dermatita atopica

Buna
Si eu am un bebe de 6 luni si am aceleasi probleme. Am fost la 2 medici la dermatologie si amandoi m-au linistit ca este acnee, ca 20% din nou nascuti au, in special baieteii. Am luat prima data elocom, dupa care s-au accentuat bubitele, apoi mi-a spus cineva sa iau cicabio, nimic, nici un rezultat. In sfarsit am descoperit ca merge foarte bine cu skinoren, apoi se aplica un preparat farmaceutic, pe baza de tetraciclina si se vad rezul;tatele. Nu au disparut, dar nu se compara cu ce a avut bebe inainte.Mi-au spus ca in jurul varstei de un an, dispar singure, fara sa lase urme.
mistyka
Postat pe 25 Ianuarie 2010 14:19
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 3 Februarie 2010 08:18
Buna mamici! Sper ca intre timp bebeii s-au insanatosit si nu mai au probleme cu pielicica,atat pe fata cat si pe corp. Si noi ne confruntam cu aceeasi problema de la 2 luni.Acum avem 1 an si 5 luni. Am fost si la medic pediatru si la 2 medici dermatologi...si nimic.Am incercat:Locoid...Elocom...Elidel...Fucidin...Zineryt...Zyrtec...Trixera de la Aven.Pot fi considerata o mama nebuna la cate produse am folosit. Ultimul tratament combinat cu Fucidin,Elocom si Elidel l-am intrerupt pt ca m-am saturat ca al meu copil sa fie experimentul medicilor. Nu va spun ca pe parcursul acestor luni am eliminat toti factorii alergeni...atat alimentari cat si cei de contact.Eu va recomand cu mare caldura o combinatie de ceaiuri: infuzie din 75ml apa cu 1 pliculet ceai musetel plus 1 galbenele plus 1 salvie.Il sterg pe fatuca de doua ori pe zi. De patru zile de cand folosim aceasta combinatie, am observat o imbunatatire considerabila. Bubitele au disparut aproape definitiv.
mami_alex
Postat pe 8 Februarie 2010 21:52
Incercati cu o salina, naturala sau artificiala. E foarte indicata si in afectiuni dermatologice.
office_salinasusesi_ro
Postat pe 9 Februarie 2010 16:30
Draga Danutza,

Si eu am avut mari probleme cu baietelul meu cu dermatita atopica. Am citit pagini intregi pe net si m-am documentat, am incercat o gramada de solutii. Singurul tratament care la noi a functionat a fost urmatorul: hidratare cat de mult cu apa termala Avene - se gaseste in farmacii, este spray + crema pentru dermatita atopica Avene.
La noi a dat rezultate vizibile in 3 zile.
Sfatul meu: nu merge inca la dermatolog, daca este intr-o stare grava iti vor recomanda creme pe baza de cortizon neindicata copiilor sub 3 ani (printre altele afecteaza imunitatea). Cortizonul este cu desavarsire interzis in State si in UE, numai la noi se recomanda fara probleme.
AncaB_kidz
Postat pe 5 Martie 2010 12:21
office_salinasusesi_ro
Postat pe 20 Martie 2010 15:26
buna sint mamica unui baietel de 9luni care sufera de dermatita atopica .Am incercat o gramada de tratamente de la bioderma si nimic Datimi si mie un sfat .Mai exista si altele Ce parere aveti de dr Filip Victor.Am citit Atoderma PP.ce stiti despre acest tratament
kidz008470
Postat pe 7 Iunie 2010 15:29
buna!si bebe al meu are dermatita atopica si acum dermatologul ia scris advantan crema o data pe zi.Si eu astept rezultatul ca l-m dat abia o data.Stie cineva un tratament naturist?sanatate
garbo165916
Postat pe 1 Septembrie 2010 11:15
of, mamici! si eu ma confrunt cu aceasta dermatita atopica... puiul meu are 3 luni si -a aparut de la 2 luni, iar acum a ajuns la faza in care i s-a extins pe aproape tot corpul. locuim in tecuci, oras mic, si nu prea avem aici doctori pediatri dermatologi. eu l-am spalat cu tarate de grau, am m incercat si cu orez (acelasi efect numai ca apa e m curata si m placuta la culoare), apoi am dat cu sebamed (fara efect) si acum aplic (de la mine putere) cu atoderm PO zinc si asteptam efectele.
fatza lui Tudor supureaza in timpul noptii si se scarpina continuu, de asta nici nu poate dormi.
am inteles ca acesta dermatita va trece pe la 18 luni si m-am impacat cu ideea...
ceea ce va rog eu sa-mi spuneti daca ati gasit vreun remediu pt mancarime. am citit pe undeva ca se administreaza Romergan pt ca sa doarma bn si sa nu se m scarpine
garbo175720
Postat pe 13 Noiembrie 2010 00:16
Am o solutie pt problema ta cu dermatita atopica ,pt mai multe detalii contacteaza-ma pe mail blue00337@yahoo.com
garbo002168
Postat pe 27 Noiembrie 2010 09:54
am un baietel de aproape 5 luni si a fost diagnosticat cu dermatita atopica de aproape o luna...nu stiu prea multe despre asta insa din ce am gasit pe net si mi-a zis si doctorul dermatita e o boala incurabila ...nu poate fi tratata doar ameliorata ...eu locuiesc in Italia iar cei de aici mi-au recomandat ca atunci cand ii apar petele sa folosesc Gentamicina cu Bentametazone insa atentie...este o crema antibiotic insa cu rezultate fff bune in 2 zile petele si mancarimile trec...nu trebuie folosita mai mult de 3-5 zile de 2 ori pe zi.Mi-au recomandat si creme speciale dar pielita lui este tot uscata si crapata de aceea am hotarat sa incerc si alte creme dar nu as vrea sa fac asta fara ca sa am un minim de informatii...as vrea sa stiu ce tip de creme ati folosit si daca mi le recomandati
blue_angel2010_88
Postat pe 29 Decembrie 2010 13:58
copilul meu are aproape 5 luni si de o luna are aceasta dermatita...din cate stiu eu Romerganul e pt somn nu?...mie mi-au zis ca administrandu-i somnifere nu fac nimic altceva decat sa il fac dependent de ele si nu va mai reusi prea curand sa adoarma singur..in fine sper sa nu gresesc in legatura cu ROMERGAN insa eu nu i l-as administra.In cazul in care sunt si mancarimi mie doctorii mi-au recomandat Gentamicina cu Betametazone este un antibiotic crema care se da de 2 ori pe zi un maxim de 5 zile iar dupa este necesara o crema care sa ii hidrateze pielea speciala pt cei cu dermatita atopica,eu ink nu am gasit o crema hidratanta care sa il ajute asa k ink mai caut.Ti-as recomanda sa incerci sa eviti sa imbrace lana sau sa transpire ii declanseaza mancarimile si mai stiu ca dermatita e de fapt o alergie genetica incurabila ale care cauze sunt necunoscute insa te rog ai grija ce ii introduci in alimentatie si garderoba e posibil sa gasesti cauza si sa o incerci sa o eviti.De exemplu baiatului meu ii apar bubitele daca ii fac baie calda sau daca ii dau morcovior....poate fi si al tau alergic trebuie dpoar sa fi atenta la reactia pieliti lui cand ii dai ceva nou.Iti doresc sanatate tie si micutului tau!
blue_angel2010_88
Postat pe 29 Decembrie 2010 14:26
Si fetita mea la 7 luni a facut dermatita atopica. Mi-am dat seama ca singura cauza ar putea fi balsamul de rufe si crema dupa baie care mirosea foarte bine, dar care avea coloranti si parfumanti, asa ca nu le-am mai folosit. Doctora pediatra mi-a recomandat o crema cu cortizon, despre care am citit pe internet ca e periculoasa pentru copii la o varsta asa de frageda, asa ca am renuntat la ea pentru ca trateaza efectul si nu cauza, si am cautat mult pe internet o alta varianta de vindecare. Pielea atopica este si foarte uscata, asa ca am incercat sa hidratez pielea cu produse speciale pentru acest tip de piele..Am gasit un tratament cu Balneum Hermal, ulei care se adauga in apa de baie si care hidrateaza foarte bine pielea, un ulei special pentru pielea atopica si uscata. Ii faceam baie la 2 zile. Este important ca apa de baie sa aiba 35-37 C, pentru ca pielea sa nu se deshidrateze si mai mult. Dupa baie am dat-o cu Exomega de la Ducray. Dupa vreo 5 zile s-a vazut cum pielea si-a revenit treptat si petele rosiatice si aspre de pe tot corpul au disparut. Uleiul acesta de baie nu se gaseste in Romania deocamdata. Eu l-am luat de la o prietena din Germania (dar se gaseste si in Italia, Franta din cate stiu eu in farmacii).
Multa sanatate la bebei si mamici!
gena1877
Postat pe 12 Ianuarie 2011 15:35
buna mamici,am un baietel de 5luni,de la 2luni a facut dermatita atopica,era plin de pete rosii maronii foarte aspre.am fost la 3medici dermatologi si mi-au dat tot felul de tratamente de la bioderma:gel,balsam,apa termala etc,dar mai rau s-au inmultit.acum doua saptamani cineva mi-a zis sa incerc cu ulei de masline dim si seara,va rog sa ma credeti ca acum puiul meu e complet vindecat,nu mai are nicio urma,va rog sincer sa incercati,si nu mai folositi toate produsele acelea ca mai mult rau fac decat bine
elena_lavinia
Postat pe 26 Ianuarie 2011 00:24
Dragi mamici, baiatul meu are 5 ani si 6 luni ca varsta si 5 ani de lupta cu dermatita atopica. Daca in primii 4 ani, toate cremele si unguentele pe care le-ati folosit si voi, au dat rezultat intr-un termen relativ scurt- maxim 2 saptamani, spre suferinta copilului meu si disperarea mea, din martie 2010 nici un fel de tratament nu au mai putut frana evolutia in rau a bolii. Nu vreau sa va sperii, vreau doar sa va previn asupra celui mai important lucru, anume ca aceasta ''boala afurisita'', cum s-a exprimat ultimul medic care s-a ocupat de baiatul meu, are o evolutie imprevizibila. Astfel, daca a disparut, nu inseamna ca nu va mai reveni sau ca se va rezolva ca prin minune la 1 an sau 3 sau 5. Odata ce diagnosticul este limpede, mama unui copil atopic trebuie sa fie mereu in garda ce mananca , ce bea, ce imbraca puiul ei. Aici am gresit si acum plang cu baiatul in brate prin spitalele din Bucuresti. O egala vina o au si medicii din Constanta care nu au stiut sau nu au fost interesati sa-mi explice modul de viata al copilului atopic. In primul rand, dermatita atopica este insotita de o tuse uscata in reprize lungi, mai ales noaptea, tuse care nu are legatura cu nici o raceala, dureaza luni de zile si nu cedeaza la nici un tratament; in al doilea rand, episoadele de rinita alergica sunt foarte frecvente. Pentru Tudor al meu au colaborat medici de la doua spitale din Bucuresti si nu pot decat sa le multumesc in genunchi pentru ca suferintele unui copil in plina criza de dermatita atopica cu grad sever sunt de neimaginat pentru un adult.
cristinamirea
Postat pe 10 Februarie 2011 18:51
Revin prin a va spune ca regimul de viata al baiatului trebuia instituit din momentul in care boala s-a instalat . Faptul ca eu am renuntat din mometul nasterii lui la profesie , iar viata sociala am redus-o la cota de avarie , pentru a-i asigura copilului meu cele mai bune si mai sigure ingrijiri, a fost de ajutor, dar nu suficient. Din momentul acesta si pana in momentul in care medicii vor spune ''stop joc'', mai exact pana la adolescenta, Tudor nu are voie sa consume nici un aliment care sa contina E-uri, conservanti, coloranti, aditivi, potentiatori de gust; toata mancarea si toate deserturile sunt facute in casa cu ingrediente atent alese ; hainutele lui si lenjeria de pat sunt spalate cu Dermalin; produsele pentru baie sunt strict cele recomandate atopicilor si nu se renunta la ele nici in perioadele in care boala nu se manifesta; grija mare sa nu transpire; haine de bumbac foarte moale, de buna calitate, chiar produse de la Dermasilk cand pielea prezinta leziuni. Totusi, medicii m-au remontat psihic, explicandu-mi ca ceea ce se intampla nu este vina unei proate ingrijiri, aceasta boala supranumindu-se ''boala pielii bogate'', pentru ca apare la copii de familie buna, atent ingrijiti ( scuze pentru lipsa de modestie!). Un lucru trebuie sa recunosc : daca aceste recomandari mi-ar fi fost facute in urma cu un an si putin, le-as fi considerat exagerari, atata vreme cat dermatita atopica aparea de 2 ori pe an si disparea in cel mult 2 saptamani. In incheiere, va doresc sa va fie copiii sanatosi si voiosi!
cristinamirea
Postat pe 10 Februarie 2011 19:21
Puteti incerca terapia cu lumina polarizata Bioptron .

pentru detalii despre aceasta terapie si sedinte gratuite adresa mea de mail :
stefanstancu@yahoo.com sau tel 0761.779.544
stefanstancu
Postat pe 25 Februarie 2011 23:00
am inteles ..............dar , mai schimba placa
jeanette40
Postat pe 25 Februarie 2011 23:14
Buna mamici!Eu am un baietel de 6 luni si de la 1 luna ne luptam cu dermatita atopica.Acum incerc o diversificare dar orice ii dau ii determina eruptii pe fata.am incercat suc de mere,de morcov, supa de legume(adica morcov+pastarnac+cartof).Acum folosesc fucidin H si AtodermPO,dar fara rezultat.Cristina Mirea,ce medici se ocupa acum de copilul tau?S-a mai ameliorat problema?
garbo196042
Postat pe 13 Martie 2011 23:27
Buna, si eu am un baietel de 5luni care are o dermatita atopica extinsa pe tot corpul .Eu locuiesc in prezent in Bucuresti dar eu sunt din Galati si te rog sa-mi spui la ce doctor homeopat ai fost( nume , adresa, telefon) ca sa ma duc la ea cand ma duc la parintii mei.Multumesc!
auraalexia
Postat pe 2 Aprilie 2011 12:31
bebelusul meu in varsta de 5 luni s-a confruntat cu o urata dermatita atopica inca din prima luna de viata.Saracutul de el era plin de bubilite rosii ,mentionez ca este alaptat doar la san,ne-am dus la o gramada de doctori,bani pe consultatii,tratamente,timp de 3 luni,am folosit Avantan Milk,acid boric,Locoid Crelo,solutii pregatite in farmacie pe baza de hidrocortizon.IItreceau si ii reapareau imediat dupa o zi,pana si in cap si pe urechi avea saracutul de el.Vreau sa va spun ca in final am incercat si produsele De la Avene TRixera,si nu-mi pare rau deloc.Intr-o saptamana s-au vazut rezultatele.Gel de dus+crema emolienta ptr.dermatita atopica _un gel pt.scalp.Cam scumpe dar merita toti banii.Acum nu mai avem nimic.Am scapat definitiv,iar pielea si-a recapatat elasticitatea pentru ca devenise celofan,foarte aspra in urma tratamentelor.Daca stiam de aceasta crema ,incercam de prima data si nu-l mai chinuiam atat.Incercatile cu incredere si veti fi multumite
garbo207254
Postat pe 28 Mai 2011 14:17
Nu da pe fata copilasului cu nici o crema ce contine corticosteroizi! Poti folosi emoliente speciale pentru dermatita atopica, cum este LIPIKAR Baume AP care se gaseste in farmacii special conceput si pentru fata.
garbo217129
Postat pe 8 August 2011 16:14
Atentie! Sa nu dai pe fata copilului cu nici o crema care contine corticosteroizi! Poti folosi cu succes emoliente pentru dermatita atopica, cum este Lipikar Baume AP. Se gaseste in farmacii si se da si pe fata, este special conceput. Dimineata si seara. Verifica intreband dermatologul.
garbo217129
Postat pe 8 August 2011 16:17
Danuta eu sunt o mamica ce a trecut prin asa ceva .Fata mea Eliza de 4 ani a avut aceeasi problema de la3luni.Am fost prin sute de medici si sute de analize.Iti dau un sfat cum am ameliorat eu problema: i-am dat FierHausmann +vitamina C pentru ai mari imunitatea si cand incepea mai rau bubitele in dadeamcu advartan milk da o singura zi. Nu trebuie sa il imbraci gros sufera pielea la caldura.
Sper sa -ti fie de ajutor noi am reusitsa tinem in frau aceasta boala rara-dermatita atopica
Daca vrei sa ma intrebimai multi adresa mea de email: barburodica50@yahoo.com
garbo224824
Postat pe 23 Septembrie 2011 09:29
Mamici de atopici, revin dupa luni de zile pe care le-am simtit ca ani ! Suntem ! Dermatita atopica a lui Tudor s-a retras umilita, manifestandu-se acum doar usor, la coate si genunchi . Dupa 6 luni de imunoglobuline umane i.v. si Prednison, tratamentul s-a redus la protopic 0.03% de 2 ori pe saptamana pe zonele mai des afectate, dermato-cosmetice si Singulaire. Pentru parintii interesati, doctorii care s-au ocupat de Tudor sunt prof. dr. Orasanu de la Sp. G r. Alexandrescu pentru astm si rinita alergica, iar pentru problemele legate de dermatita prof. dr. C. Giurcaneanu si conf. dr. R. Bumbacea. Recunostinta si respect !
cristinamirea
Postat pe 4 Octombrie 2011 17:46
Mamici de atopici, ma bucur sa observ ca nu apar intrebari noi legate de aceasta boala, aceasta insemnand ca micutii vostri sunt bine. Dar, pentru ca stiu cate zile si nopti am rascolit internetul in cautarea unor informatii care m-ar putea ajuta sa ameliorez suferinta baiatului meu, revin cu noi date, cu atat mai mult cu cat din cauza unei rinofaringite Tudor a ajuns la pneumonie astmatiforma, lucru care i se poate intampla unui atopic . Marele noroc a fost ca in noaptea in care a facut criza de astm, eram pregatita cu Ventolin, pentru ca stiam de 1 an ca are o forma de astm care s-a manifestat doar prin tuse uscata si continua 2 pana la 4 ore , de doua ori pe zi ( pana la Singulaire, care l-a linistit pentru un an, apoi a fost reluat deoarece tusea a revenit la cateva zile dupa intrerupere). Pentru piele, am gasit in farmacii o firma SVR laboratoires, care produce o crema emolienta speciala pentru atopici, crema la care pielea lui Tudor raspunde chiar si dupa o luna de folosire continua, in conditiile in care oricare alta de pana acum nu si-au mai facut efectul dupa primele 2 saptamani de la folosire. De asemenea, am gasit tot in farmacii, de la firma Aboca o crema numita BioEulen Pediatric, tot pentru atopici, care a facut ca bubitele sa dispara in 2 zile. Pe aceasta din urma o folosesc numai pe zonele afectate, pentru ca este foarte scumpa .
cristinamirea
Postat pe 16 Decembrie 2011 12:37
Verisorul meu are 2 ani jumate, si are dermatita atopica. Matusa mea i-a cumparat de vreo 2 milioane tot felu de creme dar niciuna nu a mers. A incercat Advantan care i-a facut mai mult rau, si a dat mereu peste medici care nu o ajutau deloc, inafara de o doctorita mai in varsta care i-a spus ca nu trebuia facut cu Advantan DELOC, si cel mai bun pentru dermatita atopica este ceaiul de coada soricelului, sau coada calului. Matusa mea a gasit un ceai care avea mai multe ingrediente printre care si coada soricelului si coada calului:d. Dupa ce l-a tamponat putin cu ceai, pe langa gura unde avea acea roseata, dupa un timp scurt i-a disparut.. Deci cele mai bune sunt aceste ceaiuri. Matusa mea a mai incercat si cremele alea de la A-derma sau cum se numeste, care costa 1 milion si nici nu functioneaza, deci alea nu merita.
Mimii
Postat pe 19 Ianuarie 2012 23:46
buna .. seara Mimi ...Alex a meu a fost diagnosticat la un an tot cu dermatita atopica...la fel ca si dvs (ca nepotul dvs) am incercat tot felil de creme f scumpe..de la nustiu ce fimra farmaceutica...am mers prin multi medici cu el . am ajuns pana si la dermato venerice..:|.si nimik nici un rezultat..pana la urma cu rezultate de la ultima iesire din spital(pt k am avut 2 internari) m am dus cu tot cu Alex la medicul homeopat...si vreau sa va spun ca ..dureaza mai mult timp adica in cateva sapt s a vindecat..mi a dat crema cu musetel cu tataneasa sunatoare si galbene si o alta crema doar cu echinaceea...copilul va fi spalat de 3 ori pe zi dimineata pranz si seara DOAR cu infuzie de musetel(este un bun dezinfectant) si uns cu aceste 2 creme...mai sunt si 3 feluri de medicamente(pilule micutze care se dilueaza intr o lingurita de apa fiarta si racita)...unul este mezerium..oricum mergeti la un medic homeopat...si va completa tratamentul.. in functie de gravitatea situatie copilului dvs...vreau sa mentionez ca si in prezent inca mai avem aceasta problema..:( din pacate trebuie tinuta sub control...deorece nu se stie exact ce factori o influienteaza...la 7 ani se efectueaza un test recoltat exact de pe zonele afectate...Sanatate multa si sper sa va fie de folos
Iryna_Iry
Postat pe 20 Ianuarie 2012 00:27
revin putin..am incercat FUCIDIN TRAVENOL AERIUS si alte creme..insa de la acestea am vazut ceva ceva rezultyate..insa cum ne dorim ce i mai bun pt copilasi..nu m am multumit si m am dus la medicul homeopat.. depinde foarte mult si de organismul copilasului...la unii nu functioneaza deloc..alte medicamente dau reactii adverse..si tot asa.. sanatate multa
Iryna_Iry
Postat pe 20 Ianuarie 2012 00:36
as vrea sa stiu si eu daca pot folosi elidel pt fetita mea de o luna sau daca nu ,ce pot folosi pt varsta ei.precizez ca deja folosesc exomega,dar nu sunt foarte multumita...
Ate83
Postat pe 20 Ianuarie 2012 15:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vremea in Anglia 1 De la: deeita 1 Noiembrie 2009 07:15
Salut!! 1 De la: kidz007385 20 Martie 2010 12:21
gradinita particulara 11 De la: office_salinasusesi_ro 19 Februarie 2010 15:22
gradinite bune si ne-bune 4 De la: ailemac777 1 Martie 2012 12:36
Salina artificiala 1 De la: salina_sag 24 Februarie 2010 08:51
Setari Cookie-uri