dermatita atopica

am un bebe de aproape de 7 luni pe la 3 luni a facut dermatita atopica si am incercat sa ii dau cu diferite creme am folosit advatan milk cu creme de la ducray aderma i-au trecut o perioada apoi au aparut din nou am incercat ceva de la bioderma adik crema emolienta si gel de dus si povestea sa repetat trebuie sa mentionez ca tot ce am incercat a fost la sfatul medicului stiti ceva naturist ?
sau ceva ce ati folosit si a dat rezultate?
manuela_ela24
Postat pe 5 Iunie 2010 11:22
Mi s-a recomandat de catre un medic dermatoloc PROTOPIC unguent, da rezultate f bune, nu contine corticoizi.Nu atiu daca se gaseste in Rom eu l-am luat din Ungaria.
garbo002290
Postat pe 17 Iunie 2010 10:15
Noi nu am avut probleme dar daca e dermatita atopica sigur stiu ca trece foarte greu. Elidel se pare ca e o crema foarte buna eu am un tub nefolosit de vanzare, dar cred ca doar medicul poate sa iti recomande tratamentul... Noi am patit ca ni s-a pus acest diagnostic dar nici vorba, am zis si eu si alti medici deci n-am folosit nimic si a trecut de la sine....
elenamitro
Postat pe 17 Iunie 2010 13:49
P.S. E al 2-lea subiect pe aceasta tema, nu poate un moderator sa le uneasca cumva?
elenamitro
Postat pe 17 Iunie 2010 13:50
buna manuela_ela24
incearca un tratament homeopat da rezultate dar in timp
in orice magazin de produse naturiste daca intrebi primesti raspunsurile de care ai nevoie pana reusesti sa iei legatura cu un medic homeopat
o zi buna
tusi_Oli
Postat pe 17 Iunie 2010 13:52
Buna ziua tuturor mamicilor preocupate de puii lor,
Am citit mesajele din acest topic si, cu voia dumneavoastra, am sa dau un raspuns:
baiatul meu a fost diagnosticat cu dermatita atopica de la 8 luni. Dermatita atopica nu e o boala propriu-zisa ci o sensibilitate crescuta a pielii, cu portiuni alternante de uscat si gras. E mai mult incomoda avand in vedere modul de manifestare. Trebuie sa observati cand se manifesta exploziv si sa tineti cont de asta. La noi se manifesta cand se schimba vremea, anotimpul sau mediul. Chiar si dupa 3-4 ore de stat in alt mediu decat cel obisnuit (ma refer la o iesire la padure) se umplea de bubite pe picioare, maini, si burtica cateodata.
Dermatita atopica nu trece niciodata...doar se amelioreaza odata cu cresterea puiului.
Noi am procedat asa:
-dusuri foarte dese, mai ales vara, si daca se poate cu putin hipermanganat de potasiu in apa(este praful acela care face apa mov, nu stiu daca acum se mai gaseste la farmacii)
-inainte de o planificata plecare in afara orasului sau la inceputul unui anotimp nou faceam o cura de 5 zile cu claritine
- cand apareau bubitele le dadeam cu advantan
- am incercat sa-l dau cu o crema foarte scumpa de la AVENE - Trixera, special pt pielea atopica dar nu a avut cine stie ce efect si era si neplacuta pt ca nu prea intra in piele, asa ca am renuntat
- in rest am avut grija sa nu se scarpine prea tare (cateva semne tot au ramas pe picioare)
Acum are 11 ani si nu mai face bubite, foarte foarte rar mai apare cate una, dam cu advantan, luam claritine 2-3 zile si trece, igiena e foarte importanta, pielea nu trebuie sa stea transpirata. Sa nu uit: pentru baita am folosit multa vreme Klorane pt bebe. De pe la 5-6 ani s-a vazut ameliorarea si acum pot spune ca suntem bine, foarte sanatosi si tinem sub control problema...deocamdata!
Mult succes , rabdare si nu intrati in panica.
anmoda
Postat pe 17 Iunie 2010 17:07
SI PUIUL MEU DE 4 ANI FACE INCA ACEASTA DERMATITA IN SEZONUL CALD,DAR AM IN CASA O CREMA RECOMANDATA DE UN PEDIATRU DE LA BUDIMEX.ESTE DIN GAMA MUSTELA SI SE NUMESTE STELATOPIA.ESTE O CREMA HRANITOARE FARA PARFUM PENTRU O PIELE USCATA.CA SI PRET ESTE UNDEVA IN JUR DE 100 RON, MAI MULT SAU MAI PUTIN.
IN CAZUL IN CARE TE INTERESEAZA VORBESTE SI CU UN DERMATOLOG.SPER SA-TI FII FOST DE FOLOS.
jianuolivia
Postat pe 17 Iunie 2010 19:48
TREBUIE PASTRATA O CURATENIE EXEMPLARA A CORPULUI, ADICA MULTE DUSURI CU UN SAPUN DE CALITATE, VEZI PH-UL, PROSOP CURAT DE UNICA FOLOSINTA,LENJERIE SCHIMBATA LA TIMP,ASTERNUTUL CURAT SI UN UNGUENT RECOMANDAT DE MEDICUL DERMATOLOG.
caleidoscop
Postat pe 20 Iunie 2010 19:55
lavian crema e f. bun chiar si dupa multe tratam. cu cortizon (nu sunt recomnadate). Incearc-o, nu e scumpa si o gasesti in farmacii naturiste.
racovus
Postat pe 26 Iunie 2010 17:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt single parents....prin zona? 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:56
vand carucior bebe 1 De la: kidz002925 6 August 2009 14:57
supliment de calciu la bb 71 De la: office_salinasusesi_ro 24 Martie 2010 07:32
crema protectie solara copii 28 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:20
nodul la bebelusi 9 De la: office_salinasusesi_ro 8 Februarie 2010 15:12
Setari Cookie-uri