bebelasi de 9 luni si activitatile lor

este cineva care vrea sa vorbim despre bebelasii nostrii si ce fac ei toata ziua?de exemplu ce papa,ce jocuri le plac,cati dintisori au,..ca de exemplu fetita mea nu are si alttele
mada_sabina
Postat pe 18 Octombrie 2009 21:02
Salut. Fetita mea, Veronica are aproape 9 luni...in 25 face. Si e o fetita tare activa. Nu sta locului nici 2 min...Am noroc acum ca de o luna ii place in carucior si macar la plimbare sta cuminte.
Noi avem un dintisor, doar de o saptamana.
Sincer papam tot ce se poate. Maine o sa papam spanac. Is tare curioasa daca o sa ii placa. De ex brocoli il mananca cu cea mai mare placere.
In rest...ii o scumpa...si are deja o prietena buna....o catelusa ce am cumparat-o de 2 saptamani.
Va pupam!
ralucimp
Postat pe 18 Octombrie 2009 23:05
ce noroc ai ca sta in carut a mea este dependenta de mine si de tati,numai in brate vrea .poti sa ma ajuti cu un sfat?cum sa o fac sa pape supa?vreo 2 luni a papat si acum nu mai vrea deloc.numai cand vede se stramba
mada_sabina
Postat pe 19 Octombrie 2009 18:15
Si Vero se stramba inainte...pana cand am inceput sa ii pun un pic de sare in supa. Tu din ce ii faci supa?
Eu ii fierb morcov, patranjel, brocoli, un pic de ceapa, un pic de ardei, un pic de rosie (cand am), cartofi, iar dupa caz ii pun ficatel sau pui. Si cand e aproape fiarta ii pun niste patranjel maruntit din plic si cateodata si busuioc. Si nu ii fac in blender, i le pisez cu furculita.
Azi i-am dat spanac...a mancat cu o placere...
Te pup....daca mai ai si alte intrebari sau vrei sa ne mai consultam putem vb pe mess, id-ul meu e: ralucimp
ralucimp
Postat pe 19 Octombrie 2009 22:19
Si ai mai putea sa ii schimbi vasul, poate si lingurita....eu am 3 vase, pentru fiecare masa.
ralucimp
Postat pe 19 Octombrie 2009 22:20
Care sunt orele de mancare la fetita ta?
ralucimp
Postat pe 19 Octombrie 2009 22:23
si eu ii fac supica la fel ca tine,doar cai mai pun dovlecel,paste,albitura,telina si orez.cred ca ceva nui place,si eu ii schimb tacamul si castronasul,dar degeaba,numai cand vede imi da peste mana...nu stiu ce sai mai fac sa pape.trebuie sa descopar ce anume nui place din supica
mada_sabina
Postat pe 19 Octombrie 2009 22:23
pai la 8-8,30 lapte, la 12-12,30 fructe,la 16,30 supa si desert,pe la 20 cereale si 23 lapte
mada_sabina
Postat pe 19 Octombrie 2009 22:25
Vero papa:
8:00 - 240ml lapte
11:00 - fructe sau cremvusti sau iaurt
14:00 - supa/ciorba
17:00 - cereale
20:00 - 240 lapte cu o lingurita de cereale si somn...
ralucimp
Postat pe 19 Octombrie 2009 22:49
mada, da ce tarziu va culcati!!
larisa_ana
Postat pe 19 Octombrie 2009 23:04
mai stau 10 minute si facem si noi nanita si cu ocazia asta noapte buna la bebelasi,mamici si tatici
mada_sabina
Postat pe 19 Octombrie 2009 23:07
si noi avem noua luni si 2 dintisori si acuma ies si inca sus deja se vad si simte si tata cand Larisa il musca de nas si tare se amuza. In rest si noi avem momente ca nu ne place supa dar asa cum zici, am observat si eu, trebuie scos telina.
larisa_ana
Postat pe 19 Octombrie 2009 23:08
Mada incearca fructele sa le dai pana in 12 si supa pana in 15.00 iar cerealele le poti introduce in lapte ca sa doarma mai devreme putin sau in loc de fructe daca vrei o masa completa de cereale bine alternativ o zi fructe o zi cereale poate o pacalesti cu fructe intre mese cate putin somnic usor si ti-am scris pe celalat topic de supica pup
alice_david
Postat pe 19 Octombrie 2009 23:09
noapte buna sa aveti si somnic usor
larisa_ana
Postat pe 19 Octombrie 2009 23:10
ce sa fac fetelor ca Lari nu vrea sa manance fructe numai grapefruit
larisa_ana
Postat pe 19 Octombrie 2009 23:18
Dai sa muste din banana din piersica din compot ca e mai moale kiwi poate asa i place eu asa am patit si nu s-a inecat niciodata si isi umple si gura
alice_david
Postat pe 19 Octombrie 2009 23:23
nici nazbatiosul nostru de 9 luni nu se ineaca atunci cand ii dam sa muste din fructe.are si el deja 2 dinti si ii mai ies 2.mananca asa>
7-lapte
10-fructe cu biscuiti
12,30-supa cu cereale
16-fruct cu iaurt sau branzica
19,30-supa,dar diferita de cea de pranz
22,30-lapte
cel mai mult ii plac fructele si pestele.e agitat toata ziua,nu prea doarme,daca il certam,in gluma, comenteaza si rade mereu, in special cand se intalneste cu oameni.are fetele lui din reclame la care zambeste si chiar rade(este o reclama la colgate cu o tipa bruneta,ii place la nebunie)
in mare,cam asta face bebele meu de 9 luni.
iullius
Postat pe 20 Octombrie 2009 06:32
Iulius scuza-ma ca-ti spun dar schimba poza ca ma sperie parca e dintr-un film de groaza. Scuze
larisa_ana
Postat pe 20 Octombrie 2009 22:09
Larisa noastra o sa aiba 9 luni in 25. E foarte activa sau poate din cauza dintisorilor? Ne trezim dim la 6 sau 7 depinde cand ne culcam, papam laptic de la san, dupa aia la 8 sau 9 ne trezim ne jucam in tarc un pic pana mami se spala, dupa aia pe Lari, se joaca mai departe pana beau cafeaua dupa aia papam grapefuit, la 11-12 somnic dupa care joaca pe la 13 papam supa si ce ne mai place spre disperarea mea, dupa care somn vreo 2 ore. La 7 seara ne mai era somn dar am reusit sa eliminam si asa dormim pe la 9 - 9,30 cel tarziu 10 seara.
larisa_ana
Postat pe 20 Octombrie 2009 22:41
Buna larisa ana ai incercat sa-i dai si alte fructe cum ti-am spus eu adica sa muste din ele in special banana ca e cea mai moale piersica kiwi
alice_david
Postat pe 20 Octombrie 2009 22:48
Vroiam sa te intreb referitor de dinti cumva are asa din senin cate o criza de nervi al meu se inroseste la fata de nervi si dupa aia in 2 min nu mai are nimic
alice_david
Postat pe 20 Octombrie 2009 22:50
Larisa mai nou danseaza cand aude o muzica binenteles care sa-i si placa si dupa luni intregi de incercari de a o invata sa aplaude in careva zi cand statea in tarc a inceput sa aplaude. Daca o intrebi ca unde se afla un obiect se uite incolo sau arata cu mana, nu cu degetul. Si ii place sa si cante mai ales in biserica in timpul slujbei si dupa predica preotului aplaudam. Intr-una ar umbla, cand nu mai pot cu spatele si am treaba si nu mai sta in tarc atunc o pun in premergator si umbla prin casa dupa mine aproape ca fuge. II place sa se uite la desene animate si are si dvd-urile educative care ff mult ii place. Are si reclama favorita cea cu brazii de la apa plata si sanul lasa din gura se intoarce sa vada reclama si rade. Inca nu am reusit sa o invat sa-mi dea pupic sau sa trimita dar cu mana face la revedere binenteles cand vrea ea. Are caracter nu gluma, mai ales la imbracaminte avem preferinte deja ce va fi mai tarziu
larisa_ana
Postat pe 20 Octombrie 2009 22:53
Sabina chiar azi discutam cu mama despre nemancatul fetitei tale de supa...mama era de parere sa ii scoti dovlecelul.
Si as mai avea o intrebare pentru toata lumea...oare branza Fagarasi pot sa ii dau la Vero? Ma gandeam sa ii iau smantana de deasupra si sa ii dau numa branzica. Mama imi zicea ca fratele meu manca cu mare placere....si drept e ca e buna, eu am mancat in timpu alaptarii.
ralucimp
Postat pe 20 Octombrie 2009 22:54
Ceau Alice. da am patit si noi dar a fost la inceput inainte sa iasa primii dintisori,asa de parca strangea din dinti si se scutura si scotea un sunet din acela de nervoasa mai nou se scutura de parca are frisoane. Nu am incercat cu banana ca nu-i place si nu stiu cine a zis ca distruge smaltul dintilor dar am incercat nu mar razalit ci o felie dar mar din acela mai moale, fainoasa si il roade,adica ii place acuma ca ne mananca gingia.
larisa_ana
Postat pe 20 Octombrie 2009 22:57
Buna seara, sunt noua pe aici (de citit citesc de foarte mult timp) dar nu am scris pana acum. Am mare nevoie de ajutor defapt de un sfat sau de mai multe...Baietelul meu de 8 luni si 3 saptamani , care pana acum o saptamana manca , nu foarte mult cateva lingurite de supa, un iaurtel, fructe cu biscuiti...nu mai mananca deloc mancare . Vrea doar lapte .Ieri s a implinit o saptamana de cand a refuzat cu desavarsire mancarea. Nu cred ca este vorba ca nu i-ar place, pentru ca nici macar nu vrea sa deschida gurita sa guste ..si am incercat toate metodele ..cu televizor cu mai multe castronase, cu lingurite colorate ...nu mai stiu ce sa fac Si pana acum ma chinuiam sa manance putin ..pentru cele cateva lingurite de ciorba ne chinuiam ca 30 min poate o ora ,dar acum nimic . El are deja doi dintisori si cam de o luna are si gingia de sus umflata semn ca ar trebuii sa apara si acolo ceva, poate sa fie aceasta cauza ? Imi cer scuze daca am scris prea mult ..dar imi doresc foarte mult sa stiu daca a mai fost cineva in situatia aceasta si ce a facut ,pentru ca pe mine simnt ca ma lasa puterile cand vad ca el nu vrea mancare si vrea doar lapte
amelia_kidz
Postat pe 26 Octombrie 2009 22:58
Buna Amelia bine ai venit printre noi am patit si noi asa pe la 11 luni cand i-au dat primii dintisori dar nu pot sa spun ca nu mai manca deloc ci manca mai putin decat de obicei in schimb adora sa rontaie cate un biscuit un covrig la fel din supa manca cel mai putin incearca sa i dai din banana sa muste sau da-i mancare din mana ta nu cu lingurita eu asa am facut si manca, mai rau era cu supa bine macar ca bea lapte eu cred ca conteaza si asta dar cred ca cel mai bine ar fi sa consulti si un medic poate iti da ceva; pupici si daca mai ai nevoie de sfaturi te ajut cu mare placere
alice_david
Postat pe 26 Octombrie 2009 23:20
buna!si eu sunt noua. baietelul meu ,Radu pe1 nov implineste 9luni pe la 7 luni la fel refuza orice chiar si laptele .am mers cu el la medic si mi-a spus ca el crede ca o sa-i apara dintisorii dar....nimic pana acum.eu l-am fortat...l-am pacalit sa deschida gura cu biberonul si Ii bagam ling cu mancare.cea mai mare greseala!dr mi-a zis sa-l las in pace sa manance cat vrea el daca vrea o ling Ii dai o ling dar Ii dai mai des.asa am facut si in cateva zile a inceput sa manance si acum mananca bine ,dar fructe nu vrea.Ii dau banana chiar si 2inghitituri daca ia sunt multumita.Ii place mult piureul de leg ,iaurtul si lapte nu bea mai mult de 180 ml la o masa.nu te impacienta . daca el este vesel si se comporta normal inseamna ca e ok.trebuie sa avem ffff multa rabdare.eu la rec dr i-am dat si vi-sol calciu la 6l si acum cate o sticluta ,10 ml /zi.bafta!multa sanatate!

tuka
Postat pe 27 Octombrie 2009 10:38
Buna, baietelul meu a avut la nastere 2kg si dupa cum spunea doctora trebuia sa recupereze la acest capitol .Acum la aproape 9 luni are 8kg 300g(cantarit astazi), de aceea sunt asa stresata cu mancarea . Dar tot raul spre bine ..astazi a vrut 5-6 lingurite de ciorba si jumatate de mar cu jumatate de para , sper sa fie mai bine de maine ...Ideea este ca eu nu am cantarit sau masurat niciodata supa sau fructele pasate ca sa am idee cat mananca , crede-ti ca ar trebuii sa incep ? Va multumesc pentru sfaturi sper sa mai primesc , pentru ca imi doresc sa stiu cum sa il cresc cat mai bine pe maimutic...si ca sa fiu cu scrisul ..si la subiectul discutat aici noi la aproape 9 luni avem doi dintisori (inca din luna a 5 a) , spunem tata tataa ..cantam pe limba noastra, am inceput sa ne suparam daca ne este luat din mana ceva cu care ne jucam, alergam ( in 4 labe) catelul prin toata casa, suntem foarte energici, ne place gimnastica ..o practicam de la o luna si jumatate ..
amelia_kidz
Postat pe 27 Octombrie 2009 18:07
Noi cand am implinit in 25 , 9 luni, am avut 9,800 gr si avem 4 dintisori si acuma ne ies molarii. Am rezolvat problema cu mancatul fructelor i-am dat o bucatica de mar si il roade dar banana tot nu ne place, ii mai pac strugurii fara coaja si samburi. Dar ce am mai observat ca mai nou intelege tot mai multe lucruri si este foarte alintata de socrii. Tinut in brate si altele si deja stie si zambeste mai mult la ei decat la mine.
larisa_ana
Postat pe 30 Octombrie 2009 15:02
bebitul meu are 8 luni jum, a inceput deja sa imite cele mai simple gesturi, de ex sa faca pa-pa (la revedere), sa duca manutza la gura si sa faca ba-ba-ba, sa scoata limba cand vede pe cineva ca o face, sa dea din cap spre stanga si dreapta semnificand "nuuu",etc...
deocamdata avem 2 dintisori dar mananca f bine. avem o masa de lapte (san) dimineata, la 10 pireutz de fructe, la 13 pireu de legume cu carne (sau ficatel ,sau galbenus de ou), la 17 iaurtel cu branzica sau iaurt cu fructe, la 20 cereale cu lapte, iar apoi....lapte....cat de mult lapte. noaptea se trezeste chiar si de 4 ori sa pape lapte, noroc ca dormim amandoi in pat, deci nu mi-e chiar atat de greu.
cam cu atat ne-am laudat noi. mai lasam loc si pentru altii
catalina_tgv
Postat pe 30 Octombrie 2009 16:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nodul la bebelusi 9 De la: office_salinasusesi_ro 8 Februarie 2010 15:12
Icter nou nascuti 5 De la: Mony08 14 Ianuarie 2010 00:41
bebe 1 De la: garbo216338 3 August 2011 18:21
cu ce il imbracam pe bebe la botez 2 De la: kidz006972 21 Mai 2010 23:48
Vand infacol pentru colici-25 ron 1 De la: infacolromania 25 Noiembrie 2009 23:44
Setari Cookie-uri