bataia intre copii

Ce ne facem cu copiii care vin acasa batuti, injurati sau jigniti de alti copii?
alinasoman
Postat pe 20 Iunie 2008 20:17
Sincer, nu stiu cum as proceda. In jurul nostru nu sunt multe familii care sa aiba copii( locuim la tara, pe o strada fara prea multi copii), exista o familie cu 4 copii si doar 2 sunt de seama alor mei( 3 - 7 ani) si o familie de rromi pe care am incercat, discret , sa-i indepartez, tocmai ca sunt de varsta scolara si sunt cam violenti. Cu vecinii nostri ,copiii mei se joaca frumos - mai exista altercatii dar pana la urma se termina cu bine.In afara de ,,prostule"nu am mai auzit sa foloseasca alte cuvinte si acesta nu este folosit in sens jignitor, e doar o vorba invatata dela desene. M-am gandit de multe ori dar nu stiu cum as reactiona. L-am invatat pe cel mare( 6ani) sa nu se joace cu copiii violenti si sa-i evite, sa nu le raspunda la jigniri si sa ma anunte de fiecare data cand ceva nu este in ordine. Cred ca o discutie cu parintii copiilor ar merge desi multi parinti merg pe ideea ,,lasa-l sa se descurce singur"
monica_otel
Postat pe 22 Iunie 2008 21:45
cand era mic copilul meu venea aks mereu batut....la 4 ani l-am dat la karate (pt aparare,se numeste aykido) acum are 12 ani ,centura neagra si un dan.Nu se ia nimeni de el k nu indrazneste.... Faceti la fel
neliivan60
Postat pe 1 Aprilie 2009 20:25
Da, chiar e o problema. Mi-am invatat baietelul de 2 ani sa-si imparta jucariile si sa nu le ia pe cele ale altor copii. Acum il duc la un centru de joaca unde un baietel ii ia fiecare jucarie pe care pune mana si al meu nu zice nimic. Asa e bine? ne invatam copiii sa nu fie violenti ca sa poata fi altii brutali cu ei? Mi-e ciuda ca l-am invatat sa fie atat de tolerant. O solutie la problema nu am, poate aveti voi. Nici nu pot sa-i zic sa riposteze, ca asa o sa ajungem toti niste adulti care ne scoatem ochii. Nu stiu ce sa fac :(
racovus
Postat pe 19 Februarie 2010 14:21
cand l-am dat la gradi, la 3 ani, batea toti copiii. nu stiu de ce,dar banuiesc ca din cauza ca nu se simtea prea bagat in seama. avea necaz pe ceilalti copiii ca.. deh... nu mai era el centrul universului, cum era acasa. asa ca ii batea. am dus multa munca de lamurire cu el, ca sa nu mai faca asta, dar in final am reusit. acum nu mai bate copiii, in schimb exista o fetita la gradi care face legea. e nepotica uneia dintre educatoare.. asa ca ea poate sa bata pe oricine.. e unul dintre "privilegiati" , poate sa le dea cu jucarii in cap celorlalti, poate sa faca absolut tot ce-i trece prin cap, nu conteaza... degeaba s-au sesizat parintii copiilor... fata face in continuare legea, sub ochii bunicii sale. ei bine, baiatul meu nu mai vroia nici sa mearga la gradinita, datorita acesteia. si asta pentru ca eu i-am spus sa nu dea niciodata in fetite. asa ca, fetelor, am adaptat o alta metoda, daca am vazut , dupa ce in prealabil am discutat cu educatoarele, ca lucrurile nu se indreapta, si ca baiatul meu vine in continuare batut, mai nou mi-am invatat copilul sa se apere. i-am spus: " printul meu, tu nu trebuie sa dai in nici un copil, nici in fetite, nici in baietei, dar daca , in schimb, cineva da in tine, sa te aperi"! eu cred ca am procedat corect, pentru ca stiti ce? ne e rusine daca copiii nostri sunt batausi, dar nu ne doare oare mai mult sufletul cand vin acasa batuti? care este parerea voastra? am procedat oare gresit?
magdutza_kidz
Postat pe 26 Martie 2010 09:40
magdutza, cred ca ai procedat f. bine. Cred ca asta e solutia; sa nu-i invatam sa fie batausi, dar nici sa vina batuti nu e ok. Asa i-am spus si eu copilului meu; nu lua jucariile altor copii din mana, daca ei au inceput sa se joace cu ele, dar nici tu nu le ceda altor copii. Pentru ca una e sa-ti imparti jucariile si alta e sa renunti la toate, doar pentru ca a venit unu' pe care nu-l educa nimeni! Asa ca, chiar daca sunt mici, copiii nostri trebuie sa invete sa impuna si ei limite, nu sa fie calcati in picioare.
racovus
Postat pe 26 Martie 2010 20:24
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 21 Aprilie 2010 09:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
program bebe de 1 an 51 De la: iulya120787 29 Noiembrie 2017 19:28
Bona luna iulie 6 De la: cris_kidz 9 Iulie 2009 10:30
grupa pregatitoare 9 De la: office_salinasusesi_ro 16 Ianuarie 2010 08:37
carti pentru copilasi 8 De la: office_salinasusesi_ro 13 Martie 2010 08:12
prima zi de scoala. 6 De la: office_salinasusesi_ro 19 Februarie 2010 15:22
Setari Cookie-uri