simptome si tratament al rahitismului

Buna fetelor, am nevoie din nou de ajutorul vostru..daca pana acum ne confruntam cu dermatita atopica, acum ne stresam( mai bine zis mami se streseaza) cu rahitismul. Medicul pediatru la care este Andrei nu este suficient de pregatit si acum suntem in cautarea alcuiva. Am fost la un alt pediatru care mi-a zis ca Andrei are simptome de rahitism....are 8 luni si nu i-au iesit dintisoii, are fontanela cam mare si are fruntea cam lata. Vreau sa va intreb si pe voi..poate stiti ce ar trebui sa-i dau...doctorul mi-a zis ca nu trebuie sa-i dau nimic pentru ca rahitismul nu e o boala grava...iar pimul pediatru al lui mi-a spus sa-i dau calciu sirop 10 zile si 20 pauza..acum nu mai stiu ce sa fac...cineva imi spunea ca nu e bine sa-i dau calciu in exces...va rog ...AJUTATI-MA !!!
sdanutza
Postat pe 4 Aprilie 2008 20:01
eu tot ce stiu e dintr-o carte , unde zicea ca daca are picioarele ca o paranteza, gropita in piept (la baza sternului), coastele ... cu un fel de adancitura cand treci mana peste ele, atunci e posibil sa fie rahitism (dar nu e sigur nici atunci). Mie mi s-a parut ca are coastele cum am zis mai sus, am vb cu dr si mi-a zis ca nu poate spune acuma, pt ca andrei al nostru nu sta singur si stabil in fundulet ( sa-l lasi acolo si sa pleci), si ca doar dupa ce o sa stea se poate da un verdict exact. Din cate stiu eu se da vitamina D. Calciu la bebelusi eu stiu ca nu se da pentru ca poate produce depuneri la rinichi. Ca nu i-au iesit inca dintii nu are nici o legatura: sunt multi copii la care dintii ies tarziu (la unii chiar pe la un an), nu tine de calciu tine de organismul fiecaruia. Acuma ce, daca are rahitism nu-i mai ies dintii toata viata? sa fim seriosi! Iar cu fontanela intr-avdevar si dr nostru verifica mereu stadiul osificarii ei, si la alti copii am auzit ca daca nu e destul de bine osificata le creste doza de vigantol. Asta circula pe aicea... acuma nu stiu alti dr ce fac... Sper sa va fi fost de folos in vreun fel... P.S: si sora mea a avut rahitism si acum la 24 de ani e perfect sanatoasa fizic, nu are dureri de oase, nu nimic.
ruschita
Postat pe 5 Aprilie 2008 09:35
care e faza cu fruntea lata? fruntea nu e pana unde-ti creste parul? ce legatura are cu calciul? eu stiam ca oamenii cu fruntea lata sunt mai inteligenti (si din cum evolueaza andrei al tau, ca deja merge in picioare, eu tind sa dau crezare acestei "zicale" despre fruntea lata...)
ruschita
Postat pe 5 Aprilie 2008 09:38
buna fetelor..va multumesc din suflet pentru sfaturi...aura, tu 3 picaturi ii dai?? mie mi-a zis dr. sa-i dau cate 2 si cand a vazut ca nu i se inchide fontanela mi-a zis sa-i dau calciu....o sa ma interesez si de radiografie..paradoxal eu sunt asistenta de radiologie dar nu am avut copii asa mici pentru radiografie de pumn....din cate stiam eu se fac asemenea radiografii la copiii de aproximativ 14-15 ani , care sunt micuti de inaltime pentru a vedea daca s-au osificat oasele si daca vor mai ceste sau nu. Picioarele ii sunt drepte iar costele nu par a fi cum spuneati voi dar nu mai stiu ce sa cred ! Oricum, va multumesc din suflet ! Pupici !
sdanutza
Postat pe 5 Aprilie 2008 13:00
da, 3 picaturi ii dau, asa mi-a zis si medicul de familie si pediatrul. Si i le dau direct in gurita, nu se dau in biberon pt ca adera de peretii sticlei si copilul nu mai primeste nimic. Doza profilactica e de 2 - 4 picaturi pe zi, asa ca se al;ege 3, media. La 2 picaturi, mai ales daca copilul creste repede poate apare rahitism, asa mi-a zis dr. fam. Eu radiografia i-am facut-o la sp. de copii (poate se face si la policlinica de copii, n-am intrebat). Mai intreaba si alt medic pediatru, cel la care am fost eu cu Alex e f. bine pregatit, cam grabit (nu m-a dadacit prea mult cu schema de diversificarea), dar f. bun. Daca astepti sa i se vada ceva in neregula la picioare sau la coaste, o sa fie prea tarziu, nu sunt reversibile modificarile. Oricum cred ca ai cunostinte in domeniul medical, nu o sa fie probleme. Si rahitismul se trateaza cu vigantol in doza mai mare, nu cu calciu mai mult.
byzu_68
Postat pe 5 Aprilie 2008 13:33
chestia cu radiografia de pumn la varste asa mici cred ca depinde si de cat de specializat e radiologul respectiv in radiografii la copii. Ori la sp de copii cred ca au personal supra specializat
byzu_68
Postat pe 5 Aprilie 2008 13:37
uite am o ruda in Belgia si acolo se dau 4 picaturi pe zi de vigantol pana la 1 an jumatate
byzu_68
Postat pe 5 Aprilie 2008 14:13
si noua tot 2-3 picaturi ni s-au recomandat (asa da dr nostru la toti, nu suntem noi un caz special)
ruschita
Postat pe 5 Aprilie 2008 15:27
Draga sdanutza, recomandarea mea este sa mai consulti si un alt medic. Nu iradia copilul doar pentru ca iti spune careva, mai ales ca stii ce inseamna, lucrezi ca asistenta la radiologie...... Din simptomele pe care le descrii, doar fontanela este luata in calcul pentru a pune diagnosticul de rahitism (chiar si asa, fontanela anterioara se poate inchide pana la 24 luni), iar in ceea ce priveste fruntea, se descrie asa-zisa "frunte olimpiana"sau bose frontale: a nu se confunda cu fruntea lata! Simplist spunand, rahitismul este o tulburare in fixarea calciului in oase, aparuta in perioada de crestere a copilului, in conditiile unei cantitati insuficiente de vitamina D. Semnul precoce de rahitism se observa clinic la nivelul craniului: o inmuiere a oaselor in special in zona de deasupra si in posterior de ureche (parietooccipital). Celelalte semne apar cand rahitismul este mai avansat: aplatizarea oaselor capului in zona in care se sprijina mai des (de exemplu la ceafa), bose frontale, torace cu baza evazata, picioare in x sau in o (semn ce apare cand copilul se ridica si merge) si nu in ultimul rand rezistenta scazuta la infectii. Continua administrarea de vigantol (asa cum foarte bine a zis auranicoleta) cate 2-4 picaturi pe zi, dar ATENTIE schimba flaconul la fiecare 2-3 saptamani (vitamina se inactiveaza!), administreaza-i vitamina D injectabil cu repetare la 2 luni. Nu uita si administrarea de gluconat de calciu, cate o fiola timp de 10 zile intr-o luna. Rahitismul nu e o boala grava prin ea insasi ci prin faptul ca e asociat cu anemia, malnutritia care favorizeaza infectiile. Pentru linistea ta poti sa-i faci analize la sange: fosfatemia (scade f mult) si fosfatazele alcaline (cresc f mult).
cristina_graur
Postat pe 7 Aprilie 2008 21:48
vitamina D injectabil este foarte buna, mai bine zis era, ca acum nu se mai gaseste in Romania.
byzu_68
Postat pe 7 Aprilie 2008 22:10
cand se dadea vitamina D injectabil, nu se mai dadea si vigantol
byzu_68
Postat pe 7 Aprilie 2008 22:13
eu am ales radiografia la sfatul pediatrului pt ca este mai putin invaziva, ar fi trebuit sa-l intepe sa-i ia sange pt celelate analize, plus ca nu sunt foarte specifice si n-am vrut sa-l chinuie. Si sa fim seriosi ca o iradiere la pumn nu este periculoasa
byzu_68
Postat pe 7 Aprilie 2008 22:49
cand eram noi copii se facea vit D injectabil, si tot erau multi copii rahitici, asa ca deci...
ruschita
Postat pe 8 Aprilie 2008 18:09
eu nu-mi mai aduc aminte de cand eram copil... cica era mai buna asa zic acum medicii (o fi nostalgia...). Acuma depinde si cum se da vigantolul (daca se da direct in gurita, daca se schimba flaconul dupa maxim 20 zile, daca se tine la lumina sau deschis prea mult, daca copilul il inghite sau il da afara). Si daca or fi fost cazuri de rahitism si inainte, pe atunci cand mama nu mai avea lapte se trecea cel mai adesea la lapte de vaca, care e rahitigen. Ma rog, mai putin conteaza acum daca era sau nu buna vitamina D, tot nu se mai gaseste. Si eu nu cred ca rahitismul e o boala asa inventata, o ai nu o ai nu prea conteaza, ca tot nu e periculoasa... Poate avea si ea complicatii ei si osoase (o dezvoltare anormala a oaselor) si generale (nu numai oasele sunt afectate, ca asa este in corpul nostru, functioneaza ca un intreg). Iar cand ai o suspiciune, nu astepti sa mai apara si alte semne, o rezolvi din timp
byzu_68
Postat pe 8 Aprilie 2008 22:08
bineinteles. eu ziceam doar ca si cu vit D injectabil tot nu esti in mod sigur in afara pericolelor. trebuie sa urmaresti, sa mergi la dr periodic, sa monitorizezi copilul, sa poti lua masuri din timp, nu poti sa stai linistit cu gandul ca varianta X e lipsita de orice pericole.
ruschita
Postat pe 9 Aprilie 2008 09:30
nici eu nu am zis ca vitamina injectabila e profilaxia suprema care te scapa de orice grija. Dar eldorado ii spusese lui sdanutza sa-i dea si Vigatol si vitamina D care pe langa faptul ca nu se mai gaseste, nici nu se da concomitent cu vigantolul, de asta..
byzu_68
Postat pe 9 Aprilie 2008 09:48
de asta m-am bagat in seama cu vitamina D injectabila
byzu_68
Postat pe 9 Aprilie 2008 10:36
buna,
am si eu un bebe de 9 luni cu aceiasi problema si i-am administrat 4 pic de vigantol la recomandarea medicului
alina_romeo
Postat pe 10 Aprilie 2008 08:15
se mai gaseste vitamina D injectabila, asta daca aveti cunostinte pe la farmacii sau depozite farmaceutice.
cristina_graur
Postat pe 10 Aprilie 2008 13:11
Fetelor am sa va raspund si eu pentru ca si Amalia mea(aproape 5 ani) are rahitism. O sa va spun ce ii dau eu 3 picaturi de vigantol in fiecare zi si o sticla de calciu(cam 10 zile) 3 lingurite pe zi o data pe luna asta in lunile cu r, mai avem luna asta aprilie si pe urma facem o pauza pana in septembrie.
nistor_ramona79
Postat pe 10 Aprilie 2008 14:08
Dragele mele,in schema cu vigantol 2-4 pic/zi, obligatoriu se da calciu incepand cu luna a doua de viata, indicat ar fi gluconolactat de calciu 5ml/zi, 10 zile/luna, pana la un an. Vara , obligatoriu copii trebuiesc expusi la soare, pt sintetizarea vitaminei d naturale.
Ely_kidz
Postat pe 10 Aprilie 2008 21:12
buna fetelor as vrea sa va spun si eu ceva, sticluta de vigantol se schimba la 2 luni nu la 2-3 saptamani. Eu pe cine am auzit asa o schimba si asa mi-a spus si medicul pediatru.
cp_venca
Postat pe 11 Aprilie 2008 00:10
am citit intr-un articol declaratia unui prof univ in farmnacologie de la univ, de medicina din Bucuresti care spunea ca trebuie schimbat dupa maxim 20 zile http://evz.ro/articole/detalii-articol/794613/DOCTOR-EVZ-Atentie-la-valabilitatea-vigantolului/
byzu_68
Postat pe 11 Aprilie 2008 08:34
sticluta de vigantol se schimba la 3 saptamani, asa mi-a zis pediatra si am vazut o emisiune la tv. dupa 3 saptamani ii dai lui bb degeaba, ca nu are nici un efect.
valicica_kidz
Postat pe 11 Aprilie 2008 09:55
Am citit cam tarziu articolul, dar poate mai arunci o privire si peste ce scriu eu. Parerile medicilor sunt atat de diferite si de multe ori atat de contradictorii ca nici nu stii incotro s-o apuci. Dar nici sa te iei dupa spuse nu e metoda sigura. Fetita mea are 2 ani, in timpul sarcinii a asimilat tot calciul meu, deci fontanela era mica,a primit vigantol 1,6 ani, dintii au iesit ca la carte, a stat la soare destul, si cu toate astea are rabord costal evaziv,( rahitism vizibil la ultimele coaste, care ii sunt putin parca iesite inafara, se vede mai bine cand isi suge burtica).Desi e vizibil, eu a trebuit sa-mi intreb pediatra, daca nu ar trebui sa-i dau supliment de calciu. Acum daca asimileaza sau nu "om trai si om vedea". Hraneste-l sanatos si nu abuza cu interventii ca e prea devreme. Informeaza-te si asculta-ti instinctele!!!!
nicoletatarnoczi_ro
Postat pe 11 Aprilie 2008 23:00
eldorado, chiar nu se mai gaseste vitamina D injectabila de nici o culoare (nasa mea e farmacista deci am pile la greu). Si oricum nu ne-ai explicat de ce ai recomandat si vigantol si vitamina D. Iar in legatura cu "iradierea" esti medic deci nu-ti inteleg reticenta fata o investigatie medicala pe care o cataloghezi drept periculoasa. Ea este facuta spre binele copilului. Mie un mare doctor (nu-i dau numele) mi-a spus "sa nu va feriti de investigatii ci de neefectuarea lor" . Eu am facut radiografia de pumn la recomandarea unui pediatru f bun
byzu_68
Postat pe 12 Aprilie 2008 00:24
buna fetele!ce se poate intampla de la inceputul de rahitism?
alina_romeo
Postat pe 14 Aprilie 2008 22:56
Stai linistita, nu se intampla nimic. Amalia chiar daca are rahitism este un copil perfect normal. Cu multa miscare, cu vitamina d si calciu, cu soare vara se rezolva. Eu am inteles ca daca o dau sa faca gimnastica medicala sau de ce nu,(cred ca voi incerca balet pentru ca ea asta vrea) un sport, se pot corecta coastele ei(la fel ca la tine kinga, amalia mea are putin coastele inspre afara, dar nu se vad decat daca se intinde sau isi suge burtica). Din cate vad multi copilasi au rahitism.
nistor_ramona79
Postat pe 17 Aprilie 2008 12:47
Buna fetelor...vad ca este la moda aceasta boala si fetita noastra a fost diagnosticata cu aceasta" boala " la varsta de 2 luni si acum avem 2 ani si o luna..intre timp de atunci pana la 2 ani , i-am administrat vigantol 2 pic/zi si gluconat de calciu10 fiole/luna..de la varsta de 2 ani m-am oprit din acest tratament..am grija sa manance cat mai multe lactate si lapte la greu(adica inca bem750mllapte/zi ) si astept din nou vara s-a ducem la mare...cam atat putem face ..pana se "corecteaza pozitia coastele"..sanatate multa
simonabcr
Postat pe 17 Aprilie 2008 15:07
multumesc mult fetelor,
sanatate multa voua si bebeilor!
alina_romeo
Postat pe 18 Aprilie 2008 22:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bona 2 De la: kidz005697 28 Noiembrie 2009 15:10
alocatia de gemeni 2 De la: kicsisziv_79 16 Octombrie 2009 13:02
caut bona 39 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 22:27
Gradinite bune 1 De la: garbo_416327 2 Octombrie 2015 15:45
Lipsa poftei de mancare la copii prescolari! Copii mofturosi! 18 De la: kidz007786 22 Aprilie 2010 14:07
Setari Cookie-uri