alaptarea

buna fetelor,alex a facut joi un anisor si de ieri nu i-am mai dat titi e cam marait dar ii trece in cateva zile pana uita,mai rau e de mine ca ma dor sanii
silviatatu
Postat pe 7 Iulie 2009 15:26
Sa ii dai din ambii sani, o muti cand la unul cand la celalalt, alfel intr-adevar de va durea daca se va umple si ea nu suge tatii. Sanatate.
Kiki_Mic
Postat pe 7 Iulie 2009 15:41
Buna Tatusilvia. Sa iti traiasca, sa fiti sanatosi cu totii, pune mana si te mulge, nu sta asa, si daca nu ai luat pastile pentru oprirea lactatiei ar trebui sa iei, mai ales daca ai lapte mult, mulgete si leagate strans la sani cu comprese reci, dar nu de la frigider, apa de la chiuveta. Sanatate.
Kiki_Mic
Postat pe 7 Iulie 2009 15:42
mersi mult pt sfaturi ma mulg cate putin ca chiar ma dor,pastile nu am luat ca sunt numai pe baza de reteta si dr e in concediu,mi-am pus si comprese sper sa treaca mai repede ca ma dor rau
silviatatu
Postat pe 7 Iulie 2009 15:46
Dr ginecoloaga este in concediu? Poti sa iei si de la dr de familie, sper sa iti treaca, sa iti pui comprese reci, si sa te strangi cu un bandaj. Sanatate.
Kiki_Mic
Postat pe 8 Iulie 2009 15:55
dr de familie e in concediu,iar la ginecolog nu am mers ,trebuie sa-mi fac curaj,mi-am pus comprese cu apa si m-am mai muls cate putin,azi nu ma mai dor asa ca ieri
silviatatu
Postat pe 8 Iulie 2009 15:58
cred ca pentru noi femeile este o "placere" sa mergem la ginecolog dar asta e cel putin de 2 ori pe an este indicat sa-i facem cate o vizita sincer de cand am ramas gravida si pana acum am mers la control de mai multe ori decat am mers toata viata dar asta e ce sa-i faci...
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Iulie 2009 13:12
nu iti face neaparat control, dar iti da ea reteta sa iei pastilele, acum vezi, cum mai reactioneaza bebe, mai vrea tatiii?
Kiki_Mic
Postat pe 9 Iulie 2009 15:20
azi nu a mai fost asa de insistent si eu ma simt putin mai bine,a mancat supica si a adormit in scaunel saracutul de el apoi l-am dus in patut si acum doarme,de ginecolog,ce sa spun?si eu la fel cand am fost gravida am vizitat ginecologul fff des dar acum sunt cam lenesa,de cand am nascut nu am fost decat o data la control si daca ma duc o sa ma cam certe,trebuie sa-mi fac curaj si timp sa merg totusi la un control de rutina.multumesc pt sfaturi,pupici
silviatatu
Postat pe 9 Iulie 2009 16:06
noi avem 4 saptamani si mancam tatica ,dupa ce am nascut am pus o la san abia dupa 8 ore bine k intre timp ma duceam sa o vad
kidz003717
Postat pe 13 Septembrie 2009 16:02
Eu am nascut in iunie 2005 si buburuza mea a supt atat de mult incat mi-e jena sa spun.Avantajul? Nu raceste, nu ii curge nasul, nu o doare gatul, e rezistenta ca betonul.Dezavantajul? Se ducea deja l-a gradinita cand s-a lasat de sanul mamei( am alaptat 3ani, 5luni si 17 zile) si ii era cam jena.Am incercat sa ii iau sanul pe la 1 an si cateva luni dar a facut o criza, apoi .... nu am mai incercat.Intr-o zi a vanit tatal meu in vizita si a vazut-o sa suge si nu i-a reprosat, i-a spus doar:"lasa tataie ca si eu am supt pana la trei ani, sa nu ii drumu' deloc".Si a avut efect invers.Din ziua aia nu a mai supt.Deci parerea mea este sa alptati cat puteti de mult si sa va bucurati de acest lucru.Momentele astea nu se mai intorc.As dori acum sa mai ii simt fata pe sanul meu si sa stea linistita la pieptul meu dar....deja are alte preocupari. Concluzia:alaptati, alaptati si iar alaptati
dananica77
Postat pe 7 Ianuarie 2010 08:21
Bebele meu are 6 saptamani deja. L-am pus la san la 4 ore dupa ce l-am nascut. E un dulce si un mare mancacios.Si cu cat papa mai mult, cu atat are mami mai mult lapte. Fetelor, am o intrebare : ce legume si fructe pot manca cat alaptez ? Mie imi place tare mult brocoli si fasolea verde, dar am inteles ca nu sunt indicate in perioada alaptatului.
ioana74
Postat pe 16 Ianuarie 2010 19:29
DA. ceaiul de tei este contraindicat datorita mucilagiului pe care il creeaza florile,contraindicat in stomacelul lor pentru ca fermenteaza...
kidz005260
Postat pe 8 Februarie 2010 21:21
Dati din amandoi sanii!,si incepeti cu cel cu care ati terminat. Au compozitii diferite ale laptelui. Cel cu care incepeti este mai bogat in nutrienti,cel cu care terminati mai multa apa,ca sa-i stinga setea. Deocamdata va obisnuiti amandoi cu noua viata,dar trebuie sa faceti asa pentru un regim normal si o hranire optima. Daca nu este stimulata prin supt productia de lapte,veti constata ca ramaneti cu prea putin cand veti avea mai mare nevoie. Numai SUPTUL COPILULUI regleaza cantitatea si calitatea laptelui mamei. Mi-am alaptat copilul 2 ani si 4 luni si nu am avut probleme. Nu spun ca e un exemplu,dar nu e ceva total anormal. Si imi pierdusem la 2 luni laptele din cauza unui soc,dar l-am tinut pe baiat 2 zile si 2 nopti la san de cate ori voia,iar lucrurile au revenit la normal...deci se poate DOAR daca vrei sa-l alaptezi.
kidz005260
Postat pe 8 Februarie 2010 21:31
Alimentele care fermenteaza in stomac sunt contraindicate in perioada alaptarii...de ce? Pentru ca trec in lapte si provoaca micutilor crampe foarte puternice,adica dureri inutile de care ii putem feri printr-un regim corect. Diareea si colicile sunt direct provocate de mancarea mamei,mai ales in primele luni. Treaba fiecareia sa faca ce vrea,dar inutil sa ne mai plangem dupa...numai mama e de vina pentru problemele din burtica,atata timp cat nu sunt functionale.
kidz005260
Postat pe 8 Februarie 2010 21:39
buna
si eu am fost in situatia ta , dar am fost sfatuita de asistenta de la maternitate si medicul pediatru a lui bebe , sa-mi iau o pompa si sa ma mulg , si sai dau sa suga doar dint-un san la o masa si pe celalalt la cealalta masa
lapticul muls il dadeam foarte rar doar cand eram plecati undeva si nu puteam sai dau sa suga
in primele doua luni cand eram acasa imi schimmbam tricourile si de 5 6 ori pe zi ,pupici pt voi si bblusi vostri
garbo000547
Postat pe 8 Februarie 2010 21:47
copilul meu nu mai vrea sa suga lapticul, are deja 1 an si 2 luni si de cateva zile nu mai vrea lapte ziua doar noaptea,iar ziua ii dau lapte junior de la nestlle. mi-au zis mai multe persoane sa nu ii mai dau deloc deoarece nu este bun daca ii dau doar o data in zi. am mai incercat sa ii dau si ziua dar se pare ca nu mai am iar noaptea daca il pun la san suge destul de bine. dar de azi am zis ca nu ii mai dau deloc. nu i-am mai dat nici azinoapte deloc iar azi nu mi s-au umplut saii de prea mult lapte, poate reusesc sa scap de lapte fara pastile, ca am auzit de la alte mame ca daca ieau pastile la urmatorul copil nu o sa mai am lapte. voi ce ziceti?
denis2009
Postat pe 30 Martie 2010 14:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Calciu 36 De la: office_salinasusesi_ro 12 Februarie 2010 12:24
vitalact - vand ! 1 De la: kidz007948 4 Mai 2010 12:42
alergie sau intoleranta lapte vaca 1 De la: 31 Ianuarie 2009 14:06
Port bebe sau carucior 12 De la: vasilicasavoiu 7 Martie 2009 12:25
dinti - masele 81 De la: garbo_446242 13 Septembrie 2017 10:00
Setari Cookie-uri