fimoza

am un baietel de 5 ani.La varsta de 4 ani am fost la medic pentru ca nu puteam decalota puta.medicul i-a desfacut-o o data si mi-a spus ca nu e caz de operatie si ca sa ii fac asa la fiecare baita.Am reusit sa ii mai fac doar de vre-o trei ori pentru ca nu mai statea fiind traumatizat de la medic.de un an nu i-am mai decalotat-o.As vrea sa intreb daca ma poate ajuta cineva cu un sfat,ce sa fac sa mai merg la medic sau nu.Nu am probleme sa se infecteze sau sa urineze intrerupt.Totul este in regula doar dimineata cand are erectie spune ca il doare putin.
oana80
Postat pe 30 Octombrie 2010 23:52
da asa trebuie,si eu am doi baieti si acelasi lucru le/am facut mereu.il speli cu apa calduta la cuc,sa se inmoaie pielea si apoi decalotezi usor,dar il va durea oricum.apoi mereu trebuie sa faci asa pt a preveni sa se infecteze.o sa vezi ca se mai aduna mizerie,trebuie mereu curatat.dar pe masura ce creste si cu igiena corespunzatoare nu va mai fi nevoie sa faci asta.
garbo017686
Postat pe 7 Noiembrie 2010 16:57
am un baietel de 5 ani ..........Nu am probleme sa se infecteze sau sa urineze intrerupt.Totul este in regula doar dimineata cand are erectie spune ca il doare putin.[/quote]

De la fimoza, nu ar urina intrerupt, ci de la prostata. Zici, ca la varsta de 5 ani, are erectie ? Are pielea frageda, si, probabil ca se va lasa. Oricum, trebuie facuta toaleta cu apa si sapun. Daca-l va mai durea, va trebui mers la medic, iar daca doctorul va spune ca trebuie operat, sa stii ca e o operatie simpla. Iti doresc sa aibe sanatate.
florinionescu10
Postat pe 15 Noiembrie 2010 14:41
De la: oana80, la data 2010-10-30 23:52:05am un baietel de 5 ani.La varsta de 4 ani am fost la medic pentru ca nu puteam decalota puta.medicul i-a desfacut-o o data si mi-a spus ca nu e caz de operatie si ca sa ii fac asa la fiecare baita.Am reusit sa ii mai fac doar de vre-o trei ori pentru ca nu mai statea fiind traumatizat de la medic.de un an nu i-am mai decalotat-o.As vrea sa intreb daca ma poate ajuta cineva cu un sfat,ce sa fac sa mai merg la medic sau nu.Nu am probleme sa se infecteze sau sa urineze intrerupt.Totul este in regula doar dimineata cand are erectie spune ca il doare putin.

Si eu am trecut prin aceeasi problema cu baietelul meu, straduieste-te sa decalotezi usor sau invata-l pe el ce trebuie sa faca . Poti folosi un pic de crema de galbenele , ca sa inmoaie pielea . Cu rabdare poti s-o faci .Daca nu ,ajungi la operatie ,si asa cum ti-a mai scris cineva , intr-adevar nu este o operatie grea , dar se face anestezie totala .Mai bine sa eviti aceasta operatie
La baiatul cel mai mare , la prima vizita a doctoritei acasa a tras de pielea de pe putulica incat a sangerat putin. Am urat-o pe femeia aia din tot sufletul meu.De-abia la al doilea baiat ,am inteles ca de fapt mi-a facut un bine. Si mie mi-a fost mila sa fac asa ceva, dar am ajuns la operatie .Nu mi-a fost totuna cand mi-am vazut baietelul iesit din operatie , iar dupa aceea a fost o perioada mai grea ptr ca trebuia sa faca pisi intr-un borcan cu ceai de musetel si trebuia pansat.Asta ca sa nu se infecteze. A fost destul de dureros ptr el
Poate te-am plictisit cu povestea mea dar atunci eram lipsita de experienta (aveam 20-22de ani)si poate ca acum pot sa ajut alte mamici care vor citi randurile acestea
Te imbratisez mamico.......si fii .......barbata
ALENA_67
Postat pe 22 Noiembrie 2010 09:08
mai consulta un medic..dar si eu zic ca nu e nici o problema
acelasi lucru am crezut si eu....dupa vizita la medic m-am linistit
eladaela
Postat pe 22 Noiembrie 2010 09:56

Eu din ce am citit si am auzit,am vazut,cind baietelul are fimoza este indicat sa i se faca operatia,circumcizia,taierea preputului,asa cum se procedeaza la cei de religie musulmana,la evrei,in urma oeratiei nu mai exista riscul ca baietelul sa mai aibe probleme ,sa faca infectie,sau sa aibe dimineata probleme la urinare.Se pastreaza mult mai usor igiena la nivelul organelor genitale si nu se ajunge in situatia sa faca infectie le nivelul organului.
Daca va mai documentati si va informati mai bine o sa-mi dati dreptate,dar problema cu opera-
tia de circumcizie ramane la latitudinea d-voastra.
m3dyk
Postat pe 23 Noiembrie 2010 22:32
buna!
Sunt Elena, am si eu un baietel de 4 ani, aveam aceeasi problema, la 2 ani a avut un inceput de infectie, am fostcu el la spital, l-au decalotat putin cat sa il poata spala si la fel mi-au spus sa fortez eu, nu am putut pt ca il durea.
Dupe 4 luni am fost la un medic de la chirurgie plastica si acela l-a operat si mi-a spus ca el nu recomanda fortarea, vazuse ca a fost fortat ca avea o cicatrice mica in interior.
Dupa operatie primele 2-3 urinari au fost dureroase dar apoi nu am mai avut nici o problema.
O zi buna!
job_gina
Postat pe 26 Noiembrie 2010 10:42
[ am fostcu el la spital, l-au decalotat putin cat sa il poata spala si la fel mi-au spus sa fortez eu, nu am putut pt ca il durea.
Dupe 4 luni am fost la un medic de la chirurgie plastica si acela l-a operat si mi-a spus ca el nu recomanda fortarea, vazuse ca a fost fortat ca avea o cicatrice mica in interior

Draga Elena (job gina), baietelul tau, nu avea fimoza. Nu i se desprindea preputul de pe gland, si bine ai facut, ca ai mers cu el la medicul plastician. Cea care are acest subiect de discutie, oana80, cam tromboneste, si vrea sa afle daca e bine sau nu e bine, sa-si circumcida baiatul. Vrea sfaturi, indrumari, si sustinere in directia operatiei spre care ea opteaza, care de altfel, e simpla.
florinionescu10
Postat pe 27 Noiembrie 2010 09:38
Nu stiu daca, cerand un sfat de la alte mamici care s-au confruntet cu astfel de probleme,inseamna ca trombonesc. Si pentru cine nu a inteles mesajul meu,sa afle ca as face orice altceva decat sa ajung cu copilul la operatie. Deci nu optez pentru operatie cum s-a inteles.
oana80
Postat pe 28 Noiembrie 2010 16:55
Pentru Oana 80

Medicul i-a decalotat glandul complet. Tot medicul poate recomanda unguent care sa inmoaie pielea.
In ceea ce priveste operaia de circumcizie, pentru ca are deja erectie nocturna, e mai complicat din cauza ca l-ar durea in timpul erectiei. Dar cand se trezeste de durere, se duce sa urineze, iar penisul devine flasc, si nu-l mai doare cicatricea. Dureaza vreo doua saptamani Nu este o opertie grea. Trebuie sa cumperi ata pentru operatie, care se topeste, si nu mai trebuie scoase firele. S-ar putea sa mai ceara. o solutie cu iod pentru dezinfectare, si o fiola de anestezic de calitate ridicata. Toate vor fi scrise pe reteta.
Altcineva, spunea ca a fost nevoita sa recurga la circumcizie, ca sa nu mai fie probleme, A si spus une a fost : la chirurgie plastica. Dar daca nu sunt bani, se poate apela si la un spital cu sectie de urologie.
florinionescu10
Postat pe 29 Noiembrie 2010 17:10
alo!mamicile de baietei

este obligatoriu sa le faceti toaleta ,trageti de pielicica aia fara grija,ca nu se rupe...nu stiu care spunea mai sus, ca nu i-a curatat putzulica cum trebuie de un an,bai...sub pielea aia se strang fel de fel,inclusiv scame..
la fiecare baie membru' tre' spalat ,in felul asta evitati fimoza,ca sa nu mai spun ca... cu-cu are alte sanse de dezvoltare,adica, daca se lipeste pielea, si muschiul ramane cam anemic,ca sa spun asa..

ai mei se gadilau,da'de pe la 5 ani i-am invatat sa-si spele singuri podoabele.

nu-i de gluma cu fimozele astea,altfel nu scriam..
iasomia
Postat pe 29 Noiembrie 2010 17:28
Este normal sa il doara, mai ales la inceput, asta nu inseamna ca medicul l-a traumatizat. Fimozele se pot infecta in timp. Sunt multi baietei care au asa ceva in toata lumea. Nu este grav, dar e bine sa res[ecti ce zice medicului. Mai mergi inca o data la un urolog si dupa consultatie asculta-i sfatul , chiar daca pe copilas il va durea la inceput. Peste putin timp va trece. Totusi nu il lasa asa; mai fa-i un control. Orice urolog te poate ajuta. Multa sanatate!
schultz
Postat pe 10 Decembrie 2010 01:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help pls 1 De la: Silvia_Buburuzan_1 18 Iunie 2011 12:22
buna 3 De la: garbo_9087 1 Noiembrie 2012 22:18
sindromul diareic la copii 11 De la: office_salinasusesi_ro 15 Martie 2010 19:39
Despre administrare calciu la bebelusi 3 De la: garbo_485268 6 Mai 2018 10:07
o gradinita privata? 6 De la: garbo_379414 3 August 2013 20:19
Setari Cookie-uri