Aveti probleme cu greutatea copilului?

Buna. Sunt mama unei fetite de 6 ani si jumatate. Este un copil reusit dar deoarece la nastere a fost foarte mica si anemica i-am cam dat vitamine. Cand era mica nu manca si o cam obligam. Nici acum nu se omoara cu mancarea , mananca te miri ce si numai obligata, dar ar cam vrea mereu ceva dulce si a facut burtica (in rest nu e grasa). I-am facut analizele si nu are nimic. Ce credeti?
adrianatila
Postat pe 15 Februarie 2008 09:31
Buna. Sunt si eu mama unui baietel de 4 ani si jumatate si am aceeasi problema cu greutatea.La nastere a avut 3,350g iar acum are 14 kg. In ultimele 6 luni a slabit un kg. Pe langa asta imi si raceste din 2 in doua saptamani. Ce pot face?
cristintiron
Postat pe 15 Februarie 2008 18:54
buna mamici! eu cred ca nu ar trebui sa intrati in panica,oricum nu veti reusi sa schimbati prea multe in problema cu care va confruntati.orice ati face voi si oricit v-ati chinui,metabolismul copilului e acelasi si foarte greu reusiti sa-l corectati.pina la urma copilul maninca tot cit ii trebuie iar surplusul alimentar il va vomita.copilul preia din alimentatie exact cit ii trebuie.dar ce spuneti de mine,care sint in extrema cealalta:copilul meu are 6 ani si...32 de kg!si are o pofta de mincare teribila!credeti voi ca pot eu sa-l opresc de la masa?nici gind!

Postat pe 15 Februarie 2008 21:58
Si ce faci? Ii dai sa manance tot ce vrea si cat vrea?
adrianatila
Postat pe 18 Februarie 2008 08:47
Buna .

Referitor la mancare, eu sunt de parere ca organismul cere singur exact ce are nevoie. (Daca ii lipseste apa, cere apa, daca ii lipseste sarea cere ceva sarat etc) Nu sunt de acord cu obligatul copilului sa manace ceva anume, pentru ca : 1) daca nu vrea oricum nu mamanca (cu palnia nu poti sa ii torni); 2) mai mare dezgust o sa prinda de mancarea cu pricina.

Evident, nici sa mananci NUMAi dulciuri nu e bine (poate eventual fructe in loc de prajituri), dar cata vreme analizele copilului sunt bune, doctorul nu s-a alarmat in nici un fel, copilul e bine sanatos si vesel, nu vad rostul sa il chinui sa manance daca el nu simte nevoia. (Poate ca e o fetita f energica si de asta simte nevoia de dulciuri, pt energie)
ruschita
Postat pe 18 Februarie 2008 11:19
Nu mai dati copiilor sucuri si dulciuri din comert, fast food-uri si alte minuni "moderne"(pentru ca banuiesc ca stiti acestea contin foarte multe e-uri , coloranti, conservanti), faceti voi in casa cum ne-au facut noua mamele si bunicile noastre si sigur nu vor mai exista aceste probleme.E greu dar merita incercat.
alynadamian
Postat pe 18 Februarie 2008 13:34
Problema mea este ca fetita mea a inceput sa faca burta.ce sa fac???
adrianatila
Postat pe 18 Februarie 2008 15:48
si eu sunt pt o alimentatie cat mai sanatoasa si mai naturala. dona_vintila cred ca fetita ta ar tr sa faca un sport, putina miscare.....asa poate scapa si de burtica si ar avea si mai multa pofta de mancare
danyelle005
Postat pe 18 Februarie 2008 16:31
Nu-i o probleme ca fetita ta a facut burtica atata timp cat nu are lipsa de calciu(rahitism) . De ce nu inerci sa o dai la un sport. Si eu eram la fel cand eram mica si tenisul a rezolvat problema intr-un mod super. Nu am facut performanta dar m-am dezvoltat ca orice fata de varsta mea, chiar mai armonis. In plus mi-am facut o multime de prieteni. Incearca sa vezi ce-i place copilului tau .Acum sunt atatea posibilitat: dans, balet, tenis, handbal orice dar nu va mai lasti copii sa stea in fata unui calculator sau televizor cu orele. Mergeti cu ei la plimbari . Veti vedea e greu sa te urnesti dupa o zi de munca dar merita. Va veti simti si dvs. mai bine. O spun din proprie experineta. Am un colilas de 2 ani si nu exista dupamiaza (dela 6 incepe dupamiaza la noi) sa nu iesim sa ne plimbam. Cat de putin dar miscarea si aerul ii face bine lui dar si noua. Avem timp sa discutam SA FIM O FAMILIE.
SUCCES
cris_kidz
Postat pe 19 Februarie 2008 10:40
Ca de obicei, mamicile stiu cel mai bine si toate sfaturile sunt bine fondate. Pe cat posibil evita, asa cum a spus si alynadamian sucurile si dulciurile din comert. Nu afecteaza numai greutatea ci si stomacul micutilor. In privinta greutatii nu iti face mari probleme. Daca fetita ta mananca natural si face miscare (poate o poti inscrie la un curs de inot, tenis sau chiar dans), nu ai motive sa te ingrijorezi. Pana la 12 ani fiul meu a fost dolofanel bine, am fost cu el si pe la doctori (si eu ii dadusem vitamine pentru ca a fost rahitic) si eram aproape de disperare. Apoi a inceput sa se inalte ca din apa, a consumat toata grasimea acumulata in timp :)) si acum trebuie sa il indop ca sa nu mai fie asa de slab.
atabeica
Postat pe 19 Februarie 2008 16:11
Buna mamicilor!!!! Stiti dupa ce formula calculeaza anumiti medici greutatea copilului? Poate sunteti curioase : (virsta X 2) + 9.Nu va impacientati, ca daca ar fi sa ne luam dupa asta ar insemna sa clacam.Fiecare maninca dupa cum ii cere organismul.Asta nu inseamna ca noi nu alimentam copilul cum trebuie, Ba din contra, cred ca orice mama ii ofera copilului tot ce este mai sanatos (hranitor) si mai natural (cu cat mai putini conservanti - sau deloc).Baietelul meu a fost intotdeauna cu greutatea mai in urma, desi s-a nascut cu 3.600kg, dar lua in greutate mai incet (nu ca la carte) si asta nu m-a impiedicat sa merg mai departe cu mancarea.Intotdeauna am zis,ca trebuie sa invete sa manance de toate (binenteles facute in casa si proaspat) si sa incerce din orice este admis pt.varsta lui.Si nu cred ca am gresit.Cred ca il vedeti si voi cum arata la 2 ani si 8 luni.Acum la 4 ani si 1 luna avem 15.8kg......si ziceti ca nu e bine?
cezarinady
Postat pe 20 Februarie 2008 18:16
buna mamik,am si eu aceeasi problema cu baietelul meu..nu stiu ce sa fac...cred ca apelez la un vaccin pt raceala asta ca m-a exasperat pana acum. daca aflii ceva da de veste. pooop pt tine si pustiulica
deni_golumbina
Postat pe 18 Septembrie 2008 12:45
Buna mamicilor.Si eu am un baietel de 3 ani jumate, care ii cam slabut.S-a nascut cu 2.900kg, iar acum are 13 kg.I-am facut analizele si au iesit f bune, anemie nu are, calciu e bun. Cred ca nu pune mai mult pe el pentru ca are f multa energie. M-am gandit sa il dau la inot, poate il dezvolta mai bine, si o sa aiba si pofta de mancare mai mare. Nici la masa nu are stare, trebuie sa dea din picioare sau sa faca altceva. Cand il vad asa slabut, parca ma simt vinovata, dar ma gandesc ca din moment ce e sanatos si are energie, inseamna ca asa e felul lui de a fi.
Sanatate multa va doresc!
nina_m
Postat pe 8 Decembrie 2008 20:06
Buna Nicubigiou,
Referitor la raceala iti recomand bronchovaxon pt copii...dar inainte intreaba un pediatru.
Si eu am avut cu copilul aceleasi probleme de la 5 luni...racea tot la 2 sapt. si de la 1 an jumate ii dau bronchovaxon...raceste si acum dar foarte rar.
Sanatate!

madi
Postat pe 20 Ianuarie 2009 12:54
E normal...sa aiba putin burtica....miscare fac oricum copilasii...lasa-ti sa creasca frumos...nu va mai stresati!.......aveti grija la mancare..evitati dulciuriile colorate.....ciocolata cu lapte e ideala pt ceva dulce sau dulcuri facut in casa....va pop...si sa ne traiasca printisorii si printesele!
simi30
Postat pe 31 Martie 2009 10:59
Buna mamicilor! Fetita mea are 1an si o luna are aproape 11kg si 77cm,nu stiu cat e de bine avand in vedere ca s.a nascut cu 3.800g si 54cm; dar problema mea este alta.........nu stiu ce sa.i mai dau sa manance?!?!
Inca o mai alaptez(doar seara si noaptea,daca e cazul) iar ziua papa aproape orice(exclus orice contine zahar,coloranti sau alte prostii) dar as vrea un meniu mai variat pt ca mi.e teama sa nu se sature de ciorbica,piure,pilaf,tocanita,branzica,iaurt,ou sau fructe(asa am patit cu bananele.....de la 6,7 luni manca in fiecare zi banana iar de pe la 11 luni n.a mai vrut s.o mai vada,abia acum o mai pacalesc cand ii e super foame).
Oricum, eu cred ca si somnul are o foarte mare importanta si energia debordanta de care dau dovada (micuta mea avea 9kg la 6 luni,cand statea la locul ei si dormea mai tot timpul), plus ca fiecare copil are metabolismul lui si anumite gene.........dar daca sunt sanatosi nu cred ca avem motive de ingrijorare,desi stiu ca e imposibil sa nu.ti faci griji;asa sunt mamele!
Multa rabdare si dragoste si mai multa!
viviana_marty
Postat pe 1 Mai 2009 23:50
viviana_marty da-mi o adresa de e-mail sa-ti trimit niste carti sa te ajute
pupici si toate bune
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Mai 2009 12:11
Buna! Am si eu un baietel de 5 ani si 6 luni care are 17 kg. Este foarte agitat si nu sta locului o clipa. Ceea ce ma ingrijoreaza in ultima vreme este ca nu mai vrea sa ia in greutate de vreun an de zile. Ba chiar a mai slabit dupa doua raceli in ultima luna una dupa alta, la plamani si acum cu rosu in gat. In iarna avut si 18kg. Stam prost si cu imunitatea, racim de 7-8 ori pe an. Diferitele analize pe care i le-am facut de-a lungul timpului nu au descoperit nimic. De luni il duc din nou la medic sa-i mai dea o serie de analize. Am incercat si produse homeopate, dar nimic. Ultima data medicul homeopat ne-a dat Energotonic, un antianemic natural, pe care il luam de cateva zile. A fost vreuna dintre voi in aceasta situatie? Daca da, ce ati facut?
narden
Postat pe 13 Iunie 2009 01:06
Buna, sunt o mamica cu 3 copii si pentru greutate ca sa nu ma stresez tot m-am uitat in tot felul de tabele pe internet . Fetita mea mijlocie are 5 ani si 18,5kg si se incadra in tabel:) Fetita mea mica are 5 luni si urmeaza sa-i diversific alimentatia si tare as avea si eu nevoie de niste retete verificate pentru mancare de bebelusi. Daca ma puteti ajuta las si adresa de email : luridana@gmail.com.

Multumesc mult!
kidz000479
Postat pe 28 Iunie 2009 09:05
Buna!Am si eu o sora care face 7 ani pe 1 septembrie.De cand s.a nascut era foarte fragila si micuta!Am stat mereu prin spital fara sa stim ce are medicii motivand ca e o simpla raceala!Tot asa nu prea manca si nu se omora cu mancatul,si este si foarte energica!Inca de la primul an noi am observat ca nu prea creste,sau ca creste mai greu....si am pus asta pe seama faptului ca este mai energica si ca nu are stare deloc!!!Am crezut asta pana si anul acesta medicul de famile nu ne.a lasat sa o dam la scoala pt ca este prea mica!!
Ne.am gandit ca este mai bine sa ii facem niste analize ca sa ne asiguram doar ca nu are nimic...care sa o opreasca sa creasca si ca asa e firea ei!!!
Am facut tot felul de analize....si am aflat...intr.un final...are sindromul TURNER.Acest sindrom este o boala genetica...care o impedica sa creasca sa se maturizeze,si este infertila si mai sunt si multe alte caracteristici ale acestuia...
kidz001579
Postat pe 6 Iulie 2009 15:30
asa ca spre binele fetitei...du-te si fa.i niste analize!Nu ai nimic de pierdut.Faptul ca noi am aflat acum se mai poate face ceva...care sa o ajute sa mai creasca un pic:tratament cu hormoni....dar daca aflam mai tarziu...nu stiu daca se mai putea face ceva...ca ea sa aiba o viata normala!!
kidz001579
Postat pe 6 Iulie 2009 15:37




Sunt mamica a unui baietel de 12 ani care sufera de glanda tiroida si este supraponderal, de ani de zile ma lupt cu greutatea lui, la un moment dat reusisem sa-l aduc cat de cat la o greutate mai acceptabila dupa care am esuat.
De o saptamana am inceput alta etapa .Sper ca de data asta sa reusim.
Am cautat pe net o asociatie, o fundatie a copiilor supraponderali dar nimik, numai sfaturi si nimik mai mult, nu sunt sali de sport pentru copii supraponderali nimeni nu ne ajuta cu nimik.Sunt foarte suparata ca datorita dulciurilor si a tuturor alimentelor din comert care contin tot felul de coloranti si conservanti o sa ne imbolnavim cu totii si noi adultii si copii nostrii.Hai sa explicam unui copil ca nu are voie sa mance chipsuri, sa vedem reusim sa-l facem sa inteleaga? Cum reusim sa ne aducem copii la greutatea normala? Voi ce faceti, dragi mamici si tatici pentru asta? Ingrijorarea parintilor este de inteles. Problema obezitatii infantile, si toata mediatizarea din jurul ei, este suficienta pentru a ingrijora chiar si parintii care nu au copii. In timp ce opinia publica acuza parintii copiilor supraponderali de abuz, nu e de mirare ca parintii sunt disperati sa faca ceva, indiferent ce ar fi acel ceva.
Deaceea eu m-am gandit sa fac urmatoarele:
In primul rand sa ma dau copilului meu ca exemplu.
In luna mai 2009, m-am apucat de treaba fiindca eram cam plinuta, cu ajutorul unei foarte bune prietene( instructor de fitness) am reusit sa dau 12 kg jos, daca nu ar fi fost ea, n-as fi reusit.( Toate aceste kg le-am dat jos prin sport, mancare putina si ceaiul verde).
De fapt aici vroiam sa ajung, la sport.
am hotarat impreuna eu si baiatul meu acu o saptamana sa ne apucam de treaba, o sa trecem impreuna etapa cu etapa( cele prin care am trecut eu din mai pana azi), apoi impreuna cu prietena mea vom merge la scoala unde invata copilul meu si vom vb cu directoarea sa organizam de doua ori pe saptamana discutii si exercitii fizice cu micutii supraponderali si nu numai, apoi sa mergem si la alte scoli sa-i invitam si pe alti copii, care sunt in aceasta situatie la discutii si sport, vreau sa va spun ca imi doresk din tot sufletul sa ne bage cineva in seama, sa ne sprijine ca sa ne putem ajuta micutii, sunt disperata as face orice ca baiatul meu sa fie un copil cu greutate normala, cu ajutorul lui Dumnezeu sper sa reusim.
O zi buna tuturor!!!!!!!!!


gabrryela
Postat pe 24 Noiembrie 2009 09:49
stai linistita si eu sunt la fel de stresata .AM o fetita de2 ani nascuta cu 2kg 47 cm si acum are 11.700kg si 92 cm fiecare are ritmu lui de crestere atata timp cat sunt sanatosi e bine.Sanatate multa ptr nina
cristina_80
Postat pe 28 Ianuarie 2010 15:20
salutare mamicilor
va rog cine stiedaca in laptele novalac antireflux pot aduga si cereale va rog un rasp urgent
MAYATHEEO
Postat pe 9 Februarie 2010 09:21
Ptr pofta de mancare dr ne-a recomandat BIO_CIN si a dat roade .Este un produs naturist pe baza de drojdie si miere.Ina are 9 luni si am fost f multumita.Acum chiar mananca dar cu pauza corespunzatoare dintre mese si fara biscuiti pufuleti si alte prostii decat imediat dupa masa(pe astia nu ii refuza cand e satula).
ina_rebeca
Postat pe 11 Martie 2010 14:58
buna mamici vreau si eu niste carti sau retete pentru bebe cand voi incepe cu papa va rog frumos. adresa mea este alymaya1976
MAYATHEEO
Postat pe 12 Martie 2010 11:51
buna,
am citit ce ai scris pe net despre baietelul tau.incearca o cura cu sucuri naturale si legume ,scoate carnea din alimentatie dar lasa pestele si sport,plimbari mai ales.vei vedea ca va fi mai usor si pt tine si pentru el.fructele sunt dulci ,le combini dupa placerea copilului si faci un suc minunat care va fi hranitor si ii va tine si de foame .legume sa pape tot ce vrea ,salate ,cruditati sau pireuri de legume cum vrea el(vorbeste cu el,pune l sa te ajute )asa ii trezesti interesul pt o mancare sanatoasa .
incearca si varianta asta cu fructe si legume.Noi am incercat o (eu ,sotul,fetita mea de 2 ani-ea nu prea papa ca lumea ,eram ingrijorata sa nu fie anemica),eu am slabit dupa a doua nastere 5 kg si sotul meu care avea 125 kg a slabit in 3 luni 25 kg.mentionez ca analizele noastre sunt perfecte ,pana si colesterolul.
sa incerci sa folosesti legume si fructe organice daca poti ,daca ai gradina e foarte bine.
daca vrei exemple de sucuri da mi un mail salcudean_antonio@yahoo.com si iti dau cateva idei.
pupici si multa sanatate,geani
geanina1981
Postat pe 17 Martie 2010 10:36
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 21 Martie 2010 10:38
buna dimineata mamici va rog sa imi ziceti si parerea voastra .eu sunt terminata nu stiu ce pot face. am 2 fetite. cea mica a fost nascut cu 3500 si la 5luni si 2 saptamani are 6500,doct de familie zice ca stam ffff prost cu greutatea are in minus 700gr. nu e mancacioasa de felul ei e alimentata la san dar mai papa si legume pasate,cereale. voi ce parere aveti?sanatate la bebei
MAYATHEEO
Postat pe 23 Martie 2010 07:23
stie cineva daca se pot imprumuta aerosloele?
MAYATHEEO
Postat pe 23 Martie 2010 07:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BONA BABY SITTER 1 De la: marimari1301 23 Iulie 2010 18:06
AVC ISCHEMIC URMAT DE HEMIPAREZA STINGA LA COPILUL DE UN AN SI O LUNA 2 De la: ruschita 10 Februarie 2009 17:59
Raceala 12 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 16:19
Scoala de Vara la Clubul de Muzica.ro 1 De la: clubul_de_muzica 1 Iulie 2015 15:40
Copilaria dureaza cat crezi in Mos Craciun 1 De la: Mosul_tau 30 Octombrie 2009 16:41
Setari Cookie-uri