 2011 16:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
alergiile 25 De la: kidzely 19 Decembrie 2015 14:35
spalatul pe dinti 28 De la: office_salinasusesi_ro 24 Februarie 2010 15:56
copilul meu nu vorbeste 12 De la: garbo223686 16 Septembrie 2011 16:09
incurca pronumele "eu" si "tu" 27 De la: pinicuta 17 Mai 2010 13:40
comportamentul copiilor de 2-3 ani 34 De la: dananica77 23 Martie 2012 16:46
Setari Cookie-uri