Cafeneaua forumului

Buna fetelor!!!!!Sunt Adriana, sunt mamica unui baietel de 4 ani si 1 luna si ma asez si eu langa voi cu o cana de cafea (sunt inca la servici).Ma primiti si pe mine?
cezarinady
Postat pe 20 Februarie 2008 19:56
buna..Claudia ne bucuram ca ni te-ai alaturat, sa-ti tariasca " galusca" si sa va bucurati de ea...sper sa fie cuminte in continuare !
Buna si tie Adriana..te primim cu mare drag...sa-ti traiasca baietelul si sa aveti numai bucurii de pe urma lui.
Fetelor..eu va zic de-peacum weekend placut pentru ca maine nu cred ca o sa am timp sa intru pentru ca plecam intr-un mini concediu in Austria...sa fiti cuminti si ne mai " auzim " luni ! Va pup pe toate !
sdanutza
Postat pe 20 Februarie 2008 20:31
buna fetele, ce facetii?noi nu prea mai avem timp de nimic, iulia este fasneata de colo colo, si uite asa trece ziua, si seara pic de oboseala, incepe sa vina caldura, stam din ce in ce mai mult la aer, va pup si nopate buna
pericol21
Postat pe 20 Februarie 2008 23:26
multumesc pentru urari, si pt ca am laudat-o ca e cuminte de la 3 dimineta a tot marait, chiar dc prin somn, o aud in interfon si nu mai pot dormi......a mancat la 9 si apoi a varsat, scuzati a erucatat ca mami inca nu a invatat sa o faca bine sa ragaie, mie mi-a parut ca a ragait.....dar se pare ca nu....si apoi sa te tii abia la 12 mi-a adormit.....si eu langa ea zanganind jucarii......acum pot manca.......desi stiu ca nu o sa doarma mult...deja ma gandesc ca peste cateva luni nu voi mai avea atat timp liber in timpul zilei, momentan incercam sa ne dam seama cum putem sa o facem sa doarma mai toata noaptea......sa doarma si ea mai bine, sa ma odihnesc si eu..de moment ne-am dat seama ca trebe sa manace bine seara dupa baita si sa nu fie f cald in camera......sa speram ca reusim.......dar peste vreo 2 luni cred ca trebe sa imi rezerv niste ore de joaca cu ea.
dati-mi niste sfaturi, voi cum v-ati jucat, ce jocuri ati folosit, sau inventat...cat timp.....cam cand, pe la ce varsta....?
va pupic pe toata mamicile si multumesc pentru primirea in cafenea
tudor_claudia
Postat pe 21 Februarie 2008 12:22
si gazulita mea vomita destul de des. ea a inc sa doarma noaptea mai mult pe la 3 luni. incearca sa dormi ziua cand doarme si ea. fetitei mele ii place f mult sa vorbesc cu ea, sa rad, sa o gadil, sa o alint; de jucarii se plictiseste dupa un timp. pupici
danyelle005
Postat pe 21 Februarie 2008 12:49
Bravo,danutza,sa va distrati bine.Eu tocmai vroiam sa va spun ca la noi e un soare excelent, suntem in tricou. Dar de abia asteptam sa se faca intr-adevar cald,sa putem face baie in mare.Karina deja incontinuu ma bate la cap cu marea.Le urez tuturor mamicilor sa-si gaseasca timp pentru distractie,caci o iesire poate face minuni pentru psihicul nostru,in primul rind.
ikarinusa
Postat pe 21 Februarie 2008 13:25
Salutare tuturor, noi suntem nou-veniti pe aici, deci sa ne prezentam: mami se numeste Rodica si bb se numeste Andrei, facem 6 luni pe 2 martie, suntem din Bucuresti, stam in Pajura, suntem veseli si vioi foc, nu mai avem rebdare si tot vrem sa o luam din loc sa explora lumea... poate ne intaknim cu voi pe terenul de joaca, ce ziceti?:)
ruschita
Postat pe 21 Februarie 2008 18:02
salutare mamici! asa e, o iesire e binevenita pt toate mamicile....si la noi a fost foarte frumos si am profitat de asta si am stat mai multe pe afara azi...si gazulita mea e tare neastamparata si nu are decat 4 luni....dapai cand va merge........va pup pe toate
danyelle005
Postat pe 21 Februarie 2008 18:26
buna eu crengta si saunt mama unui baietel de ani ,sper sa ma primiti si pe mine in discutiile voastre.multi pupici bebelusilor.
albinuta24
Postat pe 22 Februarie 2008 12:44
scuze dar nu stiu ce sa intamplat de am gresit
albinuta24
Postat pe 22 Februarie 2008 12:46
buna..cam tarziu pt o cafea...cu taote ca nu beau deloc..m-am autiinvitat si eu...sunt o mamica a unei fetite de 5 ani si mai asteptam un bb peste 3 luni care va fi tot fetita...sunt din bucuresti si m,a bucur sa ma alatur voua.
babyname
Postat pe 22 Februarie 2008 14:05
salutam noile mamici pe aici prin cafenea......noi dormim acum.....am o intrebare pt mamici. galushca mea are 5 sapt si 5 zile, si de cateva zile a inceput sa doarma toata noaptea, ceea ce ma bucura nespus, poate reusesc sa ii fac un astfel de program, sa ma pot odhni si eu...ca ziua nu pot dormii. in shcimn ziua imi manaca mai mult..adica de multe ori se trezeste si vrea mancare si la 2 ore...o mai chinui putin sa treaca 2 ore ca sa nu ii accentuez colici..si asa seara aveam program de scandal...cam 30 min, in timp ce manacam se tot agita si palnge cu sanul in gura..am pus pe seama colicilor....dar agitandu-se isi baga mult aer in stoamc..
tudor_claudia
Postat pe 22 Februarie 2008 16:43
buna,ma numesc ramona am un baietel de 8 luni va rog sa imi spuna si mie cineva daca se fierbe laptele praf ex sa fac lapte cu gris laptele praf este milumil va multumesc
dumitrescu
Postat pe 22 Februarie 2008 16:53
bunA RAMONAeu nu am fiert laptele praf, i-am facut cu apa plata sau apa fiarta si racita si in momentul cand fac bineronul o incalzesc un pic
, este foarte bine asa, de ce sa-l incalzesti?

pericol21
Postat pe 23 Februarie 2008 12:30
Buna fetelor! Bine au venit si noile mamici. Noi intram si va citim zilnic , dar nu prea am mai avut timp sa si postam.Am mai facut cateva comentarii la poze, dar cam atat. Am profitat de vremea frumoasa , si am stat mai mult pe afara, ieri am stat 1ora si 40 min, am venit in casa si am mancat si am mai iesit inca3 ore si ceva.A fost super! Acum sta Chira putin cuminte si se joaca, ca pana acum a facut scandal, si am vrut sa va salut.Bb-ii vostri sunt bine? Claudia, eu cu Chira am incercat cu fel de fel de jucarii pentru varsta ei, dar cel mai mult ii placeau cele care faceau galagie. Bravo ca iti doarme toata noaptea, dar nu stiu ce sa-ti spun cu masa in timpul zilei, nici eu nu-i dadeam sa manance decat la 3 ore, nu mai devreme, dar mie dr.mi-a spus ca pot sa-i dau ceai intre mese.Oricum Chira nu plangea de foame, statea nemancata si 4-5 ore, ea nici acum nu plange de foame. Tin minte , ca erau caldurile acelea mari, si seara mai ieseam la o terasa, la 5 min de casa, si stateam cu ea acolo pana incepea sa se agite, si presupuneam ca ii era foame, 4-5 ore de la ultima masa. Dar fiind cald, cum ti-am mai spus ii dadeam si ceai. Noi am baut ceai de la o luna, dar mai bine intreaba dr.Avea 3 luni si ceva si bea cam 300-400 ml/zi, dar erau afara si 40 de grade...Iar acum , la 9 lunis i jumatate , sunt zile cand bea si 500 ml/zi de ceai.Va las acum, ca face Chira galagie si mai vorbim.Pupici!
chira
Postat pe 23 Februarie 2008 15:19
buna fetelor! claudia, eu ii dau fetitei mele sa pape cam la 2 ore, uneori si la 1,5 ore, ca e tare rea de foame; depinde de fiecare copil, acum toata lumea recomanda alimentatia la cerere, doar nu o s-o lasi sa nu mai poata de foame! si noi am avut probleme cu colicii, dar spre norocul nostru au durat cam o luna jum...acum e bine, dar tot rea de foame a ramas; va pup si va doresc week-end placut impreuna cu familia.
danyelle005
Postat pe 23 Februarie 2008 16:23
Salut mamicilor ! sunt noua pe aici , si vreau sa ma alatur voua la cafea.
Apropo am o fetita de 1an si 5 luni ,si nu i-am fiert niciodata laptele praf ,l-am facut cu apa plata .
bAI , NE auzim la cafea!!!!!!!!!!!!!!!!
aimairaida
Postat pe 23 Februarie 2008 22:05
multumeswc chira si danyelle005, nu pot sa ii dau ceai ca nu bea..adica nu baga nimic in guritza in afara de san....si e rea de foame......o mai pacalesc 20-30 de minute dar cand vrea sa pape la 1 ore dupa ce a terminat e teroare...e linistesc punand-o pe pieptul meu..desi in ultimul timp nici asa nu se mai linisteste...ma simte ca eu sunt masa....si vrea papa, se mai linisteste la tati in btare pret de 15 minute si apoi incepe iar....colici astia......ma mai joc cu ea dau radioul un pic mai tare sa auda muzica...mai vb.....si apoi cand vad ca pot sa ii dau de papa o schimb si o pun la san....incerc sa ii mentin acesta ordine..cand o pun pa masutza de schimbat sta mai linistita stie ca urmeaza papa....a avut cateva zile mai rele vreo 4....acum sa vedem saptamana asta cum merge..doarme in continuare noaptea.....ma bucur.....ziua doarme 1 ora dupa ce a mancat si apoi se trezeste....e normal? ma joc cu ea..dar parca e prea mica si ar trebuii sa doarma, duminica am implinit 6 sapt......
tudor_claudia
Postat pe 25 Februarie 2008 11:39
Claudia, la multe saptamani, luni si ani. Noi nu am avut colici decat o singura criza, intr-o noapte, am presupus noi ca sunt colici, ca a plans destul de mult. Dar a baut ceai pentru colici de la 1 luna.Ii dai picaturi pentru colici? Eu ii dadeam inainte de fiecare masa sab simplex, si eu am baut ceai pentru colici foarte mult, mai mult de 2 l pe zi, fiind si vara, dar oricum fiecare copil este in felul lui. Eu nu pot sa-ti spun decat cum a fost la noi, nu trebuie neaparat sa mearga la toti copiii.Dar dr ce a spus. a luat in greutate? Ma gandesc ca poate nu-i ajunge laptele sau poate nu e foarte consistent. Cere parerea si pediatrului. Eu, in momentul in care mi s-a trezit noaptea, la 4 luni, la ultima masa, am suplimentat cu formula, deoarece nu-i mai ajungea, bineinteles la recomandarea pedatrului.
chira
Postat pe 25 Februarie 2008 13:48
pt colici ii dau sabsimplex la recomandarea dr. desi a zis ca poate sa o constipe...dar, nu ii merge bine (in sf ceva care merge la ea, bonisanul si gripe water nu au mers...). ceai nu bea pt ca nu accepta tetina.am incercat diferite tetine si nu a mers nimic nici laptele meu nu il vrea in biberon am zis ca o fi din cauza ceaiului, nu e. cel mai mult imi bea 3,4 lingurite mici pt bb si ii fa ceai concentrat..indulcit si dc imi bea 3,4 linguritze sunt multumita...
in prima luna mi-a laut 1 kg si ceva, am plecat cu 2,950 din maternitate, la o luna avea 4 kg....a luat bine chiar dc manca putin (zicea si pediatra ca e laptele de calitate....), cel putin dupa parerea mea....de saturat se satura...si eu m-am intrebat acelasi lucru dc se satura dar cand nu mai vrea papa inchide gurita si gata....oricum am citit ca dinc auza durerii de burtica au tendinta de a manca continuu pentru a nu-i mai durea, numai ca punand lapte peste lapte ii accentuez colici..ce sa zic. o cantaresc la fiecare de sf de sapt inainte de baita, samabata avea 4,600 ceea ce e bine...vedem samabata viitoare cat o sa fie.....
eu tot am impresia ca nu manaca cat trebe ca la mine mai ramane lapte in san dupa ce mananca, asa ca ma tot mulg... ca am sanii mari si beau multe lichide sa am lapte..
aseara m-a mancat undeva si dupa ce mancat la san m-am pus si i-am dat si de la biberon lapte muls...mi-a dat afara....nu suporta tetina....si uite asa mi-a palns pana la 12 jumate cand am putut sa ii dau iar sa mance, ca nu sitam dc a dat totul afara sau a mai ramas.....sa imi fie invatatura de minte...
tudor_claudia
Postat pe 25 Februarie 2008 14:24
salutare mamici! cum a fost sf de sapt pt voi? pt noi a fost f.bine, afara a fost f. frumos, ne-am plimbat toata ziua pe la prieteni si gazulita mea a fost tare vesela (e tare sociabila). suntem bucurosi ca am inceput sa papam supica si ii place; n-am treaba cu mancarea, nu refuza nimic (cel putin pana acum). azi am fost la vaccinul de 4 luni si a plans putin dupa ce a intepat-o dar s-a linistit repede in comparatie cu cel de la 2 luni cand a plans o zi intreaga. acum o las sa doarma putin si apoi iesim iar la plimbara ca e tare frumos la noi ( sunt 20 de grade afara). va pup pe toate
danyelle005
Postat pe 25 Februarie 2008 16:29
sal sant noua si ar fi bine sa ne intalnim la o cafeluta sau ceai in fiecare zi aici


va pupicim
melaniaf1978
Postat pe 26 Februarie 2008 12:46
Buna dimineata! Alinabubulina bine ai venit! Sper sa ne bem des cafeaua impreuna, daca avem timp. Acum ca a venit caldura stam mai mult prin parcuri decat in fata calculatorului.(mai putin timpul de la servici) O zi buna tuturor care isi beau cafeaua sau ceaiul !
adrianatila
Postat pe 27 Februarie 2008 08:16
Buna dimineata!este pentru prima data cand intru pe forum ,sunt mamica unui baietel de 2 ani si 7 luni si ma bucur sa impartasesc ideei cu cat mai multe mamici.Va doresc o zi cat mai frumoasa!
cora_delly
Postat pe 27 Februarie 2008 09:22
binevenit tuturor mamicilor care ni s-au alturat....vine primavara....vine caldura...in parc cu noi....la soare. o sa ne bem acolo cafeaua sau ceaiul....eu parca nu am f aproape si pt ca nu pot iesi cu galushza decat 30-40 d eminute ma invart in jurul blocului, cel mai este faptul ca nu am o banca unde sa stau..unde sunt e plin de noroi..si tot asa si nu pot sta cu ea in brate f mult.....stau la etajul trei si am un carut f greu nu il pot cobora eu...doar sotul, iesim cu el doar sambata si duminica in rest o tin in brate...trebuie sa gasesc o solutie...
o zi cat mai mininata
tudor_claudia
Postat pe 27 Februarie 2008 11:43
Bine ati venit!Va primim cu drag,insa este cam slaba activitatea in ultimul timp.
Unde sunt anuska,meluta,sdanuta,lady_dy,cocolici,chira,mihaela si multe alte mamici?
Inteleg ca vine primavara si este pacat sa stam in casa,dar totusi....
Eu am fost harnicuta,mi-am pus gradina(ceapa,usturoi,salataetc),pt ca mancam foarte multe zarzavaturi in sunt foarte scumpe.M-am ales cu o febra la picioare si la spate,dar a trecut.
printesica mea este bine....creste si este cumintica.Mititica lu mamica!
Mai am 3 zile si intru in7 luni...offf........ce mult mai am!
Va pupam si pe voi si pe ingerasii vostrii.
g_ela25
Postat pe 27 Februarie 2008 15:31
N eata , mamicilor!va salut. Eu n-am mai intrat.Sunt intr-o continua alergatura.Viata mea a devenit o cursa de cand am reinceput munca.Nu prea mai am timp de mine. La voi cum e?G_ela 25 te felicit pentru harnicia ta.Curaj , trece timpul si totul va fi ok.Piticii ce va fac?
eu imi vad fetita dimineata cand o pregatesc pt gradinita si apoi abia seara la 20 , cand vin de la munca.Desi imi place ce fac, cateodata as lasa totul balta si m-as ocupa numai de ea.Va pup si va doresc o zi minunata.
nikol_kidz
Postat pe 28 Februarie 2008 08:36
Neatza tuturor, scuze ca noi desi mwembri noi ai cafenelei, nu prea avem timp sa scriem mesaje. Suntem foarte ocupati: pimbarici, joaca si iar joaca, chiote, rasete, preparat papica proaspata, baut cescute de siropuri si pastile si biotics si alte cele (asa suntem noi mai speciali...).

Pentru tudor_claudia: noi p Andrei (pe 2 face 6 luni), l-am alaptat la san (exclusiv san) pana saptamana trecuta, si toti doctorii (si din maternitate, si pediatrii, si din spital - avem probleme cu rinichii, de fapt cu ureterele, si am facut deja poteca la spital) ne-au recomandat sa ii dam sa suga CAND VREA EL (nu sa astepti 3 ore, ca poate el are alt ritm de papat. Daca ii e foame eu ii dau, si cu cat suge mai des cu atat si secretia de lapte e mai bine stimulata. Biberoane nici noi nu acceptam , intr-o vreme accepta suzeta dar acum nici pe aia: nimic artificial, doar san, iar "suculetele" ni le "bem" cu pipeta. Acum am inceput si sa preparam rcovel si asa cu manuta nostra sau cu degetul lui mami e mai interesant, si parca si lingurita de plastic rosie e mai atragatoare:) A mai avut si tentative sa bage fetisaoara direct in castronelul cu papa:))

In rest, luam bine in greutate, crestem frumos si veseli, avem program clar: seara ne culcam la 10 si ne trezim la 7-8 dimineata sa facem un caca, pe la 11 mai dormim o juma de ora- o ora, afara cu caruciorul iarasi dormim o ora in carucior si inca o ora chiuim la pasari si gangurim cu alti copii care se uita dupa noi, si dupa-masa iar pe 4-5 mai dormim o juma de ora- 45 de min.

Pupici si o zi frumoasa tutor mamicilor, si multa veselie picilor!
ruschita
Postat pe 28 Februarie 2008 09:28
Pentru colici e bun si sab simplex, noi nu prea am avut probleme cu colicile decat la 2 luni cand ne-am internat pt diaree si infectie urinara, si atunci merega foarte bine plimbatul in brate, si in pozitie normala si pe burtica pe bratele mele se linistea. II placea mult pe burtica, ii era mai bine asa. Iar cu biberoanele, inceracm acuma sa ne obisnuim cu biberon si canita tuguiata: i le dau cu putin lichid (apa/ ceai) sa se joace cu ele , sa se obisnuiasca. Nu suge, le roade si ii mai curge cate o picatura si in gurita, dar am zis sa am rabdare si cu timpul poate o sa il atraga si o sa bea singurel. (Acum o sa ne dea si dintisorii, de aia e mai bine de ros decat de papat:)
ruschita
Postat pe 28 Februarie 2008 09:33
S_danuta, vrem poze din Austriaaaaaaaaaaa, cum a fost? Hai pupici la toti!
ruschita
Postat pe 28 Februarie 2008 09:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lenjerii de pat din bumbac 100% 8 De la: leiiana 15 Decembrie 2009 09:42
lapte praf novalac formula antidiareica 2 De la: zambil 8 Iulie 2010 09:31
f 10 De la: eu_geminy 16 Octombrie 2011 22:37
Hainute si jucarii copii, preturi 5-10 lei 2 De la: chinabuye 9 Mai 2010 15:19
Fotografii bebelusi 1 De la: 26 Ianuarie 2009 20:14
Setari Cookie-uri