biberonul

dragi mamici cu copilasi
sfatuiti o mama a unei fetite de 3 anisori daca e timpul sa renuntam definitiv la sticluta cu biberon si daca acest lucru nu influenteaza negativ comportamentul de pana acum, respectiv bautul laptelui.
Multumesc,
Renalda
renalda_burz
Postat pe 20 Martie 2008 11:29
cred ca cel mai bine vb cu un pediatru. cica biberonul ar deranja buna dezvoltare / asdezare a dintisorilor. altfel... eu zic ca il calmeaza pe copil. incerac acu o canita din aia tuguiata, poate treptat inlocuieste biberonul cu ea si pe urma canita asta u o cana normala. evident la inceput o sa se agite si o sa simta lipsa biberonului, mai ales la o varsta atat de matura cand stie ca avea biberon si nu intelege de ce nu i-l mai dai
ruschita
Postat pe 20 Martie 2008 12:30
sau incearca sa gauresti tetina din ce in ce mai mult (gaura tot mai mare), si treptat sa ramana sticla, nu biberon. de baut lapte, oricum la un moment dat sa inceteze sa ii mai placa laptele (de tot sau doar ii va placea mai putin), cati copii mai maricuti ai vazut ca beau 2 cani de lapte zilnic?
ruschita
Postat pe 20 Martie 2008 13:51
Si eu am aceeasi problema cu fetita mea de 9 luni.Initial am crezut ca e normal sa se dezobisnuiasca de biberon la 8 luni.M-am inselat pentru ca am observat multi copii pana in trei ani care beau lapte sau consuma alte lichide cu biberonul.Oricum ,fetita mea nu vrea sa manance cu lingurita decat iaurt.In rest,bea lichide cu biberonul.Asta mi se pare o problema.
stefanflavia
Postat pe 25 Martie 2008 12:35
stefanflavia, daca nu vrewa sa manance cu lingurita incearca cu degetul tau sau las-o pe ea sa isi bage manutele in castronul cu papa si sa ia singura pe degetele. ii dai mai intai ceva ca un piure de gros si treptat cresti densitatea preparatelor. Andrei al meu e fascinat de lingurita,intinde singurel mana dupa ea. pe urma se joaca cu mancarea, duce lingura la gura si se joaca cu mancarea, da cu limba, isi toarna singur din lingurita in gura cu degetelele, arunca cu lingura mancarea in toate partile, dar o sa se obisnuiasca in timp si o sa manance frumos.
ruschita
Postat pe 27 Martie 2008 17:26
Multumesc pentru sfat .Intr-adevar e foarte fascinata de lingurita.O sa incerc si varianta aceasta .Am vazut c ae foarte incantata sa se murdareasca.
stefanflavia
Postat pe 30 Martie 2008 10:47
merci de sfaturi....... am ajuns la o concluzie........ fetita mea e destul de mare si intelege anunite chestii, asa ca ........ scoatem din uz sticluta si o inlocuim cu canita! Si sincera sa fiu, bea cam 2 canite de lapte seara inainte de culcare..
renalda_burz
Postat pe 3 Aprilie 2008 14:54
si noi ne confruntam cu problema asta.fetita mea bea lapte numai cand doarme(are 1 an si 9 luni).ar bea lapte tot timpul daca i-as da,dar mi s-a spus ca biberonul ii strica dentitia si adevarul este ca ditisoii din fata tind sa se strice.cel putin mie asa mi se pare.ea fara biberon nu doarme.bea si cu cana dar alte lichide.laptele il refuza in cana.ce sa fac?
crisa_raisa06
Postat pe 4 Aprilie 2008 23:52
incearca sa pui ceva in lapte ca sa nu mai arate ca laptele (nu stiu, un strop de cacao ca il coloreze, niste zeama de dulceata, nu stiu...), poate daca nu stie ca e tot lapte il bea si din cana...
ruschita
Postat pe 5 Aprilie 2008 09:17
dragele mele ce ma fac ca nu mai pot sa-l dezvat pe piticul meu de biberon.dintisorii din fata nu ii mai are din cauza cariei de biberon.are 2 anisori si 4 luni si nu vrea sa bea apa decat cu biberonul ,iar de laptic nici nu incape vorba sa-l bea cu paharu sau cana.
iepurasu26
Postat pe 21 August 2008 15:58
nu te-a intrebat nimeni nimic
stefanflavia
Postat pe 26 August 2008 15:30
Incearca sa-i dai laptele cu sticluta cu pai. fetita mea nu a baut niciodata cu biberonul, e adevarat ca am alaptat-o pana la 1 an si 2 luni, insa de cand a inceput sa bea apa i-am dat direct cu canita, iar de la 1 an bea din sticluta cu pai.
XEMONIA
Postat pe 4 Aprilie 2009 00:53
o sa se obisnuiasca el cu timpul.ancearca si cumpara-i o canita cu gaurele frumos colorata si vezi daca functioneaza sper sa reusiti
silviatatu
Postat pe 5 Aprilie 2009 00:20
fetita mea are 10 luni si bea laptele tot cu biberonul.am inceput incet,incet sa-i dau sa bea lichide din canita cu cioc cu gaurele dar mai mult de cateva inghititurin nu vrea sa ia.as vrea sa renunt la biberon pt ca mi-e teama de caria de biberon dar ma gandesc ca daca il scot acum din uz,va fi un scandal monstru si n-as vrea sa traumatizez copilul asa devreme.pe de alta parte,cunosc copii care au baut din biberon pana la 2 ani,chiar si 3 si nu au avut probleme cu dintii.eu mai incerc cu canita,desi stiu ca pt ea biberonul e baza.e asa de fericita cand il vede....
ancapalade
Postat pe 8 Mai 2009 09:23
eu am o fetita de 1 an si opt luni si, pt ca din cand in cand imi mai mananca noaptea, nu i-am scos biberonul. Dar ziua are la dispozitie si biberonul si cana. Vad ca deja alege mai mult cana. Las-o pe ea sa hotarasca cand va renunta. A mea doarme cu b iberonul de apa noaptea. Daca nu il are langa ea nu se simte bine, iar ziua bea apa din tot ce prinde, sticle, pahare, cani. Si incearca sa ii gasesti o cana atractiva, colorata bine. Si eu i-am luat fetitei mele pe la 7-8 luni o cana cum yici tu de la primii pasi, care era intr-o singura culoare si nu a atras-o deloc. am fost cu ea la cumparaturi si am lasat-o sa-si aleaga ea cana si crede-ma, am dat bani pe ea destui, dar era viu colorata si haioasa. Mai nou i-am luat cu pai, dar nu prea e multumita, caci din cauza supapei, trebuie sa traga cam tare sa-i vina apa. Si avem dinti sanatosi, frumosi, nu toti, dar avem. ai rabdare si nu o obliga, pt ca o inraiesti si o sa refuze tot timpul. Bafta
kidz000762
Postat pe 8 Mai 2009 09:33
Asa ca sfatul meu e sa nu ii iei fortat biberonul daca ea nu vrea. Sunt convinsa ca pe masura ce va creste ii va fi rusine si va renunta singura la biberon. Eu am doua colege, una cu copil de 6 ani si una de 5 si inca beau laptele cu biberonul si n-am auzit sa zica ca au proobleme cu dintisorii. Si eu care am baut pana la 3 ani jumate cu biberonul, nu pot sa-ti zic ca am probleme de aceste gen.
kidz000722
Postat pe 8 Mai 2009 10:17
AM MAI AUZIT EU DE CAZURI CAND MERGEAU LA SCOALA CU BIBERONUL IN GHIOZDAN
ramo_deni
Postat pe 8 Mai 2009 10:22
CU CAT E MAI MIC CU ATAT E MAI USOR SA-L DEZVETI DE BIBERON PENTRU CA IN TIMP DUCE LA CARIA DE BIBERON DEFORMEAZA DANTURA SI CREAZA DEPENDINTA PENTRU CA PENTRU EI E CEVA NORMAL NU STIU EI DE RUSINE TOTUL DEPINDE DE CE TACTICA APLICA MAMICA SI MIE MI-A FOST GREU SA MA TREZESC NOAPTEA SA AM SI CONCERT SI SA MA DUC A DOUA ZI LA SERVICI ASA CA MULTA BAFTA
ramo_deni
Postat pe 8 Mai 2009 10:28
pot sa dau un exemplu de cum scapi de biberon: ii strici tetina si va duceti la farmacie sa luati alta... ii faci semn farmacistei sa nu va dea... nu mai exista tetine pentru copii asa mari... doar canita, daca vreti...
chestia asta a tinut si copilul a renuntat la biberon....
andracalin
Postat pe 8 Mai 2009 10:30
cat despre biberon la scoala, asta n-am mai auzit-o pana acum...
sunt unii parinti speriati ca, ma rog, copilul nu va mai bea lapte dupa ce renunta la biberon... este adevarat in unele cazuri, dar nici asa...
andracalin
Postat pe 8 Mai 2009 10:33
fetita mea nu bea nimic cu biberonul,intrucat am alaptat-o si inca o alaptez exclusiv la san
ceaiul si sucurile le bea din canita,avem trei canite colorate si le schimbam zilnic intre ele sa nu ne plictisim .
ma gandeam cand incepem intarcarea sa incerc sa o invat la biberon,dar intrucat vad cat de greu se dezvata cred ca mai bine incepem sa bem si laptic tot din cana
am uitat sa precizez ca avem 9 luni jumate
adela83
Postat pe 8 Mai 2009 14:51
si bebele meu nu vrea deloc biberonul , apa cu lingurita si mai nou canita iar lapte la sin , el are in curind 11 luni . Baiatul cel mare care face in iunie 5 ani si acum la culcare bea laptele si apa cu biberonul. Si nepoat a baut cu biberonul pina la 5 ani si dupa acea nu a mai vrut sa bea deloc lapte.
Iar problemele legate de dinti sunt un mit , ambii au dintii perfecti nu sau deformat deloc .
rose_kidz
Postat pe 8 Mai 2009 15:05
sall fetele... bebelina mea are acum 1 anisor jumate si primeste biberonul doar de 3 ori pe zi.... pana in toamna vreau sa renuntam definitiv la el...
sucul ceaiul si apa o bea din canitza..... acum sa vedem dak reusim sa renuntam definitiv la biberon... eu sper sa avem rezultate bune...pooop la mamici si bebici...
deliarebecca
Postat pe 8 Mai 2009 18:05
Baietelul meu are 2 ani si 11 luni si tot cu biberonul bea laptele. Suzeta am scos-o in primavara : am taiat-o cu forfecuta si i-am zis ca s-a speriat( suzeta ) de tunete si fulgere si a crapat. A inteles , a dus-o singur la cosul de gunoi si a aruncat-o. A mai cerut-o cateva saptamani , dar am reusit sa-l duc cu vorba fara sa planga dupa ea. In schimb , cu biberonul cu lapte mi-e frica . Daca n-o sa mai bea lapte?! Este rasfatul lui cel mai mare . Asa ca mai aman pana in iarna . Sper ca prin octombrie sa-mi fac curaj sa-i scot biberonul si sa-l inlocuiesc cu cana cu pai. Bafta mamicilor curajoase !!!
ameluska
Postat pe 16 August 2009 23:02
Buna,
Baietelul meu are 9 luni,deci inca nu ne confruntam cu problema asta.
Dar am o nepotica care o baut lapte cu biberonul pana la 7 ani cand a mers la scoala. Acum are 11 ani si are o dantura perfecta. Si nu-i lipseste in nici o zi laptele.
Stiu mamici care au scos biberonul de pe la 2 ani si bb nu au mai baut lapte sub nici o forma.
avia
Postat pe 4 Septembrie 2009 22:45
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 5 Martie 2010 08:34
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:47
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Martie 2010 09:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vaccinuri la bebelusi 74 De la: nikole_dulcik_2u_dx 24 Aprilie 2016 15:52
vand jucarii de la baiatul meu 1 De la: pinky 19 Ianuarie 2010 08:15
SALINA TIMISOARA 1 De la: office_salinasusesi_ro 3 Ianuarie 2010 20:27
CONTROL OFTALMOLOGIC 14 De la: petrialex 19 Aprilie 2011 23:09
VITAMINA D3 SOL.INJ 300.000 U.I 1 De la: alinacristina 29 Martie 2010 15:16
Setari Cookie-uri