pisici si bebelusi

am 2 pisici, si nu stiu ce sa fac atunci cand baietelul meu va mai creste; acum are numai 4 luni, dar cand va incepe sa mearga nu stiu ce sa fac cu pisicile. ele nu intra in camera lui, si sunt cam napastuite de cand s-a nascut Tudor.
voi ce faceti cu animalutele?
cretuanca
Postat pe 7 Ianuarie 2010 09:13
napastuite in ce sens?sunt geloase sau le doare undeva de prezenta noului venit in familie.Eu am avut catel si cand a facut Barbara 1 an si 4/5 luni a trebuit sa-l dau la fratele meu ca se simtea dat la o parte, era gelos pe fata, nu mai manca.Nu o musca sua sa-i faca ceva rau din contra cand mergeam afara cu ea si se apropia cineva de carucior o apara de straini.Dar l-am dat pana la urma ca suferea si imi era mila de el.Daca nu ar fiavut schimbarea asta nu l-as fi dat.Am incercat eu sa-i arat ca nu fac ``diferenta``intre ei dar nu a mers....
De cand l-am dat fratelui meu, el sta la casa e alt catelus sa schimbat mult in bine si nu reactioneaza urat in prezenta mea si a fetei.Adica nu a perceput plecarea lui de acasa ca o parasire si sare in sus de bucurie cand ne vede
In schimb acum de curand am luat o pisicuta (pui) in casa,nu-i de rasa dar e o zvapaiata si jumatate.Barbara o adora si o si dispera in acelasi timp.Cred ca si ea e in mintea copiilor(pisica) si nu o zgarie, o cauta sa se joace iar cand Barbara trece limitele si o mai strange de drag fuge si se ascunde dar nu o zgarie.
Eu sunt de parere ca un copil crescut cu un animalut isi dezvolta mult mai bine capacitatile intelectuale si afective (parerea mea).Eu o vad cum vorbeste cu Ducessa parca se inteleg pe limba lor si o mangaie si ii da de mancare, apa,chiar sa o pieptene.E ok
alinakatt
Postat pe 7 Ianuarie 2010 10:50
multumesc mult pentru raspuns. napastuite in sensul ca nu le mai alintam asa ca inainte, nu mai au voie pe canapea, iar de multe ori le trimitem la subsol. problema este ca sunt persane si au parul mare (o solutie este sa le tund periodic, ceea ce este posibil). cu bebelusul nu au treaba, au fost curioase la inceput, iar acum nu mai prezinta interes. mi-ar fi foarte greu sa ma despart de ele, de aceea am si ridicat problema. parerile doctorilor sunt impartite: doctorita mea ginecolog mi-a spus sa nu-mi fac nicio problema, iar doctorita pediatru a zis ca nu e bine...
cretuanca
Postat pe 7 Ianuarie 2010 15:20
Da e o problema cu parul...lasa par asta este, si cainii lasa, pisicile lasa si noi lasam par .Deci unica solutie este ori plecam totii de langa copil mama, tata pisica si caine si purcel ori facem cei posibil ca sa evitam sa intre in contact.Eu il tundeam pe Catelus periodic si nu aveam probleme de par.Pisica o piepten zilnic, o si aspir(sa nu razi de mine )cu perie mica la putere mica si sta foarte cumninte.E mica si sa obisnuit.
Stiu ca poate nu toti sunt de acord cu un animalut in preajma copilului dar eu sunt de parere ca-i face foarte bine.Daca sunt pisicile (in cazul nostru) vaccinate, deparazitate, curate, etc... eu nu vad care este problema.Copilul creste in compania lor invata sa se poarte cu animalutul cu dragoste, sa-l ingrijeasca si pe viitor asta conteaza foarte mult.Eu am vazut copii mici care sunt speriati de prezenta unui animalut sau mai rau ii bat ceea ce nu este normal.Cum am zis si mai sus, o vad pe Barbara cum o alinta, cum o cheama la ea ``ducessina mea mica hai la mine!!``sa se joaca cu ea.Face niste curse cu ea prin casa de imi darama casa nu alta.Am fost impreuna la veterinar ca sa-i facem vaccinul, deparazitarea...si am vazut-o foarte grijulie pe Bibi cu pisicuta.Tot ii spunea ca-i trece ca-i face bine injectia...Eu sunt PRO animalutelor indiferent de ce zice pediatra.Parerea mea.
alinakatt
Postat pe 8 Ianuarie 2010 11:19
multumesc mult, m-ai mai incurajat! adevarul este ca ne-ar fi foarte greu sa ne despartim de pisicute, care sunt deja membrii ai familiei, nu?
am vazut pozele, Barbara este o dulceata de fetita!!!
cretuanca
Postat pe 8 Ianuarie 2010 15:59
Da, fac parte din familie cu siguranta!!!!Pisicuta mea e ``proaspata``ca membrusi daca Barbara o mai chinuie sau nu-i da pace o amenint ca o duc de acasa pe pisica si ramane fara ea daca nu ma asculta.Sa vezi atunci taraboi se pune tinta in fata usi si cu barba in sus,ea vorbeste stalcit dar asta-i traducerea libera e pisica mea nu dai afara nimic!!!Si mai nou daca face vreo boacana Ducessa e de vina
alinakatt
Postat pe 11 Ianuarie 2010 13:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prima baita! 13 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:34
pisici si bebelusi 6 De la: alinakatt 11 Ianuarie 2010 13:12
Premergator sau centru de activitate stationar 6 De la: deny2sweet 20 Decembrie 2009 13:58
SALINA TIMISOARA 1 De la: office_salinasusesi_ro 3 Ianuarie 2010 20:27
unde gasesc si eu un corset? 8 De la: carter 29 Mai 2015 11:34
Setari Cookie-uri