cum va ajuta tati la treburi?

pe voi cum va ajta sotul prin casa? al meu face cumparaturile, mai sta cu bebe cand vine de la servici (de fapt eu stau cu ochii pe amandoi ca nu stiu cum se face ca bebe se loveste numai cand il las singur cu el si astfel nu ma relaxez deloc). Sunteti multumite de cat va ajuta? Le cerem prea mult? prea putin?
a1_23
Postat pe 1 August 2008 12:06
pe noi tati ne ajuta la baita : el il tine pe andrei si pazeste sondita (sa nu si-o smulga, sa nu se ude pansamentul de pe cusatura sondei etc), sa nu alunece andrei, sa nu dea cu capul de robinet (facem baie in picioare in cada mare si andrei e fascinat de robinetul de la cada). Ne ajuta sa ne schimbam scutecele (cand e acasa desigur). Ne ajuta si cu cumparaturile , cu curaternia (aspirator, mop, dat salteaua la o parte si curatat sub pat pe sub saltea). Ne duce bineinteles si ne aduce de fiecare data de la spital. Sta cu Andrei cand fac eu mancarea (cand vine de la serviciu adica): Andrei se mai loveste cateodata dar si cu mine se mai intampla: daca e obosit tare pur si simplu ii cade capul pe parchet, el stand in 4 labe... Cu ce ne mai ajuta? Mai iese cu bebe pe afara si o lasa pe mami sa isi faca de cap (adica tot mancare, dush etc, nu va inchipuiti ca pleaca mami la bairam si ii lasa pe baieti de capul lor chiar asa:)) Imi dau seama ca si lui ii e greu, ca dintr-o data (adica de cand am nascut) e mai greu pt amandoi (sunt niste griji si niste activitati in plus, care inainte nu erau, si uneori nici nu stii cum e mai bine sa faci, asta este, invatam din mers...
ruschita
Postat pe 2 August 2008 11:08
Tati al nostru face toate cumparaturile, de orice fel ,si le face foarte bine. De mancare si curatenie trebuie sa ma ocup eu in mare parte dar il mai apuca uneori si mai face si el . Se joaca in schimb cu baietii in fiecare zi, mesteresc impreuna - au facut o cusca pt un catel- . Dar din pacate este foarte ocupat cu serviciul, are mult de lucru la calculator si este obosit, dar tot se joaca putin cu ei.
Pentru mine este f. important ca face aprovizionare, eu nu stiu sa ma descurc la piata la fel de bine ca el. Totul se datoreaza soacrei mele care, in ciuda defectelor de soacra, este o gospodina desavarsita si si-a format baietii gospodari. Cred ca noi femeile avem barbatii pe care-i crestem. Daca noi ,mamele de baieti vom zice ,,vai saracul, lasa ca face mama', normal ca va creste un aerian si nu va sti sa-si ajute nevasta.
monica_otel
Postat pe 13 August 2008 23:19
Draga Monica,sa fii o fericita k socra ta a invatat baietii sa fie gospodari,a mea nu.Dar sotul meu a invatat de la familia mea ce inseamna gospodaria,si i-a placut,akm ma ajuta la cuparaturi,pune rufe la spalat,pregateste o mancare delicioasa,uneori cand vin de la servici gasesc mancare facut(bucataria e varza de vase,dar gestul conteaza).Singurul lucru care nu-l face si nu-i place-spalatul vaselor,dar nu-i reprosez,atat timp cat ma ajuta la treburile casnice.Cat despre baiat,e mai cicalitor decat mine,si Costi asculta mai bine de el decat de mine,si jocurile lor sunt mai haioase.fiind baieti,un fotbal cu aruncaturi pe jos,rasete.Va doresc voua si tuturor mamicilor un sot k al meu.Pupici
costyn2003
Postat pe 14 August 2008 08:25
fetelor din ce citesc aici sunteti foarte norocoase ! sotul meu nu ma ajuta cu nimic asa l-am obisnuit eu .Sfatul meu ;cum il invti asa il ai !
cela_delly
Postat pe 24 August 2008 01:19
eu l-am obisnuit prost
cela_delly
Postat pe 24 August 2008 01:20
si pe mine sotul meu ma ajuta foarte mult , chiar si inainte sa o avem pe Chira ma ajuta. El i-a facut baita Chirei inca de la inceput,cumparaturile le facem impreuna, ca imi place mie sa merg,dar se pricepe mult mai bine decat mine. Pot sa merg linistita la cosmetica, coafor, ca nu-mi fac griji. O schimba, ii da sa manance, o culca,se joaca cu ea...Pot sa-i las singuri fara nicio problema... Nu are pretentii sa-i gatesc, daca nu am avut timp, il anunt ca nu am gatit si ori mananca in oras, ori mergem impreuna, ori comandam ceva..., depinde..., sa de ce nu re calcata nu stiu ce camasa, chestii din astea, cum am mai auzit ....Cand avem musafiri, lucru care se intampla destul de des la noi, ma pot baza pe el de la cumparaturi, aranjatul mesei si pana la gatit.Ma ajuta la tot, nu numai cu Chira. Sunt o norocoasa.
Nu stiu ce o sa ne facem ca saptamana asta pleaca din tara si vreo 2 luni o sa fim singure...dar o sa ne descurcam.
chira
Postat pe 25 August 2008 18:27
buna eu sunt noua pe aici.am vazut ca sotii vostri va ajuta la toate.fetita mea are 2 ani si 10 luni,in acesti ani nu nea ajutat o data nu a facut nimic.
luminitagrecu
Postat pe 7 Noiembrie 2008 17:26
Foarte rau!Inseamna ca nu prea ai pasa si e de conceptie ca femeia e sortita oalelor,si odata ce gandeste"asta e de treaba femeii"nu e bine.Ar trebuii ca treburile casei sa fie impartite in doi.Am noroc(adica mi lam facut)ca atunci can nu pot sau uneori chiar vreau sa stau fara sa fac ceva,face absolut tot,este prezent din acest punct de vedere(dar in fata nu recunosc niciodata)
andraandra2
Postat pe 14 Noiembrie 2008 22:43
buna.al meu ma ajuta dar uneori are chef,alteori nu are chef dar imi face cumparaturile si mai sta cu bebe,m-a ajutat foarte mult sa ii fac baita,dar nu schimba scutece.si eu il necajesc dar nu ma supar.a schimbat primul scutec la spital cand eu nu puteam inca sa ma misc asa ca pt mine a contat f mult.si gateste iar la inceput chiar ca a trebuit sa gateasca el .se mai supara dar ma ajuta si trebuie sa ii fiu recunoscatoare pt asta.de fapt la bucatarie ma ajuta mult daca ii cer
ninutza_kidz
Postat pe 21 Noiembrie 2008 02:13
Buna,
Pe mine ma ajuta la curatenie ,la cumparaturi se duce singurel cu listuta,se joaca cu picii si cam atat ;nu ii schimba nu ii hraneste; e bine si atat sunt multumita
julita79
Postat pe 5 Decembrie 2008 18:27
buna fetelor !vad ca unele dintre voi sunt chiar norocoase altele chiar deloc eu ce sa zic sincer nu ma plang ca sotul meu se duce dimineata la munca si mai vine seara la 6-7 se joaca cu baiatul sta cu el cand am treaba il ia in brate si ii face sa manance ii si da sa pape, il leagana sa faca nani si la baita cu clatitul adusul de apa de caditza,si mai face si mancare din cand in cand ffff raar la cumparaturi mergem amndoi pt ca imi place sa merg eu sa cumpar ce stiu eu ca el ar fi in stare sa cumpere tot doar ca sa fie in casa ca poate odata si odata ne trebuie cam atat face el ,dar am noroc ca stau cu mama si tata si ma ajuta ff mult mama ii face baitza ca eu i-am facut decateva ori defapt ii fac cand e ea la munca baitul meu doarme o sapt cu mama si 2 cu mine depinde cum lucreaza mama si weekend-urile le doarme cu mami tati a invatat sa-l schimbe de pempars sa-i dea sa pape eu sunt fff multumita ca acum cand e mai greu stau cu parinti mei.
sexy_kidz
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:28
eu nu am avut ajutoare de genul "bunici"decat in vizite,moderne ce sa faci,dar nici nu am insistat in schimb sotul, la prima fetita a stat cu ea de la 1an si 6 luni cand eu am plecat la serv si sa ocupat el avand o meserie mai "libera"dar pana atunci nu a facut decat cumparaturi,iar acum la a 2a fetita sta cu ea mai mult l-am implicat mai devreme in cresterea ei,face piata cu lista in buzunar,sta cu ea dak eu plec la gimnastica(caci trebuie sa ne revenim),merge cu cea mare la gradi dimi si seara,e foarte activ,dar sunt de parere ca asa cum educi asa il ai ,sunt mai ceva ca ,copii la capitolu educatie....nu evitati sa-i lasati singuri caci mai tarziu o sa va para rau mai ales acum cand vin sarbatorile si treburile nu se mai termina.pupicei
oanaoaky
Postat pe 9 Decembrie 2008 19:40
Am citit raspunsurle voastre si ma bucur ca ma numar printre norocoase si ca am ocazia sa-mi laud si eu sotul.
Cand am venit de la spital a fost foarte greu pentru amandoi. Eram in curatenie generala si el a trebuit sa faca mai multe fiind in concediu si mult praf in casa. Dupa ce s-a terminat curatenia a crezut ca a terminat si el treaba dar s-a inselat. L-am lasat singur cu baiatul de cate ori a fost nevoie. Se mai trezea si noaptea de la 3 luni sa-i de-a sa manance (manca lapte praf ca nu a vrut san). Acum sta destul de mult (seara dupa munca ) cu el, se joaca , ii da sa manance, il schimba si mai face si mancare, uneori poate si mai des ca mine (din lipsa de timp ca m-am intors foarte repede la munca). De foarte multe ori sambata ramane cu bebe acasa eu lucrand in fiecare sambata. Acum este foarte bine, impartim toate treburile si ne este mai usor la amandoi, iar baiatul este inebunit dupa el, de abia asteapta sa vina de la munca sa se joace cu el.
Sper sa aveti parte si voi de intelegere de la sot. Sanatate
alina_gherman2004
Postat pe 27 Decembrie 2008 17:14
buna
am citit si eu din curiozitate.... acest subiect.... multe dintre voi sunteti ckiar norocoase... sotul meu cred ca nu ma ajuta din cauza serviciului nu stiu daca e o scuza dar asa cred.., lucreaza noaptea si cand vine acasa nu face nimic, bine ca isi pune singur sa manance...in rest ...nimic..sa zicem ca scuza e serviciul..nu ma plang pt ca nu lucrez si ne ofera tot ce vrem dar.. recunosc tanjesc sa mergem impreuna la cumparaturi sau sa pregatim o masa impreuna...
mery_kidz
Postat pe 27 Ianuarie 2009 22:49
vreau sa profit si eu de acest topic sa imi laud sotul pt ca MERITA. Fece tot... face curat, cumparaturi, gateste, sta cu baiatul, schimba sutece, ii da sa pape, il plimba, plimba cainele... TOT. Facem totul impreuna sau cu randul. Singurele lucruri pe care nu le face sunt sa calce (pt ca nu se pricepe.. nu pentru ca nu vrea) si nu se trezeste noaptea, pt ca cel mic plange mult noaptea la el.. se pare ca o vrea pe mami.
corina_dragoi
Postat pe 2 Februarie 2009 10:26
se pare ca mai exisista si tatici buni chiar dak snut pe cale de disparitie ma bucur sa aud ca un sot fae atata treba , bravo sotiei ca la educat,vorba aia cum il cresti asa il ai>>>>>>va pup si la mai multi tatici care sa ajute pe mamici caci au mare nevoie la bebici!!!
oanaoaky
Postat pe 2 Februarie 2009 20:49
Si eu ma bucur ca sotul meu se numara printre taticii care se implica si le doresc tuturor femeilor norocul acesta iar daca nu-l au ......multa rabdare atunci si putere......Va pup
alina_gherman2004
Postat pe 3 Februarie 2009 16:46
Sotul meu lucreaza,in timp ce eu stau acasa cu fetita noastra in varsta de 2 ani si 7 luni.Am parte si eu de ajutor din partea lui,o mai schimba,o mai i-a la plimbare ca eu in timpul acesta sa-mi fac treburile prin casa.
nicoletapetraru
Postat pe 8 Februarie 2009 17:56
Cand era mai mic tati statea ore-n sir cu bebe, dar acu ca mergem si umblam peste tot nu prea ne mai ajuta, doar daca e vremea somnicului ramane cu el si-l adoarme.
poliecp
Postat pe 8 Februarie 2009 18:00
si tati ne ajuta cum poate el mai bine de cand am venit de la spital l-a luat pe sebi in brate l-a schimbat l-a leganat la inceput aveam emotii ca-mi mai spusesera niste mamici ca pe ele sotii nu le prea ajutasera ca le era frica de bb la noi nu a fost asa din contra acum chiar sta singur cu sebi cateva ore sambata iar in gospodarie ma ajuta cu tot ce se poate oricum de aia suntem o familie si responsabilitatile se impart la 2 iar mai tarziu la 3 sau poate cu ajutorul lui Dumnezeu la 4
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Februarie 2009 11:41
si eu ma bucur de tot sprijinul lui....probabil si datorita faptului ca nu avem ajutor de la parinti .noi centram noi dam cu capul.....
pacat pt cei care nu se implica alaturi de sotiile lor nu constientizeaza ca pierd cele mai frumoase clipe din viata familiei......ce poate fi mai frumos decat a face lucrurile in doi.....si copii tot in doi se fac nu-i asa?
oto_otto2000
Postat pe 1 Martie 2009 19:46
budulean_daniela daca intri pe sit-ul tau te ajuta si tati la treburi apropo de topic.....
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Martie 2009 12:10
nu , mai, daca nu va ajuta tati la treburile casei, puneti-l sa intre pe site-ul ala (sa faca si el ceva nu?)
ruschita
Postat pe 16 Martie 2009 13:32
si am de mentionat ca am un sot minunat ma ajuta cu fetita destul de multse joaca cu ea are grija de ea stie sa o schimbe de pamoers chiar si de hainute se descurca foarte bine noi ne aflam in spania si el trebuie sa munceasca foarte mult si este foarte chinuit pt ca lucreaza si de zi si noapte si este forte obosit pupaci bebelusilor si sanatate
kidz000609
Postat pe 8 Aprilie 2009 23:39
Tati al nostru nu face urmatoarele:
nu face de mancare;
nu spala farfurii, decat daca vine cineva la noi si suntem in criza de timp;
nu-si pune rufele muradare la masina;
schimba scutece, decat in situatii limita.
Tati nostru face urmatoarele:
da cu aspiratorul si cu mopul (lui tudor ii este frica de aspirator si e de preferat sa fie afara);
face toate cumparaturile (mult mai bine ca mine, ca eu ma opresc la prima taraba si iau tot ce-mi trebuie);
ne cara cu masina pe unde avem nevoie, e nelipsit de la vizitele la doctor;
iese cu Tudor in oras, ca sa faca si mami o baie cu saruri si lumanari;
sterge geamurile, scoate si pune perdelele la loc (asta mi-am adus-o aminte ca e recenta);
a proiectat toata mobila din casa, pana la cel mai mic detaliu;
se joaca cu Tudor cel putin o ora pe zi;
scoate de pe net retete pentru Tudor si pentru noi;
se ocupa de partea muzicala si povesti pentru Tudor;
participa activ la baita (el cara cadita, face laptele, sterge apa de pe jos, il distreaza ca sa nu mai planga dupa ce il scoatem din cadita);
o pupa mereu pe mami;
or mai fi, dar nu-mi dau seama...

Concluzia: eu sunt foarte multumita de el.... e loc si de mai bine, dar pe urma zice lumea ca-l asupresc!!!!1
andracalin
Postat pe 10 Aprilie 2009 09:11
pentru toti tatii care se implica atat in educatia copilului cat si in treburile gospodariei sa zic asa.Si pentru tati nostru e o placere sa mearga la cumparaturi mai ales daca vreau sa-mi cumpar ceva de imbracat
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Aprilie 2009 14:29
...de cumparaturile pentru casa sau de pampers lui sebi tot tati se ocupa ar fi si culmea sa merg cu sebi in brate la supermarket sa mai am si 10 plase sa mai chem si taxi ca am fost prea comoda si nu mi-am luat permis si sa mai urc si pana la etajul 4 si cu sebi si cu plasele de cumparaturi.Asa ca-l rasplatim pe tati cu pupici ca ne mai aduce si noua cate ceva pe langa cumparaturi aseara i-a adus lui sebi pufuleti cu surprize si surpriza a fost un portofel de fetite cu un snur cu ursulet asa ca azi prin parc trebuie sa gasim o fetita draguta sa-i facem cadou portofelul cu ursulet.
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Aprilie 2009 14:35
la noi tati si daca ar vrea nu ar putea sa ma ajute ca acum e plecat 4 luni an germania si ma descurc singura cu amandoi copiii am doua scaune de masina ai pun pe amandoi si plecam,am noroc ca an masina sunt f cuminti si cel mic adoarme imediat oricum cand e acasa sta deobicei seara cu ei se joaca nu mai spun ca pana nu am avut permis si eu el era cumparaturile pampersi si tot ce trebuie an casa.
silviatatu
Postat pe 10 Aprilie 2009 20:44
buna......si eu am un sot minunat care ma ajuta ffff mult.face mancare,spala vase,face curat,ma ajuta cu Bia;ii da sa pape,o schimba,merge cu ea in parc.plus ca-i plac e sa-i faca tot felul de nebunii cum ar fi :i-a facut loc de joaca super,i-a decorat si vopsit camera,i-a cumparat leagan si i l-a montat.

ce sa mai nu am ce sa-i reprosez, ca e tare priceput si dedicat familiei.

il iubesc si il apreciez foarte mult.

si mereu ii multumesc si ii arat cat sunt de recunoascatoare ca ma ajuta...

sper ca toate mamicile sa aiba ajutor din partea sotilor, pt ca fiecare merita...


va pup
horobeanu
Postat pe 10 Aprilie 2009 21:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
kidanunt.ro 1 De la: kidz007106 30 Martie 2010 16:23
Aparat pt aerosoli. 1 De la: alex2007 15 Iunie 2010 14:23
Influenta tatalui in educatie 4 De la: bestmam 12 Februarie 2008 20:14
"pe langa plopii fara sot..." 15 De la: tatoo 18 Martie 2011 16:23
mie dor de fata mea care treb sa vina si din cauza mamei eu nu stiu nimik de fata mea! 5 De la: alexzander27 18 Mai 2009 16:45
Setari Cookie-uri