simptome si tratament al rahitismului

Buna fetelor. si bebele meu este suspectat de rahitism si are aproape 10 luni si din 3 medici nimeni nu ne-a recomandat radiografie. cel mai bine este sa-i iei analize copilului de sange in special calciu total si cel seric pe care cei mai multi nu-l fac. Problema se pune doar atunci cand cel seric este scazut. Un medic bun este si Dr. Oraseanu de la Cl. Diagnosis sdanutza. multa sanatate tuturor
aripii
Postat pe 20 Aprilie 2008 22:05
multa sanantate voua si bebeilor!

va recomand o carte f buna
http://rapidshare.com/files/109257664/The_Pregnancy_Book_0316779148.rar
pupici
acmc
Postat pe 21 Aprilie 2008 19:27
poate sa fie rahitism si cu calciu total sau ionic normal, intr-un stadiu initial al rahitismului, eu de asta nu am facut aceste analize, pt ca valorile lor normale nu exclud rahitismul. mai spunea eldorado de fosfataza alcalina, asta e mai elocventa pt rahitism decat calciul
byzu_68
Postat pe 22 Aprilie 2008 00:07
chiar m-ati pus pe ganduri cu radiografia asta cat o fi de buna. cred ca o sa-i fac si fosfatazele alcaline ca sa fiu mai sigura
byzu_68
Postat pe 22 Aprilie 2008 00:46
buna am si eu o fetita de 2 ani si mi sa zis de dr. pediatru sa iau vitamina d injectabil.Din pacate nu se mai gasesc ,daca stie careva din voi anuntati-ma si pe mine .Va multumesc, sanatate multa
elena24_kidz
Postat pe 9 Mai 2008 15:00
buna fetelor...cam " ciudata" e boala asta..rahitismul....am mai studiat-o si eu si am inteles ca nu e o boala grava daca nu apar complicatii. Eu am inceput sa-i administrez lui Andrei 4 picatui de Vigantol pe zi..dar i le dau in linguritza pentru ca altfel nu le vrea, ii schimb sticlutza o data pe luna si i-am mai dat si calciu. Sper ca suntem pe drumul cel bun...pot sa spun ca am vazut micsorarea fontanelei si sper ca e un indiciu...din pacate dintisorii nu i-au iesit( dar mai au timp) si fruntea e la fel de lata ( dar asta e din familie, seamana cu bunicu ). Va pup si sanatate multa !
sdanutza
Postat pe 9 Mai 2008 15:48
fontanela se inchide in juru virstei de 1an si 2-3 luni.
Vit D ajuta la absorbtia Ca si Mg, e buna ptr. sist osos si ptr. o dantura sanatoasa.
daca pielea e expusa la soare, datorita rezelor UV se form in organism o cant suficienta de vit D.
Surse de vit D: pestele, ficatul, galbenusul de ou.
Se mai pot lua picaturi de Vigantol sau pastilute de Vigantolette.
Supradozaj: lipsa poftei de mincare, stare de voma, nervozitate,sete.
Copii rahitici iau in greutate f. putin, au picioarele in forma de paranteza , au dureri de oase, sint slabuti
cristina_atudosiei
Postat pe 29 Septembrie 2008 12:06
fontanela se inchide in juru virstei de 1an si 2-3 luni.
Vit D ajuta la absorbtia Ca si Mg, e buna ptr. sist osos si ptr. o dantura sanatoasa.
daca pielea e expusa la soare, datorita rezelor UV se form in organism o cant suficienta de vit D.
Surse de vit D: pestele, ficatul, galbenusul de ou.
Se mai pot lua picaturi de Vigantol sau pastilute de Vigantolette.
Supradozaj: lipsa poftei de mincare, stare de voma, nervozitate,sete.
Copii rahitici iau in greutate f. putin, au picioarele in forma de paranteza , au dureri de oase, sint slabuti
cristina_atudosiei
Postat pe 29 Septembrie 2008 12:15
referitor la diagnostiucl de rahitism: am citit intr+o carte de pediatrie Cluj 2006 ca modificarile radiologice apar inaintea celor biochimice si dispar ultimele dupa normaliyarea celor biochimice - adica o radiografie la articulatia radiocarpiana (la mana/pumn) pune diagnostiucl de rahotism mai precoce decat prin cresterea fosfatazei alcaline. in primul stadiu apar modifcarile pe radiografie apoi cresc fosfatazele alcaline.
a1_23
Postat pe 29 Octombrie 2008 20:01
ywy, intradevar am omis sa pun cuvantul "sau" intre vigantol si vitamina D injectabil. Eu am gasit vit.D inj de la cineva din Italia. In ceea ce priveste radiografia, daca ii faci copilului Rx la pumn asta nu inseamna ca ii iradiezi doar pumnul! De asemenea, din ce am citit ce au scris mamicile, vreau sa subliniez un aspect: sa nu confundam doua notiuni legate de analize sau investigatii: una e sa fie dureroasa - vezi intepatura pt analizele la sange, si alta e sa fie invaziva - vezi radiografia. Eu nu contest faptul ca in carti e trecuta si radiografia de pumn ca si metoda de diagnostic paraclinic. Ceea ce am vrut sa transmit e faptul ca atata timp cat pot avea confirmarea diagnosticului de rahitism pe baza analizelor la sange, pentru mine e suficient. Prefer sa provoc o usoara durere copilului cand ii recoltez sange dacat sa-l iradiez! Exista laboratoare care efectueaza analizele din sangele capilar nu din cel venos, deci ar fi mai putin dureros pentru copii.
cristina_graur
Postat pe 25 Noiembrie 2008 09:56
buna, boaba! din punct de vedere teoretic si didactic, ai dreptate, dar se pune problema de rahitism intr-un context clinic. Adica nu ma apuc sa fac radiografii de pumn sa vad daca copilul are rahitism in ideea de a pune diagnosticul ci de a-mi confirma diagnosticul. Eu nu uit ce ne spuneau profesorii in facultate: analizele le ceri in baza a ceea ce ai gasit dupa ce ai facut anamneza si examenul clinic, respectiv in baza diagnosticului clinic prezumtiv. Ori in stadiul acesta, sunt sigura ca modificarile aparute sunt si biochimice nu numai radiologice.
cristina_graur
Postat pe 25 Noiembrie 2008 10:09
are cineva copil cu 43 de cm la cap masura la 5 luni
anisoara_kidz
Postat pe 26 Noiembrie 2008 18:46
draga mamica, cu adevarat trebuie sa iti cauti at medic... al meu pui are acus 9 luni si nu are nici un dintisor...nu e un semn de alarma asta, dar fontanela mare, transpiratie abundenta, coastele iesite usor in exterior sunt semne de rahitism ,care apar mai ales la copii care nu au fost hraniti la san...e si cazul meu din pacate...am si medic in familie si de la el stiu..la al meu i-am dat calciu din prima luna...si vigantol, apoi am reusit sa fac rost de vaccin D3, care se facea pe vremzuri in locul vigantolului controversat, si copilul mi-a crescut vizibil .Fontanela la el era enorma, l-am nascut si prematur, iar acum pot sa iti zic ca e aproape inchiisa...dar...are semne de rahitism..ii dau in continuare calciu gluconic, 10 fiole pe luna a cate 10 ml, i-am mai facut D3 la 2 luni si jum...ii dau branzica calcica...nu iti fie teama de prea mult calciu...ca si asa nu se stie cat asimileaza..per total... mai faci analize sa vezi cum sta.....mai intreaba si alti medici...multa sanatate si crestere usoara!.
prim22misha
Postat pe 27 Noiembrie 2008 08:57
Va rog lamuriti-ma si pe mine. Exista vreo legatura intre nr. de dintisori si rahitismul. Bebe al meu are 10 luni si 8 dintisori. Medicul de familie spune ca este rahitic pentru ca are un usor rebord costal si este slabut (8.300 g). Medicul pediatru spune ca nu este rahitic, dovata faptul ca are deja 8 dinti. Unul spuna sa-i dau calciu, celalalt sa nu.
Boaba ( multumesc) m-a sfatuit ce investigatii sa-i fac, dar inca nu m-am decis sa-i iau sange sau sa-i fac o radiografie, pentru ca vreau sa ma asigur ca este absolut justificat.
Voi ce spuneti?
shinning
Postat pe 3 Decembrie 2008 15:00
shining, ma surprinde sa vad ca nici acum nu esti lamurita daca e sau nu rahitism! cred ca ai mai bine de o luna de cand te framanti cu aceasta problema. cate justificari mai vrei, daca un doctor zice intr-un fel si unul in alt fel... analiza e solutia! eu daca as fi in situatia ta, l-as duce pe copil la Synevo, ii ia din degetel un pic de sange pentru fosfataza alcalina si m-as lamuri. Vorbim doar de un pic de sange , doar nu-i faci acum nu stiu ce investigatii invazive si riscante, ca sa stai sa cantaresti atata riscul-/beneficiul. Nici macar n-o sa-l doara cand il inteapa si stiu ce vorbesc, al meu nu a plans si nici alti copii carora le-a mai luat asa, adica din degetel.
a1_23
Postat pe 4 Decembrie 2008 18:51
Boaba,
Ai dreptate. De o luna ma tot gandesc ce sa fac. Asta pentru ca am avut mult timp pentru gandit. M-am operat ( colecistectomie), nu il pot ingriji pe bebe, nu pot face treaba in casa, asa ca imi zboara gandurile dupa cai verzi pe pereti. Daca este vb de sange din degetel este ok, pentru ca din vena am mai incercat odata sa-i luam sange si nu au reusit sa-i gaseasca vena. L-au chinuit si nu mai vreau. Merci de sfat!
shinning
Postat pe 5 Decembrie 2008 17:06
sanatate multa si tie si lui bebe! astept sa apara pozele cu bebe-ul tau de la sedinta foto!
a1_23
Postat pe 5 Decembrie 2008 21:33
al meu pui are 9 luni si nici un dintisor....are rahitism mi-a zis dr...desi i-am dat calciu din prima luna..si la 3 luni D3 injectabil...nu am ce-i face nu a asimilat calciul ..am sa il schimb..cu un tip de calciu de care o sa fac rost sapt. viitoare...si daca vor fi rezultate...am sa il recomand si eu mai departe..trebuie sa ii fac sapt. viitoare si analize...el s-a nascut prematur..anemic..si anemia s-a prelungit...si anemia se coreleaza cu lipsa de calciu...de aceea trebuie facute analize...si se vede daca este anemie...cat e hemoglobina.......ii dau si branzica calcica de 3 ori pe saptamana..asta e ...fiecare copil cu ale lui...dar important esa fie tinut rahitismul sub control..si mai ales sper la anu, la vara, sa ajungem neaparat la mare....Doamne ajuta-ne pe noi si pe voi!
prim22misha
Postat pe 7 Decembrie 2008 12:35
MIE PEDIATRA MI-A ZIS SA NU-I MAI DAU VIGANTOL CI D3 PICATURI CA E MULT MAI BUN SI NICI NU TREBUE SA SCHIMBI STICLUTA LA 2-3 SAPTAMANI. IAR PENTRU RAHITISM LA FEL STIAM SI EU CA SUNT FOARTE BUNE INJECTIILE CU D3, SUNT TERIBIL DE DUREROASE( LICHIDUL E ULEIOS ) DAR....
MULTA SANATATE TUTUROR !
SAMIA
Postat pe 19 Ianuarie 2009 17:13
BUNA TUTUROR ! UN MEDIC MI-A SPUS CA OBLIGATORIU SE DA COPIILOR CARE AU AVUT RAHITISM VIT. A+D2 PANA LA VARSTA DE 6 ANI, DIN NOIEMBRIE PANA IN APRILIE. IN REST FOARTE MULT SOARE( NU NEAPARAT CEL DE MARE).
STIATI SI VOI ACEST LUCRU? E VREUNA DINTRE VOI CARE A DAT A+D2 LA COPIL ?
SAMIA
Postat pe 16 Martie 2009 16:23
Eu i+am dat fetitei mele vit A +D2 pana in luna asta 10 zile pe luna in toate lunile cu R,a avut inceput de rahitism la 8 luni si cand am aflat am schimbat si medicul pediatru ca nu era buna de nimic si nici macar nu mi-a zis ca are inceput de rahitism si am gasit o doctora foarte buna mi-a pus-o pe picioare intr-o luna cu tratamentul care mi la dat si lua bine in greutate.Mi-a dat Tonotil 10 flacoane ptr. rahitism si dup-aia am inceput sa-i dau vit A+D2 si acum e foarte bine.Fetita are 4 ani
danna_stanciu2005
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:04
Din luna a 8 a ,a mai facut si injectiile cu D3 pana la varsta de 3 ani si nu i-am mai dat nici vigantol ca nu avea nici un efect la ea.
danna_stanciu2005
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:06
Pentru mamicile interesate de vitamina D3 injectabil,vand 6 fiole de 100.000 unitati fiola.Pentry detalii licuryci8@yahoo.com.Multa sanatate
licuryci8
Postat pe 29 Aprilie 2009 10:09
am o rugaminte mare va rog datimi un sfat am un baietel de un an si sase luni si este foarte slabut .nu e vorba de mancare mananca chiar foarte bine as vrea sai dau ceva sa se ingrase nu stiu ce sa fac ajutatima .mai am o fetita de 4 ani dar ea e bine are 20 de kg dar cu el nu stiu ce sa fac are doar 9 kg e foarte energic toata ziua se joaca sare face de toateva rog datimi un raspuns trebuie sa fie ceva care sal ingrase.va multumesc.
timi_kidz
Postat pe 9 Iulie 2009 13:00
pai eu zic asa ...mai intai fa-i niste analize si vezi cum ies apoi vorbeste cu pediatrul sa vezi ce si cum nu are rost sa te apuci sa-l "ingrasi" doar de dragul de a se ingrasa acum daca mai este si energic are unde-si consuma kg si chestia mai este si genetica si daca mai e si scund este si normal sa fie mai suplu asa ca mare grija la greutate ca nu-i de gluma cu kg si multa sanatate
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Iulie 2009 13:08
multumesc pentru sfat va urez multa sanatate
timi_kidz
Postat pe 9 Iulie 2009 15:23
multumesc pentru sfat va urez multa sanatate
timi_kidz
Postat pe 9 Iulie 2009 15:23
merci la fel
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Iulie 2009 16:05
oua de prepelita f proaspete ptr copii, 0740371474 cluj
adiviscan
Postat pe 23 August 2009 10:15
salut dar unde ai gasit injectii cu D 3
anisoara_kidz
Postat pe 13 Decembrie 2009 13:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa il fac sa adoarma??? 66 De la: garbo171980 16 Noiembrie 2010 12:32
Mofturos la mancare. 2 De la: chanty 8 Februarie 2010 17:08
Adoptia 143 De la: francesca2000 28 Decembrie 2011 16:52
De la ce varsta e normal sa le cada dinti? 16 De la: garbo_446242 14 Iulie 2017 13:50
caderea parului 7 De la: sisimare 28 Ianuarie 2009 07:57
Setari Cookie-uri