Tortilla??

Dragii mei...o fi si tortilla mexicana, da va zic eu care stau de ceva timp in spania ca tortilla e o mancare specifica lor, care cum au mai zis pe aici se face cu cartofi si oua. Apoi fiecare poate adauga ceapa calita, beicon sau mai stiu eu ce alte ingrediente i se nazare si-i plac...Dar tortilla traditionala e cu cartofi si oua. DEsi am vazut cine face si cu dovlecel sau vinete taiate felii in loc de cartofi. Ca sa iasa un pic mai light, eu de obicei fierb cartofii..nu e la fel de gustoasa, dar e buna...

Si cine zice ca reteta ce au dat alte fete se aseamana cu paella, ma gadesc ca nu a mancat niciodata. Paella NU are, nu a avut si de-ar auzi spaniolii ar muri, CARTOFI... paella se face cu baza principala orez, fructe de mare sau pui cui nu-i plac fructele de mare, azafran (planta specifica ce-i da culoare si bun gust), ardei...la fel ca peste tot, exista varietate de retete, dar cu cartofi???????????...unde ai auzit draga asa ceva.....

Cum fiecare isi da aici parerea nu cred ca e nevoie sa zicem ca nu are nimeni habar despre ce vorbeste, pentru ca in final rezulta ca cei ce acuza sunt total pe dinafara...

albinutza
Postat pe 21 Aprilie 2009 09:36
Din fericire nu am ajuns "doar pana in Spania", prin natura studiilor si a profesiei, am studiat multe din obiceiurile si traditiile mai multor state decat poti tu crede, dar nu asta are importanta si nici nu ma intereseaza unde ai lucrat tu si faptul ca ai fost in Mexic iar cat despre remarca ta privind bordelurile sau spelunca spaniola ar trebui sa o gandesti mai bine inainte de a da drumul cuvintelor necontrolat, nu comentez faptul ca exista si asemenea "persoane", dar nici nu ai dreptul de a terfeli persoana aplicantului (fara a avea date certe care sa iti permita sa faci asemenea remarci) pentru o relatare cat se poate de veridica, sau poate ca in inchipuirea ta acestea ar fi singurele persoane ce pot face comentarii. Si apoi daca tot afirmi ca ai fost plecat ani de zile , da-mi voie sa iti spun cu regret ca nu ai invatat nimic si cand spun asta consider ca esti destul de abil sa intelegi la ce fac referire. Hristos a Inviat! Si-ti doresc un studiu cat ma intensiv . Cu totii avem multe de invatat si niciodata nu putem spune ca suntem superdotati.......si sa ne limitam doar la ceea ce detinem.


alenta
Postat pe 21 Aprilie 2009 10:09
De la: biloxisrl, la data 2009-01-21 09:13:08Imi pare rau dar sunteti cam pe dinafara;tortilla este "painea"specifica mexicanilor,acolo am avut sansa sa mananc; nu stiu exact reteta dar este o simpla coca cu gust putin acrisor si are exact forma si consistenta unei clatite. Mexicanii o incalzesc pe un fund de tigaie,dupa care ii pun ca umplutura diverse (ex. tocanita cu carne ,chilli, salate chiar ),in general tot ce mananca ei si se poate preta la a fi umplutura;eu am mancat aceasta tortilla in Mexic si SUA,pregatite de mexicani get-beget. Daca voi ati mancat altceva in Spania, atunci sa fiti sanatosi !

Nu este nimeni p dinafara! daca u ai mankt tortilla in Mexic f bn, dar in Spania tortilla este o omleta cu cartofi si ceapa la baza asezonata apoi dupa gustul fiecaruia,deci nu mai sp k sunt oamenii p dinafara k nu sunt. este o intamplare sau nu ca k ambele mankruri aparent diferite au aceeasi denumire.
ely86
Postat pe 23 Decembrie 2009 16:47
TORTILLA ES UNA MEZCLA DE VARIAS COSAS CON HUEVOS, PODIENDO LLEVAR PAPAS Y CARNES MISTURANDO TODO Y FREINDO EN ACEITE.
ginamaria
Postat pe 2 Ianuarie 2010 03:10
http://culinar.bzi.ro/chipsuri-tortilla-3324
Maria_Vargoczki_1
Postat pe 23 Octombrie 2013 16:01
Uitati aici o reteta foarte buna de enchilada mexicana, care se face pe baza de tortilla:
http://www.bucatariacunoroc.ro/2015/10/Enchilada-de-pui.php
garbo_438911
Postat pe 28 Aprilie 2016 20:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mancaruri cu vinete 14 De la: DRAKUSOR 12 Noiembrie 2009 13:46
Tocăniță de vițel 11 De la: Home_Garden_Champioana 13 Septembrie 2017 10:06
ciorba de perisoare 16 De la: zahacristi 30 Octombrie 2009 09:13
incearca aceasta reteta 1 De la: cristinam10 4 Noiembrie 2009 11:51
Orez prajit 13 De la: gelu_mihai21 8 Septembrie 2009 08:38
Setari Cookie-uri