simptome si tratament al rahitismului

fratele meu s-a vindecat de rahitism mergand toata vara descult la bunica mea la tara.(atunci cand vremea permite, cand era soare si nu ploua). i-a fost super bine. si spanac a mancat ft mult in perioada aceea.o seara buna va doresc
kidz006487
Postat pe 30 Ianuarie 2010 17:51
Nu vreau sa va sperii,dar rahitismul este o boala grava,se pot deforma oasele,in special piciorusele,ca tratamente de prevenire si de tratare,dozele nu le stiu,consultati medicul,este recomendabil vitamina D3(colecalciferol) care nu este decat vitamina D2 dar deja sintetizata si pregatita pt. a fi absorbita.Vitamina D2 este vitamina ce prin razele solare se transforma in D3 pt. a putea fi sintetizata si absorbita de organism.Sa nu uitam de baile de soare care fixeaza calciul in oase si de o alimentatie sanatoasa bogata in lactate ,fructe si legume. Am citit in primul mesaj cum ca spanacul ajuta,da ,nu zic ca nu , dar aporta mai mult fier decat calciu,ceea ce este f. bun pt anemii.
maria26
Postat pe 1 Aprilie 2010 15:18
Buna.Referitor la nedumerirea ta in legatura cu aparitia rahitismului la Andrei, vreau sa-ti spun ca nu trebuie sa te sperii, daca actionezi la timp, totul va trece neobservat. Leacul cel mai bun, ca sa zic asa e 10 zile pe luna calciu, si in fiecare zi 6-8 picaturi de vigantol, 5 zile pauza si 10 zile fier..Si eu am avut probleme cu baietelul meu. tot cam pe la 8 luni, acum are 2 ani si 3 luni si actionand la timp a revenit toul la normal. Fe trebuie dat impreuna cu o picatura de vitaminac c solutie. Sanatate si sa auzim de bine.
SI o cura de soare e foarte benefica, timp in care sa i se administreze vi-sol, se absoarbe forta ebine sun incidenta razelor soarelui.
poliecp
Postat pe 9 Aprilie 2010 09:09
Buna, si Emma mea este suspecta de rahitism , asa ca luam 5 pic/zi Vigantol si 2 luni am luat Sirop de Calciu 5ml/zi.
yucca
Postat pe 9 Aprilie 2010 09:46
Buna, fetelor. Eu am un baietel de 3 ani si jumatate. Si mie medicul de familie care are si nu stiu ce pe pediatrie, mi-a recomandat calciu , jumatate de fiola timp de 10 zile pe luna sa-i dau de cand avea 3 luni si ceva. I-am dat de doua ori , adica vreo 2 luni cate 10 zile de calciu. I s-a inchis fontanela , a stat in fund cam pe la 8 luni, dintisorii i-au dat incepand cu varsta de 7 luni cate doi si la 1 an si patru luni a facut explozie dentara - i-au iesit 4 masele, febra mare 3 zile si trei nopti cu gingii rosii- grena cu inflamatie si miros foarte urat.
Acum la 3 ani, fara consult si analize, mi-a dat din nou sa-i dau vigantol si calciu deoarece a auzit de la rude ca nu mananca. Nu i-am dat , in schim i-am facut analizele si are 44 cu 10.3 calciul dar nu i-am facut fosfaza alcalina ca nu am stiut la momentul respectiv.
Nu are semne de rahitism.
Adevarul este ca si eu sunt ingrijorata ca de ceva timp sta numai la 14 kg (el s-a nascut cu 3.100 kg) si are 98 cm inaltime. E la gradi cu program prelungit, grupa mijlocie unde au asistenta medicala, 2 educatoare si ingrijitoare si bucataresele fac mancare foarte buna si in fiecare zi mi se da raportul cu ce a mancat si cat. Educatoarele imi spuneau la inceput ca e mic si slabut dar asta pentru ca in grupa sunt copii de 4-5 ani si fara sa-si dea seama , il comparau cu ei. Pana s-au obisnuit.
Incerc sa-l scot cat mai mult la lumina naturala ca acum e si frumos afara.

Cred ca suntem prea, sa nu spun obsedate ca e mult, atente sau stam prea mult cu copiii si ne facem griji pentru orice. Daca mananca, dorm, se joaca, iau in greutate, e bine.
Daca va intrebati mamicile , va vor spune ca si noi era ba mai slabute ba plinute. Eu una am fost slaba si energica, raceam des si asa e si baietelul meu.
smileyele
Postat pe 9 Aprilie 2010 10:09
Buna fetelor ca sa stiti si voi Vgantol cu Vitamina D3 este tot una atata ca difera denumirea.Iar in legatura cu rahitismul nu-i adevarat ca daca pana la 8 sau 9 lui nu ii ies la bebe dintii sufera de rahitism la fetita mea i-au iesit primii dinti la 9 luni si dr noastra a zis ca este perfect sanatoasa inca a zis ca are inaltimea mai mare decat ar tre sa aiba un bebe de varsta ei.Apropo fetita mea are 18 luni si toata lumea care4 o vede zice ca are 2 ani asa ca eu va sugerez sa mergeti la un dr de specialitate si vedeti ce zice dr.O zi buna la toate si sanatate voua si la bebe-ii vostri.
andrus24
Postat pe 9 Aprilie 2010 10:52
Buna fetelor.Si eu am fost speriata ca bb al meu la 11 luni, era prea slabut ptr varsta lui si am fost repede la dr.sa nu cumva sa aiba rahitism(nestiind simptomele rahitismului).Dr m-a linistit spunandu-mi ca frontanela e inchisa,oasele picioruselor nu sunt curbate,iar in ceea ce priveste greutatea sa calculez cam asa:la un an copilul trebuie sa isi tripleze greutatea de la nastere,iar dupa un an trebuie sa mai pui la greutatea resp. cam 250g lunar.Sigur ca unii copii pot lua mai mult in greutate,nu doar 250g,insa asa e ok ptr linistea mea.Asa ca l-a cantarit in cabinet si apoi facand calculul "babesc"avea kg de la cantar.Acum avem 1an si 7 luni si 11.800kg.Calciu fiole i-a dat dr. doar de 2 ori cate 10 zile,insa vigantol i-am dat cate 3 pic/zi pana la 6luni,iar dupa 6luni, i-am dat vigantoletten500 pana la 1 an si 5luni si fier cu vitamina C pan la un an.Apoi mi-a recomandat OSTEOCARE sirop.L-am terminat acu vreo saptamana,dar ii mai iau o sticluta, ptr ca se da calciu in lunile cu "r",apoi vine vara si stam la soare...Si sa nu mai spun ca inca papam tzitzi si nu stiu cum vom scapa de ea...dar toate mamicile isi fac griji ptr puii lor, chiar si atunci cand nu sunt probleme.Sanatate multa!
sim_kidz
Postat pe 9 Aprilie 2010 18:52
cand avea 4,5 luni am avut prb de genu .. i`ar doctora lui a zis ca e sanatos, ca nu are nimic,l`am dus la alt pediatru si mi`a spus ca are inceput de rahitism deoarcere nu i se inchisese fontanela din spate si mi`a dat asa: 10fiole de calciu gluconic si vigantol in fiecare zi cate 7 picaturi, dupa 3 saptamani iar 10fiole de calciu si vigantol zilnic 7 picaturi, acum avem 10 luni si luam in fiecare luna 10 fiole de calciu si am revenit la normal 2picaturi vigantol zilnic.Nu ne`au dat dintisorii, dar doctorita a zis ca este perfect sanatos deoarece are fontanela bine este aproape inchisa.Poate te ajuta experienta noastra.Pupici si sanatate multa lui bebic
catalina198619
Postat pe 16 Aprilie 2010 21:56
la 4 luni jumate sa i se inchida fotanela?nu e prea repede?? nici a fetitei mele nu e inchisa...mai e asa.. cat pun degetul.. latimea degetului bineinteles.......
adryaana
Postat pe 23 Aprilie 2010 16:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
metoclopramid la bebei? 5 De la: kidz005447 13 Decembrie 2009 09:39
Bona Titan 1 De la: kidz000826 22 Februarie 2010 13:00
dintisori 8 De la: office_salinasusesi_ro 17 Februarie 2010 22:07
Caut cabinetul dr.-lui Jianu Mihai 1 De la: alinutza22 2 Februarie 2009 13:16
pareri ,,gradi'' particulare in sec 2.. 17 De la: office_salinasusesi_ro 26 Iunie 2010 21:07
Setari Cookie-uri