cesa fac ca baietelul meu sa bea mai mult lapte?

mario bea f putin lapte. Bea dimineata un biberon de 170 ml si seara dupa baita 100-130 ml.
laura_paisan1983
Postat pe 1 Aprilie 2008 09:45
in loc de ceai cu miere ii dai lapte
byzu_68
Postat pe 1 Aprilie 2008 10:08
dar in rest cum papa? ii mai dai si lapte cu cereale?
byzu_68
Postat pe 1 Aprilie 2008 10:14
Imi mananca mancare, dar totusi mi se pare ca bea f putin lapte. manaca dimineata mar cu biscuite si cu banana, branzica lactica, la pranz piure cu carne sau cu ou, seara danonino sau cereale
laura_paisan1983
Postat pe 1 Aprilie 2008 11:26
Acum nu ii mai dau ceaiul indulcit cu miere, am avut o perioada de 3 zile in care i-am facut ceaiul cu miere
laura_paisan1983
Postat pe 1 Aprilie 2008 11:27
dar cerealel le dai inainte de baita?, ca se poate sa manace putin dupa baita si din cauza asta. noaptea se mai trezeste pt papa?
byzu_68
Postat pe 1 Aprilie 2008 15:14
Cerealele i le dau la ora 18. Eu i-am facut program cu mancarea. La 6 dimineata lapte, la 10.30 mar cu biscuite si banana, branzica lactica, la 14.30 piure cu carne sau ou, la 18 ii dau cereale sau danonino. Dupa baita ( pe la ora 20.30) ii dau putin lapte ca nu il bea pe tot si se trezeste pe la 22-22.30 de isi termina laptele. Noaptea bea doar ceai. Se trezeste dar nu ii dau lapte.
laura_paisan1983
Postat pe 1 Aprilie 2008 16:35
Piureul il fac numai in lapte de-al lui, daca ii pasez cartoful cu morcovul in zeama aceea nu mananca. Mario din aceasta cauza nu mananca deloc supita. Nu ii palce cea zeama.
laura_paisan1983
Postat pe 1 Aprilie 2008 16:36
poate sa-i dai cerealele inainte de culcare si laptele simplu la 18, ei dupa cereale manaca mai putin masa urmatoare. daca se ia in calcul si laptele de la legume si cel de la cereale cred ca iese mai mult lapte pe zi
byzu_68
Postat pe 1 Aprilie 2008 21:01
si asa poate nici nu se mai trezeste noaptea
byzu_68
Postat pe 1 Aprilie 2008 21:03
Cerealele care i le dau eu lui mario se fac cu apa. Ii dau cereale de la Milupa
laura_paisan1983
Postat pe 1 Aprilie 2008 21:54
buna mamici ...si eu i-am dat cereale si nici acum nu scap de ele... imi manca 1 cutie pe zi acum ..a ajuns la 2 biberoane pe zi ...la fel laptele nu-l vrea.. i plac aceste cereale au gust bun de fructe..iti recomand nu-i mai da ca nu mai scapi de ele de aceea nu iti bea nici laptele a simtit el ca cerealele sunt mai bune mai gustoase ,....ma repet eu nici acum nu am scapat de cereale si are 3 ani si 5luni..
mery_kidz
Postat pe 1 Aprilie 2008 23:49
dar noaptea cand se trezeste de ce nu-i dai lapte si-i dai ceai? e vreo regula sa nu se mai bea noaptea lapte? ca al meu are 6 luni si bea chiar si de 2 ori pe noapte lapte
byzu_68
Postat pe 2 Aprilie 2008 00:25
As vrea totusi ca stomacelul lui sa se mai si odihneasca. Doctorita pediatra mi-a zis ca de la 4-5 luni dupa 12 noaptea pana la 6 dimineata sa nu-i mai dau lapte, sa-i dau numai ceai daca se trezeste.Mario nu stiu ce se intampla cu el ca de 2 luni se trezeste noaptea. El de la 3 luni pana la 5 luni se culca dupa baita si se mai trezea la 6 dimineata, dar am fost cu el internata in spital ca mi-a facut otita si de atunci mi se trezeste noaptea. Si mai doarme si cu mine in pat, ca in spital nu a avut patut separat si a dormit cu mine.
laura_paisan1983
Postat pe 2 Aprilie 2008 08:52
Cereale nu-i dau zilnic. Ii dau o data la 2 zile. Cand nu-i dau cereale ii dau danonino.Cerealele eu nu i le pun in lapte si nu i le dau cu biberonul. I le fac cu apa si ies ca un piure.
laura_paisan1983
Postat pe 2 Aprilie 2008 08:54
pai ca sa bea mai mult lapte ori ii dai cereale care se fac cu lapte, ori ii dai si noaptea lapte, chiar daca pediatra ti-a zis sa nu-i dai, tu faci ce-ti spune inima... poate ii e foame noaptea. ce sa-i ajunga cativa mililitri de lapte (mai putin de 100 ml reiese din ce ai spus) de la ora 22,30 pana la 6 dimnineata? Altfel nu vad cum ar putea sa manance mai mult lapte pe zi, doar n-ai sa-i dai fortat mai mult dimineata si seara daca el nu pooate atunci mai mult
byzu_68
Postat pe 2 Aprilie 2008 18:49
si daca zici ca nu-i dai noaptea ca sa se odihneasca stomacelul, sa stii ca 3 ore la varsta lor le e suficient. Asa se lasa pauza intre mesele de lapte la cei cu lapte praf. Eu am mai auzit de oameni care s-au imbolnavit la stomac ca nu mancau la timp cand le era foame, deci nu vad cu ce i-ar afecta stomacul daca-i dai si noaptea lapte
byzu_68
Postat pe 2 Aprilie 2008 22:25
laura, vezi ca si cerealele si laptele tre sa le pape atuncea, daca nu le papa nu i le da mai tarziu, scrie pe ele si mi-a zis si mie dr la spital, sa nu le tii mai mult de maxim maxim o ora, ca pe urma ii fac rau la stomacel:)
ruschita
Postat pe 3 Aprilie 2008 10:00
mery vezi ca exista si lapte cu gust de fructe sau legume: humana hn cu gust de banana, milupa hn 25 are gust de morcov, poate exista si altele eu doar de astea stiu pt ca le-am incercat si la vremea cu pricina i-au placut (i le recomandase dr pt diaree), poate asa scapi de cereale si treceti pe lapte:)
ruschita
Postat pe 3 Aprilie 2008 10:03
nici puiul meu nu papa lapte prea mult...dimineata la 5-6 si pe la 9-10 cate un biberon,adica 180 ml si atat.la 2 papa banana cu mar,la 4-5 papa supa sau piure si seara pe la 8 cereale...si asta e toata mancarea lui pe o zi.noaptea nu mai mananca...
ciolac_laura2007
Postat pe 3 Aprilie 2008 22:04
Deci nu sunt singura careia nu-i papa bebe lapticul! Eu i-am scimbat de ieri laptele, sa vad daca din asta bea mai mult. Este a treia ora cand ii schimb laptele. Eu am avut probleme cu el de la 3 luni si de aceea i-am bagat mancarica mai devreme.Va pup
laura_paisan1983
Postat pe 4 Aprilie 2008 11:15
fetita mea de 5 luni nu mananca lapte aproape deloc se multumeste numai cu san ii dau dimineata pe la 9 cam 100ml de cereale (prefera porumb cu orez ) pe care le prepar cu lapte de vaca indoit cu apa, pe la 12 mar ras cu branza lactica si iar san la ora 15 supa cu galusti si pui +morcov+cartof pasate +san si putin suc de morcov in loc de apa
inainte de baita pe la 19.30 banan cu iaurt si san .
se trezeste noaptea pe la ora 24 ,la ora 3.30 , 5.30 si apoi la 9 dimineata.pe timpul noptii manca doar san
anca_ivanciu
Postat pe 4 Aprilie 2008 11:21
anca, ai tu lapte destul de asta nu mai papa si lapte praf. Mai bine ii faci cerealele cu o formula de lapte praf pt varsta ei. Au un alt raport calciu/fosfor, calciul si fierul se absoarb mai bine, plus risc mai mic de alergii, plus ca e mai steril. laptele de vaca nu se da sub 1 an (recomandarea asociatiei americane de pediatrie). E o recomandare, nu o impunere.
byzu_68
Postat pe 4 Aprilie 2008 12:17
galustile i le faci cumva cu gris? ca si asta se da mai tarziu, de la 8 luni, ca are gluten
byzu_68
Postat pe 4 Aprilie 2008 14:41
Buna,
In primul rand mierea nu se da la copilul mai mic de un an si chiar doi deoarece este cu potential alergen. Daca pana acum nu ti-a facut nici o reactie inseamna ca ai un copil sanatos, chiar si asa evit-o pana mai creste. Incearca zahar brun, sau chiar de loc. In privinta laptelui, incearca sa ii dai
lapte cu cereale seara dupa baita,si un biberon cu lapte noapte cand se trezeste. Stiu ca majoritatea colegilor mei, medici, recomanda repaus pe timpul noptii, din propria experienta iti spun ca e mai bine si pentru copil si pentru tine sa-i dai un biberon cu lapte pe noapte , decat ceai de 3-4 , ceai care ii spala stomacul si-i face mai tare foame. In rest din cate am inteles mananca f. bine ziua deci nu ai motive sa te ingrijorezi. Ar mai fi ceva - scoate-i danonele di alimentatie. Nu mai credeti toate reclamele, ia lapte proaspat din piata, pune-l la prins si apoi amesteca-l cu piure de fructe, cereale.
Succes!
Ely_kidz
Postat pe 7 Aprilie 2008 16:01
fetita mea are 8 luni si inca nu stie gustul lapetlui praf, mananca doar lapte de la san, si habar nu am cat mananca, probabil nu prea mult ca imi sunt mereu sanii plini, se satura cu alte alimente...dar noaptea ii dau cand se trezeste, la fel dimineata si seara.
msh2007
Postat pe 7 Aprilie 2008 21:47
Eu cereale i le dau imediat ce i le preparl. Lapticul il tin mai mult, dar numai seara ca nu il bea pe tot odata, dar nu mai mult de 3 ore. Eu stiu ca laptele nu trebuie tinut mai mult de 3 ore.
laura_paisan1983
Postat pe 7 Aprilie 2008 22:16
Medicul mi-a zis ca sa nu-i dau mancare dupa ora 18. Sa-i dau numai lapte ca sa poata dormii linistit. Pana acum nu am incercat mancare dupa baita. Cerealel care i le dau eu la ora 18 se fac ca un piure.
laura_paisan1983
Postat pe 7 Aprilie 2008 22:18
Si dupa cum se vede nu prea doarme linistit... sa nu-i dai mancare dupa 18?? Dar ce, e la cura de slabire?? Medicul tau ti-a recomandat si miere de albine, care se stie ca nu se da sub 1 an, eu personal as pune la indoiala ce-mi mai recomanda. Eu am gasit pe net scheme de diversificare in care la ora 18 se dadea iaurt, laptic si chiar inainte de culcare se dadeau cerealele, pt ca acestea tin mai mult de foame si copilul nu se mai trezeste noaptea. Iar daca se dau cereale in cursul zilei copilul va manca mai putin la masa urmatoare. Deci e explicabil ca mananca Mario putin laptic seara. Lapticul si eu stiu ca nu se tine mai mult de o ora. Exista si cereale care au lapte praf in ele si se adauga apa si se fac tot ca un piure, sau cereale in care se adauga lapte. incearca-le si pe acestea. Mai cere parerea si altui pediatru, daca in ce ti-a scris Ely care e medic nu ai incredere.
byzu_68
Postat pe 7 Aprilie 2008 22:45
Cerealele pe care i le dau eu contin si lapte pentru sugari. Nu e vorba ca nu am incerdere in Ely, dar orice i-as da sa manance la ora 18, nu neaparat cereale ca nu-i dau zilnic laptic tot nu papa mai mult de 100-130ml. Eu lui Mario nu-i dau mancare dupa baita in primul rand ca este mort de somn si nu sta sa pape cu lingurita, iar in al doilea rand chiar nu vreau sa-i dau decat laptic. Medicul meu de familie este f buna prietena de familie si am mare incredere in ea.
laura_paisan1983
Postat pe 8 Aprilie 2008 12:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bubite 1 De la: mihamedlife 17 Noiembrie 2009 23:47
usturoiul 2 De la: tatusilvia 30 Septembrie 2009 17:04
Colici! 3 De la: garbo_378458 24 Iulie 2013 13:22
ceau 10 De la: madre_de_dios 16 Decembrie 2011 21:03
nodul la bebelusi 9 De la: office_salinasusesi_ro 8 Februarie 2010 15:12
Setari Cookie-uri