cati copii vreti?

iasmina,sa-ti traiasca printzesa,sa te bucuri de ea.e bine ca ai cine sa te ajute.de plimbari,la mine nu poate fi vb.la mine se numeste plimbare cand ies la piatza,la carrfour,si atunci trebuie sa "dau sfoara-tzara"sa vad cine se incumeta sa stea cu fetele(doar la surorile mele pot apela-ale sotului au .functii -avocate...si diferentza asta de clasa sociala ne tine la distanta).deh,asta e!sa ne traiasca puiutzii si sa fie sanatosi.conteaza altceva?cred ca nu.
robby
Postat pe 2 Noiembrie 2009 13:59
eu am un baietel de 1 an si 3 luni si inca unul pe drum, care se va naste in februarie. O sa avem o diferenta de 1 an si 7 luni intre ei si sunt cam speriata.. uneori cred ca m-am cam grabit, ca o sa fie greu cu 2 atat de mici.. dar sunt fericita si abia astept sa-mi cunosc cel de-al doilea baiat.

Cred ca noi o sa ne oprim aici, nu ca nu ne-am dori si o fetita dar unele probleme medicale cred ca o sa ne impiedice sa o avem.. sau oricum nu foarte curand :(

corina_dragoi
Postat pe 2 Noiembrie 2009 14:14
am un baiat de 16 ani si o fetita de 1 si 4luni si totusi as mai dori un copilas deoarece este diferenta foarte mare intre ei
flo09
Postat pe 7 Noiembrie 2009 15:30
felicitari tutror pt puiutii vostri,sa fiti sanatosi si tot ce va doriti...noi avem la ora actuala un nazdravan de 2 ani si 8 luni,mai vrem inca unu,daca ar fi dupa noi am face 3 dar imi e cam teama ca am rh negativ...in fine sanatosi sa fim sa ne putem ajuta copii...pupici...
izab33lla
Postat pe 11 Februarie 2010 16:12
noi avem o printesa de 2 ani si 10 luni. cel de-al doi-lea ni l-am dori, dar la fel e cu risc (tot rh negativ). Si asa pitica e tot timpul plina de mucisori (de colectivitatea....) si sa o iau de la capat cu lapte, pampersi,diversificare.... a fost frumos si stresant prima oara. A doua oara cred ca e mai usor.
cao2007
Postat pe 11 Februarie 2010 16:24
Si eu am un baietel de 6 luni jumate....am nascut natural si nu este deloc usor....noi ne mai dorim bebe doi.... chiar bebe trei... dar mi-e o frica sa mai trec prin ce-am trecut...... sa vedem cand o sa reusesc sa trec peste frica asta care e mai mare decat cea dinainte sa nasc prima oara
bau
Postat pe 11 Februarie 2010 16:55
eu numa un colil vreau sa pot oferi cat mai mult
kinga_marci
Postat pe 17 Februarie 2010 11:45
eu am un baiat de 14,unul de 12 si o fetita de 1,7 luni, am zis ca incerc pana iese,sunt foarte multumita de toti trei!!!!
diana_maria_kidz
Postat pe 17 Februarie 2010 11:50
Am un baietel de 8 ani,si nu mai vreau nici un copil,asa ii pot oferi ce are nevoie,scoala privata,jucarii cate vrea,hainute bune si tot timpul din lume.Sa nu uitam ca nu va trebui sa se preocupe de casa,deja are asigurate un duplex si un apartament,si la cum sunt vremurile acuma,nu ma risc si nu ma complic,desi instinctul matern se trezeste din cand in cand si visez sa am o fetita,dar ma abtin.Ce sa faci,nu se poate avea totul.
maria26
Postat pe 3 Martie 2010 08:47
de vrut probabil ca toate vrem 2 sau 3 copii dar uitandu-ne in jur si analizand lumea si viata pe care o traim ne punem intrebarea:de ce sa mai chinuim si un copil?sa nu avem ce sa ii opferim si eu desi am d oar un copil si nu vreau sa ii lipseasca nimic cateodata se mai intampla sa nu am posibilitatea asa ca deocamdata nici nu ma gandesc sa fac altul
anaROBERT
Postat pe 3 Martie 2010 10:49
Eu ma gandesc la altu dar sa-l fac in tari straine sa capete cetatzenie straina,ca sa poata pleca cd v-a creste mai mare,ca in Romania e jale.
bau
Postat pe 3 Martie 2010 10:51
si fara cetatenie poate pleca cand vrea el in tari straine dar ce crezi ca acolo umbla cainii cu covrigii in coada si eu am f ost in spania dar nu este o situatie roza nici pentru ei.
anaROBERT
Postat pe 3 Martie 2010 10:54
Cu cetatzenie e mult mai usor si ai f multe drepturi.De exemplu daca copilul meu ar avea cetatzenie in Suedia,acolo la 16 le da statul apartament,si in cazul in care nu au loc de munca ,le da si 500e pe luna sa se poata descurca.
In Spania am fost si eu lucram la un restaurant si laum 1000e pe luna fara sa am acte si 60e era chirie cu tot cu cheltuieli,mancare,ajungeam la 150e .Asa ca pe luna imi ramaneau 850e sa fac ce am chef cu ei,aia da viata.Pacat ca eream mai tanara at si nu am ramas de tot,dar asa am fost sa fie si nu am voie sa -mi para rau.
bau
Postat pe 3 Martie 2010 10:59
da si eu lucram si luam 650 euro pe luna si chiria era 250 euro plus ce mai era de platit gaz curent etc si plus mancare m-am razgandit era mai bn acasa
anaROBERT
Postat pe 3 Martie 2010 11:02
Tu ai nimerit rau
bau
Postat pe 3 Martie 2010 11:05
daaaa foarte rau si sotul lucra in constructii si lua intre 1200 si 1400 euro si sa dat si ''debaha'' adica avea acte avea tot ce era necesar si tot degeaba eu nu aveam acte aveam doar impatronamentu atat parca asa se chema nu mai stiu si a fost greu plus ca aveam si rate in tara trimiteam banii acasa asa ca mai bn in tara mea
anaROBERT
Postat pe 3 Martie 2010 11:07
Da ,este cam greu si pe aici prin spania,cu criza asta,dar eu castig la vreo 1000 si ceva,sotul 1600,cartile copiluilui de la scoala sunt platite 60% de catre guvern,medicamente compensate 70%,dentist gratis,chiriile s-au ieftinit,mancarea e mai ieftina,mie imi place,nu ma intorc acasa doar in concedii.Acum toti romanii au drept de lucru,insa ce e adevarat este ca nu se prea mai gaseste loc de munca,sa vedem cand trece criza.
maria26
Postat pe 3 Martie 2010 17:53
am stat si eu in spania 1 an si 9 luni si sincer am avut avantaje si dezavantaje chiria era foarte scumpa iar mancarea ieftina e drept,dar te lovesti de altele si daca nu ai acte pentru un roman este greu,am si prieteni care au ramas acolo s-au dat ''debaha'' si au familii acolo dar ma repet ...nu umbla cainii cu covrigii in coada nici acolo.
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 00:26
buna seara fetele. pot sa ma bag si eu?? in anglia scoala copilului nu costa nimic...nu-i ca in romania, parintii cheltuie averi pentru scoala si educatie. romania este o tara scumpa ...din pacate, paradoxal...
aly_fab
Postat pe 4 Martie 2010 00:30
eu am doi baietei....unul de 4 ani, unul de 3 luni, eu mi-am facut treaba, gata, no more kids... n-as mai lua-o de la capat..cu un al treilea...hihi
aly_fab
Postat pe 4 Martie 2010 00:33
ROMANIA cu ce incepe cu ROM..deci tigani in adevaratul sens al cuvantului,nu ma mandresc nici ca sunt romanca si nici ca traiesc in romania dar ca acasa nu este nicaieri,peste tot in lume suntem etichetati ca tigani,hoti si sa nu ma contrazica nimeni ca asa este
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 00:34
anarobert, ma duc la nani ca am amortit pe scaun..:)) somn ushor si tie..go la sleep... hihi
aly_fab
Postat pe 4 Martie 2010 00:39
ok,somnik usor pa pa
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 00:40
AnaROBERT nu peste tot suntem etichetati asa,dar vad ca ai ajuns sa-mi dai dreptate cu cetatenia straina
Niciunde nu e ca acasa, oriunde in lume se poate traii mai bine ca in Romania
In alte tari statul respecta cetatenii.
Ai spus ca romanii nu-s tratatzi bine dincolo,iti spun eu ca sunt,cunosc multa lume plecata dincolo.
Varumiu a plecat cu sotia sa munceasca in Anglia si au facut o fetita.Sti ce o facut statul le-o oferit o casa,si nu o casa la marginea londrei,o casa aproape de ;locul unde lucreaza sa le fie mai usor.A mica primeste alocatie ca ori cetatian englez. La spital nu o trebuit sa platesca niciodata nimic,nu o trebuit sa dea spaga,totul o fost platit de asigurare si la dentist si oriunde.
O prietena de a mea sta in Spania,nu-ti imaginezi cat de bine o duce,are tot ce vrea,si o reusit sa stranga bani pt apartament in Romania.
Verisoara mea care lucra in Italia ,regreta si in ziua de azi ,ziua in care s-o intors.O ramas gravida si i-a fost frica sa ramana gravida acolo. Nu stia ce drepturi avea acolo.Acum ca a aflat vrea sa se intoarca inapoi,o zis ca nu-i mai trebuie Romania,doar pt vizita e buna ,doar atat.

Deci eu as pleca dincolo daca ar reusii al meu sot sa se acomodeze,dar pt el este greu.
bau
Postat pe 4 Martie 2010 10:33
mony eu am vorbit din experienta si nu am generalizat,si crede-ma suntem etichetati la modul general eu nu spun ca nu ar fi cateva peroane straine care nu ne vad chiar asa,dar asa cum noi ii vedem pe tigani asa ne vad cei de afara pe noi si nu generalizez
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 13:20
Sunt persoane care gandesc asa,dar depinde si peste cine dai.De exemplu o prietena a fost acu o sapt plecata 2 sapt in Elvetia si o venit sa-mi povesteasca "cat de prietenosi sunt cei de dincolo,nu ca noi romanii"
Eu in Spania unde am lucrat,la restaurant cautau romance pt ca spuneau "cat de harnice sunt romancele" si se comportau cu tine ca si cand ai fi de-al lor.Din contra ne considerau f destepti pt ca stim atatea limbi si invatam f repede o limba.
bau
Postat pe 4 Martie 2010 13:26
pai tocmai eu ce spun nu generalizez depinde unde si peste cine dai,nu toti sunt la fel dar marea majoritate asa sunt cum si noi suntem la fel cu ei,uite chinejii care au venit la noi in tara sa munceasca sau japonezi ce sunt galbejitii aia urati,eu una nu ii agreez si imi este frica de ei au asa niste fete suspecte .eu cand am lucrat in spania am lucrat la un bar ''la taverna'' si apoi in casa la o familie aveam grija de 2 copii''quidadora'' si desi se purtau super cu mine imi spuneau despre romania despre romani ca sunt tigani ca sunt hoti verzi si uscate dar nu despre cineva neaparat ci in general.
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 13:29
Dupa parerea mea aveti dreptate amanoua. Pe de-o parte suntem toti catalogati ca tigani si in marea majoritatea a cazurilor au dreptate dar pe de alta parte atunci cand ne cunosc stiu sa ne aprecieze. Sa ma explic, eu locuiesc in Italia de 2 ani si am intalnit si romani care nu erau tigani dar se comportau ca si cum ar fi fost, adica stateau in parc si mancau seminte si dadeau cojile pe jos in locul de joaca pt copii, beau bere si lasau sticlele sparte acolo, mucuri de tigara, gunoaie, etc; i-am auzit injurand batranii sau lovind copii de care aveau grija, i-am vazut beti pe strada facand scandal... si altele. Cum am putea fii vazuti cu ochii buni cand facem asemenea lucruri, pentru ca astea se vad.
Ce conteaza ca de partea ailalta sunt si oameni la locul lor, muncitori, care sunt apreciati de cunoscuti, de angajator, au prieteni italieni, sunt integrati in societate, se comporta civilizat... acesti sunt discreti nu ies in evidenta, nu se vad.
E mai usor sa remarci lucrurile negative. Si pe mine ma deranjeaza cand vad cioburi in locul in care se joaca Eugen si sunt romanca si ma simt eu prost pentru ce au facut altii doar pentru ca am fost nascuti in aceiasi tara.
Si de multe ori imi vine mie sa las capul jos cand in autobuz aud injuraturi si scandal in romana... chiar daca nu am nici o legatura.

Pe de alta parte eu personal nu am avut nicio secunda impresia ca sunt discriminata sau ca se uita cineva urat la mine; din contra, am prieteni extraordinari italieni, vecina mea de la bloc aproape a plans cand m-am mutat, toata lumea aici in cartier ma saluta si ma cunoaste (e un cartier mic, inchis unde toata lumea se cunoaste cu toata lumea). Ma simt mai acasa aici dupa 2 ani decat m-am simtit vreodata in Bucuresti unde abia daca imi cunosteam/salutam vecini de pe scara blocului.

corina_dragoi
Postat pe 4 Martie 2010 13:42
aia spuneam si eu corina_dragoi nu suntem discriminati chiar de toata populatia italiei sau a spaniei sau ma rog de tota europa dar de marea majoritate da pentru ca asa cum ai spus si tu ne iau numai partile rele cele bune nu se observa,acelasi lucru facem si noi cu tiganii nostri.
romanii sunt cautati in tarile straine in special femeile pentru ca sunt serioase si muncitoare dar au o oarecare teama la inceput eu o spun ca mi sa spus in fata,inainte sa ma cunoasca unde am lucrat in spania ca ingrijitoare a 2 copii,asta a fost pana m-au cunoscut automat ca apoi parerea se schimba daca esti muncitoare si iti vei de treaba ta.
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 16:36
Sunt de acord cu voi fetele
bau
Postat pe 4 Martie 2010 16:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
recoltare celule stem 4 De la: garbo_406571 1 August 2017 15:39
vaccin antitetanos in luna a9 a 14 De la: unica1 27 Decembrie 2010 15:12
imbracaminte geamana???? 4 De la: annutza84 29 Mai 2009 17:08
Greturi la 2 luni! 13 De la: garbo_381376 28 Septembrie 2013 15:38
dr petrovici piatra neamt 2 De la: petitS 13 Iulie 2010 17:51
Setari Cookie-uri