taierea motului

am si eu o nedumerire.eu am o fetita si am tot intrebat lumea dar nimeni nu-mi da un raspuns concret daca la fetite se taie motul.
ariana_kidz
Postat pe 17 Iunie 2009 16:47
binenteles ca se taie motul ,la 1 an tot acunci ii pui sa si aleaga de pe tavita(depinde ce-i pui tu) bani,acul si ata, cartea
alinakatt
Postat pe 17 Iunie 2009 16:50
eu din cate stiu la fetite se rupe turta, la baietei e taiatul motului.cel putin asa este la noi in muntenia. in rest faza cu tavita cu diverse lucruri se pastreaza.
crisdd77
Postat pe 17 Iunie 2009 17:46
buna,...da se taie motul,numai ca la fetite se numeste ruperea turtei iar la baietei se numeste taierea motului .

la fetite se mai comanda de catre nasa si o turta care se rupe deasupra capului la fetite si tavita cu obiecte.

in august o sa-i rup si eu turta fetitei mele.

va pup
horobeanu
Postat pe 17 Iunie 2009 19:15
buna! am si eu o intrebare: ce semnificatie religioasa are taierea motului[ daca are]?
aliceyvo
Postat pe 29 Iulie 2009 22:35
din punct de vedere religios nu are nici o semnificatie!!!
elanicol
Postat pe 29 Iulie 2009 23:56
nu are nici o semnificatie...ci doar un alt mod de a petrece si sarbatori....
horobeanu
Postat pe 30 Iulie 2009 15:31
Normal ca noi nu scapam nici o ocazie de a face circ...
silvia_kidz
Postat pe 2 August 2009 16:26
Nu neaparat! in ceea ce ma priveste, sunt incantata de orice ocazie de a aduna laolalta familia si prietenii! cu viata asta grea pe care o ducem, nu vi se pare ca uneori e destul de greu sa petrecem mai mult timp cu cei dragi??! asa ca si taierea motului reprezinta o ocazie de a petrece impreuna niste momente frumoase! asa cred! o sa dau si o canotatie religioasa, o sa-mi duc pruncul sa fie impartasit (am mai fost de Sf Pasti)! nu sunt o habotnica, dar credinta isi are locul in viata mea/noastra!
repet: motul nu are nici o semnificatie religioasa!
elanicol
Postat pe 4 August 2009 08:44
va multumesc mult pentru raspunsuri. Cred ca este un obicei al nostru care are totusi o semnificatie. Ma gandeam ca poate stie cineva.
aliceyvo
Postat pe 4 August 2009 15:42
nu cred ca are o importanta anume daca-i dai motul sau ii rupi turta noi avem baiat si am taiat si motul si i-au rupt si turta dar cel mai tare ne-am distrat ca sebi avea 3 fire asa ca a trebuit sa se cam chinuie nasa pana l-a legat si pana i-a mai pus si un ban in mot deja o trecusera apele
SEBY1YEAR
Postat pe 5 August 2009 13:40
din cate stiu eu despre taierea motului....este onoarea nasului de a taia primul din parul copilului.Am participat si eu la un mot unde nasa a rupt turta in dreptul capului fetitei.La noi in braila nu prea se face asa ...dar nasa era din calarasi probabil alte datini.
garbo031466
Postat pe 17 August 2009 17:27
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 7 Februarie 2010 14:18
buna in primul rand spun asa ca avand in vedere ca nu e o oranduire crestineasca nu o fac de sa ce sa fiu ca toate oile in Maramures nu este aceasta traditie ca e cu turta cu mot nu nu sant de acord cu asemenea tampenii pai la nunta daca ai rupi turta in cap la mot la nunta ai rupi colacul??sa fim seriosi fetitei noastre ai vom face o petrecere frumoasa ca face 1 an in oct vom sarbatorii cu bunici si cu nasi si gata ce atata saracum copil nici nu stie ca se bea in cinstea lui cand va creste peste 2 ani vom face o petrecerede ziua ei cu copii sa se distreze ei nu sa bem sa ne inbatam noi ca nu stiu ce ca e ziua copilului sa fim seriosi zilele de nastere a copiilor se serbeaza in cinstea lor nu a noastra ca parinti copii trebue sa se simta in al 9 -lea cer pe ei ai sarbatorim eu va multumesc ca am avut ocazia sa va inpartasim opinia noastra e frumos sa va reuniti sa sarbatoriti anisori copiilor fara mot si turte zic eu ca e mai frumos o sa-i fac chestia cu tava inca ne mai gandim va pupam si va dorim tot binele din lume cat in privintza noastra mai avem cateva zile pana pe 2 oct si vob papa tort
Daniel_Arsene_1
Postat pe 19 Septembrie 2013 18:54
Io-s f serioasă. Am obosit încercând să înţeleg ceva.
Axl_R
Postat pe 19 Septembrie 2013 19:52
Io in primul rand era sa ma sufoc....Apoi am incercat sa caut un dictionar.... Nu este pentru limba asta....
Rotty
Postat pe 19 Septembrie 2013 19:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pana la ce varsta se administreaza vaccinul BCG ? 2 De la: cristinajobs 17 Decembrie 2009 16:17
AUJUTOR!!!!! CUM V-ATI INVATAT PITICI LA OLITA 11 De la: alinakatt 15 Februarie 2010 10:04
SPASMUL HOHOTULUI DE PLANS 1 De la: ada_mazuru 28 Martie 2010 20:09
VREAU SA FIU BONA 24 De la: elodia 4 August 2010 11:12
cine cauta bona pentru vacanta?????? 5 De la: Sonia 29 Iulie 2009 11:02
Setari Cookie-uri