Inegrirea dintisorilor

Buna ziua! Am si eu o problema cu fetita mea si as dori ssa stiu daca cineva s-a mai confruntat cu asemenea problema. fetita are 1 an si 9 luni si de ceva vreme am obs ca 2 dintisori s-au inegrit, au niste pete negre ca atunci cand se pateaza cu mancarica.
Ce parere aveti?
cryss_kidz
Postat pe 11 Aprilie 2008 16:28
buna ziua! si eu am cam aceeasi problema cu baietelul meu in varsta de 2 ani si 8 luni ,pe dintisorii de jos i s-a depus tartru si chiar nu stiu ce masuri sa iau;urmeaza sa mergem la stomatolog sa vedem ce se poate rezolva.Daca a mai patit vreo mamica ceva asemanator astept raspuns.Urez multa sanatate mamicilor si bebeilor!
cora_delly
Postat pe 13 Aprilie 2008 20:00
A mea are 3 ani si deja i s-au rupt dintii de sus si aproape si cei de jos. De asemenea i se innegresc si maselutele deci banuiesc ca o sa cada si ele. Dentistii au spus ca se intampla la copii, ca nu pot sa fac nimic si ca ceilalti o sa-i iasa bine dar stiu un caz la care si dintii definitivi au iexsit cariati. Astept alte pareri sau tratamente.
i_love_lexa
Postat pe 16 Aprilie 2008 14:17
poate ar trebui sa le dati mai putine dulciuri, chiar deloc!
in general copiii care mananca dulciuri si beau sucuri din comert au probleme de genul asta. A cui o fi vina?
ileanacapota
Postat pe 16 Aprilie 2008 17:41
baietelul meu chiar nu mananca dulciuri din comert decat prajituri preparate in casa ,asta mi se pare curios ca tocmai lui i s-au inegrit dintisorii.
cora_delly
Postat pe 17 Aprilie 2008 17:33
Draga ileana crezi ca daca era de la dulciuri mai eram ingrijorate daca cei definitivi o sa iasa bine? E usor sa dai un raspuns ironic. A mea nu a mancat dulciuri pana la 3 ani si nu poate fi nici carie de suzeta sau biberon pentru ca nu le-a cunoscut. Am alaptat-o pana la 2 ani si jumatate.
i_love_lexa
Postat pe 18 Aprilie 2008 18:45
in cazul asta, cred ca singura solutie este consultul la stomatolog; e singurul in masura sa stabileasca cauza si tratamentul; este o doctorita f buna (pentru copii) in cartierul Militari...pentru cine e interesat
ileanacapota
Postat pe 20 Aprilie 2008 08:43
Buna!
Si fetita mea care are 6 ani si jumatate ,desi nu consuma dulciuri si sucuri,are aceeasi problema de cand era mica.Deja cativa din acei dintisori au cazut , iar in locul lor au aparut altii care se pare ca nu au pentru moment aceasta problema,in schimb i-au iesit un pic strambi.Am fost la stomatolog si ne-a recomandat sa revenim cand copilul va intra clasa intai pentru a incerca sa rezolvam problema.Suntem si noi destul de ingijorati in privinta asta dar speram ca timpul le rezolva pe toate!
alexandrazilinski
Postat pe 20 Aprilie 2008 13:44
Nici fata mea nu prea mananca dulciuri! Asa ca aceasta problema e scoasa din discutie! Am auzit de la cineva ca e o boala a dintisorilor de lapte dar atunci cand se schimba dintii vor disparea problemele1 Sa speram ca asa este!
cryss_kidz
Postat pe 3 Iunie 2008 11:42
pt ileana, baiatul meu nu are probleme cu dintisorii, chiar e un caz fericit dar ma interseaza totusi sa am un stomatolog bun pt copii - cine nu vrea? - pt orice eventualitate, iar zona militari imi convine de minune, deci eu sunt interesata de datele doctoritei tale.
crisdd77
Postat pe 27 Februarie 2009 23:15
Buna Fetelor. Baietelul meu are 3 ani si 5 luni, am mers deja la dentist, avem 2 maselute sus cariate f rau. Si dintii din fata patati. La primul control, a stat cumintel, pana a facut D-na Asistenta greseala de a dat la desene si nu a mai vrut. Acum cand o sa ma duc din nou, vreau sa ii faca o mica anestezie ptr ca sigur il doare. Daca nu iau masuri acum, se vor imbolnavi si cei sanatosi si nu vreau. Noi ne ducem la o dr f buna si tinerica la Brancoveanu (Bucuresti). Are rabdare si vb frumos si este si f buna in meserie. O zi buna. Sanatate Multa La Pici.
Kiki_Mic
Postat pe 30 Martie 2009 13:24
al meu are un an si pe dintisorii din fata nu mai are smalt, i-a sarit.suge san, zahar deloc.deci??a mai patit cineva??dr zice ca de la calciu, ca nu are.copilul e grasut si mananca bine.tre sa-i fac calcemia sa vedem...
kidz000320
Postat pe 2 Aprilie 2009 11:05
eu am 2 copii o fetita de 4 ani si un baietel de 1 an si jumatate si amandoi au dintii stricati pur si simplu nu au dintii in partea de sus jos sunt buni la amandoi li sau stricat cam de la 11 luni.va salut multa sanatate
timi_kidz
Postat pe 20 Iulie 2009 13:37
pai si dentistul ce a zis care e cauza????
sau la analize nu a iesit nimic?
sebi are dintisorii foarte albi si frumosi si chiar mi-ar parea rau sa se carieze sau mai stiu eu ce se pateasca.
SEBY1YEAR
Postat pe 20 Iulie 2009 13:46
poate fi o cauza si lipsa de calciu!
silviatatu
Postat pe 20 Iulie 2009 14:12
Si eu am aceeasi problema cu fetita de 4 ani si 7 luni si sau macinat dintii de sus pana la gingie si au inceput si masele sa se carieze ,pana la varsta asta nu am dus-o la stomatolog ca ii era foarte frica dar intr-un final a acceptat sa mearga la stomatolog i-am zis ca e spre binele ei.Doctora pediatra mi-a zis ca ar fi din cauza ca eu nu am avut calciu suficient in timpul sarcinii si ea nu a luat de ajuns si de cand am nascut-o i-am dat calciu gluconic 10zile pe luna si de la 7 luni injectii cu D3 pana la 3 ani si la analize a iesit bine calciu nu mai are probleme cu el dar dintii sunt deja stricati.
Doctora stomatolog mi-a zis ca la dinti nu are ce s-ai faca dar la masele a inceput sa o curete si sa-i faca florizare ,de la 1 octombrie mergem iar poate ii si plombeaza pana ii cad sa nu cada inainte sa vina cele permanente ca e mai rau,ca atunci o sa trebuiasca sa-i puna niste proteze(sper ca am zis bine proteze)nu stiu exact cum se numesc sa tina locul liber ptr. masele permanente,e un fel de aparat dentar care tine spatiul liber unde a cazut maseaua stricata.
danna_stanciu2005
Postat pe 25 August 2009 20:21
Buna fetelor. Noi ne pregatim sa ne ducem din nou la dentist. Mi-a venit ideea sa ii spun ca zana maseluta ne asteapta la dentist si cand va vedea ca el sta cuminte cat il curata, ne va lasa niste banutii pe care noi ii cautam si cand ii gasim mergem sa ii cumparam ce vrea el. Sper sa mearga. Si sa stea, ptr ca zilele trecute am terminat antibioticul dat de o dr de la orl ptr ca i se umflase maseaua, bine, obrazul mai bine spus, si il tot doare, l-am tinut 5 zile pe antibiotic si acum inca ii mai dau nurofen o data pe zi...maine sun sa vad daca il poate vedea, daca nu, luni...o sa va spun ce am facut, daca intr-adevar a stat cum a promis...Sanatate multa la copilasi.
Kiki_Mic
Postat pe 29 August 2009 00:32
De la ce varsta ar trebui facut primul control stomatologic?Darius nu are probleme la dintisori , dar mi-e frica pt ca daca seamana cu mine va avea dinti slabi , iar mai bine ar fi sa prevenim.Mentionez ca nu are lipsa de calciu , dupa ultimele analize
adelafistis
Postat pe 29 August 2009 08:56
dentista mea a zis ca la 3 ani sa il ducem, nu mai devreme ca se sperie degeaba si oricum daca e mic-mic nu va sta cu gurita deschisa cat sa se uite dentistul ca lumea, si nu are rost sa il fortezi asa de mititel. si mie mi-era teama sa nu fie vreo problema si de asta am intrebat-o, dar daca ea zice sa mai asteptam acuma na, mai stam, nu vreau nici sa prinda frica de dentist inainte de a incepe problemele chiar
pinicuta
Postat pe 29 August 2009 09:01
buna, eu sunt obsedata de acest subiect doar prin simplu fapt ca eu si sotul suntem la pamant la acest capitol. Chiar si in timpul sarcini, cu aprobarea ginecologlui, am fost nevoita sa merg la stomatolog deci va dati seama in ce situatie sunt. De aceea sunt foarte chiar exagerat de atenta cu dantura micutului meu chiar de la nastere. Pana a iesit primul dintisor seara si dupa fiecare masa l-am curatat cu tifon steril si cu apa fiarta uneori mai foloseam si glicerina iar peste noapte nimic cu zahar doar apa iar de cand i-au iesit dintisorii dimineata si seara ne spalam 3 -5 minute pe dintisori si pot sa va spun ca lui chiar ii place deschide gura cand vede periuta uneori se catara singur si o ia din canita lui. Rezultatul e ca are o dantura fff frumoasa pana acuma fara nici o pata.
kidz003459
Postat pe 3 Septembrie 2009 18:32
Cred ca bicarbonatul de sodiu ramane de un real ajutor...
dumitre_kidz
Postat pe 3 Septembrie 2009 20:22
Si eu am patit la fel cu baietelul meu la 2 ani.i se innegrisera dintii si incepeau sa se farame.I-am facut analize si a rezultat ca avea o mare lipsa de calciu.Dupa tratament procesul de innegrire s-a sistat.Stomatologul mi-a recomandat Zimaflor.Se da de la 3 ani pana la 14 ani si previne distrugerea dintilor definitivi.Acum baiatul meu are 6 ani si abia astept sa schimbam dintisorii.Va urez succes.

amallyam
Postat pe 8 Septembrie 2009 13:49
Si eu am patit acelasi lucru cu baietelul meu de 2 ani si 4 luni, desi se spala pe dinti si de doua ori pe zi.
Am inteles ca aceste depuneri de tartru sunt de la apa si aparitia de pete de la medicamente. Medicul mi-a zis ca deocamdata nu se poate face nimic pt ca la un detartaj copilul nu ar sta.
garbo031442
Postat pe 23 Septembrie 2009 12:40
Pentru acele pete pe dinti cu care m-am confruntat si eu am incercat sa o spal doar cu bicarbonat de sodiu.Dupa vreo 2 saptamini s-au curatat.Nu s-au sfarimat dar si eu ma preocupam ca s-ar putea sa se intimple. O prietena are un baietel si lui i s-au sfarimat rau de tot..Partea de sus efectiv nu mai avea dinti doar coltisoare.Dupa ce si-a schimbat dintii de lapte nu a mai avut probleme cu ei.
Incercati cu bicarbonatul de sodiu si o sa vedeti chiar de la prima spalare ca se curata, ceea ce este mai vechi in timp o sa se curete de tot.Si chiar daca se spala cu pasta se repetati dupa curatirea lor periodic spalarea cu bicarbonat ca se depune iarasi.
alinakatt
Postat pe 23 Septembrie 2009 12:54
stiu ca nu ma credeti dar fetita mea are 4 ani si nu mai are dinti de sus decat niste colturi si nu mananca deloc dulciuri .va mutumesc va salut
timi_kidz
Postat pe 2 Noiembrie 2009 16:16
Eu va cred , la fel am patit si eu cu fetita mea (are aproape5 ani)dintii de sus sunt macinati pana la ginie si maselele sunt stricate ,doctora incearca sa+i mai mentina maselele pana o sa cada la timp lor.Multa sanatate
danna_stanciu2005
Postat pe 4 Noiembrie 2009 19:03
Buna fetelor,si baiatului meu i s-au tocit dintii de sus(cei4 din fata)de la 11-12 luni,eu nu tin minte cum arata cu dinti ,acum avem 7 ani si au inceput sa-i iasa ceilalti dinti par ok,se spala in fiecare dimineata pe dinti de la 3 ani,Doctorul ne-a spus ca erahitism,nu asimileaza calciu,nu suficient.Toata lumea crede ca daca copilul e grasunel nu e rahitic ,dar tocmai asta e una din simptome.Se rezolva cu multe sedinte solare(la mare daca se poate)si calciu cu D primavara si toamna.
mirela_prefit
Postat pe 6 Decembrie 2009 08:15
Pierderea calciului din dintisori este de la medicamente, nu de la dulciuri. Nepotelului meu i s-a recomandat la 2 ani un antibiotic foarte puternic. Din 2 fiole a scapat de raceala care dura de vreo 2 saptamani. Rezultatul a fost dezastruos: i s-au retezat pur si simplu dintisorii. Cand a inceput sa manance dulciuri deja nu mai avea dintisori. Au crescut in final pe la 6 ani, dar cu o strungareata foarte mare care in timp s-a redus, pana a disparut de tot. A luat cativa ani zimafluor si acum are o dantura de actor de cinema.
alexa2009
Postat pe 6 Decembrie 2009 08:27
buna.imi poti spune unde anume la Brancoveanu.id de mes al meu este weronik68@yahoo.com.multumesc
weronik68
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:27
Cauza innegririi, a cariilor: dragi parinti ingrijorati, si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Am sa va spun si dvs ce mi-a spus un medic dentist: cauza cariilor incepe inca din burtica mamei, cam in ultimele doua trimestre, cand se intampla ceva, de ex. o raceala si se demineralizeaza organismul mamei, implicit a copilului. E indicat vizita la dentist, ci conditia sa se faca anestezie, se fac la copiii mici, bine nu ca la adulti, dar se fac, deoarece se pare ca altfel ii dor si pe ei. Altfel, se asteapta aparitia dintilor permanenti. Iar la dintii permanenti mugurele dentar isi incheie formarea cam pe la 2, doi ani jumate, deci in aceasta perioada e indicat sa supravegheati alimentatia. Si, da, desigur, sunt si cazuri in care conteaza enorm utilizarea suzetei, sau chiar administrarea de medicamente.
Moni_M
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
donatori de sange 1 De la: ruschita 28 Ianuarie 2009 09:01
camera copilului 1 De la: tannia81 2 Februarie 2010 15:16
fast food : da sau nu? 20 De la: gepiza 15 Noiembrie 2009 11:55
Vremea in Anglia 1 De la: deeita 1 Noiembrie 2009 07:15
mamici 1 De la: maria20 2 Decembrie 2009 11:12
Setari Cookie-uri