Inegrirea dintisorilor

Buna ziua
acest lucru se datoreaza lipsei de fluor. fetita mea de 4 ani acum are dintisorii salvati zic eu....
pe la 1 an si ceva dintii au inceput sa se innegreasca f rau astfel incit toti dintii (exceptie 1-2 din spate) aveau o dunga neagra si groasa de culoare neagra. La stomatolog mi-a zis sa o periez cu o pasta cu fluor mai mult si chiar sa ii dau pastilute de ZIMAFLUOR.
Asa am facut, am supravegheat-o sa nu inghita pasta cu fluor (nu conteaza pasta ci sa contina fuor-chiar si pt virste mai mari) si zilnic o pastila mica de zimafluor. Acest lucru l-am inceput tirziu pe la 2 ani jumate. Si totusi dintii au inceput sa se albeasca si incet incet cei de sus s-au albit complet, acum la cei de jos mai avem putin de lucru.
ce doresc sa va spus, mamicilor: inainte sa ii dau zimafluor am cautat pe net si am gasit si pareri pro si contra- cum ca daca incepi sa ii dai trebuie sa continui pina la 8 ani, ca daca intrerupi tratamentul dintii se strica etc. Eu am facut o balanta. i-am dat o cutie de zimafluor, am facut pauza 3 luni, iar i-am dat o cutie iar pauza...astfel, m-am gindit nu poate as ii creeze nici o usoara "dependenta" si in permanenta spalat pe dinti cu pasta cu fluor. Acum deja nu mai ia zimafluor,de citeva luni si nici nu am sa ii mai dau. ramine sa albim dintii doar din periaj zilnic.
Bafta si succes.
laudiana
Postat pe 28 Martie 2010 14:35
din cauza pastei cu fluor s-au albit.
laudiana
Postat pe 28 Martie 2010 14:38
Din lipsa de calciu si minerale smaltul dintilor se demineralizeaza. Apar mici orificii care in timp se impregneaza cu alimente si nu se mai pot curata. Daca nu se ia o masura din timp se ajunge la carie care la aceasta varsta distruge integral dintele. Medicul stomatolog poate face o curatare profesionala cu pasta abraziva si niste periute montate la aparatul dentar. Este ataumatic si ca si prima impresie despre stomatolog ideala.
Va doresc multa sanatate tuturor!
anamaria_lango
Postat pe 28 Martie 2010 17:27
Fluorizarea este o problema foarte controversata in lumea stomatologilor. Daca ati ineput fluorizarea, atentie!!!! nu puteti sa intrerupeti acest procedeu. In momentul in care in se intrerupe tratamentul se face treptat, altfel se produce o explozie de carii din cauza de dezechilibru brusc
anamaria_lango
Postat pe 28 Martie 2010 17:29
si fetita mea a patit acelasi lucru numai ca la ea a fost carie de biberon si i-am dat zimafluor o perioada de timp cat am considerat eu de cuviinta si am fost si la dentist cu ea si merg periodic si mi-au spus ca nu am ce sa-i fac se vor reteze si cand vor iesi cei definitivi vor iesi normali .....fiind tehnician dentar am consultat mai multi medici pentru care lucrez si toti mi-au raspuns acelasi lucru...
jitaruandreea
Postat pe 28 Martie 2010 20:25
buna,

ma bucur sa gasesc acest topic, pt ca si eu ma confrunt cu aceeasi problema... desi, mai mica decat la voi. baietelul meu are 2 ani si 3 luni. el a inceput prin a avea pe cei 4 dinti din fata jos, tartru alb. chiar mai alb decat dintii

stiind din propria experienta cat de rau poate fi - de la 3 ani sunt pe scaunul stomatologului - eu am inceput periajul 'dintilor' inca de la varsta f mica, avea cateva luni, si nici un dinte in gura. am citit ca asa este mai bine, ca si asta conteaza, ca se obisnuieste copilul, etc... ma rog, m-am gandit ca rau nu ii poate face...

am scapat de tartrul alb prin periere zilnica (deocamdata numai seara) si chiar l-am indepartat eu cu unghiile mele - nu stiu daca considerati sau nu f igienic, DAR, am scapat de tartru pt ca se desprindea ca o cojita. am fost fericita cateva saptamani. apoi...

apoi a inceput sa aiba un punct mic negru pe un dintisor de sus. apoi alt punct. apoi, o dunguta neagra. ce periaj? ce unghii? nu mai iesea! am incercat si pasta cu fluor, dar scuipa si se stramba si nu ma mai lasa deloc sa il spal. si asa spalatul este greoi, nu ii pot peria nici complet nici corect dintii, mai ales maselele. ne certam seara de seara, avem teatru, film de groaza uneori, caz in care isi mai fura cate o palma, doua... dar daca nu cedeaza el, il spal cu forta. eu sunt f f f disperata din aceasta cauza, mai ales ca acum are pe inca alti 3 dinti de jos aceeasi dunga neagra, mai vad si pe alocuri cate un punctulet pe masea...

dulciuri mananca, dar nu da in branci. biberon si suzeta, am renuntat de foarte mult timp la ele. branza si lapte, inghite la greu... nu stiu ce sa ii fac.

am intrebat si un stomatolog pediatru. mi-a spus ca se poate sa fie de la aciditatea propriei salive..??? ca stomacul lui sa fie prea acid si iese in saliva asta.

nu stiu exact. o sa incerc sa il spal cu putin bicarbonat. ma gandesc ca este mai putin 'iute' decat pasta cu fluor. poate merge asa... va spun, oricum, cum a fost.

pupici!
IRMA_Matei
Postat pe 29 Martie 2010 10:26
si eu am observat treaba asta la piticul meu...o sa merg cu el la pediatru dupa sarbatori sa vedem ce zice... el nu papa dulciuri, de suzeta ,bibero n nu se pune problema...calciu ii dau 10 zile pe luna , deci mai ramane treaba cu spalatul pe dinti care nu o vrea sun nici o forma, ii sterg eu dintisorii cat de mult pot cu servetele umede si cea cu lipsa de fluor si minerale ...offf...sper tare mult sa nuaiba problemele mele si ale sotului dar nah, mei vedem ...
izab33lla
Postat pe 29 Martie 2010 15:55
Buna!
Fetita mea are 1 an si 10 luni si de cateva luni i-au aparut pe doi dintre dintisorii de sus ( 1 incisiv central si 1 lateral ) niste pete albe , care ulerior s-au ingalbenit... Am consultat deja 3 medici stomatologi si parerile au fost comune si un singur diagnostic : carii de biberon . Mi s-a parut ciudat pt ca pitica mea a supt pana la 1 an jumate , la san . Cu toate astea , mi s-a explicat ca , aceste carii sunt numite generic asa , ele neavand nici o legatura cu suptul la biberon . Ideea este ca , este suficient ca bebe sa suga , chiar si la piept , noaptea , pentru ca laptele sa ramana pe dintisori si ulterior sa produca aceste carii. Mie mi s-a recomandat Zymaflor si deja am inceput sa-l administrez zilnic . Stiu ca parerile sunt impartite si contradictorii pe baza acestui subiect , dar ma gandesc ca din moment ce 3 medici au facut recomandarea , stiu despre ce vorbesc ....
Multa sanatate la toata lumea!
kidz003109
Postat pe 29 Martie 2010 23:30
BUNA FETELOR. EU AM U BAIETEL DE 1 AN SI 9 LUNI SI NE COFRUNTAM CU ACEEASI PROBLEMA. AM FACUT SI ANALIZELE DE SANGE SI SPRE SURPRINDEREA MEA CALCIU ESTE PESTE VALOAREA MAXIMA. DECI NU ESTE NICI O LEGATURA INTRE INNEGRIREA DINTISORILOR SI LIPSA DE CALCIU. SANATATE MULTA !
DEEA_80200
Postat pe 31 Martie 2010 19:47
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Educatia copilului 29 De la: garbo_3069 4 Iunie 2012 20:15
Nastere cu forceps 35 De la: SEBY1YEAR 20 Octombrie 2009 15:38
Administrare calciu la bebei 36 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 10:28
help pls 1 De la: Silvia_Buburuzan_1 18 Iunie 2011 12:22
buna 1 De la: garbo262187 2 Februarie 2012 12:24
Setari Cookie-uri