despre alocatie

cine poate sa imi spuna si mie ce acte imi trebuiesc pt alocatia fetitei(are 6 luni) dar cu precizarea ca noi stam in italia deci fetita e nascuta aici.iam facut si certificat de nastere romanesc dar nu in tara ci la milano.in august mergem in tara sai bagam actele pt alocatie dar nu stim ce ne trebuie.a mai fost cineva in situatia mea?pupici
ariana_kidz
Postat pe 3 Iulie 2009 12:29
In mod normal ar trebui sa-ti ceara asa:
- copii acte de identitate parinti
- copie certificat nastere copil
- copie livret de familie
- o sa te puna sa dai o declaratie ca in toata aceasta perioada copilul nu a fost institutionalizat
- si acum depinde de functionarii respectivi daca nu or sa-ti ceara o adeverinta din Italia ca nu beneficiaza de alocatie de stat de acolo sau sa te puna sa dai o declaratie in acest sens; Daca stii de unde poti scoate din italia o asemenea hartie ar fi bine sa o ai la tine si o traduci daca va fi cazul in Romania.
Sa ai si originalele la tine, in special dupa certificatul de nastere al copilului.
Si daca vrei ca acesti bani sa-ti intre intr-un cont de card trebuie sa duci extras de cont, dar acum depinde de fiecare judet cu ce banci au incheiat contract.
kidz000722
Postat pe 3 Iulie 2009 13:51
eu i/am facut alocatia la bebe in tara , avea christian 3 luni jumate, a vazut ca e nawscut in italia .mie nu mi/a cerut nimik sa demonstrez ca nu am luat alocatie in italia, am dat un nr. de cont si imi intra 2 milioane timp de 2 ani. nu stiu ce trebuie sa faci ca iei alocatie in italia ca si noi stam ca si tine in italia, am inteles ca iti trebuie multe acte si trebuie sa demonstrezi ca nu iei din ro alocatie. sincer eu nu am incercat mergi si intreaba la comune te lamuresc ei mai bine
treicamanuela
Postat pe 8 August 2009 18:56
buan , am o intrebare ... voua va intarziat alocatia ? si noi am depus acte pt alocatie de 2 milioane prin iulie si din septembrie trebuia sa intre diret in cont. a intreat in septembrie si de atunci nu am am mai primit banii!!! si trebuia sa prmim si retroactiv copilul fiind nascut in ianuarie. dar nimic.... am incercat sa sun in diverse locuri si mi s-au tot dat alte numere de telefon si nu mai imi raspunde nimeni sa imi zica ce sa fac.. si eu am nascut in spania.
denis2009
Postat pe 15 Decembrie 2009 12:59
primii banii i/a primit prin februarie 2009, dosarul l/am depus in ian. 10,dar am facut imputernicire si i-a dat tatalui meu,dar apoi au intrat in cont.
ar fi trebuit sa iti spuna cam in cat timp iti dau banii, mie mi-a zis de la inceput
treicamanuela
Postat pe 15 Decembrie 2009 15:32
Si eu am nascut in Spania si am depus dosarul in august si inca nu mi-au dat nici un leu.la banca avem o cunostiinta si a zis ca la nimeni dintre cei care au depus dosarul in august nu le-au virat in cont nici un leu.de ce oare intarzie atata ??
ninutza_kidz
Postat pe 15 Decembrie 2009 15:39
si noi am depus dosarul in iulie si am primit banii doar in noiembrie!!!!!!!!!!!!asta e birocratia de la noi!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Szilvia_kidz
Postat pe 15 Decembrie 2009 15:46
si se mai mira romanii cum se mai tziganesc in parlament pt postu de presedinte si niciunu nu e in stare sa puna tara pe picioare. in loc sa inaintam mergem tot la vale... asta eeee... nici nu speram sa primim ceva de la ei la timp mai ales cand e vorba de bani!!!!!!!si in tari straine e greu DAR E MAI BINE!!!!!
denis2009
Postat pe 17 Decembrie 2009 18:44
mare dreptate ai!
treicamanuela
Postat pe 18 Decembrie 2009 16:22
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)


office_salinasusesi_ro
Postat pe 24 Februarie 2010 06:59
pt denis2009 - in romania daca vrei sa faci ceva, sau sa ceri ceva ce ti se cuvine fara probleme, tre sa mergi la aia (plural) unde ai treaba si sa ii faci sa mai si munceasca, depinde cum se trezesc dimineata asa te servesc, depinde de toanele lor. Mi s-a intamplat de mai multe ori... Succes
reyesalina
Postat pe 16 Aprilie 2010 05:40
si a propos de livretul de familie, trebuie completat cu noul membru la starea civila, pe baza certificatului (cnp-ului) roman.
minara
Postat pe 16 Aprilie 2010 07:42
fa o cerere scrisa la primarie la serviciul respectiv, recomandata cu aviz de primire, in 30 zile trebuie sa primsti legalmente un raspuns
minara
Postat pe 16 Aprilie 2010 07:43
Buna!Fiindca ma ocup de alocatii la Primaria orasului meu, am intrat sa va lamuresc si eu!
Actele se depun la Primaria orasului in cadrul Serviciului de Autoritate Tutelara, iti trebuie urmatoarele acte :
- copie buletin mama
-copie buletin tata
-copie certificat nastere copil
-livret de familie
Pentru copii nascuti in strainatate se completeaza si un formular special,un fel de negatie si declaratie pe proprie raspundere ca nu beneficiaza de prestatii familiale din alta tara!
Sau daca se poate o negatie din tara in care sunteti, in acest caz nu trebuie completat acel formular!
Daca doresti ca alocatia sa intre pe un card,atunci trebuie sa depui la dosar si un extras de cont de la Banca unde e facut contul!
Cam atat.....daca mai aveti nelamuriri ma puteti intreba.......daca am timp....:)va raspund cu placere|!
Si sa stiti ca nu toti functionarii publicii sunt construiti dupa un tipar........sunt si exceptii....:)
O zi buna sa aveti!
alexandracurca
Postat pe 16 Aprilie 2010 08:17
Si inca ceva , banii nu se dau de catre Primarie ci de catre Directia Muncii.....treaba noastra e sa preluam dosarele si sa le predam lor la sfarsitul fiecarei luni..........mai departe depinde de ei!
alexandracurca
Postat pe 16 Aprilie 2010 08:21
in Italia te poti duce la IMPS unde ti se elibereaza un formular, nu mai stiu sigur 112, 402, stiu ei,(e unic in Uniune) prin care se demonstreaza daca ati beneficiat sau nu de alocatie.
Cel mai indicat e sa suni la primaria unde vei depune actele.


noi am primit-odupa 7 luni , retroactiv. nici nu ma asteptam mai repede.
thomasf
Postat pe 16 Aprilie 2010 08:50
stati asa ca eu am nascut in decembrie 2007 in spania si in vara lui 2008 imi ziceau ca nu stiu cum se procedeaza iar intr-un final in februarie 2008 mi-au acceptat dosarul dar, nici pana in ziua de azi nu am primit nici un leu si suntem in aprilie 2010!
Ali_kidz
Postat pe 17 Aprilie 2010 23:49
Ali unde ti-au acceptat dosarul? De ce nu ai fost pana acum sa te interesezi de ce nu a-ti primit alocatia?
bau
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:04
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Aprilie 2010 10:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intrebare pt mamici cu bebei care au avut pojarel 5 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 16:30
vreau sa fiu' bona 13 De la: Bianca_Fcdb_1 11 Septembrie 2014 19:26
mamici 1 De la: maria20 2 Decembrie 2009 11:12
sall all 1 De la: kidz004034 9 Octombrie 2009 18:15
Ofer servicii bona Bucuresti 8 De la: garbo207300 28 Mai 2011 19:06
Setari Cookie-uri