vaccinuri

n-ati vrea sa mai schimbam pareri si despre schemele de vaccinari? Eu pana acum i-am facut Pentaxim la 2, 4 si 6 luni si engerix la 2 si 6 luni . Mai stiti si de alte vacinuri ce se pot face?
byzu_68
Postat pe 2 Aprilie 2008 16:45
am inteles ca ar fi un vaccin rotarix care e contra diareei la sugari si ca ar fi bine de facut. a mai auzit cineva de el, l-a mai facut cineva? Eu nu sunt hotarata daca sa-l fac. Parca nici prea multe vaccinuri, dar nici sa faca diaree nu m-as risca, mai ales ca la varsta asta se deshidrateaza usor
byzu_68
Postat pe 4 Aprilie 2008 20:13
nu a mai facut nimeni alte vaccinuri inafara de cele gratuite de la medicul de familie?
byzu_68
Postat pe 15 Aprilie 2008 19:49
Buna auranicoleta.Noi am facut si alte vaccinuri in afara de cele obligatorii.In afara de cele de la 2,4,6 luni, am mai facut la 3,5,7,9,10 luni si anume:
- la 3,5 si 7 luni am facut Hiberix- acest vaccin protejeaza copilul impotriva bolilor determinate de haemophilus influenzae tip B (Hib), si anume: acesta determina cel mai frecvent meningite; infectia cu Hib determina inflamarea gatului si, ocazional moarteaprin sufocare. Mai putin frecvent, bacteria poate, de asemenea, determina infectii ale sangelui, inimii, plamanilor, oaselor, incheieturilor si tesuturilor ochilor si gurii.Nu-mi mai aduc aminte cat costa, dar parca ceva in jur de 150 ron, la noi vine acasa doctorul si platim si consultatia si chiar numai stiu exact, dar parca cam asa ceva.
-la 9 si 10 luni am facut cate o doza de PREVENAR - protejeaza copilul impotriva unor boli cum sunt : meningita, bacteriemia(prezenta bacteriilor in sange) si pneumonia bacteriemica...Acesta actioneaza ajutand organismul sa isi produca proprii anticorpi, care protejeaza copilul impotriva acestor boli... O sa mai facem o doza la 1 an si jumatate. De obicei se fac patru doze, daca incepi sa-l faci din a doua luna de viata, dar cum la noi a aparut mai tarziu, o sa facem doar 3 doze.In funtie de varsta la care incepi sa-i faci prima doza, le faci si pe celelalte. Sunt in prospect toate datele legate de varsta la care incepi sa-i administrezi.Acesta costa 340 ron fiecare doza.
Deocamdata atat. Acum urmeaza cel de la 1 an, si am inteles ca si dupa 1 an mai sunt unele optionale, dar deocamdata nu stiu sa-ti spun ce si cum.Dupa ce le vom face iti voi spune mai multe.
Cred ca daca intri pe net , poti sa afli mai multe despre ele.
chira
Postat pe 16 Aprilie 2008 12:48
multumesc de raspuns. noi am facut pentaximul, de fapt nu am facut nici un vaccin din cele gratuite. pentaximul are si hemophilus influenzae tip b inclus. multumesc de informatiile despre prevenar, cred ca o sa-l facem si noi.
byzu_68
Postat pe 16 Aprilie 2008 13:32
buna!
noi maine vom face ROTARIX-ul.D-na doctor ni l-a recomandat
mihaelasclipei
Postat pe 6 Mai 2009 17:16
ce varsta are bebe? si mie Rotarix mi-a recomandat pediatra, sa-l fac la 4 respectiv 6 luni pe cale orala si costa in jur de 4/5 milioane, dar cica face minuni. Asa sa fie oare? pediatra fiind singura care mi-a vorbit de acest vaccin, cu toate ca si medicul de familie e tot pediatru. :D
Bebe al meu are 3 luni, deci ne pregatim de vaccin....L-a mai facut cineva?
Sanatate multa!
aly_raz
Postat pe 6 Mai 2009 17:30
Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro
haihui
Postat pe 6 Mai 2009 18:54
bebe are 3 luni.Astazi am facut prima doza si la 5 luni vom face cea de-a doua doza.Rotarix-ul se poate face pana la 6 luni.Costa 250 roni fiecare doza. Fetita mea nu a avut reactii adverse(care pot fi de somnolenta sau agitatie).E bine sa fie facut vaccinul intre cele obligatorii.
mihaelasclipei
Postat pe 7 Mai 2009 22:07
eu locuiesc in Italia si aici grila de vaccinari e diferita de cea din RO.
Am facut la fetita mea la 3,6 si la 1 anisor urmatoarele vaccinuri;
Antidifterie
Antitetano
Antipertosse
Antiepatite B
Antipolio
Antiemolilo
Antimorbillo
Antirosolia
Antiparotite
Prevanar,.... toate astea le facea o singura data ,le punea in doua seringi si le facea la piciorute o data,doctorul la un picior si asistenta la altul
iar la un an si 3 luni am facut un set de vaccinuri Antimeningococco si cu ele am incheiat pina la varsta de 5 ani
crystina_kidz
Postat pe 22 Mai 2009 11:17
buna,noi suntem in austria si la 7 saptamani i-a facut vaccinul rotavirus,cel impotriva diareei si deshidradarii provocate de diaree! se administreaza pe cale orala si este gratuit aici!urmatorul o sa-l facem la 3 luni dar nu stiu care v-a fi...dupa vaccin fata mea nu mai mananca atat de bine si este foarte agitata!
marirai
Postat pe 9 Iunie 2009 22:49
buna mamici
trebuie sa faceti toate vaccinurile copiilor sunt foarte importante si apropo daca sunteti din arges le gasiti pe toate la farmacia 2NA Farm din Iris Shopping Center care se afla intre Bricostore si Auchan...va pup
sweetralu
Postat pe 16 Iulie 2009 19:06
sall sunt mamica unui bebe de 6 luni si trebuie sa facem vaccinul hepatic de tip b stie cineva cit costa astept un raspuns ......
kidz003480
Postat pe 12 Noiembrie 2009 14:44
daca stai in ro e gratuit si face parte din vaccinurile din grila nationala oricum stiu ca atunci cand l-am facut pe cel de hepatita A ca asta nu intra in cele gratuite cel de hepatita b era in jur de 40 ron acum nu stiu daca cu sau fara tva.
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:02
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:54
buna am 2 fetite iar ce mare are 4 ani 8 luni si i-am facut vaccinul anti gripal pt. ca se receste foarte repede,as dori sa-mi dati sfaturi pro sau contra multumesc
kidz005563
Postat pe 16 Aprilie 2010 10:31
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Aprilie 2010 10:52
Buna!
Fetita mea a facut vaccinul Rotarix la 6 sapatamani rima doza si apoi pe la 4 luni urmatoarea. Nu am avut nici o problema gen diaree, nici altele legate de vreo raceala sau imbolnavire. Acum are 2 ani si mai avem de facut vaccinul de 2 ani si 6 luni. I-am facut si PREVENAR-ul 2 doze intre 1 si 2 ani. In rest am mers pe Infanrix.

kidz0406
Postat pe 8 Mai 2010 15:22
si noi suntem in italia de 1 an de zile dar nu am facut niki un fel de vaccin.am un baietel de 5 si o fetita de 2 ani jumatate.o prietena mia spus ca trebuia sa facem vreo 3 pana acum aici in italia dar nu stiu nimic.....ma poate ajuta cineva cu un raspuns?............
garbo249489
Postat pe 21 Noiembrie 2011 17:54
nu stiu cum dar aici in italia perietena mea ia facut fetitei ei care are2 ani jum.3 vaccinuri de la 1 an nu mai inteleg................
garbo249489
Postat pe 21 Noiembrie 2011 17:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cursuri de limbi straine pentru copii in Timisoara 7 De la: LITTLE_TREE 30 Decembrie 2011 23:39
Irina Petrea 1 De la: 15 Iulie 2011 20:54
After School Cuore 400 RON 1 De la: karmenmou 18 Decembrie 2008 13:29
scoala,un pas important.....dar varsta? 7 De la: office_salinasusesi_ro 20 Martie 2010 08:44
Indemnizatie 16 De la: kittycrisssta 26 Iulie 2011 15:21
Setari Cookie-uri