Mame singure

si daca i-ar facea placere? ce te faci Q? la asta te-ai gandit?

e ca in bancul ala...
discutau israelitii, in cneset, cum sa scape de criza...
si a zis unul...
pai le declaram razboi americanilor, ei vin si ne cuceresc si apoi trebuie sa aiba grija de noi!
la care altul raspunde:
si daca-i batem????????

asa ca...
heartbit
Postat pe 14 Decembrie 2012 12:37
ce i-ar face lui placere stiu: ar fi sa ii dea vreun tribunal drepturi asupra mea. Copilul pt. el e asa, doar de pretext: el cu mine are ce are....De fapt, in toate crizele de isterie ciclice nu pomeneste ca o sa oblige copilul sa vina in RO, ci ca o sa ma oblige sa vin EU.
Saracu'... oare citi bani si citi ani i-or trebui sa inteleaga ca pe mine n-are cum sa ma duca sau sa ma aduca nicaieri (nici pe fie-mea, cu atit mai putin pe mine personal!) si ca asupra MEA are fix drepturile pe care i le dau sau i le iau EU, nici un tribunal din lumea asta nu ajuta....
quasaria
Postat pe 15 Decembrie 2012 05:17
Q,scuze ca intervin....oare nu vrea sa ajunga si el unde esti tu ? Ma gandeam doar asa....
Rotty
Postat pe 15 Decembrie 2012 06:04
nu stiu Rotty... ce cred eu ca ar vrea ar fi doar sa sprijine peretii barurilor din Bucuresti in continuare - cu mine in lesa, la piciorul mesei, probabil....
Nu il opreste nimeni sa ajunga fix ce si unde doreste. Dar el nu doreste nimic altceva. In afara de faptul ca imi doreste mie tot raul din lume, chiar nu doreste nimic altceva. Asemenea altruism e rar intilnit...
quasaria
Postat pe 15 Decembrie 2012 07:14
E normal ca tu sa privesti totul in mod subiectiv (la naiba,doar esti om si te afecteaza ) dar mie imi pare ca in toata chestia asta el are un scop foarte egoist.....nu cred sa i se fi trezit dragostea paterna asa brusc si dintr-o data. Iar cu tine in lesa,nu brurile din Bucuresti vrea sa le colinde,ci mai degraba plaiurile pe unde locuiesti tu acum.
Rotty
Postat pe 15 Decembrie 2012 07:35
nu i s-a trezit, evident, dragostea paterna: a gasit un alt mod de a incerca sa ma afecteze pe mine, dupa ce s-a lamurit ca el personal, majestatea sa, nu mai are cum. S-a gindit ca ar putea folosi copilul.
E o poveste lunga... despre cum e sa urasti pe cineva mai mult decit te iubesti pe tine.

Am invatat sa traiesc cu ideea ca asta e, e o lume in care nu toti deviatii sint in casmesha de forta. Aia cu adevarat nebuni nu sint.

Ar fi foarte bine sa aiba un scop egoist: si l-ar putea obtine. Dar singurul lui scop e capul meu pe tava: chiar acompaniat de al lui. Al meu sa fie.
quasaria
Postat pe 15 Decembrie 2012 08:06
Tolai Doamne.....Ala-i defect de tot
Rotty
Postat pe 15 Decembrie 2012 08:18
quasaria
Postat pe 15 Decembrie 2012 11:39
buna ma numesc sorin simi plac foarte mult copii, sa stiti ca va admir pentru cea ce faceti, dar este mai bine sati cresti copilu singura decat intrun mediu de cosmar finca acel copil nu va fi unu normal daca creste intrun mediu dur, poate si eu sunt singur finca astept sa cunosc o fata dar care sa fie si mamica finca tata este cine te ceste nu cine iti da viata , va pwp si sa fiti iubite si fericite
ristea26
Postat pe 4 Ianuarie 2013 15:34
si uite asa s-a redeschis sezonul de matrimoniale pentru anul 2013.
azi avem varianta "finca" si va "pwp"
...si nici n-a venit primavara, sa dea coltul ierbii... ca balariile si-au si facut simtita prezenta...!!!
mai era unul care vroia doar mamici....
credeam ca e un caz singular...
uite ca ... nu credeam bine
heartbit
Postat pe 4 Ianuarie 2013 18:25
am si eu o mica mare nedumerire: cum naiba poate sa fie o mama singura, daca are unul-doi, n copii? Nu e o contradictie in termeni?
Mai corect ar fi sa zica: femeie cu copil, fara mascul permanent.
Sassette
Postat pe 4 Ianuarie 2013 18:48
De la: Sassette, la data 2013-01-04 18:48:38am si eu o mica mare nedumerire: cum naiba poate sa fie o mama singura, daca are unul-doi, n copii? Nu e o contradictie in termeni?
Mai corect ar fi sa zica: femeie cu copil, fara mascul permanent.



Erata: stiu ca "mai corect" nu e "prea corect", dar na, mi-a scapat. Cer iertare pretenilor mei lingvisti si tuturor cu un simt al "limbii'' mai dezvoltat.
Sassette
Postat pe 4 Ianuarie 2013 19:18
De la: Sassette, la data 2013-01-04 18:48:38am si eu o mica mare nedumerire: cum naiba poate sa fie o mama singura, daca are unul-doi, n copii? Nu e o contradictie in termeni?
Mai corect ar fi sa zica: femeie cu copil, fara mascul permanent.

Of of, Sassette...asa se spune mai...mame singure...mame care-si cresc singure copiii...:)...
Luna_in_capricorn
Postat pe 4 Ianuarie 2013 20:06
Q si Cris, am o ura profunda pentru barbatii care-si pun palma-n kur cand femeia e insarcinata.
Luna_in_capricorn
Postat pe 4 Ianuarie 2013 20:14
De la: Luna_in_capricorn, la data 2013-01-04 20:14:55Q si Cris, am o ura profunda pentru barbatii care-si pun palma-n kur cand femeia e insarcinata.


va susutin . desi nu as putea afirma suta la suta ca e ura..cred ca mai bine spus e dispret total...
Iryna_Iry
Postat pe 4 Ianuarie 2013 21:14
motivul: pt k si eu sunt mamica singura... numai bine si sanatate tuturor
Iryna_Iry
Postat pe 4 Ianuarie 2013 21:15
Buna mamici singure,
imi cer anticipat scuze daca ranesc pe cineva cu mesajul meu, intentiile sunt cele mai bune, si sper sa aduca bucurie unor oameni.
Osa incep cu inceputul: eu am fost parasita dupa primele luni de sarcina si am fost mamica singura perimele luni deaceea imi permit sa pun un astfel de mesaj, deoarece stiu cat de greu este, dar se poate si altfel.
La doua luni de la nasterea fetitei mele am cunoscut pe actualul sot. avem o vata armonioasa si doresc si celorlalte mamici singure acelasi lucru. sotul meu are un prieten, singur german, om exceptional de bun, uman si iubitor de oameni, in varsta de 52 ani, jurnalist de succes vorbitor de limba germana si engleza, el isi cauta o partenera de viata inteligenta, sensibila, credinciasa (religios) pentru o viata armonioasa in doi in Germania, daca exista vreo mamica care vrea sa stie mai multe o rog sa mi scrie pe mail rg.armonie@yahoo.de , mailurile raman confidentiale si incurajez mamicile sa ma contacteze.
Doresc tuturor mamicilor singure putere si credinta in Dumnezeu (sunt ortodoxa, nu fac parte din vreo secta) ca sa va cresteti frumos puiutii si sa aveti parte de bucurii.
garbo_11431
Postat pe 14 Februarie 2013 13:47
buna! pot spune ca ma numar printre voi , sunt gravida in aproape 5 luni , insa sunt fercita , am avut o relatie de 5 ani cu certuri , ferciri , insa parca nu a fost de ajuns , mi am parasitul iubitul cand eram insarcinata in 4 luni mi-am dat seama ca iubeste alta femeie si ca ii era rusine cu mine in societate .Am 33 de ani , la varsta asta am o casa am un catel am un job , o familie care ma sustine , imi va fi greu maine cand ma voi duce la4 D singurica voi parea o ciudatenie , dar sunt pregatita sa mai zambesc inca o data in fata scepticismului:Nu pot sa imi acuz fostul iubit ptr despartire pana la urma viata e una si trebuie sa iubaesca o femeie , daca isi va dorii sa vada copilul ii voi oferii aceasta sansa , daca va dorii sa ii ofere numele voi fii de acord cu asa ceva , daca nu o va face iar nu am nimic sa ii reprosez sincer nu am nevoie de o pensie alimentara de 2 milioane .Copilului ii voi spune adevarul : eram frustrata , geloasa el ea delasator si s-a ajuns aici .Va urez multa sanatate mamicilor si bebeilor !
garbo_12001
Postat pe 11 Martie 2013 22:26
nastere usoara garbo_12001...
as vrea totusi sa-ti spun o chestiune legata de aceea pensie alimentara.
nu este un drept al tau si nici o favoare pe care trebuie sa ti-o faca fostul tau iubit. este un drept al copilului tau! un drept de care eu zic ca nu ar fi intelept din partea ta sa-l privezi!
te-ai gandit cam cat ar insemna la valoarea de 200 de lei pensia alimentara a copilului in 18 ani?
pai sa vedem... ai zis 200X12luniX18ani=? ghici? 43200lei (echivalentul a vreo 10000 de euro in acest moment) deci ... la drept vorbind, de ce sa-ti privezi copilul de dreptul lui?
de ce sa nu-i pui intr-un cont si sa nu umbli la ei pana la majoratul copilului?
calculul fiind facut fara sa punem si varianta ca ar putea acel cuantum sa mai creasca!

nu am vrut sa fiu rau si sunt convins ca nu ai ales sa faci copilul pentru acei bani... dar tocmai de aceea... gandeste-te ca nu stii ce-ti rezerva viata nici tie si cu atat mai mult copilului tau!
heartbit
Postat pe 12 Martie 2013 00:43
12001, felicitari... Asteapta-te la o lupta lunga, si educa-ti copilul de asa natura. Eu sint destul de bully de felul meu, motiv pentru care fie-mea n-a fost intimidata sau agresata -asta nu inseamna ca nu exista tentative ale oamenilor de a se purta diferit daca nu exista masculul cu bita care sa pazeasca intrarea in pestera. Cel putin, la inceput, cind vad ei asa doua fiinte suave....
quasaria
Postat pe 12 Martie 2013 07:41
Bravo 12001 Uite in sfarsit o fata curajoasa si realista,care nu vine sa boceasca si sa se dea cu capul de pereti pe aici...Mult succes fato
Rotty
Postat pe 12 Martie 2013 07:59
Va multumesc ptr incurajari ma simt bine cand le citesc , nu sunt nici pe departe un om puternic sunt un om foarte slab , atat de slab incat recunosc ca imi tarasc mintea si pshicul sa ma simt mai bine , sunt atat de patetica incat si acum ma intreb ce o face la cine se gandeste ,, el ,,si ma mint in fiecare zi ca urmatoarea zi va fi mai buna , ma mint ca sa ma simt mai bine un moment, o clipa inca ma doare si imi car durerea in fiecare coltisor , imi plang durerea si incerc sa mi-o infrang ca sa nu simta bebelul ca s asa nefercita, in fiecare dimineata imi spun ca poate fi si mai rau
garbo_12001
Postat pe 24 Martie 2013 21:17
De la: lady_dy19, la data 2008-01-02 08:18:43Buna

Mai sunt pe aici mame care isi cresc singure bebei?
Eu da, am ramas cu fetita mea de 10 luni, dar nu imi pare rau pentru ca ea este viata mea.E mai bine asa decat sa creasca fetita in certuri.Dar e si greu... multe dintre voi pot confirma asta.....servici, casa, bebe.....
Dar asta e soarta....Dar am pentru ce sa merg mai departe...pentru ce sa lupt....pentru ce sa traiesc...
O mamica fericita...
Bucur_Catalin_1
Postat pe 10 August 2013 16:30
buna tuturor, ma alatur si eu voua, mamicilor singure, curajoase, puternice.
sunt mamica a doua fete de 13 si respectiv 3 ani jumate.
si am hotarat ca este cazul sa punem punct pentru ca lucrurile sa nu devina de-a dreptul imbecile si sa ajungem sa ne ne manifestam ciudat.
ma bucur ca v-am gasit, am citit printre randuri si inteleg ca sunt foarte multe femei care ajung in aceasta situatie.dar toata lumea capul sus..un sut in fund, un pas inainte

o mamica implinita!
garbo_387311
Postat pe 24 Octombrie 2013 01:11
Salut! Sunt o mamica singura (in asteptare), am 27 de saptamani de sarcina si voi avea o fetita! Tatal ei nu vrea sa o recunoasca, desi in timpul relatiei noastre imi spunea cat de mult isi doreste sa aiba un copil cu mine si sa ne casatorim. Eu nu vroiam sa fac copil, dar l-am iubit pe EL si am avut incredere. Tind sa precizez ca eu am 22 de ani si el 30, iar el mai are un baiatel de 6 ani. Ma vrajea cu faptul ca sunt putine fete ca mine, care accepta un barbat ce are deja un copil si ca ma apreciaza si insemn mult pentru el. Acum imi spune ca i-am fortat mana si pentru ca nu am facut avort nu vrea sa mai aiba treaba cu mine. As vrea sa il dau in judecata, dar nu stiu daca se merita, pentru ca el se eschiveaza sa plateasca pensie alimentara si pentru baietelul pe care il are. Cu mama acelui copilas s-a casatorit fortat cand ea era in luna a7a si au divortat la un an dupa nastere. El imi vorbeste foarte urat despre fosta lui nevasta, acelasi lucru pe care il spune si despre mine acum, ca am ramas insarcinate dinadins ca sa il prindem pe el. Eu nu sunt acel gen de fata, mi se pare cel mai josnic lucru sa te folosesti de un copil asa cum pretinde el ca fac femeile din viata lui. Si nici nu are o situatie materiala buna, de multe ori cand ieseam in oras el bea cu foarte mult peste cat isi permitea si ma lasa pe mine sa platesc nota, caci eram prea prostuta/miloasa sa il las acolo singur. Serios ca din fiecare iesire de genul asta s-au strans peste 2000lei cu care imi este dator! Si iata ca acum eu am nevoie de bani si de suport de orice fel, iar el m-a lasat singura.

A fost un soc sa descopar ca sunt insarcinata! El mi-a cerut sa fac avort, dar nu am facut asta niciodata, nu stiam nici ce fel de doctori se ocupa de asta si unde sa ma duc, cat ma costa... Cand mi-am facut curaj si am ajus in sfarsit la o camera de garda unde m-a trimis el, am aflat ca sunt deja in 4 luni (El plecase din tara la munca cu o luna inainte sa aflu ca sunt inscarcinata) Devenisem atat de deprimata incat nu imi dadeam seama cat de repede trecea timpul, m-am izolat in casa si nu am discutat cu nimeni ce mi se intampla. (El mi-a zis sa nu spun nimanui).

Intr-un final, le-am spus parintilor mei acum 2 luni, apoi restul familiei, catorva prieteni apropiati si cu ajutorul lor am reusit sa imi revin din depresie si sa ma bucur de ingerasul care imi va schimba viata. Ma pregatesc pentru venirea ei pe lume si sunt foarte recunoscatoare pentru persoanele care mi-au sarit in ajutor.
Little_Lala
Postat pe 5 Noiembrie 2013 20:09
" nu stiam nici ce fel de doctori se ocupa de asta si unde sa ma duc,"

Mai fatuco , dar tu pe ce lume traiesti ? Iti traiesti viata sexuala "la greu" si habar nu ai de ginecologi ? Imi pare sincer rau ca ai dat de un asemenea cretin , dar puteai sa-ti deschizi ochii cand i-ai aflat povestea cu fosta , sau macar cand ai vazut ce fel de om e :
" de multe ori cand ieseam in oras el bea cu foarte mult peste cat isi permitea si ma lasa pe mine sa platesc nota, caci eram prea prostuta/miloasa sa il las acolo singur. Serios ca din fiecare iesire de genul asta s-au strans peste 2000lei cu care imi este dator!"

Acum daca oricum e fapta consumata , lasa-l in plata Domnului si vezi-ti de copilas. Viata merge inainte .


Rotty
Postat pe 6 Noiembrie 2013 08:04
65017, hai, capul sus ca o sa ai un pui care are nevoie de o mamica vesela! O sa vezi ca o sa fii de-a dreptul indragostita de bebe cind apare, si o sa ai fetita ta. N-ai sa mai poti sa te simti singura niciodata.
quasaria
Postat pe 6 Noiembrie 2013 08:08
Sunt constienta de faptul ca am gresit, dar nu voi incepe sa ma urasc pe mine pentru ca l-am iubit pe el. Mama lui imi spunea zilnic ca eu sunt o influenta foarte buna pentru el si ca alaturi de mine este omul bun pe care il stie ea. Desigur cand am anuntat-o de bebe, raspunsul ei a fost "Si ce imi spui mie, ce sunt eu, moasa comunala?" Ce pot sa spun, ca sunt o proasta fiindca am picat intr-o plasa atat de evidenta? Sau ca mi-am facut-o cu mana mea? Sa nu mai am niciodata incredere in oameni?

Rotty, desigur ca stiu de ginecologi, insa el este prima mea relatie si nu am prea avut treaba cu ei pana acum. Este de-a dreptul terifiant sa te trezesti intr-o astfel de situatie singura la 20 de ani, cand inca te mai simti tu un copil. Noaptea aveam cosmaruri, visam demoni care imi cereau sufletul copilului si alteori visam copilasul vesel, frumos si plin de viata. Ma trezeam in fiecare zi plangand ca eu eram singura pe care acest sufletel se baza pentru supravietuire. Mi-a fost teama ca daca spun celor apropiati toti ma vor constrange sa fac avort. Cand eram mai mica, mama mi-a spus ca ea si tata au facut multe avorturi pentru ca nu vroiau copii, iar pe mine m-au avut pentru ca eram prima sarcina si au considerat ca nu au avut incotro. Eu am suferit dintotdeauna ca nu aveam un fratior sau o surioara alaturi de mine, apoi am suferit sa stiu ca au existat, dar nu au fost vruti. Ei au fost in visele mele si ma rugau sa nu trimit acest copilas acolo unde sunt ei.

De prima data cand am vazut-o pe micuta mea la ecograf, la 4 luni, am avut emotii si am iubit-o instant! Abia astept sa o tin in brate si sa ma joc cu ea, sa ii prezint aceasta lume si sa o protejez de rele. Am primit un patut frumos de la cineva si multe lucrusoare dragute de bebe pe care le-am spalat si calcat cu mare drag.
Little_Lala
Postat pe 6 Noiembrie 2013 18:57
Dragutzo , sa fiu sincera , m-ai uimit cu nestiintza ta , dar mi-a trecut. Cel mai important e faptul ca te bucuri de sufletzelul ala mic. Iti doresc tot binele din lume si sa te bucuri de ea multi ani de acum inainte. In ce-l priveste pe nemernicul ala (scuze dar nu pot sa-l numesc altfel ),repet , da-l in plata Domnului ca nu merita sa suferi.
Seara frumoasa iti doresc
Rotty
Postat pe 6 Noiembrie 2013 21:06
Lala, nu numai cind ai 20 de ani e terifiant...si nu numai in timpul sarcinii e terifiant: ci mai ales DUPA, o perioada.... Eu am bocit de se rupea camasa pe mine cind m-am trezit cu fie-mea in brate prima data. Era primul bebelus "nou nout" pe care il vedeam - si prematura. De fapt, initial m-am blocat: ma uitam la ea cum se foieste si se inroseste si se strimba - si m-a cuprins o panica groaznica: aoleu! Ce a patit?! Ce are?! Si eu ce sa ii fac????? M-a linistit o asistenta: facea kk... nu se dezintegra copilul. Deci nu trebuia sa ii fac nimic.
Al doilea moment de panica a fost cind a inceput sa plinga prima data, si eu stateam cu ea in brate si ma uitam ca pisica in calendar. Nu pot sa cred ca nu mi-a trecut prin minte sa o alint, sau sa o mangai, sau sa o legan...dar nu mi-a trecut, vreo cinci minute. Iar de la faza asta am dedus in paranoia postpartumului meu ca nu ma descurc, ca nu stiu "instructiunile" copilului, si ce o sa ma fac eu cu asa o fiinta fragila intr-o lume asa de rea si cum sa o apar.... si daca nu reusesc sa o apar?!?! Daca o sa i se intimple ceva asa... de-a lungul vietii, ce ma fac?! Si alte aberatii.... Asa cum am zis, jeleam cu lacrimi de crocodil - cind toata lumea ma felicita ca e o fetita frumoasa si sanatoasa .... eu nu ma puteam opri din plins.
Si, crede-ma, ca si inainte si dupa nastere am plins la cinci-sase ani.... nu prea sint genul.
quasaria
Postat pe 7 Noiembrie 2013 08:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
kidanunt.ro 1 De la: kidz007106 30 Martie 2010 16:23
nu mai stiu cum sa procedez cu el!!viitor tatic,la primul copil...invatat sa faca orice-i cere cineva din familia lui... 33 De la: ella28 29 Iulie 2009 19:32
cum va ajuta tati la treburi? 56 De la: rebeca 8 Aprilie 2010 09:25
Divortam sau stam impreuna pentru copil? 98 De la: garbo_382463 5 Decembrie 2013 12:10
mame singure 156 De la: dor72 9 Aprilie 2011 00:36
Setari Cookie-uri