alaptarea

toti vorbim despre nastere si sarcina dar cerd ca ar terbui si cum sa alaptam corect copilasul nostru.Desi cand ne gandim la alaptare cred ca nu toata lumea stie cum sa facem corect acest lucru.Cel mai important lucru este ca alaptarea se face imediat dupa nastere,copilasul are instinctiv dorinta de a suge.Laptele matern il ajuta mult oferindui imunitate prin anticorpii pe care ii contine.Mai multe detalii pe site ul meu.
ank_seby
Postat pe 26 Martie 2008 14:08
mai atasez si eu un site cu informatii despre cum iti dai seama daca copilul primeste suficient lapte http://www.breastfeeding.com/all_about/faq_baby_enough.html
byzu_68
Postat pe 28 Martie 2008 12:49
Mie mi s-a adus imediat puiul ,dupa ce l-am nascut, la san. Sa il fi vazut cum cauta sanul..ii era foame.L-am nascut si la 4 kg...:)..Acum are 9 luni si il alaptez in continuare...
nicoleta_hustiu
Postat pe 2 Februarie 2009 10:51
Eu am nascut prin cezariana si nu am alaptat imediat, dar a doua zi m-am dus la don'shoara mea la neonatologie si am pus-o la sin. Azi are aproape 7 luni si inca mai alaptez. E chiar o minune...
anditzy
Postat pe 10 Februarie 2009 14:01
si eu am nascut tot prin cezariana si m-au tinut 3 ore sub observatie apoi m-au dus inapoi in salon si mi la pus la san si mia arat cum sa-i dau. acum are o luna si as vrea sa stiu daca este vre-o problema ca ii dau si ceai de colici din prima saptamana am inceput sa ii dau.acum am impresea ca mai mult ii place place ceaiul ca si lapticul desi ii dau doar cel mult 100 ml pe zi. si as mai avea o intrebare este interzis ceaiul de tei la copii de o luna? ca as vrea sa ii dau pt ca are perioade cand asa e de rau si asa tare plange iar daca i-as da poate ca s-ar mai linisti putin.
denis2009
Postat pe 12 Februarie 2009 16:37
pentru ca am nascut dupa amiaza mi l-au adus a doua zi dimineata pe sebi si binenteles dupa ce ne-au invatat cum trebuie sa tinem copilul si cum trebuie pus la piept pentru a avea un adevarat succes in ceea ce priveste alaptatul tot singuri ne-am descurcat in tainele suptului pentru ca sebi are anumite pozitii in care vrea sa suga iar daca ma chinuiam eu sa-l pun "cum trebuie" se supara si nu mai vroia ....iar cand ii era foame din nou tot cum vroia el sugea asa ca si acum la aproape 10 luni e o placere pentru el sa suga dar tot cum ii este lui mai comod. la bebici si mamici
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Martie 2009 12:48
Florina84_DENIS nu este nici o problema in privinta ceaiului dar ai grija de care folosesti pentru ca daca ii dai prea mult s-ar putea sa-l constipi pentru ca s-ar putea sa aiba in compozitie si menta noi am patit-o cu "baby calm"
Iar in ceea ce priveste ceaiul de tei e adevarat ca sunt produse pentru copii care au in compozitie tei insa ma gandeam ca e un anumit dozaj in ele care nu face rau din ce am citit despre tei spune ca are efect calmant si ca e recomandat copiilor mici dar sub forma de bai.Oricum daca ii dai o perioada scurta de timp nu cred ca poate sa dauneze...uite cum se leaga acum de ce faceam noi glume "nu dati ceai de tei baietilor!!!"
Lasand gluma la o parte cere si parerea pediatrului vostru
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Martie 2009 13:04
mie la 6 luni de sarcina au inceput sa-mi curga sanii si tot au curs pana am nascut..prin cezariana...noaptea la 10 si pe bebe mi l-au adus a 2 zi dupa amiaza. din 3 in 3 ore ne aduceau lapte formula sa hranim bebe cu lingurita...l-am hranit asa doar in a 2 zi de viata...urmatoarea zi l-am pus la san si de atunci tot papam ca ne place taaaare mult....avem 11 luni deja si bebe meu nu da nici un semn de renuntare la san:))pupici.
Mamylena
Postat pe 6 Aprilie 2009 17:47
sebi are 10 luni si un pic dar am de gand sa-l mai alaptez pana la 1 an si cateva luni deja am inlocuit marea majoritate a meselor de lapte cu mancare mai avem 2 mese ziua de "titi" si una sau 2 noaptea depinde cum vrea el.
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Aprilie 2009 12:16
baietelul meu razvan are 2 ani jumate si a papat lapte de la san pana la 1 an jumate.ii dadeam mai mult dar musca rau si l-am intarcat.
clau1611
Postat pe 8 Aprilie 2009 12:50
pana acum nu m-a muscat decat de vreo 3 ori si asta cand i-au iesit dintisorii si-l durea foarte tare asa ca l-am inteles
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Aprilie 2009 12:57
ma gandesc cu groaza la momentul cand ai va iesi si dintisorii de sus pt ca acum are doar doi jos si cand musca ma doare inima dar cand va musca si cu cei de sus????????????????????????????????????auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu asta e ne trece
silviatatu
Postat pe 11 Aprilie 2009 00:56
fetita mea are acuma 8.5 luni dar inca nu ia aparut nici un dintisor si inca o alaptez desi mananca si mancare tita o vrea toata ziua la fel si noaptea,cateodata refuza mancarea ca sa ii dau san .
alina2009
Postat pe 15 Iunie 2009 11:23
pai si ce te faci cand o sa o intarci?
sebi are ore fixe de masa si de titi si doar in situatii limita le inlocuim in rest nu .
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iunie 2009 13:30
fetita mea daria are 1 an si 2 luni si tot papa titi,cand vrea somnik si noaptea cand se mai trezeste pana cand e bine sa-i dau sau cum sa o intarc cand ma voi duce la servici prin octom?///mersi mult
kidz001104
Postat pe 15 Iunie 2009 14:03
noi am scos titi noaptea de la 4 luni cand am f la dr cu el ca era prea grasut avea 10.8 kg,acum are 11 luni jumate si papa titi de 3 ori pe zi
silviatatu
Postat pe 15 Iunie 2009 14:04
sebi a avut o perioada cand nu a mai papat titi noaptea dar de fiecare data cand vroiam sa o scoatem aparea vreun dintisor si era mai suparat se fataia pe toate partile in patut si ii dadeam titi si adormea .
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iunie 2009 14:08
pur si simplu nu ii mai dai,al meu cel mare a plans 2 nopti dupa titi ca ii dadeam si noaptea si a 3-a noapte nu s-a mai trezit cand a vazut ca ii dau ceai,mai rau a fost de mine pana am scapat de lapte
silviatatu
Postat pe 15 Iunie 2009 14:08
cu alex imi e mai usor ca nu mai papa noaptea si pt lapte voi lua pastile ca sa-l intarc
silviatatu
Postat pe 15 Iunie 2009 14:08
daca-i dau ceai nu mai vrea nici ziua si am rezolvat din start problema
puteam sa-l intarc mai demult dar mi-e mai usor cat merg la mare ca-ti dai seama ca mie greu sa ma plimb cu laptele praf dupa mine asa si adca e sa sarim o masa dam un titi si gata
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iunie 2009 14:11
fetelor noi va pupam va dorim o dupa amiaza placuta si merg sa am aranjez sa iesim pe afara ca trebuie sa se trezeasca sebi
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iunie 2009 14:12
daaaaaaaaaaaaaa si la mare e mami gata dezbracata si arata si tit mult mai bine,are si mami cu ce se mandri
silviatatu
Postat pe 15 Iunie 2009 14:14
eu l-am alptat pe eugen pana la 10 luni jumate. De la 9 luni nu a mai mancat noaptea. L-am lasat sa planga si dupa 3 nopti nici nu a mai vrut. O luna jumate a mancat san doar dimineata si in ultima saptamana de alaptat dupa jumatate de ora de la supt ii era foame din nou. Eu am dedus ca laptele meu nu il mai satura sau nu mai era de ajuns asa ca intr-o dimineata nu i-am mai dat si gata. A acceptat biberonul fara probleme si nici eu nu am avut dureri, sanii umflati sau altceva de genul asta. Pot spune ca am fost norocoasa
corina_dragoi
Postat pe 15 Iunie 2009 14:16
acum va las sa povestiti in continuare fetele ca trebe sa ii adorm pe bebei puypici la bebelusii vostri
silviatatu
Postat pe 15 Iunie 2009 14:19
fata mea are 9 luni azi, nu are nici un dinte, mie mi e se pare prostie sa te opresti sa dai sin cind ai lapte, cu cit ii dai mai mlut timp e mai bine pt copil, doar daca ai contraindicatie de la medic...sint copii care sint alptati si dupa 2 ani putin dar sint, si nu au probleme cu imunitatea, raceli . cit o sa am lapte nu o sa ma opresc sa i dau...
vivi23ro
Postat pe 28 Iunie 2009 17:04
Buna Fetelor. La mine numai este vb de alaptat ptr ca baietulul meu are 3 ani si 8 luni. L-am alaptat pana la 1 an si jumatate, vroiam sa il alaptez pana la 2 ani, dar din pacate am facut criza de colica renala f dese si ajungeam la spital si numai aveam voie sa il alaptez cel putin 12 ore, iar asta mic era dependent de tatica... , mi-a parut si mie rau ca am foste nevoita sa il intarc, imi placea sa il alaptez dar...oricum nu stiu cat are legatura alaptatul cu imunitatea, pentru ca sincer al meu copilas a fost destul de bolnavior, din cauza unui streptococ cu care ne luptam si la ora actuala. Plus ca am o prietena care la alaptat pana la 2 ani pe baietulul ei, si credeti-ma ca daca stranuta cineva langa el, imediat se imbolnavea, si ia dat o gramada de lucruri de imunitate aduse chiar de afara. Nu zic sa nu ii mai alaptati, alaptatii pentru ca acest sentiment este cel mai frumos din lume. Eu am avut noroc ca nu ma muscat, niciodata, tinand cont ca la 3 luni jumatate iau iesit dintisorii... Multa Sanatate Bebeilor
Kiki_Mic
Postat pe 28 Iunie 2009 17:17
http://www.nou-nascuti.ro/alaptare.html?id=54, a mea nu a fost decit 1 zi in 9 luni bolnava...si oau .. de la 3 luni e ceva...noi nu ne am grabit cu dintisoriii
vivi23ro
Postat pe 29 Iunie 2009 15:32
eu alaptez si acum si daria are1 an si 2 luni.papa dim pe la 5.cand se culca la 14-14.30 si seara la somnik la 23.00
kidz001104
Postat pe 30 Iunie 2009 15:38
sunt noua pe aici si sper ca intreb unde trebuie...am bebe de nici 2 saptamani si am fost la 2 pediatri..unu mi-a spus sa ii dau ambele titi la o masa, unul doar unul pana il goleste....am lapte mult si nu goleste nici macar unul de tot...deci 2 sau 1 /masa
garbo039736
Postat pe 7 Iulie 2009 14:59
nu conteaza cum ii dai (din ambii sani la o masa sau doar din unul), numai ca daca ii dai la o masa doar din un san, la masa urmatoare incearca sa ii dai din celalalt, ca sa se stimuleze lactatia in mod egal la ambii sani si sa nu ajungi cu un san mai mare si unul mai mic (plus ca daca suge numai din acelasi san mereu, celalalt va deveni si f dureros )
pinicuta
Postat pe 7 Iulie 2009 15:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tort bebe un anisor 18 De la: office_salinasusesi_ro 12 Februarie 2010 16:21
Vand hainute noi cu eticheta pentru bebei 1 De la: m1adutza 2 August 2010 08:08
Nedumerire sau disperare 6 De la: anaROBERT 3 Februarie 2010 23:29
cunoasteti???? 6 De la: office_salinasusesi_ro 19 Aprilie 2010 08:46
mananca mult? 27 De la: ruschita 20 Martie 2009 09:26
Setari Cookie-uri