fast food : da sau nu?

foarte des cei mici consuma mancare nesanatoasa de genul junk food. cum sa-i invatam sa manance sanatos?
Liv_kidz
Postat pe 29 Noiembrie 2007 13:47
Scuza-ma, ai zis ca: "foarte des cei mici consuma mancare nesanatoasa de genul junk food" !!! Dar cine le da sa manance asa ceva, nu cumva parintii_ Daca parintii ii invata asa, sigur vor manca si de la ceilalti colegi porcarii de genul asta. Daca parintii stiu sa se impuna de la inceput si sa ii hraneasca si sa se hraneasca si ei sanatos, atunci nu cred ca vor mai fi probleme. Deci eu cred ca parintii gresesc in primul rand !!!! Am si eu doi nepotei si verisoara mea le da non stop dulciuri gandindu-sa ca vai sunt copii, vad la ceilalti si mor de pofta, etc. cum sa nu le dai? De fiecare data o contrazic si tot de fiecare data ajung sa ma cert cu ea, chiar daca vede ca cel mic care are doi ani, are si gura plina de carii !!!!!!

Postat pe 10 Decembrie 2007 13:02
perfect de acord cu happi.
Jojolina mea are 2 ani si 4 luni si imi cere fructe in general, nu dulciuri sau altceva. Asta pentru ca nici eu si nici sotul nu consumam dulciuri sa snaksuri sau ceva de genul fast food. Mananca orice fel de mancare.II plac mult bomboanele, dar prefer, daca tot le-a dat de gust , sa ii cumpar din cele moi, caramelizate sau gumate.In loc de ciocolata, chips-uri sau alte din acestea, Jojo imi cere popcorn, pufuleti, biscuiti si fructe. Nici sucurile nu ii plac. |Prefera fructele crude. Un copil mananca ce vede ca mananca parintii lui. Daca afara vede ca ceilalti mananca chips, eu am la mine mereu ceea ce stiu ca ii place ei ff mult. Nu pot sa zic ca nu i-am cumparat deloc, pentru ca ai zis bine ca e copil si pofteste daca vede la altii , dar pentru ca noi nu OBISNUIM sa mancam asa, isi ia una sau 2 bucati si apoi arunca punga ca nu ii mai trebuie, pentru ca nu ii plac.Nici macar o tableta mica de ciocolata nu mananca si nu pentru ca nu o las ci pentru ca nu mai ii trebuie ei.
Iar noi nu mancam dulciuri nu pentru ca suntem la regim si ne fortam sa ne abtinem, ci pur si simplu pentru ca nu ne trebuiesc, si ff rar simtim nevoia.
Asa ca te sfatuiesc sa incepeti sa mancati si voi sanatos daca vreti ca si copilul vostru sa manance la fel.

Multa sanatate
Nutzica
Postat pe 13 Februarie 2008 01:20
desi este vechi acest topic un clar NU cel mai bine este sa manance fructe si legume oricum din fast food nu are ce vitamine si minerale sa ia din contra devine prea gras si anemic asa ca nu ce-i mici consuma astfel de alimente ce-i mari le ofera spre a le consuma iar in loc de un astfel de produc mai bine le dam un mar si sa vedeti ce repede se invata sa manance sanatos mai ales daca ne vad si pe noi mancand tot mar nu altceva si copii cat mai sanatosi
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Aprilie 2009 14:10
salut...am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva..eu am probleme cu greutatea si cineva mia zis sa iau peritol k sa ma ingras.. e bun sau fac greseli daca iau?
anka90
Postat pe 6 Mai 2009 13:33
draga mea sa nu-ti fie cu suparare dar tu iei medicamente dupa ureche ca asa-ti zice tie cineva pai acel cineva e medic? du-te la un nutritionist sau un homeopat sa-ti faca un regim pe care sa-l urmezi eu nu sunt de acord nici cu vitaminele fara analize da'pai cu alte medicamente.Din dorinta de a face bine iti faci mai mult rau.
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Mai 2009 13:56
Ia uite indicatiile de la peritol:
Urticarie acuta si cronica, boala serului, rinite vasomotorii si rinite alergice, eczeme, dermatite eczematoase, dermatite de contact, neurodermite, edem angioneurotic, intepaturi de insecte, sindrom carcinoid, migrene de origine vasculara, anorexie (anorexie nervoasa, anorexie idiopatica), ca tratament adjuvant in cursul bolilor debilitante (statusuri postinfectioase, convalescenta, boli cronice, hipertireoza).
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Mai 2009 14:00
am vazut cazuri cand la copii s-a dat peritol pt cresterea poftei de mancare. la unii a avut efect . la altii nu... Mai da si somnolenta peritolul... Dar nu vad cu ce te-ar ajuta peritol, ca doar da pofta de mancare .atat. (iat tu daca voiai puteai oricum sa mananci mai mult, nu cred ca din lipsa de mancare nu te ingrasi...)
pinicuta
Postat pe 6 Mai 2009 16:47
Buna,
da, au dreptate fetele, nu lua medicamente dupa ureche, cel mai bine e sa consulti un medic avizat in domeniu. Am avut prietene care au facut greseala sa nu se consulte si au avut de suferit. Multa sanatate!
aly_raz
Postat pe 6 Mai 2009 17:01
stiu e cineva care ii dadea copilului de fiecare data cand ieseau afara produse de fast food si dulciuri cat cuprinde.... copilul ala n-a stiut de la 2 ani ce inseamna ciorba sau mancare gatita in casa, adaptata varstei lui....
la 7 ani baiatul este obez, nu secreta suficienti hormoni masculini, ci mai mult feminini, motiv pentru care i-au crescut si sanii....
sunt multe chestii pe care unii parinti nu le iau in calcul, desi ar trebui sa se gandeasca mai intai la efectele pe termen lung, decat la comoditatea de a nu-i face copilului de mancare...
si pana la 2 ani acel copil manca din ciorba parintilor, facuta cu delikat si acrita cu sare de lamaie...
asa ceva nu se face...
andracalin
Postat pe 6 Mai 2009 17:19
da bine, sunt de acord:nu se face... dar sunt multe care nu ar tb facute si totusi unii parinti le fac fara remuscari pt ca nu li se pare nociv la momentul cand le fac:fumeaza langa copil, beau de fatza cu el, ii dau toate porcariile sa le manance, ii dau sa se joace cu bricheta etc (am vazut cazuri, nu zic doar asa)
pinicuta
Postat pe 6 Mai 2009 17:21
Oofff Doamne.....ce lume...intr-adevar, iti arunci ochii la Mc D. e PLIIIIN de copii, pe deasupra le-au facu locuri de joaca, pai normal cum altfel sa-i atraga, nu ??? La KFC la fel....mai au si scaune speciale pentru copii....si poate multe altele mai sunt, ce mai conteaza, eu evit pe cat posibil PROSTIILE asa le numesc eu; si mie cand sunt in oras si mi-e foame...decat sa parchez repede la un Mc D. sau Springtime, sau KFC.....mai bine mor de foame pana acasa, unde voi manaca O MANCARE si nu prostie. Mai greu cu fetita mea, pe care incerc s-o invat la fel, fara prostii din astea, dar aici intervine o alta problema arzatoare MAMAIE, care zice : pai cum sa mananc eu si sa nu-i dau si fetei, se poate ? Sau : las-o ca-i si ea mica, ne vede pe noi ca mancam si pofteste - O MARE TAMPENIE ZIC EU , din nou, dar ma inteleg cu ea....ii da pe ascuns si tot ii da !!! OFFFF
banica_andreea30
Postat pe 13 Mai 2009 23:56
pe bunicile astea bagacioase si neascultatoare le-as trimite la ele acasa... asta ca sa nu zic in alta parte...
am o cunostinta care s-a certat cu una din bunici, unde mai pui ca si soacra-sa, pe motivul asta... s-au certat atat de tare, ca bunicii respective i s-a interzis sa-si mai vada nepoata...
eu nu zic ca trebuie sa se ajunga aici, dar trebuie sa inteleaga si ele ca este copilul tau, inainte de a fi nepotul lor...
si daca parintii au spus NU, atunci nu sa ramana...
andracalin
Postat pe 14 Mai 2009 22:39
si eu care ma plangeam ca as vrea o "bunica" mai bine dorul decat grija ...ca-i da sa manance mai stiu eu ce sau nu-mi respecta indicatiile ca vezi doamne ele au experienta...
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Mai 2009 13:34
mai are si mama mea efuziuni d-astea, de genul "poate mai trebuie putina sare in mancarea copilului" sau isi da ea cu parerea ca inca nu e momentul sa stea fara caciulita atunci cand iesim la plimbare...
e mama, o iubesc, dar nu pot sa ma abtin sa nu-i spun "lasa-neeeeeeeeee"...
cat despre soacra-mea, ea nu se baga deloc... asa ca am noroc... de obicei e mai greu sa ripostezi in fata soacrei, ca, in final, cu mama ta o dai la pace altfel, si-ti accepta mai usor un raspuns negativ...
nu pot sa ma plang, ca daca exista o persoana pe lumea asta in care am absoluta incredere sa-i las copilul, este mama mea... cand sunt singuri, nu face nimic din ce crede ca m-ar supara...
si pentru noi asta e un maaaaaare ajutor, ca mai putem sa iesim si noi din casa fara copil...
andracalin
Postat pe 16 Mai 2009 02:38
Tabere de calarie si Tabere de zi.
Te gandesti la vacanta? DISTRACTIA e principala ta activitate?
De ce sa alegi sa iti petreci timpul liber in fata blocului, la TV sau pe mess, cand poti fi TABERIST alaturi de noi?
Fii original, fii TABERIST!
Informatii pe site-ul nostru www.taberelemele.ro sau la sediul nostru: S.C. Forum Consult S.R.L., Cluj-Napoca, 400463, Anatole France 14/12, mobil: 0755.082.402, tel: 0264.448.818


haihui
Postat pe 24 Mai 2009 22:15
Nici nu vreau sa aud de asa ceva la copii dar fiecare face cum crede ca-i mai bine.
artimizzia
Postat pe 20 Iulie 2009 13:06
SEBY1YEAR mai bine dorul ca daca ai fi avut una ca a noastra mi-ai fi dat dreptate inzecit.
artimizzia
Postat pe 20 Iulie 2009 13:08
Bebele meu e f mic, are 4 luni si doua saptamani, asa ca nu se pune problema de fast-food, dar am vazut la prietene e f greu sa-ti tii copilul departe de mc donald, atata vreme cat pustii de seama lor se duc si se lauda cu experientele lor de acolo, chiar isi serbeaza ziua de nastere la mc donald. Eu zik ca daca nu faci din mc donald un obicei ( mergi odata pe luna ), si ii asiguri copilului mese sanatoase nu e nici o problema. Am din pacate nenumarate exemple de parinti insa care isi hranesc copii excesiv acasa, mergand pe falsa premiza gras si sanaos !. Partea cea mai rea ca ei nu constientizeaza ca-i fac rau copilului. S-a trezit fii`mea revin asupra subiectului !
iasmina_kidz
Postat pe 23 Septembrie 2009 15:42
eu zic sa nu te iei dupa toata lumea.in primul rand peritolul este de alergii in nici un caz de ingrasare
gepiza
Postat pe 15 Noiembrie 2009 11:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
va rog in dimineata asta 9 De la: daniilia 14 Mai 2012 13:57
Prin urmare incerc sa va cer ajutorul dumneavoastra 2 De la: anaROBERT 19 Iunie 2010 01:01
inchiriere costum, rochite copii pentru serbari, nunti , botez, aniversari.... 1 De la: garbo_432122 25 Februarie 2016 13:02
Buna 6 De la: garbo229699 12 Octombrie 2011 11:36
despre alocatie 19 De la: office_salinasusesi_ro 18 Aprilie 2010 10:55
Setari Cookie-uri