Vaccin bebe 1 an

buna mamicilor...ce vaccin i-ati facut lui bebe la 1 an?

noi nu o sa fin cu bebelina in doha cd face un an si doctorul a spus ca nu putem face vaccinul aici cu o luna ianinte....deci va trebui sa-l facem in tara.

nu stiu cum e in tara,pt ca aici in doha toate vaccinurile sunt gratuite si se fac la clinica din zona de unde apartii.

trebuie sa-l cumpar eu si sa ma duc sa-l faca la doctor? vine doctorul acasa?

ati avut experienta asa? vaccinul pt 1 an e acelasi in toate tarile?

va multumesc
horobeanu
Postat pe 22 Mai 2009 11:25
Vaccinul depinde de schema nationala de vaccinare din fiecare tara, poate fi diferit de la o tara la alta. In Romania, vaccinul din schema de vaccinare este gratuit, se face la medicul de familie de care apartine copilul. Nu stiu cum e daca nu ai medic de familie, dar banuiesc ca poti merge la orice cabinet din tara sa intrebi.
Dar, ce stiu eu cel putin, vaccinul nu e absolut necesar sa se faca la fix un an, depinde acum de cat stati in tara.
De exemplu ROR (rubeola, rujeola,oreion, parca) se face intre 12 si 15 luni, si la noi se mai face la un an rapelul la vaccinurile facute anterior (la 2, 4 ,6 luni). Pe scurt, la un an se face DTP si VPOT (difterie, tetanos, tuse convulsiva, poliomelita). Sper ca te ajuta cu ceva informatiile astea.
bb28263
Postat pe 22 Mai 2009 11:57
multumesc.

Bia face 1 an in iulie si noi o sa ne intoarcem in Doha in octombrie si dr de aici a spus ca e prea mult ca sa-l fac cd ne intoarcem. daca era doar o luna era ok, dar 3 sunt prea multe.

horobeanu
Postat pe 22 Mai 2009 12:01
noi maine facem vaccinul de 1 an,voi intra sa iti spun mai multe.
sanatate la bb
mihasa
Postat pe 26 August 2009 22:36
buna si fetita mea face 1 an in sep si eu ii fac vaccinul de 1 am si nu il gasesc este acela cu bani INFANRIX IPV nu stiu unde sa il mai caut
kidz001753
Postat pe 4 Septembrie 2009 17:27
din ce oras esti?
pinicuta
Postat pe 4 Septembrie 2009 20:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AJUTOR UMANITAR PENTRU IOANA , O FETITA DE 17 ANI 2 De la: mihaelabandac 24 Ianuarie 2010 13:48
voi ce mai gatiti?? 4 De la: Aly_Fab 14 Februarie 2010 17:37
strangere fonduri pt interventii chirurgicale cord pt copiii din Romania 1 De la: Kopanel 24 Ianuarie 2010 20:36
DECALOTAREA 52 De la: iasomia 24 Iunie 2010 15:46
Locurile de joaca -servicii babysitting 2 De la: CautaBona 21 Mai 2010 11:36
Setari Cookie-uri