Cafeneaua forumului

pt ruschita, la cat mai mult...si la mai mare sanatosi si voiosi
..........referitor la alaptat....am lapte destul..slava domului...faza e ca manaca...adormim la san ca unde e mai bine decat la sanul mamei si pe urma se trezeste in 30 de minute ca ii este foame e clar ca nu a digerat tot....nu astept 3 ore..dar incerc cat de ct sa tin cont de 2 ore din moamentul de cand a terminat sa pape, desi cateodata ii dau si al 1h,30min ca plange si nu o pot lasa sa ii fie foame..e rea de foame. Cel mai greu este ca s-a obisnuit sa doarma la san si suge cam 10 minute.......si desi ma chinui sa o trtezesc ca sa manace nimic....apoi se trezeste in 20-30 minute ca ii este foamitza...
acum e mai greu ca s-a constipat de la sabsimplex..desi il dau de 3 sapt....e constipata de vre 3 zile....ieri a facut puitn dupa ce am pus supozitor..dar prea putin pt cat trebuie poate reusim azi....i-am afcut masaj...si ii fac mereu...i-am pus termomentru, am trecut-o pe bonisan ca ii face sa mearga stomacul..si iese repede de la bonisan...astept....
voi ati folosit debridat? cum e? ati fost multumite de el? ce cantitate ati dat cat scrie pe prospect sau a zis dr. altceva?
multumesc de raspunsuri
tudor_claudia
Postat pe 28 Februarie 2008 09:49
noua debridat ne-a dat la spital, cand el avea chipurile (sau chiar avea) diaree, dar de la supa de morcov si HN25 se inchegase la burtica si nu mai putea sa faca decat o data pe zi sau mai rar, si il durea burtica si se balonase putin. Avea 2 luni, i-au dat 2.5 ml de debridat, sincer nu am vazut nici un efect, mai bine i-a mers cu sab simplex, debridatul ala nu l-a ajutat cu nimic. De la sab simplex nu s-a constipat, facea doar partuleti si ragaia si ii era mai bine pe urma. Andrei al noastru... tot asa papa si adormea la san si peste o ora-o ora jumate se trzea sa pape iar. Acuma papa cam la 3-4 ore (nu mai are nici asa pofta ca e ocupat cu rosul, il mananca gingiile), dat tot la sana adorme si acum (nici nu trebuie sa seuga prea mult sau chiar deloc, doar sa se stie el cu sanul in fata si adorme linistit:)) Nu stiu mai tarziu cum o sa ne dezvatam (acuma de cand e frig afara, cum patutul lui nu are loc decat langa geam, nici in patut nu l-am mai culcat, il luam cu noi in pat), o sa vedem cum o sa facem- fiecare pas la vremea lui si fiuecare grija la timpul cu pricina. Pupilici!
ruschita
Postat pe 28 Februarie 2008 10:11
Buna mamici si pitici ! Vai ce de lume noua ! noi nu prea mai avem timp de cafea dar azi am intrat sa va salut si sa va spun ca baiatul meu azi implineste 9 ani .Sunt tare mandra de el! iar micuta mea peste o saptamana face 1 anisor.Mergem in picioare dar nu stim sa cadem si de aceea mami trebuie sa stea tot dupa ea iar zilele astea a fost racita si tare mariita.
georgeta_claudia2000
Postat pe 28 Februarie 2008 10:29
apropo de debridat si eu i-am dat dariei cand avea 2 luni dar nici un efect nu a avut pentru colici i-am dat bonisan iar pentru reglarea scaunului i-am dat biotic baby.
claudia incearca si cu ceai intre mese sa isi faca un program caci altfel o sa te chinui pe mai tarziu.
georgeta_claudia2000
Postat pe 28 Februarie 2008 10:34
LA MULTI ANISORI FERICITI copilasilor tai georgeta_claudia! Sa creasca mari, frumosi si sanatosi si sa te bucuri din plin de ei! Pupici!
tuschy
Postat pe 28 Februarie 2008 10:43
LA MULTIU ANI si din partea noastra, si sa fiti sanatosi si voiosi, iubiti si fericiti, si sa aveti numai bucurii si impliniri, si... hai la joacaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ruschita
Postat pe 28 Februarie 2008 10:48
pt ruschita;trebuie sa ai multa rabdare eu l-am alaptat pe seba 1 an si 6 luni i era la fel nu se deslipea de san si in parc cand mergeam trebuia sa-i dau san iar noaptea statea numai la san intr-un timp baga pe gura si iesea pe nasuc asa ca incarcate cu mult rabdare ca o sa fie bine de cand l-am intarcat suge la biberon si doarme si toata noaptea.Multa sanatate si multa multa bafta!va pupam dulce!
cora_delly
Postat pe 28 Februarie 2008 11:52
a, nu, noi in parc suntem cuminti, ori dormim in caricior, ori suntem asa de ocupati sa admiram minunatiile de afara (il incanta pasarile, copiii, cainii, frunzele, cerul), ca nu ne mai trebuie nimic. Si daca chiar ni se face asa foame pe afara sugem paturica sua manecutele, nu-i bai, ne descurcam:))

Stiu ca o sa avem mult de munca pana ne facem si noi mai marisori, o sa aiba rabdare si mami si tati acuma ce sa facem, trebuie... Pentru un ingeras asa ca Andrei facem orice:)
ruschita
Postat pe 28 Februarie 2008 12:39
georgeta_claudia LA MULTI ANI !! si fie sanatosi si sa cresca mari.
ruschita, a mea doarme in patutul ei in camera ei..si cand palnge ma duc la ea....acum i-am pus niste jucarii suspendate si dc se trezeste se mai uita la ele pana vine mami, ca trebe sa ma spal inainte.....am vb cu multe prietene de ale mele cu bb de accesi varsta (suntem 3 tipe cu bb, diferenta este de 2 sapt cu una dintre tipe...iar celalata e 2 zile noi suntem cei mai mici) si imi zicea ca debridatul le-a mers f bine...kiar surprinzator de bine (si tipa cu care am stat in salon la maternitate imi zicea ca ii merge bine debridatul, ca am tinut legatura cu ea)..acum nu stiu ce sa mai zic gripe water a mers, kiar se linistea de la el..dar o constipat-o, sabsimplex tot asa mergea bine, dar o constipat-o (cica are o substanta care incetineste tranzitul intestinal si soate aerul - parturile dar poate sa duca la cosntipatie din cauza incetinirii), acum ce sa mai zic.....ceai ar fi f bine dc ar bea....dar nu i-a biberon, suzeta nimic....ii mai dau cateodata cu lingurta dar tre sa il fac mai concentrat ca are rabdare la 4-5 linguritze de ceai pe urma vrea papa bun de la mami......si il bag pe o parte si il scoate pe cealalta...
pana la urma cred ca o sa se dezvete el si cu statul la san, kiar citeam intr-un articol sa nu ne facem griji ca doar nu am vazut nici un adolescent care sa tipe ca vrea la sanul mamei....asa ca..rabdare multa...APROPO STI VREUN MAGAZIN UNDE SE GASESTE RABDARE?
tudor_claudia
Postat pe 28 Februarie 2008 13:18
am mai adaugat niste poze cu galushca, dc vreti sa le vedeti....ms..
tudor_claudia
Postat pe 28 Februarie 2008 17:27
multumesc de urari si voua sa va traiasca puisorii si sa va bucurati de ei.
acum sunt mici si dragalasi dar cand vor creste mai mari veti fii mandre de ce ati crescut eu sunt mandra de copiii mei .
MULTI PUPICI LA MAMICI DAR SI LA PITICI!!!!!!!!!!!!!!1
georgeta_claudia2000
Postat pe 28 Februarie 2008 17:36
si eu i-am dat fetitei mele debridat cam o luna, 2-3 lingurite pe zi, si spre surprinderea mea cand am facut o pauza de vreo 2 zile au incetat si colicii. eu o tineam in brate si o mangaiam cand incepeau crizele. fetita mea iese cu scaunul daca ii dau cateva lingurite de portocala. am inteles ca nu e bine sa ii invatam pe copii cu supozitoare, nici metoda cu termometru nu e buna. intr-adevar nicaieri nu e mai bine decat la sanul mamei, si nu e nimic mai frumos decat o femeie care-si alapteaza puiutul. eu zic sa traiesti la maxim aceste momente pt ca trec repede. daca auziti ca se cumpara rabdare pe undeva sa ma anuntati si pe mine, ca imi tr si mie cateodata cu gazulita mea. pupici
danyelle005
Postat pe 28 Februarie 2008 17:42
Salutare fetelor stiu canu am mai scris de ceva timp dar am stat cumintele si la orizontala foarte mult. Am fost si noi la nenea doctorul si ne-a spus ca bazinul meu e prea mic sa mai suporte o nastere naturala fara sa fiu taiata...asa ca domnul doctor a hotarat cezariana pe 10 Martie....daca nu sunt ceva semne ...pana atunci.
Asa ca suntem pe ultima suta de metri.
Ne facem bagajelul, sa nu ne ia prin surprindere...
Cam atata ...

Postat pe 28 Februarie 2008 21:21
georgeta_claudia, LA MULTI ANI pentru copii tai, sa fie sanatosi si sa te bucuri de ei.Scuze pentru intarziere, dar acum am intrat si am mai citit ce ati mai scris, pe noi ne omoara dintisorii care numai vor sa iasa.De trei nopti, dormim foarte rau si agitate, dar o sa trecem si noi peste asta.Anghelelisabeta, nastere usoara si abia asteptam sa intre si copilasul tau in clubul celor mici.Pupici tuturor!
chira
Postat pe 29 Februarie 2008 20:14
LA MULTI ANI DE 1 MARTIE!SA VA ADUCA PRIMAVARA MULTA,MULTA FERICIRE,BUCURII SI IMPLINIREA TUTUROR DORINTELOR!FIE CA DRUMUL VIETII SA VA FIE PRESARAT CU FLORI!O PRIMAVARA FRUMOASA VA DORIM!CU DRAGOSTE SI PRIETENIE ADRIANA SI ALINA
anuska_kidz
Postat pe 1 Martie 2008 11:06
un 1 martie plin de bucurii pentru toate mamicile pentru ca merita o primavara frumoasa alaturi de printzesele si printzisorii lor!!! Pupici de la VLADUT-ROBERT si ANAMARIA
anamariamerisescu
Postat pe 1 Martie 2008 16:01
De 1MARTIE va dorim ca primavara sa va umple sufletul de speranta si bucurie.LA MULTI Ani va ureaza Chira si Mariana!
chira
Postat pe 2 Martie 2008 01:06

LA MULTI ANI!!!! pentru mamici, pitici, tatici, bunici.....
tudor_claudia
Postat pe 2 Martie 2008 09:50
La multi ani tuturor !
sdanutza
Postat pe 2 Martie 2008 16:05
La multi ani!O primavara plina de bucurii, de iubire!Numai realizari sa va aduca Martisor si sa va bucurati de sufletelele voastre!Va pup!
nikol_kidz
Postat pe 2 Martie 2008 16:46
la multi ani ! tuturor si sper ca primavara asta sa va gaseasca bucurosi si sanatosi.noua ne dau de furca dintisorii ieri i-a aparut un incisiv sus dar dupa foarte multe nopti agitate si inca mai suntem agitate cred ca urmeaza celalalt incisiv .
VOI CUM VA DESCURCATI CU DINTII CACI LA NOI ESTE UN COSMAR CEL PUTIN NOAPREA?
georgeta_claudia2000
Postat pe 3 Martie 2008 08:25
Si la noi la fel, noaptea era groaznic, ziua era ok.Dar de doua nopti dormim neintoarse, de la 23.00 la 10-11, fara ca macar sa scancim in somn.Am verificat, dar niciun dintisor, ca prea s-a linistit, asa, dintr-o data. Ii asteptam.
chira
Postat pe 3 Martie 2008 16:38
buna dragi mamici si pici .va doresc si eu o primavara precum sufletul vostru: cu bucurii,impliniri,sperante,sanatate voua si picilor,iubire si mult soare atat afara cat si in suflet.
DESPRE DEBRIDAT- vreau si eu sa spun ca este fff bun.cel putin asa a scapat alexia de colici.i-am dat sab simplex pana la 2 luni degeaba.era ca apa de ploaie.urla cat era ziulica de lunga.aveam noroc ca noaptea dormea linistita,manca si adormea la loc...mi-a spus cineva de DEBRIDAT si cum eram disperata am incercat..si sa vezi minune...gata cu colicile.s-a linistit fata mea de nu o mai recunosteam.acum depinde si de organismul fiecarui copil.eu zic doar ca la alexia a mers...
melutza
Postat pe 3 Martie 2008 23:23
Buna dimineata! am intrat putin profitand de faptul ca daria inca doarme si azi noapte a dormit bine fara plansete .
mai avem 3 zile si imlpinim 1 anisor acum mergem mai bine si tipatim toata ziua prin casa iar cand nu sunt atenta o gasesc la usa facand din manuta si zicand "ta ta "sa mergem tai stie unde ii sunt ochii si gurita face cu ochiu iar cand ne vede ca vb la telefon isi duce si ea manuta la ureche si zice "ao"
ii mai place tare mult sa stea pe olita iar cand face pipi incepe si rade.
Copiii vostrii ce stiu sa faca? cei care sunt in jurul varstei de 1 an?
georgeta_claudia2000
Postat pe 4 Martie 2008 08:22
pt meluza....cand ii dadeai debridat se constipa, sau facea cacutza normal....ca ii da debridat de vreo 2 zile si e cosntipata....ma rog orice ii dau e constipata...dar am sperat ca debridatul sa mearga...sa fie de la ea cosntipatia...si nu de la ce ii sau pt colici? kiar nu mai stiu nu iese afara decat cu supozitor....am ajuns sa disper....kiar nu mai stiu ce sa ii fac...se kinuie si ea ma kinuie si pe mine
tudor_claudia
Postat pe 4 Martie 2008 12:07
pentru tudor_claudia: mereu a facut greu sau de cand cu siropurile?
ruschita
Postat pe 4 Martie 2008 14:53
eu nu aveam probleme cu scaunul .avea un scaun pe zi ...normal.o singura data s-a constipat .a iesit cu scaunul dupa 3 zile.i-am bagat supozitor si gata.de atunci nu s-a mai intamplat.
melutza
Postat pe 4 Martie 2008 15:22
tudor_claudia ...acum e si cam mik galusk ta dar ce lapte -i dai? san? daca-i dai san nu ar trebui sa fie constipata.nu e normal.e posibil sa fie si ceva ereditar.cunosc pe cineva care tot la fel de cand o stiu iesea cu scaunul la o saptamana...acum fetita ei o mosteneste si la fel se chinuie cu ea.si doar o alapteaza. nu stiu ce sa spun depinde de organismul fiecarui bb.daca-i dai ceai ...punei si musetel ...ajuta
acum eu ii fac alexiei ceai de fructe amestecat cu musetel ca sa evit constipatia.mai are si ea tendinte de constipare dar mai rar.odata parca a facut o oita in pampers.dar culmea e ca nu rateaza nici o zi .eu stiu ca esti constipat cand nu iesi 2-3 zile dar ea iese ..mai tare ,mai moale...dar iese
melutza
Postat pe 4 Martie 2008 15:36
ii dau doar san ca altceva nu i-a...abia ma kinui sa ii dau ceai...:(...mi-a zis mama, ca am vb cu e,a ca si eu cand eram mica era f constipata, numai la 3 zile faceam, kestia e ca crescand nu am mai fost, cica doar cand eram bb, pot spune kiar contrariul..dar nu sunt cosntipata...
cand am venit cu ea din amtetrnitate face ok, 4,5 scaune pe zi...la 3 sapt a facut prima criza de colici si de atunci i-am dat bonisan - facea cacutza normal..kiar prea mult si ii merge burtica f tare o puteai auzi stand langa ea, colici in continuate, apoi am trecut pe gripe water, 3 zile ok cu kk apoi constipatie, pe urma am trecut pe sabsimplex, 1 sapt si ceva ok cu kk apoi contipatie......acum am trecut de 2 ziel pe debridat...e in continuare contipata...am vb cu careva si zicea ca poate nua re dezv f bine muculatura la nivelul colonului......tre sa vb cu pediatra....
tudor_claudia
Postat pe 4 Martie 2008 16:18
Claudia eu zic sa nu te sperii caci la varsta asta copii au sistemul digestiv in formare dar cred ca faci aceiasi greseala ca si mine pt ca si eu am patit cu daria la fel pe la vreo 2 luni si am incercat cu de toate dar nu a mers pana cand intr-o zi mi-am luat inima in dinti si am lasat-o sa faca singura fara termometru si fara supozitor . e drept ca vro 2 saptamani facea tot la 3 zile dupa aceea la 2 zile iar cand am inceput cu sucul de morcov si de fructe pe la vreo3 luninu am mai avut treaba .
georgeta_claudia2000
Postat pe 5 Martie 2008 08:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Carucior +Port bebe+Aparatoare ploaie 5 De la: madusca 13 Iunie 2010 12:57
Haine pentru copii 0-10 ani 2 De la: kidz_luissa 10 Decembrie 2009 14:45
Vand Carucior pentru copii Graco +patut ABC Design +premergator 1 De la: kidz003049 7 August 2009 22:59
Vand scaunel de masa Bertoni 1 De la: kidz008323 28 Mai 2010 10:55
Vand port bebe 1 De la: XEMONIA 12 Martie 2009 23:15
Setari Cookie-uri