Cot sarit din articulatie

Dragele mele mamici,
Fetita mea Sara( 11 luni) tocmai s-a confruntat cu o mica probelma,insa extrem de dureroasa I-a sarit cotul din articulatie Cum s-a putut intampla asa ceva? Se juca in patut ,iar in momentul in care s-a dezechilbrat a cazut in cot.. Am fost la urgente cu ea,iar acolo I l-au pus la loc.Partea prosata e ca ar putea recidiva de aceea as dori sa stiu daca s-a mai confruntata vreo mamica cu o asemenea problemasi daca da ce sfaturi mi-ati putea da.... Mii de multumiri...Mihaela
miha78d
Postat pe 26 Februarie 2008 10:15
Si fetita mea a patit o data asa ceva, dar nu a recidivat. Nu e obligatoriu sa se mai intample.
darvla
Postat pe 29 Februarie 2008 11:58
Multumesc mult de tot!!!
miha78d
Postat pe 2 Martie 2008 13:07
Si baietelul meu cel mik a patit asa ..Era cu toata lumea in jurul lui si se juca cu cel mare ...sa dat peste cap si a cazut pe manuta ...si-a sclintit-o de la cot si i-a fost pusa in ghips o saptamana dupa care si-a revenit ...Multa sanatate ..
mamik_24
Postat pe 4 August 2008 15:32
Si eu am avut problema asta cu Alex la inceputul verii. Alerga prin casa, s-a impiedicat si nu imi dau seama cum a cazut in manuta si i-a sarit tot din cot. Am mers cu el la Grigore Alexandrescu la urgenta la ortopedie, i-a pus cotul la loc in articulatie si asta a fost tot.
Nu a mai recidivat de atunci. Exista posibilitatea si medicii isi fac datoria sa ne previna ca sa fim atente dar nu e obligatoriu. Asa ca stai linistita nu trebuie sa vi se intample voua.
Pupici si sa cresteti mari si frumoase.
garbo037619
Postat pe 19 Noiembrie 2008 08:23
Buna.Ma numesc Claudia.Am o fetita de 3 ani si de circa 1 an jumatate ma confrunt cu aceeasi problema.Evit sa o iau de mana, sa o ridic, sa ma joc cu ea tinand-o de mana. Dupa varsta de 5 ani-conform doctorilor-articulatiile se vor intari si nu vei mai avea probleme cu micuta. Aveti grija de voi
MissCC
Postat pe 16 Decembrie 2008 22:28
Nu trebuie sa-i fixezi articulatiile ci doar sa fiti atenti cu ea. Am ajuns deja la urgente de cateva ori ca sa-i fiexe iar cotul, dar nu tb sa te panichezi. Totul se va rezolva de la sine, prin crestere. consulta ortopedul din cand in cand
MissCC
Postat pe 16 Decembrie 2008 22:30
s eu mam confruntat cu aceasta problema dar din v ina mea mam speriat de moarte crezand ca i am rupt mana eram afara cu ea si teuia sa ma duc la magazin si intrand in holul acestui magazin ea a inceput sa p,langa sieu am vrut sa o scot din carut si nu stiu cum am apucat o ca am auzit odata poc si deja a inceput sa planga simi am dat seama si mam ds cu ea la urgenta norocukl meu ca este aproape denoi
kidz000609
Postat pe 3 Mai 2009 11:28
Stmata mamica Miha 78 , nu lasati netratat dupa repunere o luxtie ( copiisiaa au o laxitate speciala , ami ales fetele )
Va rog sa va duceti sa faceti cateva programe de recuperare kinetoterapeutica la un centru unde se cunosc exercitiile si tehnicile de FNP facilitare proprioceptiva neuromusculara sau cunosc metoda Vojta Vaclav ,
Merg aceste mijloace ft B la cotul postraumatic .sau chiar dinamica spiralei pe mingea mare Bobath .
dumneavoastra puteti face zilnic jocul de a se deplasa in< roaba> pe manuta si intariti prin telescopare lanturile musculare . sau sa arunce cu doua maini o mingiulica cand mai creste un pic . daca /a-ti fii mai aproape de Felix , eu va/si pot ajuta cu drag .
Sanatate si sa nu amanati mult , !!
Zoltan Paztay
Expert in kinetoteapie si motricitate speciala .
kidz001033
Postat pe 15 Noiembrie 2009 11:43
buna ziua.si eu am un baietel de 4 ani si i-a sarit cotul de la loc de 2 ori iar degetelul mare de fff multe ori...deja s-a invatat sa si-l puna singur la loc..pe mine nici nu ma lasa sa-l ating.am fost la medici cu el si mi-au zis ca pana la 5 ani se poate intampla ptr ca nu s-au sudat bine cartilajele...mi-au zis sa-i fac cure de calciu cu vit.D.incearca si tu .....cu cotul nu am mai avut probleme iar cu degetelul mai rar.pupici si sanatate
lucysymy
Postat pe 15 Noiembrie 2009 12:14
Mihaela, fetita mea are 4 ani si jumatate si a avut cotul sarit de mai multe ori( si umarul si incheietura de la palma)sunt extrem de dureroase, am juns de cateva ori la urgente la adulti si odata (deja aveam experienta)i l-am tras eu la loc. Cauze sunt mai multe prima data a tras-o un betel din vecini care voia sa o urce in patiar ea era bebelusa si a tras-o de manuta si a si rasucit-o, probabil de atunci a ramas cu sensibilitate pentru ca la aceeasi mana s-a intamplat de maimulte ori .Sugestia chirurgilor cu imobilizarea incheeturilor nu mi-a placut asa ca am luat legatura cu kinetoterapeuta ei (de pe vremea cand aveam probleme cu piciorusele ei valge)si aceasta ne-a spus sa avem grija de calciu si putine exercitii pentru intarirea musculaturii.Sper sa tina si la voi!
Zorica S.
Zorica
Postat pe 15 Noiembrie 2009 14:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tulburari ale somnului 4 De la: garbo_379534 28 Iulie 2013 21:08
Cum ne educam copiii??? 29 De la: chanty 26 Iulie 2011 14:43
salut 6 De la: office_salinasusesi_ro 5 Iunie 2010 19:06
Cot sarit din articulatie 11 De la: Zorica 15 Noiembrie 2009 14:08
am o sora vitrega 9 De la: mony08 5 Martie 2010 20:58
Setari Cookie-uri