dermatita atopica

buna...am o problema cu baietelul meu legata de ten...de cand s-a nascut a avu pielea mai sensibila si uscata...insa din decembrie i-a iesit ceva pe fata...am fost cu el la dermatolog si mi-a zis ca are dermatita atopica si ca trece la varsta de un an. Nu mi-a dat niciun tratament , insa fatza lui Andrei arata groaznic..are bubite si e rosie aproape tot timpul. O farmacista mi-a recomandat advantan milk dar imi este frica sa-l dau fara sfatul medicului pentru ca i-am mai dat si cu dermovate( la indicatoa pediatrului) si dermatologul mi-a zis ca am inebunit. Sioncer, nu mai stiu ce sa fac..poate ma ajutati cu un sfat..poate ati fost in aceeasi situatie !
sdanutza
Postat pe 15 Februarie 2008 16:07
Draga mamica, am un baietel de 2.4 ani diagnosticat cu dermatita atopica de la 5 luni. Iti inteleg ingrijorarea, am trecut si eu prin momente groaznice, de neputinta si teama, dar trebuie sa fii lucida, si cu foarte multa rabdare. Trebuie in alta ordine de idei sa fii si foarte bine informata. Pentru asta iti dau cel mai bun sfat care se poate da: mergi la un medic dermatolog bun, specializat pe copii. Eu pot sa-ti povestesc in amanunt toate fazele prin care am trecut, dar nici un caz nu este la fel cu altul, este un copil, nu poti sa faci experiente pe el. Nu te lua dupa oricine. Si nu mai amana cu mersul la doctor. Pentru noi 3 zile au fost de ajuns ca sa se complice foarte mult lucrurile. Cel mai mare pericol este suprainfectarea zonelor iritate. Daca nu stii pe nimeni, iti recomand din tot sufletul pe d-na dr. Balasoiu de la Spitalul de Dermatologie.Poti sa suni la spital si sa ceri cu dansa(3374990), ii spui ca stii despre ea de la o mamica care are copilul sub observatia ei, si daca te poate primi cu puiul tau, sa vada despre ce este vorba. Iti urez multa bafta. Daca rezolvi ceva, scrie-mi. Sunt curioasa. Evident ca mai poti sa ma mai intrebi si alte lucruri daca nu am fost prea clara.
MIHANATAPRAZU
Postat pe 15 Februarie 2008 17:54
pt dermatita atopica exista mai nou crema sau laptele EXOMEGA ce contine vit B3, omega 6 si extract de ovaz Rhealba specific tratamentului dermatitei atopice. Nu contine corticoizi ca advantan milk, deci poate fi folosita timp indelungat. O gasesti la Sensi Blue. Crema costa in jur de 400.000 lei si are 200 ml. Sunt produse in Frante si destinate special dermatitei atopice.
byzu_68
Postat pe 15 Februarie 2008 19:57
buna fetelor, multumesc pentru sfaturi, mihanataprazu, cred ca mi-ai dat un dr. din bucuresti iar eu locuiesc in timisoara...imi pare rau....
Auranicoleta...medicul dermatolog mi-a prescris pentru altceva EXOMEGA gel, dar la farmacie nu am gasit decat lapte de corp sau crema ( nici farmacista nu prea stia) si nu am luat ...pentru ca aveam crema de la MUSTELA ! Este adevarat ca o sa treaca la varsta de un an??
Mihanataprazu, baietelul tau mai are aceasta problema??
sdanutza
Postat pe 15 Februarie 2008 21:15
Buna mamicilor, baietelul meu are 4 luni si de la 2 luni i-au aparut pete rosii si foarte uscate pe burtica, manute si pe obrajori. A fost diagnosticat cu dermatita atopica de catre dna dr. pediatru Viorica Parutta de la spitalul Elias. Este adevarat ca nu este medic dermatolog dar noi avem o parere exceptionala despre dansa. Ne-a recomandat tratament local de doua ori pe zi, pentru trei zile, cu "Elocom", care este un unguent special pentru dermatita atopica, iar daca elocom-ul nu remediaza in totalitate problema, sa inlocuiesc uleiurile si cremele pe care le foloseam dupa baita cu "Exomega" lapte de corp. Am urmat indicatiile si Matei este OK acum, dar dermatita atopica nu se vindeca in totalitate decat dupa ce copilasii nostri vor mai creste (chiar mai mult de 1 an), si se va manifesta mai agresiv atunci cand vor primi diferite alimente cum ar fi: ciocolata, cacao etc.
Multa sanatate bebeilor vostri!
tuschy
Postat pe 15 Februarie 2008 21:53
multumesc pentru sfat !
sdanutza
Postat pe 16 Februarie 2008 19:46
Si baietelul meu cel mare a avut in obraji, de la 5 luni, in prima iarna din viata. Medicul de familie a spus catrece pana la un ana si asa a si fost. Acum, cel mic, care are un an si 3 luni a facut si el cam de o luna si nu ii mai trece, dar nu i-am dat cu nimic. Sper sa ii treaca si lui cum se mai incalzeste. Stelatopia de la Mustella a fost recomandarea cea mai pertinenta. poti sa citesti pe net despre ea. Se agraveaza la frig, am observat.
CameliaMihai
Postat pe 17 Februarie 2008 12:29
am observat asta desi in simpomele dermatitei atopice apare supraincalzirea...nu stiu ce sa mai zic..am citit pe net despre dermatita atopica si m-a apucat plansul..sincer va spun..in primul rand pentru ca este o boala cronica ( de lunga durata). In al doilea rand ca apar pusee si pielea arata foarte urat....si totusi e pe fatza.
Azi am fost la farmacie si i-am luat EXOMEGA crema si l-am dat. Sper sa-i treaca ! O sa va anunt daca i-a trecut ! Nu stiu cat timp trebuie sa-l dau ca nu scria...poate ma ajuti tu, auranicoleta. Mersi !
sdanutza
Postat pe 17 Februarie 2008 14:21
Si eu m-am ingrozit cand am citit. Dar lui David i-a trecut pana a implinit un an si nu i-a mai aparut. Desi nu credeam. Atentie, insa ca dermatita atopica, cu alergiile si astmul merg impreuna.
CameliaMihai
Postat pe 17 Februarie 2008 14:41
da..stiu..dar de la ce ar putea sa faca alergie?? ii dau doar morcov, cartof, fructe si carne. Nu am observat sa se agraveze cand ii dau ceva de aceea nu am pus in calcul varianta asta !
sdanutza
Postat pe 17 Februarie 2008 15:20
Draga SDANUTZA,iarta-ma, nu m-am gandit ca poti fi din orice oras din tara. In aceste conditii, iti voi spune ce am facut noi ca sa tinem dermatita atopica sub control. In primul rand iti voi preciza ca baietelul meu a avut bubite si pe corp, nu numai pe fata. A debutat pe fata, dupa care au iesit si pe corp. Am trecut prin mai multe experiente, dar ce-ti voi recomanda este ceea ce consider ca este cel mai bine, avand in vedere ca stiu foarte multe despre asta.
Asadar, daca bubitele de pe fata nu sunt infectate, primul pas care trebuie facut este o curatare corespunzatoare a fetei, cu un sapun special, de la A-DERMA. Se gaseste in farmacii. Este in jur de 13 Ron. Dupa ce fata este curata, ea trebuie hidratata foarte bine. Pentru pielea atopica este esentiala hidratarea. Poti sa folosesti tot de la A-DERMA acea EXOMEGA, de la BIODERMA este o crema hidratanta ATODERM PP(atentie PP, nu PO sau altele), de la URIAGE o crema Cu-Zn, toate facute special pentru piele cu tendinta atopica.Le gasesti in farmacii, costa in jur de 40 Ron. Noi le-am folosit pe toate, in acelasi timp cateodata, alternativ, alta data cate una. Ne-a mers bine cu toate, in sensul ca au fost foarte bine tolerate. Ce ti-am spus pana acum este pentru intretinerea pielii. Cremele hidratante nu trateaza acele bubite. Ele nu vor face minuni. Dar se poate ca in cazul tau sa fie de ajuns numai atat. In cazul meu, fiind intr-o stare mai grava, a fost neaparat nevoie de o crema cu cortizon. Am folosit advantan crema, dar si advantan milk. Schema data de dermatolog era in felul urmator: Advantan pe pielea curata, dimineata si seara , in pelicula foarte subtire, pe zonele afectate, timp de cateva zile, pana se vindeca bubitele( ar trebui sa raspunda la tratament cam in 5 zile), iar crema de hidratare tot de doua ori pe zi. Dupa ce s-au vindecat bubitele, am renuntat la Advantan si am continuat cu crema de hidratare pe timp nelimitat.
Acum am sa-ti spun cum a fost cu puiul meu. Am avut probleme cu el mai ales in anotimpurile reci - incepand de toamna, octombrie-noiembrie, si pana in primavara. Pe perioada calda, din mai si pana in octombrie, nu am mai avut probleme.Toata vara ziceam ca nu a mai avut copilul meu niciodata ceva. Dar cum a venit frigul, iar a inceput. Are 2.4 luni, si am mai avut si iarna asta un episod. Ideea este ca bubitele nu mai sunt asa de multe si nu mai tin asa mult. Ceea ce stiu acum, este ca unii copii scapa incet, incet, pe masura ce cresc de aceasta dermatita, dar tot raman cu o oarecare sensibilitate, iar altii vor ramane cu ea toata viata. Nu este o regula. Sa speram ca se vor mai descoperi si alte tratamente care sa ii ajute pe cei care au mereu probleme. In ceea ce priveste Advantanul, are cortizon , dar nu te speria, nu este asa agresiv. Este special pentru copii, iar daca pui in balanta avantajele si dezavantajele folosirii lui, depinde de la caz la caz, se poate sa fie spre binele vostru.
MIHANATAPRAZU
Postat pe 17 Februarie 2008 16:08
"Nu am observat sa se agraveze cand ii dau ceva de aceea nu am pus in calcul varianta asta !"

Nu stict la episodul asta m-am referit. ci pentru ca are fondul asta alergic trebuie sa fim mai atenti.
CameliaMihai
Postat pe 17 Februarie 2008 20:19
multumesc din suflet mihanatapraza, azi i-am cumparat azi crema, acum vreau sa-i fac baitza si o sa-l dau pe fatza dupa ce o sa-l spal cu sapun special de la Mustela. Sper sa fie bun sapunul .Lui nu i-a iesit pe corp nimic iar bubitele de pe fata nu sunt infectate ( am o poza unde se vede pielea mai rosie...e poza cu suzeta in gura din ultimul album..Andrei la 6 luni..poate poti sa te uiti si iti dai cu parerea). Ideea este ca are pusee ...azi are pielea normala si maine e tot rosu. Asta ma ingrijoreaza. Sper sa ii treaca cu EXOMEGA. va multumesc tuturor pentru sfaturi !
sdanutza
Postat pe 17 Februarie 2008 20:50
asa cum a spus MIHANATAPRAZU cremele de hidratare pot fi folosite timp nelimitat. Cremele cu corticoizi (Elocom, Advantan) se pot folosi maxim 7 zile pentru ca dupa acest interval dau efecte secundare. In formele usoare se folosesc doar cremele hidratante.
byzu_68
Postat pe 17 Februarie 2008 20:54
am citit ca la copii cu dermatita atopica trebuie evitata vaccinarea antivaricela (Varilix-ul) deoarece poate avea efecte adverse serioase... Vaccinul asta se face dupa 12 luni
byzu_68
Postat pe 17 Februarie 2008 21:01
copilul meu are 1 an si 9 luni. In fiecare iarna ii apare o iritatie din cauza fularului de la gurita. Eu i-am dat cu crema hidratanta de fiecare data si i-a trecut. Probabil ca depinde de ce natura este iritatia.

Postat pe 18 Februarie 2008 14:46
si copilul meu a avut o astfel ce problema.In fiecare primavara(2 ce-i drept)i-au aparut bubite rosii pe fatza,bubite asemanatoare intepaturilor de tzintzar.Am fost la toti medicii dermatologi din Piatra Neamt dar fara rezultat(SINCER NICI NU ASTEPTAM PREA MULTE DE LA EI).Am ajuns la Iasi si acolo mi sa dat ELIDEL cu ajutorul caruia am reusit sa scapam de bubiti.Sper sa nu mai apara niciodata.
neculita_ramona
Postat pe 18 Februarie 2008 17:02
Danutza, nu ne-ai mai spus ce s-a mai intamplat cu dermatita? Intre timp, eu am fost la med. de familie si mi-a dat Elidel care nu are cortizon. Mi-a zis ca o sa ii treaca, apoi poate sa apara iar si tot asa, dar nu era ingrijorata. Apoi, am fost la alergolog (asta pt. ca trebuia sa merg cu cel mare la control si l-am luat si pe cel mic cu mine special sa ii arat bubitele). Alergologul mi-a confirmat tratamentul cu Elidel (nu ca n-as fi avut incredere in medicul meu de familie) si mi-a recomandat o crema de hidratare (pt. ca avea fata f. uscata), oricare, dar ca exemplu mi-a scris Exomega lapte hidratant 400 ml. Probabil are si el un fond alergic (ca cel mare) si de asta face. M-a intrebat daca are si pe coate, genunchi, si a insistat pana i-am aratat. A spus sa nu ii dau sub nici o forma cu creme cu cortizon pt. ca modifica structura pielii, dar asta doar un medic poate sa zica dupa ce vede copilul.
Dupa 5 zile cu Elidel, odata pe zi doar, i-a mai trecut. Nu ma e rosu, se mai simte aspru, dar eu zic ca o sa ii treaca (asta dupa ce si cel mare a avut la fel in prima lui iarna). Sper sa fie si la voi tot asa usor.
CameliaMihai
Postat pe 25 Februarie 2008 13:41
dragele mele,
am citit cu mare atentie mesajele voastre referitoare la dermatita atopica. este o problema cu care m-am confruntat si eu in cazul fetitei mele de 1,5 luni. a trecut in doar 3 zile cu produsul potrivit, recomandat de un medic neonatolog extraordinar, dr. Cobac, spital euroclinic. este vorba de gama BIODERMA, crema ATODERM PP si gelul de curatare aceeasi gama. in doar 3 zile fata micutei s-a curatat. suplimentar pentru fata, dupa baita, folosesc si acum, la 4 luni, butin bicarbonat dizolvat in apa, pentru ca are rol dezinfectant. merge de minune. este o tampenie ideea ca dermatita va disparea dupa varsta de un an. trebuie actionat imediat si nu este o afectiune normala pe pielea copiilor vostri, asa cum spun marea majoritate a medicilor pediatri. recomandarea primita si de mine a fost de a folosi crema de cate ori am ocazia in decursul unei zile, nu doar dupa baie. dermatita este mai mult o stare de deshidratare a pielii. toate bune!
szilzs
Postat pe 26 Februarie 2008 09:55
CorneliaMihai, Elidelul se da peste varsta de 2 ani si doar in formele severe sau refractare la alte tratamente (recomamdarile FDA)..Cauta pe net. copilul tau are sub 2 ani si nu ai mai folosit alt tratament la el, asa ai scris mai sus... deci nu trebuia sa-ti dea Elidel. Sub 2 ani nu au fost studiate efectele adverse.. . Cremele cu cortizon nu afecteaza pielea daca se folosesc maxim 7 zile si nu se abuzeaza prea des de ele, poti sa intrebi orice dermatolog. Daca-i reapare sfatul meu e sa mai consulti si alt medic, dermatolog sau pediatru si nu-l mai da cu Elidel. Intradevar, dermatita atopica reflecta un teren alergic. Trebuie evitati alergenili din mediu, din aer si mancare. Trebuie evitat praful, penele, acarienii, polen, alimente ca laptele de vaca, albus de ou, alune, cacao si cam ce se observa ca acutizeaza eruptia.
byzu_68
Postat pe 26 Februarie 2008 13:08
Auranicoleta, asa este.
Din trei medici, unul a zis ca nu am voie, dar asta abia ieri seara, dupa ce alti doi au zis ca da. :(. Si in toti trei am incredere si ei in mine. Eu sper sa nu se intample ceva rau de la 5 zile de Elidel.
Cu alergenii asa este. Suntem mereu "in priza" pt. ca cel mare e alergic la acarieni. Dar nu m-am prins inca ce anume acutizeaza eruptia.
CameliaMihai
Postat pe 26 Februarie 2008 15:14
buna fetelor..vreau sa va spun ca l-am dat pe Andrei cu EXOMEGA crema si i-am mai trecut..mai are pielea putin rosie..dar arata mult mai bine decat inainte..nu mai stii cu doctorii astia..unii spun ca e bine..altii, nu...ce sa facem...m-am gandit si la varianta " advantan milk" dar acum e mai bine si cred ca o sa renunt la ea. Ce-i drept..trebuie sa-l dau in fiecare zi dupa ce-l spal pe fatza ( de exemplu dupa ce mananca) penru ca altfel i se usuca pielea si apar " cojitze" ! Va pup si sa speram ca o sa fie bine cu bebicii nostri !
sdanutza
Postat pe 2 Martie 2008 16:46
buna fetelor..se pare ca problema mea cu Andrei nu s-a rezolvat..desi asa credeam....am fost nevoita sa-i cumpar advantan milk si sper ca de data aceasta sa-i treaca...l-am dat cu crema Exomega , i-a trecut roseatza dar avea pielea ca si o coaja....apoi i-a reaparut roseatza, am crezut ca e de la ou ( galbenus , pentru ca albus nu-i dau) s-a dovedit ca nu e de la ou asa ca acum i-am luat advantan milk. Problema mea e ca nu stiu cate zile sa-l dau..am inteles ca 7 zile maxim , dar daca ii trece mai repede?? Eu l-am dat azi dimineatza a treia oara si roseatza a disparut...mai are putin piecea ca o coaja...dac ii trece maine il mai dau?? Daca puteti sa ma ajutati va rog s-o faceti ! VA MULTUMESC !
sdanutza
Postat pe 26 Martie 2008 16:56
daca ii trece nu-l mai dai. MIHANATAPRAZU a scris mai sus ca a folosit advatan tot pana au trecut bubitele
byzu_68
Postat pe 26 Martie 2008 20:38
Draga SDADUTZA, este foarte bine ca nu ai lasat sa se agraveze. Ii dai cu advantan pana trece roseata, pana cand vezi ca pielea ramane curata, asta inseamna cam 5-7 zile, dupa care o intretii cu cremele hidratante, dar in permanenta, de doua ori pe zi. In ceea ce priveste alimentatia, trebuie tinut un regim, dar nu asa strict, in sensul ca trebuie sa manance usor, cat mai dietetic, fara grasimi , prajeli, etc., si fara ciocolata sau alte alergenice, cum ar fi unele fructe (kiwi, capsuni, chiar si portocale sau banane), alune,etc. Bineinteles ca nu o sa-i dai prajituri de cofetarie, chipsuri de toate felurile si tot felul de porcarii din comert. De cele mai multe ori episoadele eruptive au drept cauza factori externi(praf, detergenti, vant). In perioadele de criza este bine sa ii dai si un antialergic, sub forma de picaturi. Eu ii dau lui Luca Xyzal, cate 5 picaturi de doua ori pe zi, dim. si seara. Este un antialergic recomandat de medicul nostru dermatolog. Acesta ii diminueaza roseata si mancarimea, si ii trece mai repede. Sanatate si numai bine!
MIHANATAPRAZU
Postat pe 29 Martie 2008 19:39
mihanatapazu, iti multumesc pentru sfaturi..de atunci pana acum, in vinerea mare nu am mai avut probleme cu el..chiar cu cateva zile inainte ii spuneam sotului ce bine ii arata fatza ingerasului nostru, insa in vinerea mare i-a aprut din nou roseatza si s-a facut scoartza....am citit ca asa apare , in pusee ! L-am dat din nou cu crema si i-a trecut, insa acum mai are pielea aspra....sper sa scapam odata definitiv de aceasta problema ! Pupici !
sdanutza
Postat pe 9 Mai 2008 15:57
Draga sdanutza, imi pare rau sa aud ca mai ai probleme. Ai rabdare. Si eu fac la fel. Mai avem din cand in cand episoade neplacute, dar aplicam tratamentul si tinem totul sub control. Nu uita sa ii intretii in permanenta pielea cu hidratante.Sa ne auzim si de bine....
MIHANATAPRAZU
Postat pe 14 Mai 2008 16:00
Buna ziua draga mamica am vazut anuntul postat de dvs pe site am decis sa va recomand un pediatru bun din Timisoara care merge pe cai naturale si anume homeopatie.Numele doamnei doctor este Liana Anca Malai are o clinica privata pe strada Independentei nr.16 Timisoara.Si eu ma confrunt cu aceasta problema de dermatita atopica de 6 ani. Eu sunt din Arad si doamna doctor mi-a fost recomandata si mie si tin sa mentionez faptul ca boala s-a mai ameliorat tinand seama ca o am de ff mult timp. Inca sunt sub tratament si evolueaza destul de bine.Sper sa va fi fost de ajutor si insanatosire grabnica copilasului dumneavoastra.
donecristina
Postat pe 26 Martie 2009 17:07
buna draga mea! sunt roxana din braila!
am un baietel de 1 an si 3 luni, la 6 luni si jum am depistat faptul ca este alergic la proteina din laptele de vaca dupa care la 9-10 luni de la alergie i s-a declansat dermatita atopica pe fata in special pe pometi, tot asa cum ai zis si tu avea fata rosie, aspra, bubite in genu la cosuri.... am fost la un dr. alergolog in galati care mi-a dat un trat cu ELIDEL care este fff puternic pt copii mai ales pt cei sub 2 ani, chiar INTERZIS!!! mi-a mai dat xizal, niste injectii cu CANTASTIM, i-am facut trat asta cam 2 sap dupa care am plecat cu copilul la Buc. pt a mai cere si o a doua parere, acolo am avut supriza de a afla ca trat dat de dr. din gl era o mare porcarie!!!! dr de acolo mi-a schimbat trat. mi-a dat ADVANTAN MILK si gelul de dus si lot. de corp de la ROCHE, si mi-a dat adresa unei clinici tot din buc. sa ma duc sa-i fac baiatului niste teste de alergie. In fine am schimbat trat., (mentionez ca in galati exista o dr. homeopat ffffffffff buna care este facatoare de minuni!!!) am sunat-o si i-am zis ce am patit cu copilul si m-a chemat la ea, l-a vazut ce fel era dermatita pe fata si mi-a dat trat homeopat pe care i-l dau de vreo 2 luni si multumesc lui D-zeu ca sincer, i s-a curatat fata copilului!
asa ca.... iti recomand un medic homeopat sa te ajute cu copilul in sensul asta!
multa sanatate!
lady_roxy23
Postat pe 25 Ianuarie 2010 00:01
buna mamici, am si eu un baietel de 6 luni, pe la 2 luni au inceput sa apara pe fata cosurile acestea, dr. m-a linistit spunandu-mi ca e sudamina, adica apar de la caldura si sa nu tratez cu nimik caci vor trece, precizez ca am nascut vara.Ok, pe la 4 luni au inceput sa apara din nou , doar pe obrajori si se urateau de la o zi la alta, am dat initial cu crema de fundic care avea si galbenele si oxid de zinc, dade or trece-niciun rezultat.Intr-un final ajung la pediatru care imi da de data asta Elocom, cu precizarea doar odata pe zi timp de 7 zile, zis si facut doar ca dupa 3 zile de pauza apareau din nou drept care am mers la dermatologie, la cea mai buna si recomandata dr din oras care mi-a spus in felul urmator: daca ar fii copilul meu nu m-ar deranja, ele nu dor doar estetic supara, apar in special in anotimpul rece, mi-a dat o crema fara principii active (Lipobase repair) pt piele extrem de uscata care trebuie sa o folosesc odata in zi si mi-a spus sa nu mai folosesc tratamente agresive cu corticoizi. Sa nu folosesc servetele umede pt fata si sa merg pe aceeasi linie cosmetica la igiena copulului. De 3 sapt folosim crema cu regularitate, tati e responsabil, nu mai apar petele, uneori mai rasare cate o bubita dar doar rosie, fara varful galbui, insa eu parca sunt impacata ca asa este copilul mai sensibil si ca , dupa spusele dr. in anotimpul rece vor aparea din nou si ca abia pe la 3 ani vor trece de tot. Multa sanatate si pupici
mama_lui_Filip
Postat pe 25 Ianuarie 2010 12:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Raceala 12 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 16:19
Dependenta de jocurile pe calculator 10 De la: Alexandra_M__Ungureanu_1 21 Iulie 2014 17:44
bolile copilariei la adulti 1 De la: alinakatt 25 Septembrie 2009 14:20
bună am și eu o fetita de 2 jumătate și am o problema k ea nu vrea sa mănânce mâncare doar lapte de 3 4 ore pe zi plus noaptea de vreo 4 ori ...am încercat într-un timp când era un pic mai mica sa ii dau mâncare și chiar manca dar după o peri 3 De la: Alina_Nicoleta_Sauciuc_1 9 Februarie 2017 07:54
miros uart in gurita la bebei 3 De la: kidz000353 30 Martie 2009 09:07
Setari Cookie-uri