Paraziti

Fetita mea are viermisori si trebuie sa-i administrez Flagyl. Am inteles ca are reactii adverse urate, adica scade pofta de mancare si copilul are dureri de burtica. Stie cineva mai multe despre medicament?
adela_lutai
Postat pe 13 Februarie 2008 22:15
Salut! Eu pot sa-ti dau un ``leac`` mai babesc dar care da rezultate fara reactii adverse. Da-i o data pe saptamanam, timp de o luna cate 1 lingurita de zahar cu cateva picaturi de gaz lampant. Se gaseste mai greu dar este eficient pentru viermisori.
Mult succes!
nickoleta99
Postat pe 14 Februarie 2008 09:00
Mai exista un alt medicament pt. viermisori numit ZENTEL, care dupa cate stiu se da gratuit, si este foarte bine tolerat de copii. Pentru mai multe informatii poti cauta pe google. In functie de varsta copilului se da sub forma de sirop sau pastile.
paula_covrigeanu
Postat pe 14 Februarie 2008 09:01
Buna ,

Iti recomand orice insa pe baza de plante , atat Flagyl cat si Zentel sunt foarte toxice.Eu dau copiilor mei Helmiflores sau Giardinophyt , dar si seminte de dovleac .Le gasesti la plafar si nici nu sunt foarte scumpe.

succes si sanatate multa !
florance_cristea
Postat pe 14 Februarie 2008 14:01
buna !Sunt noua pe forum si va urez multa sanatate atat copiilor cat si voua.Eu am o fetita de 3 ani si deasemeni a avut viermisori.I-am dat helmiflores si vad ca mananca mai bine ba chiar a luat in greutate.Dupa cate stiu eu atat zentel cat si flagil distruge ficatul la copii,deci cel mai indicat ar fi tratamentul pe baza de plante.
gabriolla70
Postat pe 14 Februarie 2008 16:00
Va salut pe toate! Stau si ma gandesc ca noi, cand eram bebelusi,am luat decaris de ne ieseau ochii.Pot sa spun ca si eu sunt de acord sa folosim medicamente naturiste dar tot eu i-am dat lui bb al meu ZENTEL.De ce ? Pt ca nu m-am interesat la timp sa vad si alte medicamente.Si sa nu mai spunem de faptul ca in acel moment mi-am spus ca i-as da orice medicament, la indicatia medicului, numai sa scape.Imi era asa mila de el...
isa_zavaliche
Postat pe 22 Septembrie 2008 11:58
Pana la urma si fetita mea tot cu zentel a scapat.I-am dat tratamente naturiste dar degeaba ca nu mureau acei viermi.Am auzit ca ei amortesc si atata tot de la naturist,asa ca am decis si am facut bine,caci i-am facut si coproparazitologic si coprocultura si nu a mai iesit nimic.Adevarat ca dupa tratament nu mai manca asa bine dar si-a revenit dupa ce i-am dat vitamine.Succes mamicilor!
gabriolla70
Postat pe 23 Septembrie 2008 18:13
buna ,eu folsesc pentru fetita mea parazitol,e pe baza de plante;cimbru,usturoi,tinctura de propolis,aloe si se dau cate 3 pastile de 3 ori pe zi.
garbo065979
Postat pe 24 Octombrie 2008 15:49
buna,mamicilor.scriu pt prima data.am avut si eu probleme cu giardia la copii,am 3,dar eu stiu un leac de la buna mea,care a prins foarte bine.iei de la plafar tinctura de propolis si dai la bebe timp de 10 zile,incepi in prima zi cu o pic,continui a doua zi cu 2 pic si tot asa pina la a cincea zi;a saea zi dai tot cinci,ca in a cincea si apoi scazi nr de pic cu fiecare zi,pina ajungi la una.faci 10 zile pauza,si dak mai este nevoie,mai dai 10 zile,tot in acelasi ritm.
laurababy78
Postat pe 13 Decembrie 2008 15:14
pentru tot felul de paraziti intestinali puteti folosi FACTORI DE TRANSFER din colostru bovin,un produs natural 100% si nou pe piatan din romania....in asociere cu RIOVIDA care are rolul de detixifiant ptr organism...mai multe detalii pe WWW.4LIFE-ROMANIA.RO sau pe www.4life.com sau la cerere pe mail
silviu_m74
Postat pe 30 Decembrie 2008 20:54
Buna. Baietelul meu de 3 anisori, a avut acum cateva luni Oxiuri. M-am speriat tare cand l-am vazut nu stiam ce sunt. Am sunat dr si mi-a dat Zentel. Vreau sa va spun ca nu a avut reactii adverse urate, si a papat in continuare f bine. Ii mai cumpar de la plafar seminte de dovleac, si ori le papa asa, daca are chef, sau i le pisez si i le dau cu miere. De atunci nu ia aparut. Dar tot de atunci chiloteii ii calc in permanenta sa stau linistita. Va doresc multa sanatate la Bebei.
Kiki_Mic
Postat pe 15 Ianuarie 2009 16:31
oxiurii se fac de la maini nespalate nu de la chiloti necalcati...
ruschita
Postat pe 15 Ianuarie 2009 16:35
Stiu acest lucru, si fii sigura Uschita ca il spal pe maini, dar daca a avut ochiuri este bine ca lenjeria intima sa fie calcata, in cazul in care mai exista oua de oxiuri.
Kiki_Mic
Postat pe 19 Ianuarie 2009 17:55
scuze. Ruschita
Kiki_Mic
Postat pe 19 Ianuarie 2009 17:56
Am gasit in Formula AS recomandarea unei mamici privind un sirop din plante care a fost foarte eficient pentru copii ei. Cautati pe site-ul www.biovitality.ro despre siropul NIKVORM parca se numeste. Medicamentele clasice gen ZENTEL, Falgyl sunt foarte daunatoare pentru ficat si mai bine incerci intani variante naturiste. Oricum, chiar daca scapa pe moment de paraziti se poate reinfesta curand cu giardia si timp de 1 an nu este recomandat sa repeti tratamentul medicamentos. Cauta variante si alege. Sanatate.
vali_filote
Postat pe 23 Ianuarie 2009 11:25
buna ziua...Eu am gasit nikvorm pentru nepotica mea.Sunati la 212423312 la un plafar pe sos Colentina 2C , intre Obor si Kaufland.Stiu ca ivreaza si la domiciiu.Dar daca luati direct de acolo aveti reducere si mai primiti si ceva gratuit.Bafta
cojocariu_yoana
Postat pe 3 Martie 2009 13:02
Fetelor, cum pacaliti copiii sa ia helmiflores? M-am gandit sa il amestec cu putin sirop de fructe dar oare isi mai face efectul? Alte tratamente , mai ,, dulci'' nu stiti? Noi avem giardia...
carla_dana_p
Postat pe 8 Mai 2009 23:59
alt tratament mai dulce si eficient este TRANSFER FACTOR RIOVIDA...
silviu_m74
Postat pe 9 Mai 2009 00:20
nu stiu sigur daca am oxiuri.am avut o data.dar acuma simt ca asi avea ceva in fund.nu simt mancarime.metionez ca am luat helmiflores 10 zile si dupa 10 zile am luat din nou 4 zile.sicrezand ca am din nou si nu isi face efectul am luat 3 zile zentel.
kidz005842
Postat pe 4 Decembrie 2009 18:56
pai daca nu ai calca si chiloteii apoi.... minele murdare ... trebuie spalate si chiloteii sa nu-i neglijati calcati...
lary_kidz
Postat pe 11 Ianuarie 2010 01:39
buna, am avut si noi probleme cu viermisorii dar de la o virsta mai mica.. acum avem 2 ani si 3 luni si 2 luni de cind am scapat,am luat si zentel si vermox ca nu mai stiu cite doze i-am dat si in acelas timp si vitamine ce continui si acum din naturale... acum e ok, ca am dus lupta cu mincarea de imi venea s-o iau razna... a fost greu acum slava domnului totul e bine dar ii mai pun usturoi prin mincare si nu simte,Bafta !
lary_kidz
Postat pe 11 Ianuarie 2010 01:44
principala sursa care favorizeaza aparitia si dezvoltarea parazitilor este APA,apoi alimentatia insotita de igiena totala.
mihai_gabriel
Postat pe 13 Ianuarie 2010 09:20
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 8 Februarie 2010 13:18
mare atentie si la alimentatie - parazitilor le plac foarte mult fainoasele. Se stie faptul ca nu ies de la prima analiza asa ca ar fi foarte bine ca cei care au avut deja vizitatori nedoriti sa repete analiza chiar daca li s-a confirmat ca nu mai sunt paraziti (pentru o mai mare siguranta). Exista foarte multe preparate pe piata, dar incredibil de daunatoare la varste foarte fragede. Semintele de dovleac se pot pisa in mancarica dar si in iaurt, iar usturoiul in pireut sau supica (cat mai crud cu putinta). O alimentatie echilibrata si o igiena corespunzatoare tine 'nemernicii' departe de puiutii nostri.
forbiden
Postat pe 19 Februarie 2010 16:14
office_salinasusesi_ro
Postat pe 21 Martie 2010 21:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Jocurile copilariei 7 De la: zambila 11 Octombrie 2010 14:55
Fimoza congenitala - operatie sau tratament 30 De la: anaROBERT 30 Martie 2010 03:14
Caut bona pt. vacantza. 17 De la: elizaalina 13 Februarie 2010 11:57
HAINUTE IEFTINE SI DE CALITATE 1 De la: kidz006543 26 Ianuarie 2010 15:17
supliment pastilute cu fluor? 11 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 08:55
Setari Cookie-uri